שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  התושב שבביתו הושתל M-16 דורש פיצוי: "המשטרה מסירה אחריות"
  סאמר סלימאן, תושב מזרח ירושלים שבביתו הושתל הנשק בצילומי הסדרה "מחוז ירושלים", תוקף את המשטרה: "קצינים ותיקים לא מבינים בעצמם שאלו מעשים שחוצים כל גבול?"

   

   

  סאמר סלימאן, תושב מזרח ירושלים שבביתו השתילו שוטרים נשק לצורך צילומי הסדרה "מחוז ירושלים", תקף הערב (ה') בחריפות את המשטרה לאחר פרסום התחקיר שערכה בעקבות הפרשה, ובו צוין שהשוטרים הבינו שמותר להם לשתף פעולה עם ההפקה ולצלם סצנות לא-אמיתיות.

   

  "המשטרה מנסה להסיר מעצמה אחריות מהמקרה", מסר סלימאן באמצעות עורך דינו, אריה אביטן. "היא מודה אבל כי מפיקי הסדרה התנהלו בחופש מוחלט במסדרונות מקבלי ההחלטות של משטרת ישראל, ועשו כבשלהם בתוך ליבת העשייה המבצעית של המשטרה, לרבות בממשק עם אזרחים ופגיעה בזכויותיהם, תוך שלמעשה המשטרה מפקירה לידיה של חברת ההפקה את הכוח והסמכויות שניתנו לה, על חשבון האזרח הקטן, ולטובת שיקולי רייטינג".

  סאמר סלימאן, תושב מזרח ירושלים שהמשטרה השתילה נשק בביתו במסגרת צילומי הסדרה, מגיש תלונה במח
  דורש פיצויים. סאמר סלימאן(צילום: יואב דודקביץ')

  מציאת הנשק בביתו של סלימאן, מתוך הסדרה
  הנשק שהושתל(צילום: מתוך: כאן 11 - תאגיד השידור הישראלי)

  מציאת הנשק בביתו של סלימאן, מתוך הסדרה
  החיפוש בביתו של סלימאן בעיסאוויה(צילום: מתוך: כאן 11 - תאגיד השידור הישראלי)
   

  בתחקיר שאותו פרסמה המשטרה מוקדם יותר היום לא עלו מסקנות אישיות נגד השוטרים המעורבים. הוחלט בעקבותיו לנתק את הקשר של המשטרה עם חברת ההפקה "קודה תקשורת". "הנחת היסוד שהובילה את התחקיר לכל אורכו, הינה שהשוטרים והקצינים שהשתתפו בסדרה ("השחקנים"), נשלחו למשימה על-ידי הפיקוד מבלי שהוכשרו או הודרכו כראוי", מסרו במשטרה. "השוטרים פעלו למיטב הבנתם למען תדמית הארגון כולו ומבלי שתודרכו כראוי באשר למגבלות הנדרשות. עמדת פיקוד משטרת ישראל שאין לתלות בהם את האחריות נותרה בעינה ואף אוששה במהלך התחקיר".

   

  מסקנות התחקיר הביאו את סלימאן להגיב במכתב ובו הוא מדגיש "כי לא ניתן לסמוך על שיקול דעתם של השוטרים בשטח, גם כאשר מדובר בקצינים בדרגות בכירות למדי, דוגמת משתתפי התוכנית". הוא הוסיף כי "לא יעלה על הדעת כי שוטרים וקצינים ותיקים ובעלי ניסיון, לא יבינו, מעצמם, כי המעשים המתבקשים על-ידי ההפקה ואשר נעשים על-ידם חוצים כל גבול ואסורים בתכלית האיסור - דבר אשר מובן לכל בר בי רב אשר צפה ב'שחזורים' המפוברקים".

  סאמר סלימאן, תושב מזרח ירושלים שהמשטרה השתילה נשק בביתו במסגרת צילומי הסדרה, מגיש תלונה במח
  (צילום: יואב דודקביץ')

  את המכתב חותם עו"ד אריה אביטן בשם משפחת סלימאן בדרישה לפיצוי כספי. "חשוב לי להבהיר כי לא אנוח ולא אשקוט עד שמשפחת סלימאן אשר סובלת עד היום מתוצאות המחדל המביש הזה תקבל פיצוי הולם ממשטרת ישראל ומכל יתר הגורמים המעורבים, לרבות תאגיד כאן 11 וחברת קודה תקשורת".

   

  החיפוש בביתו של סלימאן בשכונת עיסאוויה במזרח ירושלים התרחש בנובמבר 2018, וצולם על-ידי הסדרה ששודרה לאחרונה בערוץ כאן 11, העוקבת אחר פעילות המשטרה בבירה. שוטרים פשטו בשעת לילה על בית משפחתו של סלימאן בשכונת עיסאוויה ודרשו להעיר את הילדים ולרכזם בסלון. במהלך החיפושים לא מצאו נשק ובשל כך, לטובת צילומי הסדרה, הוחלט להשתיל נשק מדגם M-16 בביתו, לצורך תיעוד מוסרט שמשחזר פעילות מבצעית לאיתור אמצעי לחימה.

   

   

  סלימאן, שהמקרה שלו נחשף לראשונה ב"הארץ", קיבל בתום החיפוש אישור שדבר לא נמצא בו. הוא סיפר כי למרות שפניו טושטשו בפרק ששודר שכניו זיהו אותו, ואמר שהוא חושש שהם יחשבו שהוא משת"פ כי לא נעצר, או מאידך שהוא סוחר נשק. הוא הגיש בהמשך תלונה במחלקה לחקירות שוטרים.

   

  בהמשך נודע ל-ynet כי גם תושב שכונת צור באהר במזרח ירושלים בשם אחמד עליאן נפל קורבן למזימה דומה: צו חיפוש, השתלת נשק, צילומים בסדרה שחשפו אותו וסיכנו את חייו משום שחשדו שהוא משתף פעולה מכיוון שלא נעצר. פניו אמנם טושטשו, כמו של היתר, אבל למרות זאת זוהה.

   

  גם בחברת ההפקות "קודה תקשורת" תקפו את המשטרה לאחר פרסום מסקנות התחקיר. "כמה לא מפתיע שהמשטרה מפיקה דו"ח עצמי שמתהדר בהתנערות מאחריות של אנשיה, ולפתע מוצגת תמונה לפיה השוטרים לא ראו כלום, לא שמעו כלום ולא אמרו כלום", נכתב בהודעה מטעם חברת ההפקות.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים