שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  כרזות אנטישמיות בפולין: יהודים "פרזיטים"
  יו"ר הכנסת לשעבר שבח ויס, השגרירה והרב הראשי בפולין מככבים על כרזות שבהם כונו פרזיטים. גורמים המעורים ביחסי המדינות: "ישראל איבדה את ידידתה הטובה ביותר באיחוד. הימים בהם פולין נלחמה עבורנו נגמרו"

   

  פולין פולנים אנטישמיות אנטישמים כרזה שבח ויס ג'ורג'ט מוסבכר אנה אזרי מיכאל שודריך ו ג'וני דניאלס ()
  "פרזיטים יהודים". הכרזות האנטישמיות בפולין

  בדרך למשבר דיפלומטי חדש? בימים האחרונים אלמונים הפיצו בכל רחבי פולין כרזות אנטישמיות נגד שורת דיפלומטים ובכירים ישראלים בהווה ובעבר.

   

  בכרזות שהופצו עם תמונותיהם של יושב ראש הכנסת לשעבר שבח ויס, שגרירת ארצות הברית במדינה ג'ורג'ט מוסבכר, השגרירה הישראלית לשעבר אנה אזרי, הרב הראשי של פולין מיכאל שודריך וראש עמותת "ממעמקים" ג'וני דניאלס, נכתב "היזהרו, פרזיטים" (תוך צירוף המילה יהודים, 'פרז'ידים'), לצד הקריאה לעצור את המבצע להחזרת הרכוש היהודי שהוחרם במלחמת העולם השנייה ועצירת "הכיבוש היהודי" בפולין.

   

  בעקבות הכרזות הגיש דניאלס הגיש תלונה במשטרת ורשה. גורמים המעורים ביחסים בין ישראל לפולין אמרו ל-ynet כי "שתי המדינות נמצאות על מסלול התנגשות מחודשת", וכי דומה שישראל איבדה את פולין שהייתה ידידתה הטובה ביותר באיחוד האירופי עד כה. "הימים שבהם פולין תתמוך בישראל באיחוד ותנהל עבורה מאבקים נגד גינויים של ישראל וכדומה עברו מן העולם", אמרו הגורמים.

   

  אתמול דווח כי נשיא פולין אנדז'יי דודה אמר בפגישה עם נציגי ארגונים יהודיים בניו יורק כי דבריו של שר החוץ הביאו לגידול בתקריות האנטישמיות במדינה.

   

  האשים יהודים בתקריות אנטישמיות? נשיא פולין דודה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
  האשים יהודים בתקריות אנטישמיות? נשיא פולין דודה(צילום: רויטרס)

  הנשיא הפולני אמר כי האמירה של כץ היא "השפלה" לעמו, וכי יועציו ייעצו לו לא להגיע לישראל עד שכץ יתנצל. גורמים שהיו בפגישה טענו כי ניצול השואה אדוראד מוסברג הגן על דברי הנשיא הפולני ואמר כי "יהודים ישראלים כמו ישראל כץ" אחראים לעליית האנטישמיות.

   

  לאחר הדיווח הכחיש דוברו של הנשיא את הדברים. "הציטוט לא רק שאינו מדויק - הוא גם לא נכון. הנשיא דודה מעולם לא אמר שישראל אחראית לתקיפות אנטישמיות בפולין. כל המשתתפים בפגישה יוכלו לאשר זאת. זו המצאה", מסר הדובר. עם זאת, הדובר לא התייחס לציטוט המיוחס לנשיא, שלפיו אמירותיו של שר החוץ ישראל כץ הן שתרמו לעליית התקיפות האנטישמיות במדינה.

   

  שר החוץ ישראל כץ נואם באו
  המשבר האחרון נגרם ביומו הראשון בתפקיד. שר החוץ כץ(צילום: רויטרס)

  הקרע ביחסים החל בשנה שעברה לאחר שהפרלמנט הפולני אישר חוק לפיו אסור להטיל על הפולנים את האחריות לפשעי הנאצים בשואה. ראש הממשלה בנימין נתניהו כינה את החוק "מופרך" ואמר כי "אי אפשר לשנות את ההיסטוריה, ואסור להכחיש את השואה". לאחר שיחות ממושכות עם הפולנים והקמת צוות מיוחד, הוסר המרכיב הפלילי מהחוק. נתניהו כינס מסיבת עיתונאים שבה הצדיק את המהלך הפולני.

   

  לאחר שנדמה היה שהמשבר חלף, נתניהו ביקר בוורשה ואמר כי "פולנים שיתפו פעולה עם הנאצים ואני לא מכיר אדם אחד שנתבע על האמירה הזו". ארבעה ימים לאחר מכן, שר החוץ ישראל כץ אמר ביומו הראשון בתפקיד כי "הפולנים יונקים אנטישמיות מחלב אמם", כפי שאמר בעבר ראש הממשלה המנוח יצחק שמיר.

   

  בעקבות הדברים, שנאמרו ימים ספורים לפני קיום ועידת מדינות וישגראד בישראל, קרא הנשיא הפולני שלא לקיים את הוועידה. ראש הממשלה מתיאוש מורבייצקי ביטל את הגעתו לוועידה לאחר ההתבטאות של נתניהו, אך עם הסערה שחולל השר כץ הוועידה כולה בוטלה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים