שתף קטע נבחר

"סרטוני שנאה אפלים": ארגון דתי הסיר קמפיין נגד הרבנות

"טקס גירוש" מאיים מתחת לחופה, "הפרשת חלה" מעוררת קבס - וסטנדאפ שנוי במחלוקת על נשים: המשותף לכל אלה - שלושה סרטונים שהופצו במסגרת קמפיין רשת של ארגון "חופות" האורתודוכסי, המייצר אלטרנטיבה לרבנות הראשית. נוכח הסערה, הארגון התנצל וגנז את הסרטונים

 

מופע השנאה נגד הרבנות הראשית: ארגון "חופות", העורך טקסי חתונה דתיים-אלטרנטיביים, פרסם סדרה של סרטוני אנימציה בוטים וגסים נגד הרבנים המחתנים מטעם המדינה, ובהם מוצגים אנשי הרבנות כגזענים, שונאי נשים ותאבי בצע. הארגון ספג ביקורת קשה בעקבות הקמפיין, כולל טענות כי המסרים בו אנטישמיים, ויוזמיו החליטו לגנוז אותו ולהתנצל על התוכן הפוגעני.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות . היכנסו >>    

 

באחד הסרטונים שהופצו הבוקר (א') ברשתות החברתיות, נראה רב-מחתן המגלה רק מתחת החופה כי החתן והכלה העומדים מולם הם מעולי ברית המועצות, ומחליט להעבירם "טקס גירוש". באמצעות מים קדושים הוא מסלק מעל פניהם, מבגדיהם ומאולם החתונה כל סממן תרבותי המעיד על מוצאם, כשברקע מוזיקה צורמת וזעקות אימה.

 

קיראו עוד בערוץ היהדות :

 

סרטון נוסף מבקש להמחיש את המסר כי "להתחתן דרך הרבנות זה להתחתן עם הרבנות", ונראה בו חתן המרים את ההינומה של כלתו לאחר החופה ומגלה כי נישא בטעות לאדם חרדי. כשהם מגיעים לביתם נראית ה"כלה" מזהירה אותו שלא ייגע בשלט המזגן כי זהו "שלט פירות ים", ומודיעה לו כי ייאלץ לטפל בעצמו בדינוזאור מחמד שהחליטה לאמץ - "כי אני, לצערי, לא מאמינה בו".

 

בהמשך נראים בני הזוג כשהם יושבים יחד לארוחה, ולפתע יוצאות כמה וכמה חלות ארוכות מפיה, מאוזניה ומעיניה של האישה – כאמור, בדמותו של גבר חרדי. כשהכלה נשאלת למעשיה היא צועקת "אני מפרישה חלה", תוך הקאה של עוד ארבע חלות שלמות. לאחר המראה הדוחה מופיע הכיתוב: "חופות – בוחרים עם מי להתחתן".  

 

 

בסרטון שלישי נראה רב במעין מופע סטנד-אפ תחת החופה. בתחילה תהה: "יש נשים בקהל?" וכשנענה בחיוב, אמר: "אני לא שואל, אני מצביע על מחדל". בהמשך "התבדח": "מכירים את זה שאתם יושבים במטוס, באים להמריא - והופ מושיבים לידכם שק של נחשים? אה, לא? אבל אישה כן?" בסיום ה"מופע" נשמע הרב דורש: "רק מזומן, בבקשה".

 

"זה אוטו-אנטישמיות"

בראש "חופות" עומד רב אורתודוכסי, אהרן ליבוביץ', שבשנים האחרונות קורא תיגר על הרבנות הממלכתית ומציע לציבור שירותי דת חלופיים – תחילה בתחום הכשרות ולאחרונה גם בעריכת טקסי נישואים. אף שפעילות הארגון שנויה במחלוקת ציבורית ומתקיימת ב"שטח האפור" גם מבחינת החוק, היא נעשית על פי ההלכה, כמו ברבנות.

 

  ()
"רפש, שם רע ושנאה על אלפי רבנים"

 

יו"ר איגוד רבני קהילות, הרב עמיחי אליהו, אמר על קמפיין הרשת של "חופות": "מדובר באוטו-אנטישמיות - לא פחות. זוהי הסתה ושקרים גסים שמטילים רפש, שם רע ושנאה על אלפי רבנים מוסרי נפש, על הרבנות הראשית ועל היהדות כולה.

 

"כמנכ"ל איגוד רבנים שמונה 500 רבנים ורבניות, אני מזועזע עד עומק נשמתי מהסרטונים מעוררי הקבס, סרטונים עם מוטיבים שלא היו מביישים את התקופות האפלות ביותר - וכל זה ביוזמת ארגון 'דתי'. הרבנים והרבניות בישראל מוסרים את נפשם למען התורה ולמען עם ישראל, והכול לשם שמים. אני מכיר את הרבנים בארגון, אני יודע כמה הם עובדים וכמה הם 'מרוויחים' בתמורה".

 

הרב אליהו חתם: "אני מצפה מכל מי שקדושת תורת ישראל, כבוד היהדות וכבוד הרבנות חשובים לו, להקים קול מחאה ולהוקיע את אנשי 'חופות' שעוללו כזאת ערב הימים הנוראים".

 

"לנגן על רגשות שנאה אפלים"

גם בארגון רבני צהר, העורך חופות לזוגות הנרתעים מהמפגש עם הרבנות הממלכתית, הסתייגו מהקמפיין. היו"ר, הרב דוד סתיו, אמר: "מותר להתווכח על כל נושא ברומו של עולם. אסור להעליב, להשפיל ולהפחית בצורה מעוררת חלחלה כמו בסרטונים שהועלו לאוויר על ידי ארגון חופות.

 

"זו לא בעיה של סגנון זו בעיה של מהות", הוסיף הרב סתיו. "אי אפשר להשתמש בניגון על רגשות שנאה אפלים וגזעניים כחלק מהמאבק על אופיים של הנישואים בישראל. בימי התשובה והסליחות מן הראוי שסרטונים אלו ימחקו, ובעתיד לא נראה כמותם".

 

חופות: "מבקשים סליחה"

הרב אהרן ליבוביץ׳ וארגון חופות הודיעו על גניזת הקמפיין, ומסרו בתגובה: "זמן לבקש סליחה. היום פורסמו מחדש מספר סרטונים שיצרנו בחודשים האחרונים, שבאו להצביע על כשלים כאלה ואחרים במערך הנישואין בישראל. הסרטונים הופקו מתוך כאב אמיתי שאנחנו חשים על המצב הקיים בשטח ומתוך רצון לתקן, למען כלל עם ישראל.

 

"עם זאת, הסגנון היה בעייתי ולא ראוי ופגע קשות בחלק מן הציבור. על הפגיעה הזאת אנו מבקשים סליחה מעומק הלב. מיזם 'חופות' נועד להציג רעיון בנושא דת ומדינה, ומאבק על הרעיון לא יכול להיבנות על סרטונים מהסוג הזה.

 

"אלו ימים של חשבון נפש, חזרה בתשובה וכפרה. מי ייתן וכולנו נדע להיות רגישים זה לזה וזהירים זה בכבודו של זה, ולקדש שמו רק באהבה".

 

מנכ״ל האיחוד הלאומי, יהודה ולד, מסר כי "‏סדרת הסרטונים שהוציא מיזם 'חופות'  הוא בושה וחרפה. ‏המאבק נגד הרבנות הראשית ורבני ישראל המסורים חצה ממזמן את הקו האדום. עצוב שיש מי שמנצל את ימי התשובה והסליחה להכפיש ולבזות".

 

יו''ר המועצה הדתית תל אביב, אלדד מזרחי, אמר: "סרטוני הכפשה אלו, המכוונים תדיר נגד הרבנות באלימות סאטירית-ציבורית, מצביעים על אובדן דרך של הארגונים האלטרנטיביים שכנראה הם אלו שצריכים להתקדם". לדבריו, "המועצות הדתיות צוינו לשבח על שירות רישום הנישואין בשנים האחרונות, ולא בכדי. בתל אביב ובעוד מקומות השירות מקוון ומונגש לכלל הציבור. גם הרבנים עורכי החופות מובילים בפתיחות לציבור הרחב".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים