שתף קטע נבחר

דו"ח: כמה תמתינו לרופא מומחה בקופות החולים?

20 יום בממוצע לרופא עור, כחודש לאורתופד, כשלושה שבועות לרופא נשים וזמן דומה תיאלצו להמתין לרופא אף אוזן גרון. משרד הבריאות מפרסם את זמני ההמתנה לרופאים מומחים בקופות החולים לפי חלוקה למחוזות. איפה תחכו הכי הרבה זמן לרופא?

משרד הבריאות ומכון ברוקדייל מפרסמים הבוקר (ה') את זמני ההמתנה לרופאים מומחים בקופות החולים. זו הפעם השנייה אי פעם שהנתונים הללו מתפרסמים, בהמשך להחלטת המשרד להקים מערכת לאומית למדידה ודיווח ציבורי של זמני המתנה לרופאים. התוצאות: בדרום הארץ וביהודה ושומרון, תמתינו הכי הרבה זמן לרופאים, ודווקא בצפון תוכלו לפגוש בהם בזמן הקצר ביותר.

 

רופאה (צילום: shutterstock)
כמה זמן תחכו לרופא מומחה בקופת חולים?(צילום: shutterstock)

 

קיראו עוד על מערכת הבריאות:

"צריך פרוטקציה כדי לקבל טיפול רפואי טוב"

שנתיים לתור לרופאה אחת - שעובדת שלוש שעות בשבוע

התור לרופא רחוק? כל הטריקים שיעזרו לקצר תורים

 

חמשת התחומים שנבדקו הם אורתופדיה, עור, נשים, אף אוזן גרון ועיניים. אלו התחומים הנפוצים ביותר בגינם פונים מבוטחי הקופות למרפאות ויחד הם מהווים כשני שליש מסך כל התורים לרופאים מומחים. ממוצע זמני ההמתנה מבוסס על נתוני אמת, שנאספו לאורך שנת 2019 מארבעת קופות החולים בישראל ואינם כוללים תורים לרפואה דחופה.  

  ( )

 

רפואת עור כובשת את המקום השלילי הראשון בזמני המתנה ארוכים והממוצע הארצי עומד על 20 ימים. דווקא בתל אביב זמן ההמתנה לרופא עור הוא הגבוה ביותר מבין המחוזות: 27 ימי המתנה בממוצע. עוד עולות מעל הממוצע הארצי הן חיפה ויהודה ושומרון עם 23 ימים עד שתפגשו ברופא עור. בירושלים זמן ההמתנה הממוצע הנמוך ביותר לרופא עור- 12 ימים.

 

  ( )

 

בתחום האורתופדיה, ההתמחות השכיחה ביותר בקרב רופאים, הממוצע הארצי להמתנה עומד על שבועיים. לעומת זאת, אם אתה תושב הדרום תיאלץ לחכות כמעט כפול מהזמן – 27 ימים בממוצע. שאר המחוזות קרובים יותר לנתון הממוצע הארצי: תל-אביב והמרכז, חיפה ויהודה ושומרון, כולם בין 14 ל-16 ימי המתנה. בצפון תפגשו אורתופד בזמן המהיר ביותר - כשמונה ימים בממוצע.

 

  ( )

 

נשים ביהודה ושומרון ימתינו הכי הרבה זמן לגניקולוג: 17 ימים. גם בדרום הנתון גבוה במיוחד  16 ימי המתנה, בעוד שהממוצע הארצי עומד על עשרה ימים בלבד. נשות הצפון ימתינו הכי מעט: שבוע בלבד בממוצע עד לפגישה עם הגניקולוג.  

 

  ( )

ברפואת אף אוזן גרון ימתינו תושבי יהודה ושומרון כמעט פי שניים מהממוצע הארצי: 20 ימי המתנה. גם בתל-אביב הנתון גבוה במיוחד ועומד על 18 ימים בממוצע. בצפון לעומת זאת ימתינו למומחה אף אוזן גרון שמונה ימים בלבד. באשר לרפואת עיניים עומד הממוצע הארצי על 11 ימים.

 

את פסגת ההמתנה הארוכה כובשים מחוזות הדרום ויהודה ושומרון עם 16 ו-18 ימי המתנה בממוצע. יש לציין כי מדובר בנתונים ממוצעים, מטופלים רבים המתינו זמן רב אף יותר, ומבין התורים שנבדקו נמצאו גם מקרים בודדים של אנשים שהמתינו למשל 42 יום לרופא עיניים, 53 יום לרופא עור ו73 לרופא אף אוזן גרון – עם זאת ייתכן שבמקרים הבודדים הללו, המתין המטופל לרופא מומחה ספציפי שאותו העדיף לפגוש.

 

"נפעל לקיצור זמני ההמתנה בין האזורים השונים בארץ"

ד"ר רחלי ווילף-מירון, מנהלת התוכנית למדידת זמני המתנה ברפואה במשרד הבריאות, אמרה: "עד היום לא הייתה דרך מדידה מדויקת להשוואת זמני ההמתנה, מכיוון שכל קופה מודדת את הזמנים בצורה שונה. על כן פיתחנו שיטה במסגרתה אספנו כ-2.5 מיליון תורים פנויים לרופאים יועצים בכל רבעון, והפעלנו עליהם אלגוריתם מתמטי מתוחכם שמדמה הכי טוב את הזמן שאדם צריך להמתין אם הוא רוצה לקבוע מפגש עם רופא מומחה.

 

"אנו יודעים שזמן ההמתנה לרופאים מומחים הוא מאפיין שמאד חשוב למטופלים. סקר שערכנו לאחרונה על ידי מכון ברוקדייל מראה כי הסיבה הראשונה לפנייה לרפואה פרטית היא כדי לקצר את זמני ההמתנה".

 

ווילף-מירון התייחסה לפערים העולים מן הדו"ח: "במחוזות הדרום ויהודה ושומרון זמני ההמתנה הם הארוכים ביותר, אנו מנסים להבין את הסיבות ויחד עם קופות החולים לבחון איך ניתן לצמצם את הפערים בין האזורים השונים בארץ. לפני שערכנו את המדידה, ידענו שקיימים פערים בזמני המתנה בין אזורי הארץ, אבל עכשיו אנו מבינים עד כמה. הפערים תורמים לאי שוויון ופוגעים בחוק ביטוח בריאות ממלכתי שמדבר על מתן שירותי בריאות בזמן סביר.

 

"אחריותנו כמשרד לדאוג לכך שיימצא לדבר פתרון, באמצעות שינוי תהליכי עבודה, הקצאת תקציבים נוספים למערכת הבריאות כדי לאפשר תוספת רופאים והרחבת שירות הרפואה הווירטואלית שיכולה לחסוך בזמני המתנה".

 

בעתיד צפוי משרד הבריאות לבחון ולפרסם נתונים על זמני ההמתנה בתחומים נוספים ביניהם: קרדיולוגיה, נוירולוגיה, פסיכיאטריה ואנדוקרינולוגיה, בהם קיים חשש כי ההמתנה ארוכה יותר באופן משמעותי.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
ממתינים בתור לרופא
צילום: shutterstock
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים