שתף קטע נבחר

התנאי של דרעי וליצמן לממשלה: איסור בחוק על תחבורה ציבורית בשבת

ל-ynet נודע כי בתום פגישת ראשי הסיעות של בלוק הימין-חרדים אצל ראש הממשלה, החליטו אריה דרעי ויעקב ליצמן לדרוש לסכל בחקיקה אוטובוסים בשבת כתנאי להקמת ממשלה חדשה. דרעי מכחיש. ראש העיר רמת גן תקף באולפן ynet: "הביקוש אדיר. הציבור ייצא לרחובות ויתקומם"

  

 

 

משבר על התחבורה בשבת - עוד לפני שיש ממשלה: המפלגות החרדיות דורשות לבלום בחקיקה את יוזמת ראשי הרשויות המקומיות להפעלת תחבורה ציבורית בשבת כתנאי להקמת ממשלה חדשה. ל-ynet נודע היום (ה') כי בתום פגישת ראשי הסיעות של בלוק הימין-חרדים אמש אצל ראש הממשלה בנימין נתניהו, דנו יו"ר ש"ס אריה דרעי ויו"ר יהדות התורה יעקב ליצמן בעניין והחליטו לדרוש זאת במסגרת המשא ומתן הקואליציוני, כדי להבטיח את שמירת הסטטוס קוו.

 

בעקבות הפרסום מסר דרעי כי "לא היה ולא נברא". לטענתו, הנושא לא עלה בישיבה: "הפגישה אתמול של ראשי מפלגות הימין עסקה אך ורק בהעברת המנדט ליו"ר כחול לבן", נמסר מלשכתו של יו"ר ש"ס. גורמים בשתי המפלגות הסבירו מוקדם יותר כי הם מבינים שקווי היסוד בממשלת האחדות, אם תקום, לא יאפשרו יוזמות חקיקה בנושאי דת ומדינה, אולם במקרה זה - כמו ב"חוק המרכולים" - מדובר רק בשימור המצב הקיים שבו בישראל לא פועלת תחבורה ציבורית בשבת ובעיגונו בחוק.

אריה דרעי יעקב ליצמן אוטובוס השבת ברמת גן סבבוס (צילום: אלכס קולומויסקי, איתי בלומנטל)
המשבר הבא? דרעי, ליצמן ואוטובוס השבת ברמת גן (צילום: אלכס קולומויסקי, איתי בלומנטל)

 

ראש העיר רמת גן, כרמל שאמה הכהן, שכבר החל להפעיל בעירו מיזם של תחבורה ציבורית בשבת עוד לפני שנודע על יוזמת ראשי הערים, כמו גם על יוזמה דומה שהונהגה בטבריה, התייחס הבוקר באולפן ynet לנושא, ואמר כי "דרעי עושה טעות קשה". לדבריו, "אולי אין לו ברירה מהפוזיציה שלו כראש ש"ס, אני לא יודע כמה הוא ילך עם זה עד הסוף. היוזמה הזו זכתה להצלחה אדירה. בניגוד למה שאמר דרעי, שניסה להפחיד שהאוטובוסים יהיו ריקים, האוטובוסים היו מפוצצים, היינו צריכים לגייס אוטובוסים תוך כדי על מנת שאנשים לא יישארו בתחנות". 

 

 

 

 

 

 תחבורה ציבורית בסופי השבוע ברמת גן (צילום: איתי בלומנטל)
אוטובוס בשבת, רמת גן (צילום: איתי בלומנטל)

 תחבורה ציבורית בסופי השבוע ברמת גן (צילום: איתי בלומנטל)
(צילום: איתי בלומנטל)

שאמה הכהן טען גם כי "עם כל הבלגן שהיה במהלך התהליך, ההפגנות והתפילות, מאבק אדיר בתוך מועצת העיר, מרגע שהתקבלה ההחלטה הציבור הדתי ברמת גן ראה שזה לא כזה נורא, ושאף אחד לא רומס את השבת. האוטובוסים נסעו בשקט, רק בצירים ראשיים ולא עצרו ליד בתי כנסת".

 

- איך אתה מסביר את זה שדרעי, שמדבר על השקופים והחלשים, יוצא נגד הסיפור הזה?

"אני אדם מסורתי, בניגוד אלינו, לאדם חרדי אין שיקול דעת, זו הבעיה בכל מערכת היחסים בינינו במדינה. אנחנו באים מתוך הכלה והבנה ואהבה למסורת ומתפשרים. הצד השני, גם אם הוא רוצה להתפשר, אני לא יודע כמה הוא יכול. צריך להכריח אותם, ואנחנו לא אוהבים לכפות. בסוף זה בא מלמטה, לא תיאמנו בינינו ראשי הרשויות, אבל נכון שרמת גן פרצה את הדרך.

 

"השר דרעי אמר שזה לא חוקי, אך זה נבחן בבית המשפט המחוזי ושופטת דתייה בעצמה דחתה את העתירה של הרבנים. אם רוצים לתקן את החוק ברור שלא נעשה משהו לא חוקי, אבל קואליציה שתעשה זאת תיפול בבחירות שלאחר מכן ותקצר את ימיה, כי הביקוש לכך הוא אדיר".

 

ראש העיר אף טען כי אם אכן תהיה חקיקה נגד המהלך לתחבורה בשבת, הציבור לא יישב בשקט: "אני לא מאמין שחקיקה כזו תעבור, יהיה על זה ויכוח ציבורי, לדעתי גם יהיו הפגנות. הציבור לא ישתוק, האוטובוס יצא לדרך. ברגע שרמת גן הפעילה את האוטובוסים, המהלך נחל הצלחה תפעולית, מספרית ומשפטית. במועצת העיר זה עבר, בית המשפט המחוזי גלגל אותם מכל המדרגות. אנחנו הולכים לחדש את זה אם תהיה יוזמה של כל גוש דן - או אם לא תהיה.

 

"אני לא פחות חברתי מש"ס ומדרעי", תקף שאמה הכהן, "גדלנו בליכוד של בגין על משנה ומורשת מאוד חברתית.  אנחנו חיים בעולם של פשרות, המרחב הציבורי חייב להיות פשרה. כתב נכון יולי אדלשטיין, חובש כיפה, שבכל עיר נקודת האיזון אמורה וצריכה להיות שונה. אנחנו ברמת גן מצאנו את נקודת האיזון ואני שמח על כך, ולכן אני לא מאמין ששירות כזה שר יוכל לקבור, לא רוצה להאמין. אם הוא יצליח, הציבור יתקומם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
דרעי וליצמן דורשים לאסור בחוק תחבורה ציבורית בשבת
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים