שתף קטע נבחר

שנה למהפך בחיפה: "למחוק הכול לגמרי ולהתחיל מחדש"

עינת קליש-רותם הדיחה את ראש העיר המיתולוגי ונכנסה לתפקיד בסערה. מינויים שכשלו, שביתה של עובדי העירייה, ביטול פרויקטים - עוררו מחאות. מנגד, היא גם קצרה כמה הישגים. סגן ראש העיר: "יש הרבה תוכניות למען חיפה". יו"ר האופוזיציה: "שנה מבוזבזת, חיפה עמדה כמו נציב מלח"

 

שנה לבחירות המקומיות (צילום גיל נחושתן)
(צילום גיל נחושתן)

ב-30 באוקטובר 2018, עם סגירת הקלפיות, התעוררה חיפה למציאות חדשה. את ההגמוניה ה"יונה יהבית" של 15 השנים הקודמות החליפה הידיעה על זכייתה הסוחפת של ד"ר עינת קליש-רותם בבחירות המקומיות. ההלם ניכר על פניו של ראש העיר היוצא, שלא האמין שזה קורה לו. בתוך כמה שבועות הוא התפטר מהמועצה ולמעשה נעלם מהמפה החיפאית.

 

 

ראש העיר הנמרצת נכנסה לאחר כחודש ללשכה ברחוב חסן שוקרי עם הבטחה: "לא נשאיר אבן אחת לא הפוכה". לצד הבטחות וימי עבודה ארוכים של קליש, סיפק השלטון החדש שורה של כותרות, לא בהכרח מחמיאות, כבר בימים הראשונים.

 

קליש-רותם ביטלה את הפרויקט לסלילת מסלולי מטרונית (אוטובוס ארוך שנוסע במסלול ייעודי – מיזם ייחודי לחיפה והקריות) בציר הכרמל, ומשרד התחבורה מיהר לקחת את מיליארדי השקלים שהוקצו לפרויקט לטובת הארכת המסלולים לכיוון עכו ונהריה. במסגרת ההסכמים הקואליציוניים היא ביקשה למנות את רג'א זעתרה ממפלגת חד"ש לתפקיד סגן ראש העיר, אך נאלצה לבקש ממנו לוותר על התפקיד לאחר שנחשפה להתבטאויות לאומניות שהצהיר בעבר.

שנה לבחירות המקומיות בחיפה (צילום: שמיר אלבז)
קליש-רותם ביום הבחירות. עשתה מהפך וסיפקה לא מעט כותרות וסערות(צילום: שמיר אלבז)

ככל שהתקדמה השנה רבו המהומות. מועמדה לתפקיד מנכ"ל העירייה נדחה על ידי משרד הפנים ופחות משלושה חודשים לאחר כניסתה לתפקיד השבית ועד העובדים את העירייה במשך כמעט שבוע. בהמשך היא עוררה מהומה נוספת כשהורתה לספרנית בספרייה העירונית להסיר דגל גאווה שהניחה על שולחנה.

 

בקיץ היא עוררה מחלוקת נוספת כשהורתה על קיצוצים נרחבים באירועי הבידור והחוצות בעיר, בראשם "החג של החגים" – שהפך לאחד מסמלי העיר. קליש-רותם הבהירה כי התפקיד של העירייה אינו לספק בידור לתושבים.

 

העיר חיפה (צילום: שמיר אלבז)
החג של החגים. קליש-רותם הודיע על קיצוץ של אירועי הבידור בעיר(צילום: שמיר אלבז)

פוסט בפייסבוק של קליש-רותם ()

אם לא די בכל אלה, קליש-רותם שיתקה לחלוטין את מערך הדוברות בעירייה. הודעות לעיתונות כמעט שאינן מתפרסמות ולשכתה אינה עונה לשאלות עיתונאים ומחרימה לחלוטין את התקשורת המקומית. במהלך השנה היא התראיינה פעמים ספורות ופעם או פעמיים בחודש היא מפרסמת פוסט בפייסבוק או מצייצת בטוויטר.

 

"לא בטוח שיש מי שקשוב לתושבים"

"ההתנהלות שלה היא עולם אחר מזה שהיה פה לפניה", אמר יועץ התקשורת והאסטרטגיה דורון שפר, תושב חיפה שעבד במערכת הבחירות האחרונה עם רשימת הירוקים שנמצאת באופוזיציה. "זה עולם אחר בהתנהלות, בתפיסה, בגישה וביחס. לא אומר אם זה טוב או רע, כי עברה רק שנה, אבל זה לקחת מודל אחר של ראש עיר. למחוק לגמרי ולהתחיל הכל מחדש".

דורון שפר (צילום: שמיר אלבז)
דורון שפר. "זה לקחת מודל אחר של ראש עיר. למחוק לגמרי ולהתחיל הכל מחדש"(צילום: שמיר אלבז)

אחד התחומים שבהם מורגש השינוי, לדבריו, הוא היחס האישי לתושבים. "על יונה יהב אמרו הרבה דברי ביקורת, חלקם מוצדקים וחלקם לא, אבל בסופו של דבר הייתה תחושה אצל רוב האנשים שיש מי שקשוב. היום אני לא בטוח שיש מי שקשוב".

 

שפר טוען שההתנהלות הבין-אישית היא הנקודה החלשה אצל קליש-רותם: "להיות פוליטיקאי זו לא מילה מגונה. היא אומרת שתהפוך שולחנות ותצא למלחמה – אבל לא תמיד צריך לצאת למלחמה. לפעמים אתה משיג דברים בדיונים, בהרמת טלפון לבן אדם הנכון. צריך לעבוד ברמה הבין-אישית מול כולם".

שנה לבחירות המקומיות בחיפה (צילום: שמיר אלבז)
קליש-רותם. "לא תמיד צריך לצאת למלחמה. צריך לעבוד ברמה הבין-אישית מול כולם"(צילום: שמיר אלבז)

"היא הייתה רגילה בקמפיין שלה לפגוש אנשים בכנסים, חוגי בית וברשתות החברתיות. זה מה שעזר לה להיבחר, אבל כשאתה בתפקיד זה לא מספיק", הוסיף שפר. "קליש-רותם היא אדריכלית ויש לה באמת תוכניות טובות ויפות ואני מקווה שהיא תצליח ליישם אפילו חצי מהן והעיר תעבור מהפגה. אבל אם היא תאבד בדרך את הציבור או את הממשלה, לא בגלל התוכניות אלא בגלל היחס, יהיה לה קשה מאוד. תושבים יבחרו בך אם הם ירגישו שאתה עובד בשבילם, לא בשביל חזון רחוק".

 

"הרבה תוכניות למען חיפה"

סגן ראש העיר דוד עציוני, שהתמודד מול קליש-רותם אך חבר אליה בשלבים האחרונים של הקמפיין, מצביע על שורה של הצלחות בשנה האחרונה. בתור מי שאחראי על כמה תיקים כלכליים בחיפה, הוא מציין את הבאת קרן הון הסיכון הראשונה לעיר, החייאת אצטדיון סמי עופר ו"התחלת הסתכלות על הצעירים כאבן השואבת של העיר".

עציוני. "מדובר בהרבה תוכניות למען חיפה" (צילום: אלעד גרשגורן) (צילום: אלעד גרשגורן)
עציוני. "מדובר בהרבה תוכניות למען חיפה"(צילום: אלעד גרשגורן)

בין ההצלחות וההישגים של השנה האחרונה אפשר למנות את המשך המאבק נגד הרחבת בתי הזיקוק שקצר הצלחה בבית המשפט ואת ההסכמה העקרונית ממשרד התחבורה להארכת מסלול נמל התעופה בעיר – פרויקט שהיה אחד מעמודי התווך בקמפיין הבחירות של קליש-רותם. היא גם הובילה החלטה של מועצת העיר לאמץ את התוכנית לפינוי המפעלים הפטרוכימיים ממפרץ חיפה בתוך כמה עשורים.

 

גם בתחום הדאגה לבעלי החיים הפגינה קליש-רותם נמרצוּת והעירייה בראשותה מתקצבת סירוס של חתולי רחוב. אולם גולת הכותרת בתחום היה כנס ציבורי רב משתתפים, שבסיומו הוחלט שהעירייה תפסיק לחסל חזירי בר, שמתרבים בוואדיות ועולים בלילות לרחובות הכרמל – שם הופכים פחים וזורעים הרס. בכנס הוחלט על מציאת פתרונות הומניים לתופעה וכן על הקמת "משמר חזירים" שיוזעק לטפל בבעלי החיים כשהם מהווים מטרד.

 

פרויקט
פרויקט "20 דקות זוז" של עיריית חיפה(צילום: ענת סלומון, דוברות עיריית חיפה)

פרויקט הדגל האחרון, שמתהווה בימים אלה, זכה לכינוי "20 דקות זוז". מדובר במקומות חניה ייעודיים שצמודים לאזורי המסחר ומסומנים בכתום. כלי רכב רשאים לחנות במקומות החנייה האלה במשך 20 דקות ללא תשלום, שבהן ניתן לסיים את הרכישה או העסקה בתוך זמן קצר, זאת במטרה לקדם עסקים קטנים.

 

"הפרויקט של ה-20 דקות זוז הוא מבורך, העובדה שהיא הצליחה להעביר החלטה במועצה נגד המפעלים חשובה. היה גם הישג בהחלטה על שדה התעופה", סיכם עציוני. "יש תוכניות מפורטות לפינוי בינוי, התחדשות עירונית בשכונות. בסך הכל מדובר בהרבה תוכניות למען חיפה".

 

העיר חיפה (צילום: שמיר אלבז)
חיפה. "יש תוכניות מפורטות לפינוי בינוי והתחדשות עירונית בשכונות"(צילום: שמיר אלבז)

עם זאת, יו"ר האופוזיציה במועצת העיר, אביהו האן מסיעת הירוקים, חושב אחרת. "אני מאוד מאוכזב ומופתע מההנהגה של קליש-רותם ומהיכולות החלשות. מופתע לרעה מהשנה הזאת. זו הייתה שנה מבוזבזת לחיפה. זה כואב. חיפה לא זזה קדימה, לא התפתחה, לא נוצרו הזדמנויות חדשות שחיפה משוועת להם. שנה שפשוט חיפה עמדה כמו נציב מלח, וזה מאוד כואב".

 

"היא לא פועלת כמו שצריך בתחומים הירוקים, לא פועלת לאכיפה חזקה מול המפעלים, לא מייצרת איגוד ערים סביבתי חזק. הנושאים הסביבתיים לא נמצאים אצלה באג'נדה המרכזית", הוא הוסיף. "לא קודמו גם נושאים רבים כמו פתרונות תעסוקה, תחבורה אלמנטים חדשים והשקעות בחינוך".

שלט תמיכה בקליש (צילום: שמיר אלבז)
שלט תמיכה בקליש-רותם(צילום: שמיר אלבז)

כשבכל זאת מנסים לחלץ מהאן את הצדדים החיוביים של השנה האחרונה הוא מדבר על שינוי תודעתי בקרב התושבים. "התובנה של תושבי חיפה, שהנושאים הסביבתיים הם אלה שצריך לשים עליהם את הדגש, הוטעמה. יש הסכמה מקצה לקצה שהמפעלים הפטרוכימיים צריכים לצאת מהמפרץ".

 

כמנהגה, קליש-רותם סירבה להתראיין לכתבה, עוזריה טענו כי היא עסוקה מדי. עם זאת, היא גם סירבה להעביר התייחסות בכתב להישגיה בשנה החולפת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יובל חן
עינת קליש-רותם
צילום: יובל חן
מומלצים