שתף קטע נבחר

רגב על הקריאות נגד גנץ: "במה פגעו בו?"

לאחר שיו"ר כחול לבן התקבל באירוע בקריאות גנאי, שרת התרבות אמרה באולפן ynet: "אמרו לו 'לך לערבים', במה פגעו בו? הוא יקים ממשלת מיעוט עם הערבים". על התרעומת שהביע השר גלנט בעקבות מינוי בנט לשר הביטחון: "לא זוכרת שיש לו איזה Say בעניין"

  

שרת התרבות והספורט מירי רגב (הליכוד) תקפה הבוקר (ב') בריאיון לאולפן ynet את יו"ר כחול לבן בני גנץ ויו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן: "אצל בני גנץ השלטון והכיסא יותר חשובים מהמדינה. אני אומרת את זה בכאב. אני מתביישת בגנץ, בליברמן, באשכנזי וביעלון. שניים מהם היו שרי ביטחון, שלושה רמטכ"לים, שלא מתביישים לשבת בממשלת מיעוט עם אחמד טיבי ואיימן עודה - שקוראים לשהידים לעלות לירושלים ותומכים במחבלים". על הקריאות אתמול נגד גנץ אמש אמרה: "אמרו לו 'לך לערבים'. במה הם פגעו בו? הרי הוא יושב עם הערבים, הוא הולך להקים ממשלה ממשלת מיעוט בשבוע הבא יחד עם עודה וטיבי - עם הגרועים שבערבים שבעצם רוצים שהמדינה הזו לא תהיה מדינה יהודית, הוא מסית נגד מדינה יהודית".

 

- אומרים שהלך הרוחות בציבור דומה למה שהיה אז. אתמול צרחו על אשכנזי "שמאלן אוהב ערבים" בשוק באשקלון, ועל בני גנץ צרחו בערב בחתונה של חרדים. למה את לא מגנה את זה?

"סליחה, והצרחות על מירי רגב בכל אירוע שיכול להיות? צרחות על שרה נתניהו לאן שהיא מגיעה? 'בוז' ו'בוגד' לנתניהו?"

 

- יש הבדל בין "בוז" לבין קריאות של "לך לערבים".

"מה ההבדל? מה הבעיה במהות הקריאות 'לך לערבים'? גנץ הולך לשבת עם טיבי ועודה, מעודדי טרור שקוראים לשהידים לעלות לירושלים, לא מגנים רצח של חיילי צה"ל. מה הם אמרו לו? 'לך לערבים'? הם לא צריכים להגיד לו ללכת לערבים - הוא הלך לערבים. הוא הולך לשבת עם ערבים".

 

 

 

- אז אין בעיה עם הקריאות?

"אני מתנגדת לכל אלימות ולקריאות של גזענות. אנחנו צריכים לנסות ולעשות כל שנדרש כדי שגם את הוויכוחים הפוליטיים שלנו נעשה בשקט ובנחת. אבל עם זאת, זו הדרך הפוליטית. לא העליבו אותו".

 

-קראו לו "מחבל".

"אני לא חושבת שהוא מחבל. כמו שאני לא חושבת שראש הממשלה נתניהו בוגד, או קרא לבגידה. אנחנו צריכים לגנות קריאות גזעניות ואלימות".

 

- את אומרת שאת נגד פילוג ושיסוע, וכאן את אומרת שהקריאות לגיטימיות. אחמד טיבי ואיימן עודה הם הגרועים שבערבים? יש פה ערבים שעשו פיגועים. הם הגרועים בערבים? אתם מתחבקים בכנסת.

"אנחנו בני אדם. אני אבוא לאחמד טיבי, אני אגיד לו שלום. כשאחמד טיבי יבוא ויגיד לי, 'מירי, צריך לטפל בספורט בכפרים ערביים' אני לא אגיד לו לא, כי הספורט מבחינתי הוא כלי חברתי לשינוי. אבל בין זה לבין לשבת איתו בממשלה? או שיתמוך בי?"

 

 

מירי רגב  (צילום: אבי מועלם)
מירי רגב (צילום: אבי מועלם)

בדבריה התייחסה רגב גם לתרעומת שהביע השר יואב גלנט על מינויו של נפתלי בנט לשר הביטחון: "לא זוכרת שגלנט ממנה שרים, ואני לא זוכרת שלגלנט יש איזה Say מבחינת מי נכון ומי יהיה איזה שר. אני מבינה שהוא מאוכזב, אבל בסופו של יום יש ראש ממשלה, שלו האחריות והסמכות למנות את השרים".

 

יואב גלנט נפתלי בנט (צילום: אוהד צויגנברג, אלכב קולומויסקי)
יואב גלנט ונפתלי בנט(צילום: אוהד צויגנברג, אלכב קולומויסקי)

 

- יש לנו ציוץ מלפני כמעט שנה: "בנט הדליף על ימין ועל שמאל מתוך הקבינט, הוא ידע שיש מנהרות בצפון ושהנושא רגיש. לומר שלא היה כלום זה להצטרף לגוש השמאל, הוא לעולם לא יהיה ראש ממשלה".

"נו, אז מה?"

 

- זה שר הביטחון שלך עכשיו, "מדליף מהקבינט".

"מה הקשר? במערכת הפוליטית, כמו בהרבה מאוד מערכות, יש הרבה מאוד ויכוחים, יש אמירות כאלה ואחרות. אני מאחלת לו הצלחה גדולה, דרך אגב לא כל הביטחון הוא על כתפיו, יש לנו ראש ממשלה שמוביל את הביטחון יחד עם הקבינט".

 

- בנט סגן?

"לא, הוא שר הביטחון. בוודאי יש לו מה לומר, הוא מתווה את המדיניות יחד עם צה"ל, מביא ומציג אותה בפני ראש הממשלה; אבל האחריות על המדיניות הביטחונית היא של נתניהו. ראש הממשלה בעצם סיכל את היכולת של בנט והרצון שלו ושל איילת שקד לעבור לכחול לבן, לממשלת 55".

 

- בנט סחט את נתניהו הפעם?

"הקונסטלציה הפוליטית בישראל היא שיש קואליציה, וכשיש קואליציה ראש הממשלה ממנה שרים".

 

- זו ממשלת מעבר.

"אז מה? גם בממשלת מעבר מותר לראש הממשלה למנות שרים. הוא עשה זאת על פי החוק. זו אחריותו וסמכותו. אני מאחלת לבנט בהצלחה, ואני מקווה שבסופו של יום ליברמן יתעשת. אנחנו נערכים לשבת באופוזיציה. אנחנו לא נשב ולא ניתן גב לשום ממשלה שיושבת עם טיבי, ומנוהלת על ידי טיבי ועודה".

 

רגב על נכדו של רבין: "מזועזעת ומתביישת בדברים"

- את שומעת את הדברים של יונתן בן ארצי. מה את חושבת עליהם?

"אני מזועזעת, אני מתביישת. אני בטוחה שסבא שלו ז"ל לא היה אוהב את הדברים שהוא אומר - עם כל הכבוד, אתה מנצל טקס ממלכתי כדי להביא את האג'נדה הפוליטית שלך. אין טיפת כבוד למעמד הזה, זה לא טקס פרטי, זו לא עצרת שהפכתם את עצרת רבין לכנס הפוליטי הכי גדול. אתה מדבר על פלגנות כשאתם הפלגנים הגדולים ביותר?"

 

- זה טקס שאת אחראית עליו. לא ידעת מה הם אומרים מראש?

"לא. דרך אגב, אם הטקס הזה לא היה פיקס היו אומרים "מירי רגב אשמה", ואם הטקס הזה מתנהל כמו שצריך זה מרכז ההסברה. לכן אני יורדת לפרטי פרטים של טקסים מהסוג הזה, בשביל המשפחה, כדי לכבד אותה, כדי שזה יהיה הכי מכובד. אתה עולה ואתה מדבר, מעליב כאן ראש ממשלה, שרי מדינת ישראל, מעליב אנשים שבאו לכבד את זכרו של יצחק רבין. אני מזכירה שאני השרה שלא אפשרה לשדר את הסרט על יגאל עמיר במסגרת פסטיבל הקולנוע בירושלים. על זה אף אחד לא צעק, זה בסדר במסגרת חופש הביטוי. לבוא להגיד דברים כאלה משסים, מפלגים, באיזו זכות אתה עושה את זה בכנס ממלכתי?"

 

- הוא עושה את זה בזכות כי הוא מרגיש שהוא נכדו של רבין שנרצח על רקע הסתה פוליטית.

"עמד ראש הממשלה בכיכר ציון ואמר לא לקרוא לרבין 'בוגד'".

 

- מצד שני, יש תמונות שלו עם חבל התלייה מאחור.

"אתה צודק. היו הרבה דברים שאנו מתנגדים אליהם. אבל לבוא ולהאשים ציבור שלם שאנחנו אחראים על רצח רבין? אנחנו כאבנו את רצח רבין לא פחות. על מה הוא מאשים את ראש הממשלה? שהיו לו חילוקי דעות על אוסלו? שהיו כאן פיגועים? שהייתה פה דרך כלכלית שהיה צריך לתקן? על מה הוא מאשים? מותר שיהיו מחלוקות במדינת ישראל, מותר שנדבר ונתווכח, אבל כשקוראים לנתניהו בוגד - אף אחד לא קם ולא אומר דבר".

 

 

- משפחת רבין לא יכולה בטקס להגיד את מה שעל ליבה?

"אני חושבת שמשפחת רבין צריכה להפוך את טקס רבין לטקס שהעם כולו מתאחד סביבו. אהבתי את רבין, היו לי איתו הרבה ויכוחים ברמה הפוליטית, אבל אני כואבת את מותו לא פחות מאחרים. אני מזועזעת מהרצח הזה לא פחות מאחרים".

 

- אם תהיי אחראית על הטקס הזה גם בשנה הבאה, תדרשי לבצע שינויים?

"יש לנו נוהל שלפיו נציג המשפחה מדבר. בדרך כלל, כל נציגי המשפחה מכבדים את הטקס ולא הופכים את הטקס לבמה פוליטית. צר לי, אני אומרת את זה בכאב, שמה שעשה כאן יונתן בן ארצי הפך את הטקס הממלכתי לבמה פוליטית כדי לשסע ולפלג את הציבור במדינת ישראל".

 

בני גנץ בועידת ישראל ללכידות חברתית של הליגה נגד השמצה (צילום: מוטי קמחי)
בני גנץ(צילום: מוטי קמחי)

"גנץ מדבר על שנאה בעצרת לזכר רבין כשכל הקמפיין שלו מושתת על שנאת חרדים"

רגב המשיכה והתייחסה לאפשרות שגנץ יקים ממשלה עם טיבי ועודה: "אם מחר בבוקר יורים מעזה לכיוון ישראל, אתם מבינים שגנץ תלוי בטיבי ועודה. אני מתנגדת לכל קריאות של גזענות ולאלימות..."

 

- אבל מצד שני את אומרת עליהם "הגרועים בערבים". על גנץ אמרת "לא אפוי". לא הגיע הזמן שתיקחו את עצמכם בידיים?

"אולי הגיע הזמן שהשמאל יבין שהוא מפלג? אולי הגיע הזמן שיבין שגנץ עומד בעצרת לזכר רבין ומדבר על שנאה - כשכל הקמפיין שלו מושתת על שנאה לחרדים?"

 

- זה לא מדויק.

"החרמה של חרדים".

 

- זכותם להחזיק באידיאולוגיה אחרת, שלא מזוהה עם המפלגות החרדיות.

"אם באירופה היו אומרים שיהודי חובש כיפה מוחרם, מה הייתם אומרים על זה?"

 

- אבל הם לא מחרימים חרדים, יש להם חרדים במפלגה, ואם החרדים יסכימו לקווי היסוד שלהם - הם יישבו איתם.

"הם אומרים שהם לא מוכנים לשבת עם החרדים, הם מוכנים לשבת עם אחמד טיבי ואיימן עודה ולא עם החרדים".

 

- המתווה של ליברמן אומר שראש הממשלה ייצא לנבצרות רק כשיוגש כתב אישום. זה מה שרציתם. כל מה שאתם צריכים זה להיפרד מהגוש.

"למה אתם לא שואלים את כחול לבן מדוע הם לא נפרדים מהגוש?"

 

- איזה גוש?

"הם מפלגות".

 

- ככה הם הלכו לבחירות.

"אז מה? אז אנחנו הלכנו לבחירות עם הבטחה לציבור שאנו הולכים עם השותפים שלנו. השותפים שלנו נתנו הבטחה לציבור שלהם שהם הולכים עם נתניהו. יותר ממחצית מהציבור בחר בנתניהו. יותר ממיליון בני אדם בחרו בבחירה ישירה מחל בראשות נתניהו, ויותר משני מיליון שבחרו במפלגות אחרות וידעו שהן הולכות עם נתניהו כראש ממשלה. מה הבעיה עם הגוש? מדוע מטריד אותם החרדים ולא מטריד אותם טיבי ועודה? מה הבעיה עם חרדי? לנו אין בעיה לשבת באופוזיציה".

 

 

אביגדור ליברמן בישיבת הסיעה (צילום: אלכס קולומויסקי)
"עושה טעות". ליברמן(צילום: אלכס קולומויסקי)

"ליברמן עושה את הטעות הגדולה ביותר"

- יש לך עוד כבוד לליברמן?

"אני חושבת שליברמן עושה את הטעות הגדולה ביותר. הוא קרא לטיבי ועודה 'גיס חמישי'. לשבת איתם בממשלה, או בממשלת מיעוט שנתמכת על ידי ערבים, שנתמכת על ידי הגרועים בערבים. לנו אין בעיה עם ערבים, לנו יש המון פעילים ומתפקדי ליכוד ערבים, לנו יש בעיה עם אלה שחותרים כנגד מדינת ישראל כמדינה יהודית. ברגע שליברמן יושב יחד עם גנץ ויחד עם יעלון, טיבי ועודה - הוא בעצם נותן גב למי שפוגע במדינת ישראל.

 

"אני שמה את האגו שלי בצד. המדינה יותר חשובה מהשלטון. לא אצל השמאל, ולא אצל בני גנץ. אצל בני גנץ השלטון והכיסא יותר חשובים מהמדינה. אני אומרת את זה בכאב. אנחנו יכולים למצוא עצמנו שבוע הבא יושבים בממשלת מיעוט כשאנחנו מהאופוזיציה. אנחנו ננהל אופוזיציה עם יו"ר אופוזיציה, ונילחם על כבודה של מדינת ישראל".

 

- מי שנאחז בשלטון זה נתניהו.

"בחרו בו".

 

- יותר אנשים בחרו בגנץ מאשר בנתניהו.

"זו טעות. נכון שהמפלגה שלהם גדולה יותר, אבל בני גנץ לא מסוגל להקים ממשלה בלי הערבים".

 

- ואתם לא מסוגלים להקים ממשלה בלי בני גנץ.

"נכון, לכן אנו מקבלים את מתווה הנשיא".

 

- אבל את חושבת שכל הבלוק צריך לבוא.

"מתווה הנשיא אמר: 'לא מחרימים את החרדים'".

 

- אם ליברמן יממש את האיום שלו, את חושבת שזה הסוף הפוליטי שלו?

"לשם הוא מוביל, הרי הוא לא נתן אולטימטום לכחול לבן, הוא נתן אולטימטום לליכוד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים