שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  הבאים על הכוונת? אלו בכירי הזרוע הצבאית של הג'יהאד

  מפקדי הג'יהאד האיסלאמי משתדלים להישאר בצל ולשמור על חשאיות. פרסום זהותו של אבו אל-עטא מצד ישראל נחשבה לאיתות לפני חיסולו. ברקע איום הרמטכ"ל "לעבור לסיכולים" - ynet מציג את חבריו להנהגה

  מנהיגי הזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי ברצועת עזה, שאחד מהם היה בהא אבו אל-עטא שחוסל לפנות בוקר (יום ג'), קנאים מאוד לחשאיותם. הם מנסים להישאר מחוץ לאור הזרקורים, ולא להיחשף בשמם או בתמונתם. פרסום שמו ותמונתו של אבו אל-עטא בידי ישראל לפני שבעה חודשים נועד לאותת לו כי הוא נמצא על הכוונת. כעת חושף ynet את התמונה המלאה של הנהגת הזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי, שמנסה להישאר באפלה.

   

  הרמטכ"ל: אם נצטרך, נעבור לסיכולים

    

  סרטון של צה"ל על איום הג'יהאד האיסלאמי

  סרטון של צה"ל על איום הג'יהאד האיסלאמי

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  ראשי הזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי הפלסטיני חאלד מנסור, חליל בהתיני, עיז א-דין חדאד, אכרם עג'ורי, דאניאל מנסור, בהא אבו אל-עטא ()
  ראשי הזרוע הצבאית של הג'יהאד. למעלה מימין: אבו אל-עטא, חליל בהתיני. למטה מימין: דאניאל מנסור (חוסל בצוק איתן), חאלד מנסור, אכרם עג'ורי
   

  ראש הזרוע הצבאית: אכרם עג'ורי

  במסגרת תפקידו כראש הזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי משמש עג'ורי למעשה כסגנו של מנהיג הג'יהאד האיסלאמי זיאד נחאלה. ביתו הותקף הלילה בדמשק שבסוריה, ובנו נהרג. לא ברור אם הוא עצמו נפגע.

   

  מיהו זיאד נחאלה? לכתבה על מינויו

   

  עג'ורי נולד בעזה ומתגורר בסוריה ובלבנון. הוא נבחר בתחילה כחבר בזרוע המדינית של הג'יהאד בחו"ל. הוא התקדם בסולם הדרגות וכיום הוא עומד בראש המועצה הצבאית של הג'יהאד. עג'ורי משמש גם כאחראי הכספים של הארגון. עג'ורי מקורב מאוד לאיראן ובעל קשרים אישיים עם מפקד כוח קודס במשמרות המהפכה, קאסם סולימאני, ועם מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה. יש לו שלושה ילדים, שאחד מהם כאמור נהרג הלילה.

  אכרם עג'ורי - ראש הזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי ()
  מקורב מאוד לאיראן. אכרם עג'ורי
   

  מפקד החטיבה הצפונית: בהא אבו אל-עטא - חוסל

  שימש כמפקד החטיבה הצפונית משנת 2014, אז הוא החליף את דאניאל מנסור שחוסל במבצע צוק איתן. עד אותה שנה היה סגנו של מנסור. אבו אל-עטא, שניצל גם הוא מכמה ניסיונות חיסול, מיצב את עצמו מהר כדמות מאוד דומיננטית בזרוע הצבאית של הג'יהאד. הוא התגורר בג'באליה, וצה"ל הפציץ את הבית שלו במהלך מבצע צוק איתן.

  חיסול בהא אבו על עטא הג'יהאד האיסלאמי (צילום: AFP)
  צה"ל כבר ניסה לחסלו ב-2014. אבו אל-עטא(צילום: AFP)
   

   

  ליד מקום חיסולו של אבו אל-עטא בעזה    (צילום: רויטרס)

  ליד מקום חיסולו של אבו אל-עטא בעזה    (צילום: רויטרס)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

    

  אמו של אבו אל-עטא, אחרי החיסול

  אמו של אבו אל-עטא, אחרי החיסול

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  מפקד חטיבת עזה: חליל בהתיני

  מתגורר בשכונת תופאח שבעיר עזה. הוא ניצל בעבר מכמה ניסיונות התנקשות של ישראל. בהתיני שייך למשפחה שמחוברת בנימיה לארגון ומזוהה עימו. גורמים פלסטינים המעורים בקורות חייו אמרו ל-ynet כי לבהתיני יש יכולות צבאיות מרשימות שאותן רכש באימונים באיראן. בהתיני יצא להכשרות באיראן דרך מצרים בימי שלטונו של חוסני מובארק. אחרי שחזר מהאימונים באיראן, מצרים עצרה אותו כשהגיע לקהיר. הוא היה במעצר כמה שבועות, ולאחריהם הוא שוחרר. הג'יהאד ערך חגיגות עם שובו לעזה.

   

  בארגון סימנו אותו כבר מגיל צעיר כדמות שתתברג גבוה בהנהגה הצבאית. אחיו, מוחמד בהתיני, שגם היה פעיל צבאי בארגון, נהרג על ידי צה"ל בשכונת תופאח בשנת 2006, אחרי הנסיגה מרצועת עזה. במבצע צוק איתן השמיד חיל האוויר השמיד את הבית שלו בהפצצה מאוויר.

  חליל בהתיני - מפקד חטיבת עזה בג'יהאד האיסלאמי ()
  סומן מגיל צעיר להנהגה. בהתיני
   

  גורמים שפגשו אותו סיפרו כי הוא התנהל כמבוקש לאורך כל השנים והיה מגיע לעיתים רחוקות הביתה לפגוש את אמו. הוא היה אחראי לכמה פיגועים של הג'יהאד נגד יעדים צבאיים ישראליים, והפעילות הזאת זירזה את קידומו. הגורמים הגדירו אותו כאדם דתי, אבל לא אדוק כמצופה מבכיר בארגון שחרט על דגלו אדיקות דתית.

   

  מפקד חטיבת רפיח: חאלד מנסור

  אחראי על הגזרה הדרומית של רצועת עזה, כולל על נתיב ההברחות של אמצעי הלחימה לג'יהאד האיסלאמי מאיראן דרך מצרים. מנסור הוא מהגורמים הבכירים בארגון שתומכים בתיאום עם הזרוע הצבאית של חמאס, למרות שלפני כמה שנים היה יריב מושבע של חמאס ונעצר לכמה שעות בידי מנגנוני הביטחון שלו.

  חאלד מנסור - מפקד חטיבת רפיח בג'יהאד האיסלאמי ()
  תומך בתיאום עם חמאס. חאלד מנסור
   

  בניגוד למבנה הארגוני של חמאס, לג'יהאד האיסלאמי אין מנהיג צבאי עליון ברצועת עזה. מפקדי החטיבות בזרוע הצבאית מתכנסים בעת הצורך במסגרת מועצה צבאית, ואת ההנחיות הם מקבלים ישירות מהמנהיגים בדמשק זיאד נחאלה ואכרם עג'ורי. לפי גורמים שונים, אבו אל-עטא עמד בראש המועצה הצבאית בעזה, וכעת לא ברור מי מבין מפקדי החטיבות יחליף אותו. ככלל, הזרוע הצבאית של הג'יהאד דומיננטית יותר בצפון הרצועה מאשר בדרומה, ורוב כוחה והשפעתה ממוקדים שם.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים