שתף קטע נבחר

"מסע היסטורי": האדמו"ר האנטי-ציוני נחת בישראל

המטרה: לחזק את התנגדות חסידיו ומאמיניו למדינה הציונית. בעשרת הימים הקרובים צפוי האדמו"ר מסאטמר להשתתף בסדרה של כינוסים ועצרות ברחבי הארץ, ולחלק מענקים כספיים למוסדות תורניים פרטיים שאינם מעוניינים ליהנות מתקציבים ממשלתיים

 

 

המנהיג האנטי-ציוני הגיע לביקור בישראל: האדמו"ר מסאטמר, רבי זלמן לייב טייטלבוים, נחת הבוקר (ג') בנתב"ג בדרכו לירושלים, במטרה לחזק את התנגדות חסידיו ומאמיניו למדינה הציונית. בעשרת הימים הקרובים הוא צפוי להשתתף בסדרה של כינוסים ועצרות ברחבי הארץ ולחלק מענקים כספיים למוסדות תורניים פרטיים שאינם מעוניינים ליהנות מתקציבים ממשלתיים.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות . היכנסו >>    

 

הרבי מסאטמר הוא אחד משני מנהיגי החסידות הגדולה בעולם (לצד אחיו, רבי אהרון טייטלבוים, שעומד בראש חצר נפרדת). זהו ביקורו השלישי בישראל ב-15 שנותיו כאדמו"ר, אך הוא בכל זאת ממותג כ"מסע היסטורי" - וההיערכות בהתאם. ליוויו ואבטחתו צפויים לגרום בימים הקרובים לשיבושי תנועה קשים – מה שמעורר ביקורת על היחס המיוחד שנותנת משטרת ישראל לסמל האנטי-ציוני.

 

קיראו עוד בערוץ היהדות : 

 

בין היתר, החל מהשעה 20:00 הערב ייחסם לתנועה הנתיב הימני ברחוב שרי ישראל, בין הצמתים יפו-שרי ישראל ומלכי ישראל (התנועה תתאפשר בנתיב השמאלי בלבד, וצפויים במקום עומסי תנועה). מחר (יום ד'), החל מהשעה 16:00 ועד לשעות הערב המאוחרות, ייחסמו לתנועת רכבים רחובות ברנדס, מלכי ישראל, שרי ישראל, צומת שמגר-שרי ישראל, צומת יפו-שרי ישראל - והתנועה תופנה לרחובות ירמיהו, שמגר, שז"ר (לתחבורה ציבורית בלבד), שדרות בגין ורבין.

 

הרבי הגיע ארצה במטוס פרטי, יחד עם פילנתרופים חרדים בולטים התומכים בחצרו. לביקור מצטרפים גם רבנים בכירים בסאטמר וחסידים מארה"ב ומאירופה. בישראל יזכה האדמו"ר לקבלת פנים מיוחדת על ידי מנהיגי פלג "העדה החרדית" הקיצוני, המזוהה גם הוא עם האידיאולוגיה האנטי-ציונית, בסדרה של מעמדים המוניים בירושלים, בית שמש, בני ברק ומירון.

 

7 מיליון דולר במעמד חגיגי

האירוע המרכזי יתקיים הערב בבירה, כאשר רבבות מאמינים - ובהם גם כ-20 אלף ילדים - יתאספו בצומת הרחובות שרי ישראל ומלכי ישראל, סמוך לכניסה הראשית לעיר ולתחנה המרכזית. מחר יגיע האדמו"ר להר הצופים כדי להשקיף משם אל הר הבית – "מעמד ראיית מקום המקדש". בסאטמר מקפידים שלא לבקר ברחבת הכותל המערבי, שהיא בעיניהם סמל להתגרות הציונים באומות עולם.

 

האדמו"ר מסטאמר
האדמו"ר מסטאמר

 

אחד משיאי המסע יהיה במעמד "חלוקת השקל הטהור", בו יחלק הרבי כ-7 מיליון דולר לכ-150 מנהלי מוסדות חינוך המתנזרים מתקציבי המדינה. בפלגים האנטי-ציוניים מסרבים ליהנות מהכספים הממשלתיים מחשש כי תלות בשלטון החילוני עלולה לגרום להתערבות מצדו בסדרי ותכני הלימוד. כהערכה על הוויתור והדביקות באידיאולוגיה זו הם זוכים לתמיכה ולגב כלכלי מסאטמר העולמית.

 

תפיסה אנטי-ציונית מובילה

האידיאולוגיה האנטי-ציונית שמובילה סאטמר יונקת בעיקר מהגותו של האדמו"ר רבי יואל טייטלבוים מסאטמר. בספרו "ויואל משה" הוא דן בשתי שבועות שהשביע האל את עם ישראל, על-פי הגמרא במסכת "כתובות": האחת, שלא למרוד באומות העולם, והשנייה, שלא לדחוק בכוח את הגאולה (ועוד שבועה כלפי הגויים, שלא לשעבד את היהודים יותר מדי). מסקנתו של האדמו"ר מסאטמר הייתה שהתנועה הציונית והקמת המדינה הם הפרת שבועה של ישראל כלפי אלוהים.

 

  (צילום:Moshe Yonatan Antwerpen)
האדמו"ר וחסידיו(צילום:Moshe Yonatan Antwerpen)

 

נושאת הדגל של תפיסת עולם זו כיום היא "העדה החרדית" - פלג קיצוני ירושלמי, מיעוט בחברה החרדית, המורכב מקואליציית חצרות אנטי-ציוניות. אנשיה אינם מכירים במדינת ישראל, לא משתתפים בבחירות למוסדותיה, נמנעים מלקיחת תקציבים מהממשלה ומקפידים שלא להשתמש בשירותיה. לשיטתם, על ההתנגדות להיות חזקה במיוחד, שכן המדינה היא "זיוף" הגורם - בין היתר - לבלבול אידיאולוגי וחינוכי, ואותו יש לעקור.

 

אף שפרשנות האדמו"ר מסאטמר ל"שלוש השבועות" שנויה במחלוקת (הוגים אחרים סבורים שאין מדובר בהלכה למעשה, או שתוקפן פג), תפיסתו האנטי-ציונית השפיעה גם על הזרם החרדי המרכזי. עיקר ההיבדלות של ציבור זה הוא מסמליה של המדינה בלבד, ולא מכל שותפות עמה: הוא אינו מציין את החגים הלאומיים ונציגיו בכנסת (יהדות התורה) לא נוטלים לעצמם תפקידי שרים אלא מכהנים כסגנים בלבד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים