שתף קטע נבחר

"גדולי הדור" הורו לרבני אירופה: "אל תתבלטו"

במכתב ששיגרו לוועידת רבני אירופה, הנחו מנהיגי הציבור החרדי "להצפין עצמם ולא להתבלט בדבריהם ובמעשיהם" אל מול גילויי השנאה. המנהל הרבני של הוועידה, הבהיר: "אחד הטריגרים לאנטישמיות זו הנוכחות היהודית. אנשים לא אוהבים שיהודים שולטים בכל מיני מקומות"

 

להתכופף מול האנטישמיות הגואה: הרב חיים קניבסקי והרב גרשון אדלשטיין, ממנהיגי הציבור החרדי - קוראים לרבנים ולראשי הקהילות בתפוצות "להצפין עצמם ולא להתבלט בדבריהם ובמעשיהם" אל מול גילויי השנאה המתגברים נגד יהודים.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות . היכנסו >>     

 

הרב קניבסקי ורבני אירופה (צילום: אלי איטקין)
הרב קניבסקי עם רבני אירופה(צילום: אלי איטקין)

 

במכתב ששיגרו לוועידת רבני אירופה, לרגל כינוס המועצה העליונה של הארגון בז'נבה, הנחו "גדולי הדור" מישראל שלא להתעמת בנושא עם ראשי המדינות ביבשת - גם לא מול אלה מהם שאינם נלחמים באנטישמיות או אף מלבים אותה, אלא לפעול למיגור התופעה רק בדרכים דיפלומטיות שקטות.

 

קיראו עוד בערוץ היהדות : 

 

על המאבק לשמירה ולהגנה על בתי הקברות היהודיים מפני פשעי שנאה או תוכניות לפינויים לצורך שימוש בקרקע לנדל"ן - כתבו הרבנים קניבסקי ואדלשטיין כי "חשוב מאד להשתדל ולפעול בכל מה שאפשר לשמירת כבוד המתים ובתי העלמין בכל אתר ואתר", מתוך דגש כי "צריך שהכול יהיה בדרכי נועם ובלא התגרות". את רבני אירופה הנחו ברוח זו "להתייצב בפני השלטונות ולהתחנן בפניהם על זאת, להשתדל בכל דרכי ההשתדלות האפשריים".

 

"ננסה להתבלט פחות"

הדברים נאמרים כשברקע תקרית אנטישמית "בשידור חי", כאשר אדם שעבר בסמוך לבית הכנסת "בית יעקב" בז'נבה - העתיק ביותר בשוויץ - שבו נערכו הדיונים, התקרב בצורה מאיימת אל קבוצת רבנים ששהו בחצר המבנה וקרא לעברם "הייל היטלר". האיש - ככל הנראה פעיל ימין קיצוני - נבלם על ידי מאבטחי הקהילה היהודית המוצבים סביב בית הכנסת, ומשטרה הוזעקה למקום. עשרות המשתתפים, רבני מדינות ודיינים שהגיעו מכל רחבי הייבשת, התבקשו על ידי כוחות הביטחון להיכנס למבנה ולהסתגר בתוכו עד לסיום הטיפול באירוע.  

 

 

"בחוץ קוראים קריאות אנטישמיות, ובפנים אנחנו מתכנסים ודנים איך לטפל בבעיות האלו", אומר הרב משה לבל, ראש ישיבה במוסקבה והמנהל הרבני של ועידת רבני אירופה, בראיון לאולפן ynet. "הם צועקים בחוץ, אבל אנחנו ממשיכים בפנים - ונמשיך, והם ימשיכו לצעוק".

 

הרב אדלשטיין ורבני אירופה (צילום: אלי איטקין)
הרב אדלשטיין ורבני אירופה(צילום: אלי איטקין)

 

הרב לבל התראיין בחצר לכלי התקשורת בדיוק בשעה שאותו אדם קרא את הקריאות הגזעניות אתמול (יום ב'), והיום הוא אומר: "זה אולי מסמל מכל את כל מה שקורה פה. חלק מהבעיות שאנחנו מתמודדים איתן הן, כמובן, תוצאה של האנטישמיות כפי שהתגלמה בצעקות של האדם הזה. אבל באמת אנחנו חיים את האווירה הזו, גם אם לא כולם צועקים. אנחנו יודעים איפה אנחנו חיים. יש אווירה של אנטישמיות ושנאת יהודים באירופה, זה לא סוד".

 

אז עכשיו "תורידו ראש" ברוח דבריהם של הרבנים קניבסקי ואדלשטיין?

"אני לא חושב שהכוונה היא להוריד ראש מבחינת הזהות היהודית, אלא מבחינת הפרופיל. יהודים אוהבים להבליט את העושר שלהם, את הנוכחות שלהם. אחד הטריגרים לאנטישמיות זה כמובן הנוכחות היהודית, שיהודים קצת מתבלטים מדי".

 

זו לא גישה תבוסתנית מהסוג שהוביל אותנו בעבר למחוזות מאוד רעים?

"בגלות אנחנו יודעים איך להתנהג. לצערי הרב יש לנו מסורת בת אלפיים שנה וכלים וקודים איך להישמר. אז אולי במדינה ישראל, ברוך ה', לא חיים היום בגלות - אבל אנחנו באירופה מיומנים. אני לא חושב שאנחנו פועלים בתבוסתנות. אנחנו בהחלט דורשים את הזכויות שלנו, ולא מוותרים על העקרונות.

 

"יש ניסיונות להצר את חיי היהודים בתחום השחיטה והמילה. אנחנו מופיעים בצורה מכובדת ומסודרת מול הרשויות, מול פרלמנטים, בכל מקום שצריך. כוונת הרבנים הייתה שלא לעורר שנאה. אנשים לא אוהבים שיהודים יותר מדי שולטים בכל מיני מקומות, זאת הייתה הכוונה, אבל לא מבחינת הפעילות שלנו".

 

"יש סכנה קיומית פה, זה לא סוד"

בשלושת ימי הכינוס עוסקים רבני הוועידה בנושאים העומדים על סדר יומה של יהדות אירופה, על רקע החקיקה נגד השחיטה הכשרה וברית המילה. הם ייפגשו עם מנהיגי הקהילה המקומית, אישיי ממשל משוויץ וממדינות נוספות, חברי פרלמנט האיחוד האירופי וראשי ארגונים יהודיים, וידונו איתם בדרכי המאבק נגד הגזירות ובפתרונות האפשריים.

 

הייל היטלר (אלי אטקין)
קריאות"הייל היטלר" לעבר הרבנים(אלי אטקין)

 

"יש סכנה קיומית פה, זה לא סוד", אומר הרב לבל. "למשל, אם אנחנו מדברים על הסכנה לקיום של ברית מילה - זו בעיה קיומית. יהודים לא יוכלו להמשיך להתגורר באירופה. יש בעיות עם שחיטה. בבלגיה, למשל, כבר אסור לשחוט היום. אבל בשביל זה אנחנו פה, ממשיכים להיאבק, ובעזרת ה' לא מרימים ידיים. כל עוד יהודים גרים באירופה, כל עוד שיש קהילות יהודיות באירופה - ועידת רבני אירופה תמשיך להיות מחויבת להם".

 

נשיא ועידת רבני אירופה ורבה של מוסקבה, הרב פנחס גולדשמידט, אמר: "עם כל ההתפתחויות השליליות, יש לנו אמונה בעידן החדש של המנהיגות ובקשרים החיוביים שלה עם הוועידה. אנו שמחים בהנהגה החדשה שנבחרה, ושומעים ממנה כל העת על חשיבות היהודים ומעמדם באירופה. אנו מודים על התמיכה העקבית ביהודים ובישראל ומתפללים שהדיבורים יתורגמו גם למעשים".

 

ועידת הרבנים באירופה (צילום: אלי איטקין)
הוועידה המתמדת באחד הדיונים: "אנחנו נמשיך לפעול בפנים - והם ימשיכו לצעוק בחוץ"(צילום: אלי איטקין)

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים