שתף קטע נבחר

"רשע, למה תכה רעייתך": הנשים הדתיות לא נשארות אדישות

ערכת עזרה ראשונה על שולחן השבת בין הפמוטים לחלות, גבר מכה באגרוף עם תפילין, כוס של חופה מוטחת באישה: סטודנטיות דתיות במחלקה לעיצוב גראפי מבקשות למנוע את הנרצחת הבאה על ידי הסברה בשפה הפנים-מגזרית

 

תשע כרזות נוגעות ללב מתפרסמות היום (ב') לרגל יום המאבק הבינלאומי למניעת אלימות נגד נשים. את המודעות יצרו עשר נשים – כולן דתיות, כולן דוברות את השפה הפנים-מגזרית של חברה שבה קשה שבעתיים לצאת ממעגל האלימות בשל הבושה וההסתרה.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות . היכנסו >>     

 

רעות צימרמן ושירה אליצור, העוסקות בתחום הקריאייטיב, ביקשו "להמחיש את הפחד שחשה אישה תחת מעגל האלימות, כאשר בעלה - האיש שאיתו היא חיה - כותב לה שהוא חוזר הביתה". אליצור, מרצה במכללת "אמונה", ביקשה להעביר את המסר הלאה, דרך תלמידותיה, בקורס שהיא מעבירה - "מקום בגן עדן", שמטרתו "לגעת בנושאים חברתיים בוערים ואקטואליים".

 

עוד תרבות בערוץ היהדות :

 

היא הטילה בפני הסטודנטיות שלה את האתגר לתקוף את נושא האלימות נגד נשים דתיות, וליצור כרזות בנושא, באופן שמתכתב ושואב השראה מעולם התוכן הדתי. התלמידות נענו ויצרו כרזות שחלקן מכות בבטן הרכה.

 

"רציתי לחבר את זכר החורבן במעמד החופה, לחובות הגבר בנישואין, בכך שאני משתמשת בכוס כמשהו מאיים ולא מאחד ומחבר" (תאיר גז)
"רציתי לחבר את זכר החורבן במעמד החופה, לחובות הגבר בנישואין, בכך שאני משתמשת בכוס כמשהו מאיים ולא מאחד ומחבר"(תאיר גז)

 

"הביטוי 'תוכו רצוף אהבה' לוקח אותנו מיידית לשיר המוכר של ישי ריבו, ולפסוק משיר השירים המדבר על אהבה אינסופית ועמוקה בשורשה", אומרת הסטודנטית אסנת יוגב. "רציתי להעביר מסר על אהבה שתוכה מרוסק, רצוץ".

 

תהילה צור בחרה בפסוק מספר שמות המתאר את משה רבנו שרואה שני אנשים עבריים מתקוטטים, ושואל: "רשע, למה תכה רעך?" – בהשאלה לסיטואציה המשפחתית. תאיר גז, מצדה, חיברה את שבירת הכוס בחופה - זכר לחורבן - לחורבן הבית של האישה המוכה.

 

"האלימות יכולה להיות בכל מקום בציבור הדתי והחרדי. יש אנשים שלא נחשוד בהם, המתחבאים מאחורי מצוות, כשבעצם המידות הבסיסיות שלהם מקולקלות" (צופיה חיים)
"האלימות יכולה להיות בכל מקום בציבור הדתי והחרדי. יש אנשים שלא נחשוד בהם, המתחבאים מאחורי מצוות, כשבעצם המידות הבסיסיות שלהם מקולקלות"(צופיה חיים)

 

"הוא לא צדיק, הוא רשע"

לדברי אליצור, "הרגשנו שאנחנו רוצות לפנות לאישה עצמה. מצד אחד, להגיד לה שהיא לבד - ומצד שני, לסייע לה לזהות ולהכיר בזה שמשהו לא תקין. כל כך קשה להודות בזה, ואם את אישה דתייה, זה אפילו קשה יותר".

 

שירי הראל: "בחרתי להבהיר שנשים לא צריכות לפחד בביתן שלהן. אלימות איננה חלק מבית בריא, ואסור שהיא תהפוך להיות חלק מהנוף הביתי" (שירי ירך)
שירי הראל: "בחרתי להבהיר שנשים לא צריכות לפחד בביתן שלהן. אלימות איננה חלק מבית בריא, ואסור שהיא תהפוך להיות חלק מהנוף הביתי"

 

היא מוסיפה כי "הבושה וההסתרה הן תוצר נלווה ועצוב של הקהילתיות שמאפיינת את החברה הדתית, והעובדה שאלימות באה לפעמים בתוך כיסוי של הקפדה על ההלכה, מקשה עוד יותר על ההבנה שבן הזוג הוא לא צדיק, אלא רשע".

 

צימרמן מסבירה כי "משהו בסיפור של מיכל סלה ז"ל, שנרצחה על ידי בן זוגה, שבר את מה שחשבנו עד אז על נשים מוכות. זה לא שלא ידענו את זה קודם, אבל השילוב בין העובדת הסוציאלית והתמונות המחייכות בפייסבוק - הבהיר עד כמה זה יכול לקרות לכל אחת".

 

אלית דנין: "יש דברים שלא ניתן לרכך. אלימות שעטופה במילים טובות ובמתנות היא עדיין אלימות לכל דבר" (צילום: אלית דנין)
אלית דנין: "יש דברים שלא ניתן לרכך. אלימות שעטופה במילים טובות ובמתנות היא עדיין אלימות לכל דבר"

 

"רצינו להמחיש את הפחד שחשה אישה מוכה, כאשר בעלה מודיע לה שהוא חוזר הביתה. הבית הוא המקלט שלנו, המקום הבטוח, ברגע שאישה מרגישה חשש היא צריכה להתעורר" (רעות& שירצור)
"רצינו להמחיש את הפחד שחשה אישה מוכה, כאשר בעלה מודיע לה שהוא חוזר הביתה. הבית הוא המקלט שלנו, המקום הבטוח, ברגע שאישה מרגישה חשש היא צריכה להתעורר"(רעות& שירצור)

 

"הביטוי 'תוכו רצוץ אהבה' לוקח אותנו מיידית לשירו המוכר של ישי ריבו, ולפסוק מ'שיר השירים' שמדבר על אהבה אינסופית ועמוקה בשורשה. רציתי להעביר מסר על אהבה שתוכה מרוסק" (אוסנת גד יוגב)
"הביטוי 'תוכו רצוץ אהבה' לוקח אותנו מיידית לשירו המוכר של ישי ריבו, ולפסוק מ'שיר השירים' שמדבר על אהבה אינסופית ועמוקה בשורשה. רציתי להעביר מסר על אהבה שתוכה מרוסק"(אוסנת גד יוגב)

 

"מתוך הפסוקים בספר שמות, שבמרכזם שאלתו של משה: 'למה תכה רעך' – בהתאמה לחיבור הנשי המשפחתי" (תהילה צור)
"מתוך הפסוקים בספר שמות, שבמרכזם שאלתו של משה: 'למה תכה רעך' – בהתאמה לחיבור הנשי המשפחתי"(תהילה צור)

 

"הכרזה שעיצבתי באה להראות שלא כל מה שרואים כלפי חוץ, זה באמת מה שיש בפנים. יש נשים שחוות אלימות ומשדרות כלפי חוץ שהכל בסדר איתן, אבל בפועל זה לא כך" (אורטל רט)
"הכרזה שעיצבתי באה להראות שלא כל מה שרואים כלפי חוץ, זה באמת מה שיש בפנים. יש נשים שחוות אלימות ומשדרות כלפי חוץ שהכל בסדר איתן, אבל בפועל זה לא כך"(אורטל רט)

 

"לפעמים הבעל משקיע המון בלימוד התורה, אך ביחס שלו לאשתו - הוא פוגע. התורה מלמדת שהדבר הכי חשוב היא לכבד את האישה, ולתת לה יחס ראוי" (צילום: מוריה יהושע)
"לפעמים הבעל משקיע המון בלימוד התורה, אך ביחס שלו לאשתו - הוא פוגע. התורה מלמדת שהדבר הכי חשוב היא לכבד את האישה, ולתת לה יחס ראוי"(צילום: מוריה יהושע)

 

 

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים