שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  בניגוד לעמדת משרד הבריאות: בג"ץ עוצר את רפורמת הקנאביס עד סוף מרץ

  בדיון שנערך בפני הרכב של שלושה שופטים הוחלט כי יש להחזיר את עלות התרופה לעד 370 שקלים, כפי שהיה בעבר, החל מה-15 בדצמבר ועד ל-31 במרץ. דנה בר-און יו"ר עמותת הקנאביס הרפואי: "בג"ץ הביע אי אמון מוחלט ברפורמה ובהתנהלות משרד הבריאות". משרד הבריאות: "ניישם את החלטת בג"ץ"

  לאחר אינספור כשלים ברפורמת הקנאביס הרפואי: שופטי בג"ץ הורו היום (ה') על חזרה באופן זמני לאסדרה הישנה. בדיון שנערך בפני הרכב של שלושה שופטים, בהם המשנה לנשיאת בית המשפט העליון השופט חנן מלצר, הוחלט כי יש להחזיר את עלות התרופה לעד 370 שקלים, כפי שהיה בעבר.

   

  השופטים פסקו כי החל מתאריך ה-15 בדצמבר, החברות ישיבו את עלות מחיר התרופה לעד 370 שקלים, גם עבור מינונים גבוהים, כפי שהיה לפני הרפורמה. ההחלטה תקפה לשלושה חודשים, עד ה-31.03.2020.

   

  השופטים הבהירו כי החלטות בג"ץ חלות גם על חברות הייצור והאספקה, ולא רק על משרדי הממשלה: "הואיל ובין העותרים לבין המשיבים נתגלעה מחלוקת באשר להיקפו ולתחולתו של צו הביניים, מובהר בזאת כי תחולתו כוללת גם את חברות הייצור והאספקה של הקנאביס הרפואי".

   

  עוד הורו השופטים למשרדי הבריאות והחקלאות ולוועדת המחירים שהוקמה בעקבות הרפורמה לענות על השאלה: "מדוע לא ייקבעו מחירי מקסימום עבור מוצרי קנאביס רפואי"?

   

  העתירה לבג"ץ הוגשה בחודש מרץ השנה, כחודש לפני כניסה לתוקף של רפורמת הקנאביס הרפואי. עד כה התקיימו שני דיונים בעתירה וניתן צו ביניים להארכת האסדרה הישנה. בעיקרה, הרפורמה שמה סוף להסדר המכירה הישיר בין מגדלים לפציינטים, והגדירה בתי מרקחת בכל הארץ דרכם ניתן יהיה לרכוש את הקנאביס. המהלך הוביל לכך שמחיר התרופה התייקר והוביל למחסור במוצרי הקנאביס כך שחולים רבים מצאו עצמם ללא התרופה לה הם זקוקים.

    

  נזקי רפורמת הקנאביס:

  התפטרויות בכירים ומחסור בחומר: פארסת רפורמת הקנאביס בשיא

  המחסור בירוק: האנשים שנוסעים חצי מדינה בשביל קנאביס רפואי

  "המדינה הפכה אותי לעבריין": הבכיר לשעבר במשטרה שרוכש סמים בטלגראס

   

  כך זה היה נראה בתחילת הדרך:

   

   

  דנה בר-און יו"ר עמותת הקנאביס הרפואי מסרה בעקבות ההחלטה: "בג"ץ הביע אי אמון מוחלט ברפורמה ובהתנהלות משרד הבריאות בהוצאתה לפועל. לראיה שהורה על שימור האסדרה הישנה ומתן פתרון בשאלת המחירים באסדרה החדשה. אנחנו מבקשים להודות לכבוד השופטים ששמעו זעקותינו, כולנו תקווה שמשרד הבריאות יתעשת וייזכר לשם מה בכלל הוא קיים".

   

  עו"ד יסמין מזרחי, המייצגת את המטופלים בבג"ץ  יחד עם עו"ד מרים בריינין, מסרה: "זהו ניצחון נוסף. האם בג"ץ ייאלץ את משרד הבריאות סוף-סוף לדאוג לחולי הקנאביס שנפגעו ברפורמה הכושלת? החלטת השופטים להרחיב את צו הביניים גם על החברות ולחייב את חברות היצור והאספקה להתאים עצמם, מלמד על כך שבית המשפט משיב את את אספקת מוצרי הקנאביס לאסדרה הישנה. בג"צ מגן על החולים ומחליף את משרד הבריאות בתפקידו".

   

  ממשרד הבריאות נמסר בתגובה להחלטת בג"ץ: "במשרד הבריאות קיבלו את החלטת בג״ץ ויפעלו ליישם אותה. למעשה כבוד השופט מלצר מדגיש את חשיבות נושא המחירים, דבר שבמשרד פועלים ותומכים בו. ההחלטה היום מקדמת את הנושא ומחייבת את ועדת המחירים להחלטה".

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  קנאביס רפואי. מבטלים את הרפורמה
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים