שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  צילום: MCT

  ג'ונסון: "זו רעידת אדמה". אנחת רווחה אצל היהודים

  בריטניה: השמרנים מחצו את הלייבור בבחירות 203-364. טראמפ כבר נכנס בין לונדון לאיחוד האירופי: "בוריס, תחגוג! נחתום על הסכם סחר אחרי הברקזיט". ג'רמי קורבין שהואשם באנטישמיות הודיע שיפרוש, הקלה עצומה בקהילה היהודית: "הבריטים לא אוהבים קיצונים". השר גוב ליהודים: "אסור שתחיו שוב בפחד"

  בריטניה התעוררה הבוקר (יום ו') להיסטוריה פוליטית, אחרי שהמפלגה השמרנית בראשות בוריס ג'ונסון עלתה על כל הציפיות ומחצה את הלייבור של ג'רמי קורבין בבחירות הכלליות. עם זרימת תוצאות האמת הלילה התמוטטו בזה אחר זה מעוזים אדומים שבהם החזיקה הלייבור במשך עשרות שנים, וכעת, כשכמעט כל הקולות נספרו, כבר ברור שלשמרנים יהיו לפחות 364 מושבים בפרלמנט, הרבה יותר מרף 326 המושבים שהיה דרוש להם לרוב מוחלט. הלייבור צנחו מ-262 ל-203, והיו"ר קורבין, מבקר חריף של ישראל ומי שהדאיג מאוד את היהודים בבריטניה, הודיע שיפרוש.

   

  עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

   

  נאום הניצחון של ג'ונסון, הבוקר

  נאום הניצחון של ג'ונסון, הבוקר

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  אינפו גרפיקה תוצאות בחירות בריטניה בוריס ג'ונסון ג'רמי קורבין ()

  לפי אתר "באזפיד", בשיחה סגורה עם יועציו ביטא הבוקר ג'ונסון את גודל הניצחון: "עלינו להבין עכשיו איזו רעידת אדמה חוללנו. האופן שבו שינינו את המפה הפוליטית במדינה הזו. עלינו להתמודד עם ההשלכות של זה. עלינו לשנות את המפלגה שלנו. עלינו להתעלות לרמת האירוע. עלינו לעמוד באתגר שהעם הבריטי הציב לנו".

   

  הדרמה בבריטניה – סיקור נרחב:

   

  זמן מה אחר כך התייצב ג'ונסון – בפעם השנייה מאז פרסום התוצאות – בפני הבוחרים ואמר: "עשינו את זה! עם המנדט הזה סוף סוף נוכל לבצע את הברקזיט. נעזוב את האיחוד האירופי ב-31 בינואר, בלי אם, בלי אבל, בלי אולי". ג'ונסון הודה למי שאינם מצביעים בדרך כלל לשמרנים אך החליטו להצביע להם הפעם. הוא הדגיש כי הוא מקבל את ההצבעה שלהם בענווה "ולעולם לא נתייחס לתמיכה שלכם כמובנת מאליה". את הצהרתו הקצרה חתם באמירה: "בואו נגמור עם הברקזיט. אבל קודם, בואו נגמור עם ארוחת הבוקר".

  בריטניה בחירות שערי עיתונים ניצחון שמרנים בוריס ג'ונסון ג'רמי קורבים ()
  כותרות העיתונים בבריטניה, הבוקר

  בוריס ג'ונסון (צילום: רויטרס)
  "ברקזיט - בלי אם, בלי אבל". ג'ונסון חוגג הלילה(צילום: רויטרס)

  כיוון שנשארו עוד כמה מחוזות בחירה אחרונים להשלים בהם את ספירת הקולות, המפלגה השמרנית יכולה להגיע גם ליותר מ-364 המושבים שכבר הובטחו לה. בבחירות הקודמות, לשם השוואה, השיגה 317. מפלגת הלייבור איבדה כמעט 60 מושבים: בבחירות הקודמות השיגה 262. התוצאה הלילה היא הגרועה ביותר של הלייבור זה עשרות שנים.

   

  ג'ונסון לא רק הוביל את השמרנים לניצחון אדיר בתמונה הארצית – הוא גם ניצח בקרב על הכיסא במחוז הבחירה שלו, וכמה מהמורדים השמרנים שאותם הדיח ממפלגתו או שהתפטרו בגלל התנגדותם למדיניות הברקזיט שלו הפסידו את מושביהם. שניים מהם הם דומיניק גריב ואנה סוברי.

  אינפו גרפיקה תוצאות בחירות בריטניה בוריס ג'ונסון ג'רמי קורבין ()

  שידור BBC בלונדון (צילום: AFP)
  תוצאות המדגם בחצות הלילה. התוצאה הטובה ביותר מ-1987(צילום: AFP)

  ג'ונסון השיג את מספר המושבים הגבוה ביותר של השמרנים מאז מרגרט תאצ'ר ב-1987, ונוסף על כך הוא ככל הנראה גרף 45% מהקולות, תוצאה טובה יותר מזו שהשיגה תאצ'ר בכל מערכות הבחירות שלה וגם טובה יותר משל ראש הממשלה הפופולרי מהלייבור טוני בלייר ב-1997.

   

  תרזה מיי, שהוחלפה על-ידי ג'ונסון בתפקיד ראש הממשלה וראש המפלגה השמרנית ביולי האחרון, אמרה הלילה ל-BBC: "אני מרוצה מאוד מהרוב שבוריס השיג. בבחירות האלה אנשים עמדו בפני בחירה ברורה – אם הברקזיט יבוצע או לא". מיי הכריזה בעצמה על בחירות מוקדמות לפני שנתיים בתקווה להגדיל את כוחם של השמרנים בפרלמנט, אבל אז ספגה מפלגתה מפלה.

   

  הלם בלייבור: "אנחנו 'המפלגה הגזענית'"

  המשמעות המיידית של הניצחון השמרני היא שהברקזיט – ששאלת קיומו הייתה הזרז להקדמת הבחירות ולקיומן כעת – כבר בלתי ניתן לעצירה. כעת כשלג'ונסון יש רוב מוצק בבית הנבחרים הוא יוכל לאשר בקלות את ההסכם שגיבש עם האיחוד האירופי על תנאי הפרישה של בריטניה, והממלכה תעזוב את האיחוד עד ל-31 בינואר הקרוב. מיד אחר כך יחלו חודשים, אולי אפילו שנים, של משא ומתן על יחסי הסחר העתידיים בין הצדדים.

   

  כך חגגה מנהיגת הסקוטים את הפסד מנהיגת הליברל-דמוקרטים

  כך חגגה מנהיגת הסקוטים את הפסד מנהיגת הליברל-דמוקרטים

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  מי שכבר נכנס לעובי הקורה הוא נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, ידידו של ג'ונסון. הבוקר בירך אותו בחום רב בטוויטר: "ברכות לבוריס ג'ונסון על ניצחונו הגדול! בריטניה וארה"ב יוכלו עכשיו לחתום על הסכם סחר חדש ענקי אחרי הברקזיט. ההסכם הזה יוכל להיות הרבה יותר גדול ומשתלם מכל הסכם שאפשר לעשות עם האיחוד האירופי. תחגוג בוריס!".

   

  בלייבור הרוחות סוערות והתחושה קשה. המנהיג ג'רמי קורבין הודיע לפנות בוקר כי יפרוש ולא יתמודד בעתיד כיו"ר המפלגה, אך נמנע מלהתפטר מיד. לדבריו ימשיך להוביל את המפלגה בשלב זה ויקדם "תהליך של הרהור" שבו ייבחנו הגורמים להפסד והמדיניות של המפלגה.

   

  קורבין נחשב למי שגרר את הלייבור לעומק הצד השמאלי של המפה הפוליטית, ואף שבעלי בריתו במפלגה טענו הלילה כי תבוסת הלייבור נובעת מהרצון של הבריטים "לגמור עם הברקזיט", מבקריו של קורבין טוענים שהוא – בראש ובראשונה – הגורם להפסד.

  בחירות בריטניה בוריס ג'ונסון ג'רמי קורבין (צילום: MCT)
  ג'ונסון וקורבין מצביעים אתמול. המעוזים האדומים נפלו(צילום: MCT)

  פול ווילסון, איש הלייבור, אמר שהטענה כי הברקזיט גרם להפסד היא "שקר שטותי": "ההנהגה של ג'רמי קורבין הייתה בעיה גדולה יותר. להגיד אחרת זו אשליה". אלן ג'ונסון, שר בכיר לשעבר מהלייבור, תקף: "זה קורבין, זה קורבין. ידענו שהוא לא מסוגל להנהיג, ידענו שהוא היה גרוע יותר מחסר תועלת". איאן מוריי הסקוטי, חבר פרלמנט מהלייבור, אמר: "בכל דלת שבה דפקתי – ואני והצוות שלי דיברנו עם 11,000 איש – תמיד הזכירו את קורבין. לא ברקזיט, אלא קורבין. אמרתי את זה במשך שנים. אנחנו חייבים לשנות כיוון, ומהר".

   

  חברת פרלמנט אחת מהלייבור, ג'ס פיליפס, כבר אותתה הלילה כי תתמודד על ההנהגה ביום שאחרי קורבין. פיליפס נמנית עם המבקרים החריפים ביותר של מחנה קורבין במפלגה.

   

  חברת הפרלמנט רות סמית', שערקה מהלייבור, ביכתה הלילה את מצבה של המפלגה ואמרה שכעת הלייבור היא-היא "המפלגה הנבזית", כינוי שבלייבור נהגו להדביק לשמרנים. "אנחנו 'המפלגה הגזענית' עכשיו", אמרה ל"סקיי ניוז", על רקע השערוריות האנטישמיות שבהן הסתבכה הלייבור בהנהגת קורבין.

   

  המנחה היהודייה: "אוהבת אותך, בריטניה"

  התרחיש של הפיכת קורבין לראש הממשלה עורר דאגה גדולה בקרב בכירים בקהילה היהודית בבריטניה. קורבין נחשב למבקר חריף של ישראל ולפרו-פלסטיני מובהק. בעבר כינה את חמאס וחיזבאללה "ידידיי" והשתתף באירועים שבהם הועלו על נס מחבלים. הוא מואשם שלא עשה די כדי למגר את האנטישמיות שהתפשטה במפלגת הלייבור, והחודש קרא הרב הראשי של בריטניה – בצעד חריג – שלא להצביע לו, בטענה שהוא אינו כשיר לתפקיד.

   

  במהלך יום הבחירות הביעו יהודים רבים דאגה וחרדה מהאפשרות של הישג גדול לקורבין. מנחת הטלוויזיה היהודייה רייצ'ל ריילי, שספגה מתקפות אנטישמיות מצד תומכי לייבור, צייצה הלילה: "אוהבת אותך, בריטניה". בחודש שעבר הופיעה המגישה לבושה בחולצה עם כיתוב המאשים את ג'רמי קורבין בגזענות.

   ()

  סטיבן פולרד, עורך העיתון "ג'ואיש כרוניקל", סיפר: "ההקלה בקרב הקהילה היהודית מורגשת מאוד. וגם ההודיה. עכשיו כשנראה שהעם הבריטי אמר ל'קורבינים' לאן ללכת, אני מבין שהדבר הגרוע ביותר שהם עשו הוא לגרום ליהודים להיות לחוצים כל כך שאפילו פקפקנו בעמיתינו הבריטים. הם לא אוהבים קיצונים ומעולם לא אהבו אותם. נורא שהיינו צריכים בכלל להרגיש שעלינו לפקפק בזה".

   

  מייקל גוב, שר בממשלתו של ג'ונסון, אמר הבוקר שהניצחון הוא מסר ליהודים. גוב אמר שהיהודים חיו בפחד מהאפשרות של ממשלת קורבין, והדגיש: "אסור שנגיע אי פעם שוב למצב שבו אתם חיים בפחד".

   

  איש הלייבור וראש העיר לונדון לשעבר קן ליווינגסטון, שבעצמו הואשם באנטישמיות והושעה מהמפלגה אחרי שטען ב-2016 שהיטלר תמך בציונות, אמר הלילה שיהודי בריטניה הם אחת הסיבות לתבוסת הלייבור. "ההצבעה היהודית לא עזרה במיוחד", אמר, וטען שקורבין צריך היה להגיב על הפגיעה ביהודים בתוך המפלגה "מוקדם בהרבה מכפי שעשה".

   

  יו"ר איגוד הארגונים היהודיים באירופה, הרב מנחם מרגולין, מסר הבוקר כי אנחת הרווחה של יהודי אירופה מתבוסת קורבין "אינה משקפת תמיכה במפלגה כזו או אחרת. לא מדובר בעניין של ימין או שמאל – אלא בבחירה בין מה שנכון למה שלא נכון". הרב מרגולין אמר עוד כי "קורבין כרת קואליציה עם הגרועים שבפשיסטים והיה נדבך מרכזי בקואליציה האדומה-ירוקה שהמכנה המשותף היחיד בין מרכיביה הוא שנאת יהודים ושנאת ישראל. מדובר בשונא ישראל מובהק שכשל בכל פעם מחדש כשניתנה לו הזדמנות להתנער מהאנטישמיות באירופה ובאנגליה בכלל – ובמפלגתו בפרט".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים