שתף קטע נבחר

פגישה לבבית בין טראמפ לנאשם בפשעי מלחמה

נשיא ארה"ב הצטלם עם אדי גלאגר, לוחם "אריות הים" שקיבל ממנו חנינה. הוא הואשם שהרג מחבל פצוע והורשע שהצטלם עם גופתו

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ נפגש בסוף השבוע עם אדוארד (אדי) גלאגר, הקצין לשעבר בצבא האמריקני שהואשם בפשעי מלחמה ואחר כך קיבל מטראמפ חנינה. כך עולה מתמונות שפרסם גלאגר בחשבון האינסטגרם שלו.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

ארה
אדי גלאגר. "סוף סוף הזדמנות לומר תודה"

גלאגר סיפר כי הוא ורעייתו נפגשו עם טראמפ ועם הגברת הראשונה מלניה בפלורידה בסוף השבוע והעניקו לנשיא מתנה לאות תודה על שהתערב לטובת גלאגר. "סוף סוף קיבלנו הזדמנות להודות לנשיא ולאשתו המדהימה ולתת להם מתנה קטנה מתקופת שירותו של אדי במוֹסוּל", נכתב לצד התמונה. לא ברור מהי בדיוק המתנה.

 

גלאגר, מפקד מעוטר ביחידת "אריות הים", הואשם בביצוע שורה של פשעי מלחמה בעת שירותו הצבאי בעיראק. ביולי האחרון זיכה אותו חבר מושבעים בבית דין צבאי מרצח של מחבל פצוע, נער שהשתייך לדאעש ונתפס בחיים, אולם גלאגר הורשע שהצטלם עם גופתו של הנער וששלח את התמונה לחבר באימייל בליווי מסר לעגני. בתמונה נראה גלאגר מחזיק את המחבל מראשו, והוא צירף לה את הכיתוב: "יש מאחורי זה סיפור טוב, תפסתי אותו עם סכין הציד שלי".

נשיא ארה
גלאגר ורעייתו עם טראמפ והגברת הראשונה

בנובמבר הכעיס טראמפ בכירים בצבא האמריקני ובצי כשהעניק חנינה לגלאגר וביטל את עונש ההורדה בדרגה שנגזר עליו. הוא גם שוחח איתו אז בטלפון. "במשך יותר מ-200 שנה השתמשו נשיאים בסמכותם להעניק הזדמנות שנייה למי שראוי לכך, כולל לאנשים במדים ששירתו את המדינה שלנו", הסבירו אז בבית הלבן.

 

כשוועדה של הצי עמדה להתכנס ולדון בשאלה אם גלאגר רשאי להמשיך לשרת בצי כתב טראמפ: "הצי לא ייקח מהלוחם אדי גלאגר את סיכת הקלשון. המקרה הזה נוהל רע מאוד מההתחלה. תחזרו לעניינים!". סיכת הקלשון היא הסיכה המוענקת ללוחמי אריות הים שסיימו את חלקה הבסיסי של ההכשרה, והיא מסמלת למעשה את השתייכות הלוחם לאריות הים.

ארה
ההורדה בדרגה בוטלה. המפקד המעוטר גלאגר(צילום: רויטרס)

כחלק מפרשת החנינה לגלאגר הדיח בחודש שעבר הבית הלבן את מזכיר הצי ריצ'רד ספנסר, וזה תקף בתגובה את טראמפ ואמר שההתערבות שלו בתיק גלאגר הייתה "מזעזעת וחסרת תקדים". הוא טען שהנשיא מבין מעט מאוד בנוגע לאופן שבו מתנהל הצבא.

 

מאז כניסתו לתפקיד הנשיא העניק טראמפ כמה חנינות שנויות במחלוקת, ומבקריו טוענים כי הוא משתמש בסמכות לחון מורשעים ככלי פוליטי. בעוד שלושת הנשיאים שקדמו לטראמפ לא חננו שום אסיר בשנתיים הראשונות לכהונתם, הוא הספיק באותו פרק זמן לחון חמישה, כולם מפורסמים, בעלי קשרים לטראמפ או מתנגדי הנשיא לשעבר ברק אובמה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים