שתף קטע נבחר

הכבאים חילצו את הכלבים - הרב החרדי הציל אותם

"כמעט כל מי שגדל בחברה החרדית חושש מכלבים, אבל החובה ההלכתית מהתורה היא לסייע לכל בעל חיים שסובל", הסביר החובש הרפואי, הרב אברהם בורדיאנסקי, לתלמידיו בישיבה - לאחר שהציל שלושה כלבים שחולצו ממבנה בוער בקריית אתא עם מתנדב חרדי נוסף

הרב החרדי טיפל בבעלי החיים שניצלו משריפה: הרב אברהם ברודיאנסקי חגג השבוע את יום הולדתו ה-36, אבל הסיבה שרבים התקשרו לברך אותו, היא בשל תיעוד שלו מעניק טיפול רפואי מציל חיים לכלבים שניצלו משריפה.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות . היכנסו >> 

 

התמונה שנפוצה ברשתות החברתיות, היכתה גלים לא רק כי נדיר לראות רב שמתנדב כחובש ב"איחוד הצלה" ומטפל בכלב, אלא משום שמדובר בנכדו של הרב שלמה זלמן אוירבך, אחד מגדולי המנהיגים של הציבור החרדי. בנוסף, דודו של הרב ברודיאנסקי הוא הרב שמואל אוירבך, מבכירי הרבנים הליטאים, שהנהיג את "הפלג הירושלמי", עד לפטירתו לפני לפני קרוב לשנתיים.

 

קראו עוד בערוץ היהדות : 

 

למרות הקשר העמוק לפלג הליטאי במגזר החרדי, הרב ברודיאנסקי, תושב רכסים שבצפון, מכהן כראש ישיבת הסדר בחיספין הנקראת "בית מדרש ברקאי". במוסד זה מתחנכים כ-150 צעירים חרדים שבחרו לשלב לימוד תורה ברמה גבוהה, עם שירות צבאי משמעותי במסגרת ה"הסדר".

 

שריפה פרצה: הכלבים נלכדו במבנה

"ביום שני, קצת לפני השעה 10 בבוקר, יצאתי מבית כנסת בקריית אתא וקיבלתי הודעה על דליקה ברחוב העצמאות וחשש לחיי אדם", הוא מספר. "הגעתי למקום בתוך כדקה, עוד לפני מכבי האש והמשטרה".

 

  (איחוד הצלה כרמל)
(איחוד הצלה כרמל)
 

 

ברודיאנסקי מתאר כי מחוץ למבנה הבוער עמדה אשה נסערת, שסיפרה כי מדובר בגן ילדים, אולם כרגע אין במקום אף ילד. "היא סיפרה שהשריפה פרצה בגלל תקלה במזגן, ושהיא עצמה הצליחה להימלט אך בתוך המבנה נותרו שלושה כלבים שלה", הוא מתאר.

 

הכבאים שהגיעו למקום בתוך זמן קצר, החלו מכבים את האש, ונכנסו למבנה כדי לוודא שאין לכודים. לאחר סריקה, הם יצאו ואיתם שלושת הכלבים: אחד מהם היה במצב טוב ולא נזקק לטיפול - אולם הכלב והכלבה הנוספים היו במצוקה נשימתית. "מיהרתי לפתוח את בלון החמצן ולהעניק להם סיוע נשימתי. את הכלב שגילה סימנים של היפותרמיה עטפנו בשמיכת מילוט", סיפר. 

 

במקביל, חזקי סלומונס, מתנדב נוסף של "איחוד הצלה" שהגיע למקום, העניק חמצן לכלבה ההריונית, שנלכדה אף היא במבנה הבוער וסבלה מקשיי נשימה.

 

מציל כלבים - מציל אנשים

הרב מספר כי לאחר המקרה, תלמידיו המתחנכים בישיבתו שאלו אותו בהומור האם הוא חובש שמציל חיים - או מציל כלבים. "האמת היא שזה באמת היה קצת מוזר, כי סלומונס ואני חרדים וכידוע, כמעט כל מי שגדל בעולם החרדי חושש קצת מכלבים".

 

הרב אברהם ברודיאנסקי  (ארכיון בית מדרש ברקאי חיספין)
"חזקי ואני הרווחנו למעשה מצווה כפולה, וזה גם קידוש השם". הרב אברהם ברודיאנסקי (ארכיון בית מדרש ברקאי חיספין)

 

על כך השיב לתלמידיו (ולכל המעוניין לדעת) כי כשומר מצוות הוא מחויב לאיסור "צער בעלי חיים". "הציווי הזה כולל גם איסור לפגוע בבעל חיים שלא לצורך, או חלילה להתעלל בהם. אלא שבנוסף לאיסור לפגוע, יש גם חובה לסייע לבעל חיים במצוקה, בגלל הפסוק מספר שמות 'עזוב תעזוב עמו'.

 

"במקור התורה מצווה על האדם לעזור לחמור הכורע תחת משאו, אבל למעשה החובה ההלכתית היא לסייע לכל בעל חיים שסובל. במקרה הזה", הוא מדגיש, "לא רק שהכלבים סבלו, אלא גם בעלת הכלבים הייתה נסערת בגלל הסבל שלהם. אחרי שעזרנו להם ומצבם הרפואי השתפר - גם היא חשה טוב יותר".

 

מצווה כפולה וקידוש ה' ברבים

"חזקי ואני הרווחנו למעשה מצווה כפולה, וזה גם קידוש השם", טוען הרב ברודיאנסקי. "אמנם רגילים לראות את המתנדבים של 'איחוד הצלה' במרחב כרמל מגישים עזרה ראשונה, אבל במקרה הזה הם ממש התרגשו לראות חרדים שמגישים סיוע רפואי לכלבים במצוקה".

 

את התורה האמונית שסבו לימדו הוא ממשיך להעביר הלאה. "הסיפור הכי ידוע על סבא, הוא שבמהלך הלוויה של סבתי, שאמש חל יום השנה לפטירתה, הוא אמר 'רגילים לבקש מחילה מן הנפטר בשעת הלוויה - אין לי על מה לבקש מחילה, משום שכל חיינו היו על פי השולחן ערוך'. זה מה שהסברתי לתלמידים שלי - כמי שחיים על פי ה'שולחן ערוך', אנחנו צריכים לסייע בהצלת חיים של בני אדם, אבל גם חייבים לעזור לבעל חיים".

.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
איחוד הצלה כרמל
הצלה מרגשת
איחוד הצלה כרמל
מומלצים