שתף קטע נבחר

"אנחנו לא מעכלים את גודל האסון": בוכים מחוץ לבית הרב

תלמידי הרב שמואל אוירבך הגיעו לשמוע את השיעור השבועי, כמדי שבת בשעת אחר הצהריים, וגילו כי מנהיגם הלך לעולמו: "העולם חשוך עכשיו. אין די מילים לתאר את התחושות". אף שבידל עצמו מהזרם החרדי המרכזי, זרמו מאז צאת השבת הודעות אבל על פטירתו: "היהדות החרדית איבדה את אחד ממנהיגיה הדגולים"

 

 

"אין מי שיורה לנו את הדרך. אנחנו הולכים בחושך": במילים אלה ביכה הערב (מוצאי השבת) אברהם מנחם את פטירת רבו, מנהיג הפלג הירושלמי החרדי-ליטאי, הרב שמואל אוירבך, שהלך לעולמו בליל שישי, בגיל 86, לאחר שלקה בלבו בביתו שבירושלים.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות >>  

 

מאות תלמידים התקבצו מאז צאת השבת מחוץ לבית הרב, בשכונת שערי חסד בירושלים, לשם הובאה הגופה, כשהם ממררים בבכי. הלווייתו תתקיים ב-11:00 בבוקר. מסע הלוויה ייצא משכונת שערי חסד בירושלים, להר המנוחות בגבעת שאול.

 

קראו עוד בערוץ היהדות:

עשתה היסטוריה: שופטת חרדית ראשונה בישראל

 

"הציבור שלנו לא מעכל את גודל האסון", אמר בבכי אברהם מנחם. "אין מילים כרגע לתאר את התחושות. חשבנו שהוא ינהיג אותנו עוד שנים".

 

תלמידיו קורעים את חולצתם לאות אבל (צילום: יובל עוזרי) (צילום: יובל עוזרי)
תלמידיו קורעים את חולצתם לאות אבל(צילום: יובל עוזרי)

 

"העולם חשוך עכשיו"

הרב אוירבך, מנהיג "הפלג הירושלמי", הוביל את המחאה האגרסיבית נגד גיוס בני ישיבות לצה"ל ומעצר העריקים החרדים. הרב נודע כמי שבידל עצמו מהזרם החרדי המרכזי, וקרא תיגר על המנהיגים הדתיים שלו ועל הנציגים בכנסת - אך גם אלה פרסמו הודעות אבל על מותו, כשהם מדגישים את גדלותו בתורה ומתעלמים מהנושאים שבמחלוקת.

 

תלמידים מחוץ לבית הרב (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
תלמידים מחוץ לבית הרב(צילום: אלי מנדלבאום)

 

סגן שר הבריאות, ח״כ הרב יעקב ליצמן (יהדות התורה), היה הפוליטיקאי החרדי הבכיר הראשון שהגיב על פטירת הרב. בהודעה שפרסם שלוש שעות לאחר צאת השבת נכתב: "יחד עם כל בית ישראל אני משתתף באבל הכבד בפטירת מרן הגאון הגדול רבי שמואל אוירבך", אמר. "בפטירתו איבדה היהדות החרדית את אחד ממנהיגיה הדגולים".

 

ליצמן הוסיף כי "בהנהגתו היה רועה נאמן לרבבות תלמידים שזכה להעמיד במשך שנים רבות, במסירות נפש, ביגיעת התורה, במעשי צדקה וחסד מופלאים ומתוך דאגה לעולם התורה והישיבות", ושלח תנחומים "לרבבות תלמידיו שצועדים לאורו וכואבים את האבדה הגדולה ליהדות החרדית".

 

 (צילום: יובל עוזרי) (צילום: יובל עוזרי)
(צילום: יובל עוזרי)

 

אחד התלמידים הללו הוא יהושע גליק, שהגיע מיד עם היוודע על פטירת רבו לישיבת "מעלות התורה" שבראשה עמד הרב אוירבך. "העולם חשוך עכשיו", אמר בבכי. "לא דמיינו מצב כזה. לפני צאת השבת הוא היה מעביר שיעורים - והשבת, כשהגענו לשמוע שיעור כמו בכל שבת - התבשרנו שהוא נפטר. אין לנו מנהיג עכשיו".

 

"מגדלור רוחני"

רבה של ירושלים, הראשון לציון שלמה משה עמאר, ספד אף הוא לרב: "אוי לנו כי הושברנו שבר על שבר, שבעוונותינו כמה מגדולי ומנהיגי הדור נסתלקו מאתנו נסעו המה למנוחות, ועזבו אותנו לאנחות, והעולם שמם ה' ירחם", אמר. הוא כינה את הרב "הגאון האמיתי שכל התורה הייתה מונחת בכיסו, והייתה שגורה בפיו הנגלה והנסתר... שהיינו מתנחמים בו ובהנהגתו את העם, שהיה כעמוד האש שהלך לפני המחנה להאיר דרכם ולנחותם הדרך. שכל עיניו ורעיוניו היו נתונים רק לתורת ה' ולעם ה', ולא הייתה לו שום הנאה מהנאות העולם, כולו נתן לקדושה האמיתית".

 

שר החקלאות, אורי אריאל, אמר הערב כי "לכתו של הרב שמואל אוירבך זצ"ל הוא אבדה גדולה לעולם התורה, הישיבות ומוסדות התורה", כדבריו. "דבריו שנשמעו בישיבת 'מעלות התורה' שאותה הקים, יישארו עם מורשתו לצד שקידתו העצומה בתורה אותה העביר במסירות נפש לרבבות תלמידיו שהיו לו כבנים, ותמשיך להאיר את דרכו של העם היהודי".  גם ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת, הביע השתתפות בצער על פטירת הרב, שאותו כינה "מחשובי רבני העיר ונצר שושלת משפחת רבנים ירושלמית עניפה ומנהיג לרבבות תלמידים".

 

ח"כ הרב ישראל אייכלר (יהדות התורה) אמר כי "היהדות החרדית בארץ ובגולה מתאבלת על שריד דור דעה ענק מארזי הלבנון אשר נגדע... לצד גדלותו המקיפה בכל חלקי התורה, התברך בלב חנון ורחום ופתח את דלתו וליבו לכל פונה ונזקק, דל ואביון, ולא השיב פני יהודי ריקם". הוא הוסיף כי "ביתו היה מפעל חסד".

 

 (צילום: יובל עוזרי) (צילום: יובל עוזרי)
(צילום: יובל עוזרי)

 

השר לשעבר אלי ישי, יו"ר תנועת "יחד", ספד לרב אוירבך: "פקחותו העצומה, שליטתו בכל רזי התורה ויראתו שקדמה לחוכמתו, היו כמגדלור רוחני עבור הציבור כולו. יחד עם המוני בית ישראל זכיתי להתברך וליהנות מעצתו פעמים רבות".

 

הרב אוירבך, בנו של מי שכונה "פוסק הדור", הרב שלמה זלמן אוירבך, פונה בליל שבת לבית החולים "שערי צדק" בירושלים, אך שם נקבע מותו. עם צאת השבת התאספו המונים מחסידיו בישיבת "מעלות התורה" שאותה ניהל ונמצאת בקרבת ביתו בשכונת שערי חסד בירושלים. חלק מחסידיו של הרב אוירבך המנוח, שהגיעו עם צאת השבת לסעודה בישיבה, התבשרו על מותו. רבים מהם קרעו את חולצותיהם לאות אבל ומיררו בבכי. מותו של הרב הכה בהלם את הציבור החרדי-ליטאי, שכן בפלג הירושלמי לא התכוננו לדמות שתירש את מקומו בבוא העת.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
הרב שמואל אוירבך
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים