שתף קטע נבחר

צילום: shutterstock

פוטין לאמה של נעמה יששכר: "הכול יהיה בסדר"

נשיא רוסיה נפגש בירושלים עם רה"מ ורעייתו, ולפגישה הצטרפה יפה יששכר שבתה כלואה ברוסיה. פוטין אמר ליפה בהצהרה המשותפת: "היום תבקר את נעמה האחראית על זכויות האדם ברוסיה". גורמים מדיניים: הונחה התשתית לחנינה על רקע הומניטרי

 

 

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין הגיע הבוקר (יום ה') למעון ראש הממשלה בירושלים, שם הוא נועד עם בנימין נתניהו ורעייתו, כמו גם עם יפה יששכר שבתה נעמה מרצה שבע שנות מאסר וחצי על החזקת כמות סם מזערית. פוטין התייחס בהצהרה לסוגיית שחרור נעמה יששכר ולפגישה עם אמה יפה: "זה ברור שנעמה יוצאת ממשפחה מאוד טובה. היום תבקר את נעמה מי שאחראית על שמירת זכויות האדם ברוסיה. אמה מאוד מרגשת ותומכת בבת שלה. אמרתי לה ואגיד זאת שוב - הכול יהיה בסדר". נתניהו אמר: "סיימנו עכשיו פגישת עבודה מצוינת שבסופה, הנשיא פוטין ביקש להביא את יפה, אמה של נעמה יששכר. זו הייתה פגישה מאוד מרגשת. אני מאוד מודה לך על המחווה, ידידי הנשיא".

 

גורמים בלשכת נתניהו אמרו כי "ההתקדמות המשמעותית התאפשרה בזכות היחסים הקרובים והאישיים בין ראש הממשלה נתניהו לנשיא פוטין". כמו כן, גורמים מדיניים אמרו כי "יש עוד פרוצדורות ברוסיה שייקחו עוד זמן, אבל פוטין הניח התשתית למתן חנינה על רקע הומניטרי".

ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו שרה עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ויפה יששכר  (צילום: עמוס בן גרשום לע
לחיצת היד בין פוטין ליפה יששכר(צילום: עמוס בן גרשום לע"מ)
 

 
לאחר מכן נפגש נתניהו עם משפחת יששכר. אחותה של נעמה, ליעד, ציינה כי היום חל יום הולדתה ואמרה לראש הממשלה כי הצהרת פוטין היא "המתנה הכי מדהימה". אמה של נעמה, יפה, הודתה לנתניהו ולרעייתו שרה: "אני יודעת שאתם עושים המון כדי להחזיר את הבת שלי הביתה. אני מודה לך מאוד. אין לי מילים". נתניהו השיב: "זה לא ייקח עוד הרבה זמן". רעיית ראש הממשלה, שרה נתניהו, סיכמה: "כשנעמה תגיע - נחגוג".
 

 

פוטין ושורת מנהיגים מרחבי העולם הגיעו להשתתף בפורום השואה הבינלאומי ביד ושם. נתניהו אמר בהצהרה הראשונה שניתנה על-ידי שני המנהיגים: "אני רוצה לקבל בברכה את ידידנו הגדול נשיא רוסיה ולדימיר פוטין. שרה ואני שמחים לארח אותך שוב בביתנו כאן בירושלים, ולהודות לך על הקשר האמיץ בין רוסיה וישראל שמשרת את העמים שלנו, את המדינות שלנו ואת השלום והיציבות באזור. ברוך בואך לירושלים. פוטין השיב: "אני רוצה להודות לכם על ההזמנה להגיע. אנחנו עובדים באופן סדיר ביחד עם ראש הממשלה. אני בטוח שזה יסייע לקדם את היחסים הבילטרליים שלנו, וכמובן היום אנחנו מזכירים את קורבנות השואה".

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו שרה עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ויפה יששכר  (צילום: אוהד צויגנברג)
(צילום: אוהד צויגנברג)

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו שרה עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ויפה יששכר  (צילום: אוהד צויגנברג)
(צילום: אוהד צויגנברג)

ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו שרה עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ויפה יששכר  (צילום: אוהד צויגנברג)
(צילום: אוהד צויגנברג)

 

לאחר מכן הגיע פוטין לבית הנשיא - שם קיבל את פניו נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין - שאמר לו: "כולנו נרגשים מעומק לבנו על השתתפותך בכנס לציון שחרור אושוויץ - סמל להבעת הסכמה כלל עולמית של משפחת העמים שצריך לשים קץ לגזענות, לפשיזם ולאנטישמיות". ריבלין הוסיף: אנחנו יודעים היכן אנטישמיות מתחילה, אבל אנחנו לא יודעים איפה היא נגמרת ולכן חשוב שכולנו נילחם יחד". פוטין השיב: "לצערנו, אנחנו יודעים איפה מסתיימת האנטישמיות. הסוף הוא באושוויץ. אסור לאפשר לזה לקרות שוב".

 

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו שרה עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין  (צילום: AP)
(צילום: AP)

 

פורום השואה העולמי - סיקור נרחב ב-ynet

מפוטין עד מקרון: המנהיגים שיקראו - לא לאנטישמיות

הנשיא ריבלין: "השאירו את ההיסטוריה להיסטוריונים"

מקרון נפגש עם ריבלין ונתניהו: "אנטי-ציונות לא שונה מאנטישמיות"

המחווה של נשיא אוקראינה: ויתר על מקומו בטקס לטובת ניצולים

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו שרה עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין  (צילום: AP)
(צילום: AP)

ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו שרה עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין  (צילום: רויטרס)
פוטין ושרה נתניהו(צילום: רויטרס)

 

 

 

יאיר נתניהו וולדימיר פוטין ()
יאיר נתניהו וולדימיר פוטין

יאיר נתניהו וולדימיר פוטין ()

 

מטוס (צילום: רשות שדות התעופה)
פוטין וכץ בנתב"ג(צילום: רשות שדות התעופה)

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין  (קובי ריכטר, TPS)
נשיא רוסיה ולדימיר פוטין (קובי ריכטר, TPS)

מטוסו של פוטין בנתב
מטוסו של פוטין בנתב"ג(צילום: מוטי קמחי)

אינפו גרפיקה דרישה דרישות רוסיה ולדימיר פוטין נעמה יששכר בנימין נתניהו ()

 

את פניו של פוטין קיבל שר החוץ ישראל כץ. "בישראל מוקירים את גבורת העם הרוסי במלחמה ואת חלקו המכריע של הצבא האדום בתבוסת גרמניה הנאצית ושחרור מחנות המוות, בהם אושוויץ", אמר לו כץ.

 

"בנימה אישית, בזכות הצבא האדום אמי שהייתה באושוויץ, ניצלה, עלתה לישראל והקימה משפחה. תודה". הוא הוסיף: "ובקשר לניתוח ההיסטורי, מה היה באותו זמן, אנחנו בתור מי ששוחררו יודעים בדיוק מי שחרר, יודעים את האמת ההיסטורית".

 

דקות ספורות לפני כן נחת סגן הנשיא מייק פנס. שר החוץ כץ אמר לו: "אני מודה ומברך על הגעתך לאירוע בעל מטרה עליונה. הידידות בין ישראל לארצות הברית היא חזקה מאי פעם ומבוססת על ערכים משותפים. הצעדים שבהם נקטתם - הנשיא טראמפ וסגן הנשיא פנס לחיזוק הקשר בין ארצות הברית וישראל - מעידים על מנהיגות ואומץ רב ואנו מוקירים על כך". את דרכו לישראל עשה סגן הנשיא פנס מבסיס חיל האוויר האמריקני רמשטיין שבגרמניה. סגן הנשיא פנס צפוי לבקר בכותל המערבי לקראת השעה 17:15, בעוד שפוטין ייסע לביקור בבית לחם.

 

בשעה 13:30 יחל הטקס המרכזי של פורום השואה העולמי, שיימשך כשלוש שעות. במהלך הטקס יישאו דברים הנשיא ריבלין, ראש הממשלה בנימין נתניהו, מייסד פורום השואה העולמי ד"ר משה קנטור, נשיא רוסיה פוטין, סגן נשיא ארה"ב פנס, נשיא צרפת עמנואל מקרון, הנסיך צ'רלס ונשיא גרמניה פרנק-ואלטר שטיינמייאר שעתיד לדבר באנגלית ולא בגרמנית מתוך התחשבות בניצולי השואה. 

 

מייק פנס נוחת בנתב
מייק פנס נוחת בנתב"ג(צילום: רויטרס)

מייק פנס נוחת בנתב
(צילום: EPA)

 

בנוסף יישאו דברים הרב ישראל מאיר לאו ויו"ר יד ושם אבנר שלו. שני ניצולי שואה ידליקו את אבוקת הזיכרון וכל אחד מהמנהיגים שהגיעו לפורום יניח זר. אל מלא רחמים וקדיש יינשאו על ידי ניצולים והאירוע ייחתם בדקת דומיה ואחריה שירת התקווה, אז כל המנהיגים יעלו לבמת הטקס.

 

צילום תמונות ה מנהיגים ב בית הנשיא מ ארוחת ערב עם נשיא המדינה ראובן ריבלין  (צילום: עמית שאבי)
תמונת המנהיגים בבית הנשיא. אמש(צילום: עמית שאבי)

 

באירוע, שמתקיים תחת הכותרת "זוכרים את השואה, נלחמים באנטישמיות", ישתתפו בין היתר נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי, נשיא רומניה קלאוס יוהאניס, נשיא איטליה סרג'ו מטרלה, נשיא אוסטריה אלכסנדר ואן-דר בלן, נשיא יוון פרוקפיס פבלופולוס, נשיא קפריסין ניקוס אנסטסיאדיס, נשיא אלבניה איליר מטה, נשיאת קרואטיה קולינדה גרבר-קיטרוביץ', נשיאת גיאורגיה סלומה זוראבישווילי, נשיא בולגריה רומן ראדב ונשיא סרביה אלכסנדר וויצ'יק. גם נשיא ארגנטינה אלברטו פרננדס ישתתף.

 

 

האירוע ביד ושם יהיה שיאו של פורום השואה הבינלאומי שאליו הגיעו 50 משלחות מכל העולם ובהם 49 ראשי מדינות. במהלך היום צפויים שיבושי תנועה קשים בירושלים וכבישים רבים ייסגרו. נאומי המנהיגים ביד ושם הוגבלו לחמש דקות כל אחד, אך מעמד הצבת הזרים יימשך 50 דקות. לאורך כל ההכנות לפורום השואה נמשכה הביקורת על מיעוט ניצולי השואה שהוזמנו לאירוע - כ-30 בלבד - אף שכמה מהבכירים שהוזמנו ויתרו על ההזמנה כדי לאפשר לניצולי שואה להשתתף במקומם.

 

 


פורסם לראשונה 23/01/2020 10:11

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמוס בן גרשום לע"מ
לחיצת היד בין פוטין ליפה יששכר
צילום: עמוס בן גרשום לע"מ
מומלצים