שתף קטע נבחר

צילום: AP

הממשלה תחליט על החלת ריבונות כל ההתנחלויות וביטול הממשל הצבאי ביו"ש

לאחר ההכרזה על "עסקת המאה", בישראל לא מבזבזים זמן: נתניהו הודיע כי הממשלה תחליט ביום ראשון להחיל את החוק הישראלי על בקעת הירדן וכל ההתנחלויות, וכי הממשל הצבאי ביו"ש יבוטל. לדבריו, לאחר עבודת מטה בישראל ובתיאום עם ארה"ב יסופחו שטחים נוספים. מנדלבליט על הסיפוח: "נשמע ונחליט"

 

 

  (צילום: AP)
(צילום: AP)

ביום ראשון תכריע הממשלה על החלת הריבונות על כל ההתנחלויות. כך הודיע ראש הממשלה בנימין נתניהו. לאחר ההכרזה על "עסקת המאה", אמר אמש (שלישי) נתניהו כי: "החלת החוק הישראלי תיעשה בשתי פעימות - קודם אביא לאישור הממשלה בישיבה הקרובה החלטה להחיל את החוק הישראלי על בקעת הירדן וכל ההתנחלויות. לאחר עבודת מטה בישראל ובתיאום עם ארה"ב תובא לממשלה החלת החוק הישראלי על שטחים נוספים. זה ייקח קצת זמן. נבטל את הממשל הצבאי מעל חצי מיליון ישראלים בהתנחלויות בעקבות החלטת הממשלה".  

 

 
 

 

עוד אמר כי: "אחרי החלת החוק הישראלי יוסרו כל ההגבלות על הבנייה ועל סוגיות נוספות שבעבר היו צריכים אישור אמריקני. רוב המאחזים הבלתי חוקיים הם באזורים שיישארו בידי ישראל. ישראל תמשיך לעד לשלוט ביטחונית בכל שטחי הגדה. לפלסטינים לא יהיה שדה תעופה. הם יקבלו רציף עבורם בנמלי אשדוד וחיפה. השליטה על כל מעברי הגבול תמשיך להיות בידי ישראל. ישראל מקבלת הכרה אמריקנית לשטחים נוספים בגדה כולל עתודות שטח לפיתוח התנחלויות. צה"ל ימשיך לשלוט בכל השטח כולל צירי גישה. אף אחד לא ייעקר מביתו. ההכרה האמריקנית מונעת סנקציות בינלאומיות נגד ישראל במידה של סיפוח". 

 

גורם מדיני הדגיש כי המונח המשפטי שיגיע לממשלה הוא לא סיפוח: "אין מדובר בסיפוח אלא בהחלת ריבונות כי זה לא שטח שהיה שייך למדינה אחרת. למשל רמת הגולן סופחה כי היא היתה שייכת למדינה. אין סיפוח ביהודה ושומרון ולכן מספיקה החלטת ממשלה". הגורם הדגיש כי "האפשרות לחילופי שטחים עם ואדי ערה עלתה בשיחות. אם תהיה הסכמה של הפלסטינים. יש עוד הרבה שאלות שצריכים לברר. ראש הממשלה עוד לא גיבש את עמדתו בנושא אך לא פוסל את זה".

 

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט נאם הערב בכינוס במכון למחקרי ביטחון לאומי INSS בתל אביב והתייחס לסוגיית הסיפוח כפי שהוצגה ב"עסקת המאה": "צריך לסייע לממשלה ליישם את מדיניותה, אך להקפיד על ריסון בממשלת מעבר. נראה מה הדחיפות של הנושא. נשמע ונחליט".

 

עוד כתבות על עסקת המאה:

 

מנהרה בין עזה ליו"ש: מפות תוכנית טראמפ

הפלסטינים נערכים ליום זעם נגד העסקה: "טראמפ לא מפחיד אותנו" 

ראש אמ"ן מתייחס ל"עסקת המאה": "תשפיע על ההנהגות הערביות" 

מנדלבליט על הסיפוח: "נשמע ונחליט"

 

 

הבית הלבן (צילום: AP)
נתניהו וטראמפ הערב(צילום: AP)

  ()

הצעת החלוקה ע
הצעת החלוקה על פי תוכנית המאה

מפה עיר בירה פלסטינית בירת פלסטין אבו דיס כפר עקב שועפט ירושלים ()
הכפרים המיועדים לשמש כ"בירה" הפלסטינית

לעיון בתוכנית המלאה - לחצו כאן

 

שגריר ארה"ב בישראל דייוויד פרידמן אמר אמש כי ישראל "רשאית לספח התנחלויות בכל עת". לפי תוכנית טראמפ, הפלסטינים ייהנו בעתיד משטחים בנגב ואילו ישראל תשמור על היישובים ביהודה ושומרון. פרידמן אמר לכתבים בבית הלבן כי "ישראל לא צריכה לחכות כלל עם סיפוח ההתנחלויות". 

 

נתניהו הוסיף בתדרוך לכתבים בבית הלבן: "תכנית טראמפ היא פריצת דרך היסטורית עם הישגים כבירים למדינת ישראל שלא ניתנו לה אי פעם. במשך שנים איימה הקהילה הבינלאומית שאם ישראל תחיל החוק הישראלי על שטח כלשהו מיהודה ושומרון היא תספוג סנקציות כבדות במועצת הבטחון. ההכרה האמריקנית שהבאתי מונעת סנקציות אלה נגד מדינת ישראל. המצב הזה לא קיים יותר. אפשר לדבר הרבה, אפשר להכריז הרבה. זה לא מעניין. אתה יכול לבצע רק אם אתה מטפל במרכיב הבינלאומי וזה מה שעשיתי".

 

הפגנות בשכם ()
הפגנות בשכם נגד התוכנית

לדבריו: "שנתיים אחרי שארה"ב הכירה בירושלים כבירת ישראל היא מכירה עתה בריבונות ישראל על ירושלים המאוחדת, מה שבתוך הגדר. מה שמחוץ לגדר לא כלול כמו מחנה הפליטים שועפאת. בתכנית טראמפ רעיון חלוקת ירושלים נגנז, רעיון החזרה לקווי 67 נגנז, ורעיון זכות השיבה נגנז. לא יכנס אפילו פליט אחד לישראל. תכנית טראמפ כוללת שינוי מהפכני לעומת תכניות מדיניות שהועלו בעבר. במקום להציג לישראל דרישות כניסה למשא ומתן ולהגעה לסיומו כמו שחרור מחבלים או הקפאת בנייה ביישובים, ארה"ב מציגה דרישות לפלסטינים כולל קבלת עקרונות שאותם התוותי בשנים האחרונות".

 

הוא הדגיש כי ארה"ב דורשת מהפלסטינים את התנאים הבאים כדי לקיים משא ומתן: "הפסקת תשלום כספים למחבלים ולמשפחותיהם, סיום כל הפעילויות נגד ישראל בבית הדין הפלילי הבינלאומי, והפסקת ההסתה נגד מדינת ישראל. התנאים להגיע להסדר: הכרה במדינת ישראל כמדינה יהודית, הכרה במדינת ישראל שכוללת את הקעת הירדן וצפון ים המלח וכל היישובים ביהודה ושומרון. הכרה בריבונות ישראל על ירושלים מאוחדת. הכרה בשליטה בטחונית ישראלית בכל השטח ממערב הירדן. ויתור מוחלט על זכות השיבה. ללא מילוי כל עשרת התנאים הללו ויש עוד – לא יהיה שום שינוי במעמד שטחי C זולת החלת החוק הישראלי על בקעת הירדן, צפון ים המלח, כל היישובים הישראלים ביו"ש ואיזורים נוספים שעליהם יחול החוק הישראלי.

כדי להגיע להסדר עתידי כל הסעיפים האלה חייבים להתקיים באופן מלא".

 

יש לציין כי בתוכנית המלאה, בפרק על הגבולות, מוזכרת האפשרות לחילופי שטחים: "יישובי המשולש, שכוללים את כפר קרע, ערערה, בקה אל גרבייה, אום אל פחם, קלנסווה, טייבה, כפר קאסם, טירה, כפר ברא וג'לג'וליה. קהילות אלו, שמזהות עצמן כפלסטיניות, היו במקור אמורות להיות תחת שליטת ירדן לפי הסכמי שביתת הנשק ב-1949, אבל מסיבות ביטחוניות נותרו בשטח ישראל. התוכנית שוקלת את האפשרות, בהתאם להסכם בין הצדדים, כי גבולות ישראל ישורטטו מחדש כך שיישובי המשולש יועברו לשטח פלסטין".

 

"יום היסטורי כמו מאי 1948"

טראמפ הציג אמש את "עסקת המאה" - המשתרעת על-פני 180 עמודים - ובה המתווה שעליו אמור להתבסס המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים. תקופת הזמן שהוקצבה למגעים: ארבע שנים, שבמהלכן תקפיא ישראל את הבנייה בהתנחלויות. טראמפ אמר: "נשמור על רציפות טריטוריאלית של המדינה הפלסטינית כאשר יתנערו מטרור. זו הזדמנות היסטורית עבור הפלסטינים לזכות בעצמאות. "התגובה שלהם עד כמה הם רוצים מדינה. יחד ניצור שחר חדש למזרח התיכון". נתניהו הגיב: "יום היסטורי כמו במאי 1948".

 

טראמפ הוסיף: "היום ישראל נוקטת צעד גדול לעבר שלום. אנשים צעירים מצפים לעתיד טוב יותר. האויב המשותף הוא הקיצונים והטרוריסטים. פגשתי את ראש הממשלה בנימין נתניהו ואת בני גנץ - שרוצה להיות ראש ממשלה בישראל. שני המנהיגים הצטרפו להביע תמיכה במאמץ - מה שמוכיח שישראל רוצה שלום". עוד אמר הנשיא האמריקני: "לא נחזור לשפיכות דמים, לפיגועים בבתי הקפה והאוטובוסים". הוא ציין: "עשיתי הרבה למען ישראל - יצאתי מהסכם הגרעין הנורא, העברתי את השגרירות לירושלים והכרתי ברמת הגולן". עוד הדגיש: "הגיע הזמן שהעולם המוסלמי ישנו גישתו שבחר לתקוף את ישראל. הגיע הזמן שיקבלו אותה".

 

הנשיא הצהיר כי "המפה המתוכננת תכפיל את השטח הפלסטיני ותציע להם בירה במזרח ירושלים. לפלסטינים יש הזדמנות לקבל מדינה, אולי ההזדמנות האחרונה. תוך עשר שנים הם לא יצטרכו עזרה הומניטרית. במשך ארבע שנים הם יוכלו ללמוד את התכנית, לנהל מו"מ עם ישראל, לעמוד בתנאים ולקבל מדינה". הוא הודה לנציגים מהמדינות הערביות עומאן, בחריין ואיחוד האמירויות על הסיוע ועל כך ששלחו את השגרירים שלהן להשתתף בהצהרה, ואמר כי "השותפים של ארה"ב באיזור לא היו גדולים מעולם וכך ביחד נוכל להביא שחר חדש למזרח התיכון".

  

נתניהו השיב: "מערת המכפלה בחברון , בית אל, שילה. איזורים אלה היו במשך מאות שנים נטועים בנשמתם של יהודים. תודות לך שטחים אלה יוכרו על ידי ארה"ב כחלק מהמדינה היהודית. בגלל ההכרה ההיסטורית ובגלל שאני מאמין שהתכנית נותנת איזון נכון אני מוכן להיכנס למו"מ על בסיס התכנית". ראש הממשלה בירך את טראמפ: "אתה הידיד הטוב ביותר שהיה לישראל בבית הלבן. תוכניתך נותנת מענה לשורשי הסכסוך - הפלסטינים יצטרכו להכיר בישראל כמדינה יהודית. ישראל רוצה שלפלסטינים יהיה עתיד טוב יותר".

  

ראש הממשלה הוסיף: "אני מקווה שהפלסטינים יקבלו את התכנית שלך שעבדנו עליה כל כך קשה. מקווה שלא יחמיצו ההזדמנות ויפספסו תמיכה של 50 מיליארד דולר. אני יודע מה זה יכול לעשות לעתיד שלהם. אני מקווה שהם יבנו עם ישראל עתיד של שלום. אני יודע שיהיו התנגדויות אבל יש פתגם: אם לא עכשיו אימתי ואם לא אנחנו מי. תהיה בטוח שישראל לא תחמיץ את ההזדמנות".


פורסם לראשונה 28/01/2020 20:49

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים