שתף קטע נבחר

צילום: AP

תושבי ואדי ערה והמשולש: "נקריב את חיינו וניאבק נגד עסקת המאה"

תושבי היישובים שעשויים להיות מסופחים למדינה הפלסטינית העתידית מתנגדים לאפשרות שצוינה בתוכנית השלום האמריקנית, וחלקם מזהירים: "התוצאות יהיו קשות". ראש העיר אום אל פאחם לאולפן ynet: "אנחנו לא אזרחים בערבון מוגבל". ראש העיר טייבה: "אנחנו תושבי מדינת ישראל, לא אויבים", ח"כ ג'בארין: "התוכנית מכינה את הקרקע לטרנספר"

 

 

תושבי ואדי ערה והמשולש הדרומי מתחו ביקורת על תוכנית השלום האמריקנית המכונה "עסקת המאה", שבמסגרתה עשויים יישובים ערביים לעבור לשטח המדינה הפלסטינית העתידית. עם היישובים שבהם מדובר נמנים אום אל-פחם, עארה, באקה אל-גרבייה, טייבה, קלנסווה, כפר קאסם ועוד. התושבים טענו כי "נתניהו וטראמפ צריכים להיות בכלא", וחלקם התייחסו לתוכנית כטרנספר של ממש.

 

עבד עודה, תושב קלנסווה, אמר כי התוכנית משרתת בראש ובראשונה את נתניהו ככלי לקראת הבחירות במרץ: "תוכנית המאה שמדברים עליה בזמן האחרון מסייעת רק לנתניהו לקראת הבחירות, בזמן שמחכים לו תיקים בבית משפט. הם חושבים לעבוד על אנשים עם עסקה שפשוט לא תצא לפועל, כי הפלסטינים פשוט לא יקבלו אותה. נתניהו וטראמפ הם חברים טובים וכל אחד מהם מנסה להציל את השני מתסבוכת".

 

כרם בדיר, תושב כפר קאסם, ציין כי מדובר בטריק נוסף ששולף ראש הממשלה מהשרוול לקראת הבחירות: "התוכנית הזו היא הצגה ומשחק פוליטי ישן. אותם דברים שחוזרים על עצמם מצד נתניהו וזה לא יעזור לו בבחירות הבאות. פעם היה אומר 'הערבים נוהרים לקלפיות', הפעם יגיד 'תשמרו על בקעת הירדן והמשולש או שמאבדים את המדינה'".

 

סאמר גנאיים מבקה אל גרבייה אמר כי העסקה מבוססת על שחיתות ולא תוכר על ידי התושבים, שידרשו זכויות שוות: "כל עוד ואין וכל עוד לא נקבל את הזכויות המלאות שלנו על אדמותינו, נדאג לשתק את העסקה המושחתת שהביאו עלינו חבורת פושעים".

בנימין נתניהו דונלד טראמפ  (צילום: קובי גדעון, לע
"התוכנית מכינה את הקרקע לטרנספר". העיר טייבה(צילום: קובי גדעון, לע"מ)

 

עוד כתבות על עסקת המאה:

מנהרה בין עזה ליו"ש: מפות תוכנית טראמפ

הפלסטינים נערכים ליום זעם נגד העסקה: "טראמפ לא מפחיד אותנו" 

ראש אמ"ן מתייחס ל"עסקת המאה": "תשפיע על ההנהגות הערביות" 

מנדלבליט על הסיפוח: "נשמע ונחליט"

 

לעיון בתוכנית המלאה - לחצו כאן

 

ראש העיר טייבה, עורך הדין שועאע מסארוה מנצור, אמר כי "זהו חלום בלהות שאינו בר יישום. יש לתוכנית שלוש מטרות, ושלושתן רחוקות מלהיות קשורות לשלום. המטרה הראשונה היא, כפי שכל העולם יודע, הטיית השיח הציבורי מהדחת הנשיא דונלד טראמפ. השנייה היא הטיית השיח הציבורי בישראל מראש ממשלה ומועמד לראשות ממשלה, שמעל ראשו מרחפת חרב של כתב אישום קשה. השלישית היא ניסיון עלוב להכשלת בני גנץ, וקבלת תמונה משולשת שלו עם טראמפ ונתניהו, שבה הוא מצטייר כמספר שתיים בפוליטיקה הישראלית. בניסיון הזה טראמפ ונתניהו נכשלו".

 

מנצור התייחס ל"נכבה" הפלסטינית ואמר: "התוכנית הזויה, אבל נגיד בצורה הברורה ביותר - לא תהיה עוד נכבה. לא ניתן למישהו להאמין שאפשר להעביר תוכנית כזו, אפילו אם זה יעלה לנו בקידוש חיינו, יש להצטער על כך שהמפלגות במדינה לא מרימות קול בצורה ברורה נגד מדיניות האפרטהייד של מפלגות הימין".

 

לדבריו, "שלום עושים עם אויבים. אנחנו תושבי המדינה ואנחנו לא אויבים. ראש הממשלה רוצה להציל את עורו על חשבון הטמעת השנאה לאוכלוסייה הערבית. יהודים וערבים מסרבים להיות אויבים. אני בטוח שהאמירה הזו נכונה ביחס לחלק של הערבים, ביחס לאוכלוסייה היהודית אני בספק רב כבר תקופה ארוכה".

 

מנצור תקף במילים בוטות: "ההיסטוריה תזכור את התוכנית הזו כתוכנית מפגרת, רעיון לא שפוי בלשון המעטה, שמטרתו לשרת עבריין ששיכרון הגדלות שלו גבר על כל הערכים הבסיסיים של בני האדם. רצון העמים חזק יותר מכל תוכנית, במיוחד כשמדובר ברצון ובנחישות של הגיבורים, העם הפלסטיני. שלום עושים בין עמים ולא במהלכים חד-צדדיים".  

 

  

 עבד אל באסט סלאמה ראש עיריית קלנסווה ()
"לא כל כך קל להעביר אותנו לשטחים, הכול סיסמאות". ראש העיר קלנסווה
עו
"אנחנו תושבי המדינה, לא אויבים". ראש העיר טייבה

ראש העיר קלנסווה, עבד אל-בסט סלאמה, אמר כי תוכנית השלום היא "סיוע פוליטי ותעמולה פוליטית", והוסיף שהיא "באה על חשבון האזרחים הערבים". לדבריו, "אנחנו נמצאים על אדמתנו, ואף אחד לא יחליט איך אנחנו נחיה. טראמפ משתולל, אין לו מה לעשות. אנחנו בעד שלום צודק וכולנו שואפים לשלום. זה לא כל כך קל להעביר אותנו לשטחים, הכול סיסמאות. שלום לא עושים בכוח אלא באהבה".

 

ראש העיר אום אל-פחם, סמיר מחאמיד, אמר בריאיון לאולפן ynet כי "מדברים על 'עסקה', אבל זו לא עסקה, זו היסטריה של נתניהו וטראמפ, כל אחד מסיבותיו. אף אחד לא דיבר איתנו ולא דיברו עם הרשות הפלסטינית. זה משהו שנעשה למען שני אנשים כדי שיירשמו בהיסטוריה, אבל שניהם בהיסטריה".

 

הוא הוסיף: "אני אזרח, אני צריך לדאוג לשוויון שלי, אני לא אזרח בעירבון מוגבל. אני נמצא כאן ודורש את הזכויות של האזרח. משווים אותי למתנחלים שהגיעו לאדמות לא שלהם. יש בעיה עם החוק הבינלאומי ועם יודעים את זה. כתוב שהדברים צריכים להגיע לאחר משא ומתן ואל כמו שאר הדברים שמנסים להכתיב לאחיי הפלסטינים מעזה. אני אזרח ישראלי ולא בעירבון מוקדם. מה שהרגשתי אתמול זה שמעצמת העל היא ישראל ולא ארצות הברית".

 

מרים, תושב אום אל-פחם, איימה בחריפות: "אנו נשארים כאן, גם אם זה לא מתאים לנתניהו, גנץ וטראמפ. כולם גזענים ופועלים לטובת מערכת הבחירות. שיידעו שאנחנו מוכנים להקריב את חיינו אם מישהו פוגע בנו. נתניהו יורה לעצמו ברגל, ואם התוכנית תצא לאור התוצאות יהיו קשות. הכול יתפוצץ".

 

 

חבר הכנסת יוסף ג'בארין, גם הוא תושב אום אל-פחם, אמר: "אום אל-פחם היא עיר הולדתי. ואדי ערה הוא נוף חיי. במשולש חיים מאות אלפי אזרחים ערבים שזו מולדתם. תוכניות הסיפוח של טראמפ ונתניהו כוללות סעיף שמניח את הקרקע לטרנספר ולשלילת האזרחות שלהם. נתניהו מסוכן ויעשה הכל כדי לשמור על כס השלטון. ממשלת הימין הקיצוני מתפרעת, וכולנו, כל האזרחים הערבים, בסכנה קיומית במולדת שלנו. כל אזרח, ערבי או יהודי, שערכי הדמוקרטיה והשוויון הם נר לרגליו צריך לעמוד איתנו ולהיאבק בתוכנית המסוכנת הזו".

  

עבד מסארוה, תושב ואדי ערה, אמר כי "נתניהו וטראמפ פותחים מלחמה חדשה. הם משדרים שהתוכנית תוביל לשלום, אבל הם משקרים. מקומם של אנשים כאלה צריך להיות בכלא, שני מושחתים שמנסים להישאר בשלטון בכל מחיר. העולם צריך להתעורר לפני האסון הבא".

  ()

הצעת החלוקה ע
הצעת החלוקה על פי תוכנית טראמפ

מעמותת סיכוי, שפועלת לשיוויון ושותפות בין אזרחים יהודים וערבים, נמסר כי "הרעיון לשלול את אזרחותם של כ-300 אלף תושבים הוא עוד צעד בתהליך הדה-לגיטימציה של האזרחים הערבים שנתניהו מקדם שוב ושוב לצרכי הישרדותו הפוליטית. מאחורי המושגים המכובסים עומדת הצעה אכזרית, המערערת על זכויות האזרח הבסיסיות ביותר של יותר מרבע מיליון אזרחים. לא מדובר בחילופי שטחים, אלא בשלילת אזרחות מסיבית למאות אלפי תושבים, שממשלת ישראל מעבירה להם מסר מאוד מסוכן: אתם לא סתם אזרחים סוג ב' - אלא משמשים ככלי משחק לצורך ספינים פוליטיים".

 

אתמול אמר גורם מדיני בכיר כי ישראל שוקלת חילופי שטחים עם הרשות הפלסטינית, והדגיש כי לא מדובר בהעברת אוכלוסין אלא בהעברת שטח בלבד. לדבריו, "רוב חילופי השטחים יהיו על חשבון חולות חלוצה, וחלק ליד חברון. יש אפשרות גם לוואדי ערה בשטח שבו חיים 250 אלף תושבים, אך זה יחייב משאל עם".

 

בתוכנית המלאה, בפרק על הגבולות, מוזכרים יישובי המשולש "שכוללים את כפר קרע, ערערה, בקה אל גרבייה, אום אל-פחם, קלנסווה, טייבה, כפר קאסם, טירה, כפר ברא וג'לג'וליה. קהילות אלו, שמזהות עצמן כפלסטיניות, היו במקור אמורות להיות תחת שליטת ירדן לפי הסכמי שביתת הנשק ב-1949, אבל מסיבות ביטחוניות נותרו בשטח ישראל. התוכנית שוקלת את האפשרות, בהתאם להסכם בין הצדדים, כי גבולות ישראל ישורטטו מחדש כך שיישובי המשולש יועברו לשטח פלסטין".

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים