שתף קטע נבחר

בתום מצוד: נעצר המחבל שדרס חיילי גולני בירושלים

צה"ל, שב"כ וימ"מ עצרו בצומת הגוש את המחבל מפיגוע הדריסה בירושלים, בן 25 ממזרח העיר. לפני הדריסה כתב בפייסבוק: "מצאתי את התשובות שלי". נתניהו ביקר את הפצועים ותקף את אבו מאזן: "נעשה כל מה שצריך כדי להגן על ביטחוננו - איתך או בלעדיך"

 

 

בתום סריקות נרחבות שנערכו משעות הבוקר המוקדמות, צה"ל, שב"כ וימ"מ עצרו הערב (חמישי) את המחבל שביצע את פיגוע הדריסה במתחם התחנה בירושלים. המחבל, סנד אל-טורמאן, נעצר בצומת הגוש שביהודה ושומרון. מדובר בפלסטיני בן 25 משכונת א-טור במזרח ירושלים, בלי עבירות ביטחוניות קודמות.

 

פיגוע רודף פיגוע - סיקור נרחב ב-ynet:

מוכר הפרחים מחיפה הפך למחבל

יורה ונמלט: תיעוד הפיגוע בעיר העתיקה

צה"ל מתגבר כוחות ביהודה ושומרון

אבו מאזן ברוח גבית להסלמה: "נכשיל את המזימות"

כך מנסים לעצור את ההסלמה / רון בן ישי

 

הפוסט האחרון שכתב המחבל בפייסבוק, זמן קצר לפני או אחרי הפיגוע, היה על רקע שחור: "מצאתי את התשובות שלי". לפני שבוע וחצי העלה פוסט נוסף עם תמונה של מזרח ירושלים וכתב כי "להיפרד זו לפעמים דרך נוספת לומר: אני אוהב אותך". כמה ימים לפני כן פרסם פוסט שבו תמונה מהעלייה של ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון להר הבית, שבעקבותיה פרצה האינתיפאדה השנייה. מעליה כתב אל-טורמאן: "2000".

 

זירת הפיגוע בירושלים (צילום: אלכס קולומויסקי)
(צילום: אלכס קולומויסקי)

סנד אל-טורמאן המחבל מפיגוע הדריסה בירושלים ()
כתב בפייסבוק: "מצאתי את התשובות שלי". המחבל סנד אל-טורמאן

 

 

ממשמר הגבול נמסר כי "לאחר מאמץ מבצעי ומודיעיני נרחב בשיתוף כוחות הביטחון, שב"כ ויחידות מיוחדות נוספות, עצרו הכוחות את המחבל מפיגוע הדריסה בירושלים. המחבל שנעצר בצומת הגוש הועבר לחקירת כוחות הביטחון. בצה"ל ובמשטרה ימשיכו לפעול לשמירה על הביטחון במרחב ויפעל לסיכול ניסיונות פיגוע וללכידת מחבלים".

 

בפיגוע שאירע בלילה שבין רביעי לחמישי נפצעו 12 לוחמי גולני, אחד מהם באורח קשה והשאר קל. החיילים שהתגייסו בחודש נובמבר האחרון היו בסיור מורשת בדרכם לכותל המערבי. תחקיר ראשוני העלה כי חלק מהחיילים הכניסו מחסנית לנשקם ואף לרוץ לעבר הרכב הדורס, אולם הרכב ביצע פניית פרסה ונמלט והחיילים לא הספיקו לירות לעברו.

 

מצוד נרחב נערך אחר המחבל, שזהותו הייתה ידועה זמן קצר אחרי האירוע למערכת הביטחון. המצוד התמקד באזור בית לחם ובית ג'אלה, שם נטש את מכוניתו. הכוחות סרקו את הרחובות עם כלי רכב ממוגנים מסוג "זאב" ו"דוד", והחרימו הקלטות של מצלמות אבטחה בצירים הראשיים. בכמה מוקדים היו ניסיונות של צעירים פלסטינים להפריע לכוחות.

צה
המצוד הנרחב הסתיים בתפיסת המחבל. כוחות צה"ל בבית ג'אלה(צילום: EPA)

פלסטינים מיידים אבנים על רכבי צה (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

עימותים בבית ג'אלה ( צילום: רויטרס)
( צילום: רויטרס)

עימותים בבית ג'אלה ( צילום: רויטרס)
( צילום: רויטרס)

זירת הפיגוע בירושלים (צילום: AP)
זירת פיגוע הדריסה בירושלים(צילום: AP)

זירת הפיגוע בירושלים (צילום: AP)
(צילום: AP)

רכב מכונית מחבל פיגוע דריסה ירושלים לוחמים גולני בית ג'אלא סמוך ל בית לחם ()
הרכב שאיתו דרס המחבל את החיילים

הפצועים מפיגוע הדריסה בטקס השבעה של גולני  ( צילום: גיל נחושתן)
( צילום: גיל נחושתן)

הפצועים מפיגוע הדריסה בטקס השבעה של גולני  ( צילום: גיל נחושתן)
( צילום: גיל נחושתן)

הפצועים מפיגוע הדריסה בטקס השבעה של גולני  ( צילום: גיל נחושתן)
( צילום: גיל נחושתן)

  (צילום: אלכס קולומויסקי)
(צילום: אלכס קולומויסקי)
 

בינתיים נמשך המצוד אחר המחבל או המחבלים מפיגוע הירי שבו נפצע קל לוחם צה"ל, בצומת הפרסה בכביש 463 בבנימין, סמוך ליישוב דולב. ישנו חשד כי באירוע משעות הצהריים לפחות מחבל אחד התקרב לעמדת צה"ל, באופן שלא נראה על ידי החיילים, ירה לעברם - ונמלט. מצה"ל נמסר כי הלוחמים הגיבו באש ופתחו במרדף אחר המחבל. נבדק אם היו כמה מחבלים באירוע.

 

שעות ספורות לפני כן אירע פיגוע ירי בעיר העתיקה בירושלים, אותו ביצע שאדי בנא, מוכר פרחים בן 44 מחיפה. גם בפיגוע הזה נפצע קל לוחם מג"ב, אך הפעם המחבל לא הצליח להימלט ונורה למוות על-ידי השוטרים. בעקבות שלושת האירועים הללו - ועל רקע תקרית חמורה נוספת בג'נין הלילה, שבה נהרג שוטר פלסטיני בחילופי אש במהלך הריסת בית מחבל - הוחלט בצה"ל לתגבר כוחות ביהודה ושומרון.

 

נתניהו לאבו מאזן: "נגן על ביטחוננו איתך או בלעדיך"

בתוך כך, ראש הממשלה בנימין נתניהו סייר בצהריים במחסום המנהרות בעקבות הפיגועים בירושלים ובבנימין ותקף את יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן על רקע ההסלמה. "אבו מאזן, זה לא יעזור לך, לא הדקירות, לא הדריסות, לא הצליפות ולא ההסתות", אמר ראש הממשלה. "אנחנו נעשה כל מה שצריך כדי להגן על ביטחוננו, לקבוע את גבולותינו, להבטיח את עתידנו. נעשה את זה איתך או בלעדיך".

 

  

נתניהו הגיב בדברים אלו להודעה שפרסמה מוקדם יותר היום לשכת אבו מאזן, שבה טען ש"אווירת ההסלמה" נגרמה בשל חשיפת תוכנית השלום של דונלד טראמפ ובמה שכינה "ניסיון לקבוע עובדות מזויפות בשטח". אבו מאזן אמר כי הזהיר שזה מה שיקרה, ואיים: "נכשיל את המזימות נגדנו - יהיו אשר יהיו הקורבנות". 

 

בסיור שערך נתניהו הוא קיבל סריקה ביטחונית ממפקד חטיבת עציון וממג"ד דרומי עוטף ירושלים במג"ב. הוא ביקר גם את החיילים שנפצעו בפיגוע הדריסה ופונו לבית החולים הדסה עין כרם. "כאן עבר המחבל הדורס", אמר נתניהו במחסום המנהרות בהודעה שפורסמה זמן קצר לפני מעצר המחבל. "וזו רק שאלה של זמן, לא הרבה זמן, עד שנשים את ידינו עליו".

 

הרמטכ"ל: טרור זה גם אבנים ובלוני נפץ

נתניהו שוחח בנוסף עם משפחות הפצועים בפיגועים ואיחל החלמה מהירה לחיילים, וקיבל סקירה על מצבם ממנהלי בתי החולים בירושלים. קודם לכן, שוחח ראש הממשלה בטלפון עם הוריו של החייל שנפצע קשה בפיגוע הדריסה בירושלים, ואמר להם: "אני מתפלל יחד איתכם לרפואת בנכם. כל עם ישראל מחבק אתכם".

 

 

אביב כוכבי בהערכת מצב בזירה הפלסטינית (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

אביב כוכבי בהערכת מצב בזירה הפלסטינית (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

אביב כוכבי בהערכת מצב בזירה הפלסטינית (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

שר הביטחון נפתלי בנט התייחס הערב לאירועים הביטחוניים, כמה שעות לאחר שנחת מביקורו בארה"ב, שם נועד עם שר ההגנה מארק אספר. הוא מסר כי קיים התייעצויות ביטחוניות בקריה שבתל אביב, שם קיבל עדכון על ההתפתחויות האחרונות. "צה"ל יגביר את מוכנות הכוחות ביהודה ושומרון לקראת סוף השבוע, לצד משוואת תגובה תקיפה מול שיגור הבלונים מרצועת עזה", מסר בנט.

 

במקביל מסר דובר צה"ל מסר כי הרמטכ"ל, רב-אלוף אביב כוכבי, ביקר היום בבית לחם יחד גם קצינים בכירים נוספים ובהם מפקד פיקוד מרכז, אלוף נדב פדן ומפקד אוגדת יהודה ושומרון, תת-אלוף יניב אלאלוף. "אין לנו שום כוונה לאפשר לטרור להצליח", אמר הרמטכ"ל. "כשאני אומר טרור אני מתכוון גם לאבן, בקבוק תבערה, בלוני נפץ, כל אלו הם טרור. המסר הוא חד וברור, לא הפיגוע הזה, לא בלון הנפץ, לא הירי בצירים, כל הפעולות האלה - לא יצליחו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נמלט ונתפס אחרי מצוד נרחב. המחבל
מומלצים