שתף קטע נבחר

פרסום ראשון: תינוק נדבק בהרפס - מהמוהל שביצע "מציצת דם"

תינוק בן שבועיים אושפז במרכז שניידר לרפואת ילדים בשל זיהום באזור ברית המילה. בדיקות גילו כי הוא נדבק בנגיף ההרפס המסוכן מהמוהל שביצע שאיבת דם במציצה מפיו

תינוק בן שבועיים אושפז במרכז שניידר לרפואת ילדים לאחר שנדבק מהמוהל בנגיף ההרפס. על פי הידוע, המוהל השתמש בשיטת "מציצת דם" בפיו, האסורה, וכך הדביק את התינוק בנגיף המסוכן.

 

האירוע התרחש לפני מספר ימים: התינוק, תושב המרכז, הובהל לבית החולים לאחר שההורים הבחינו בזיהום באזור איבר המין, לאחר ברית המילה. הורי התינוק סיפרו כי המוהל השתמש בשאיבת דם באמצעות מציצה מהפה, מה שהגדיל את החשד כי התבצעה הדבקה בהרפס מהמוהל.

 

  (צילום: shutterstock)
ברית מילה. התינוק נדבק בהרפס(צילום: shutterstock)

 

התינוק אושפז במחלקת הילדים, ותוצאות הבדיקות אכן אישרו כי הוא נדבק בנגיף ההרפס המסוכן. הוא החל לקבל טיפול אנטי ויראלי, אותו ייאלץ להמשיך לקבל למשך חצי שנה. טיפול זה עלול במקרים מסוימים לגרום לתופעות לוואי כמו פגיעה בכליה, ועל כן הוא ייאלץ לעבור בדיקות דם תקופתיות.

 

נגיף ההרפס יכול לגרום לזיהום עורי, אבל גם לזיהום מפושט, לדלקת קרום המוח ואף למוות. לרוב, ההדבקות מתבצעות במעבר בתעלת לידה, אבל גם דרך מבוגר שמפריש את הנגיף באיזור השפתיים. לאור הסמיכות ואופי הנגעים והפיזור, המחשבה הייתה שההדבקה נגרמה בשל המציצה הישירה שבוצעה.

 

פרופ' אפי בילבסקי, רופא בכיר במחלקת ילדים ג' ומומחה למחלות זיהומיות בילדים במרכז שניידר לרפואת ילדים: "מציצה ישירה היא אחת מהמצוות הקשורות בברית המילה אך בעקבות מקרים כאלה, משרד הבריאות הוציא הנחיה שניתן לבצע את המצווה גם באמצעות שאיבה לא ישירה באמצעות שפופרת, ואנו מצטרפים להמלצה הזו כדי להימנע מסיכון לזיהום קשה שעלול להסתיים באסון".

 

טקס המציצה הסתיים במוות

נגיף ההרפס הוא נגיף השכיח בחלל הפה, אך מצב בו תינוק נדבק בנגיף הינו מסוכן ביותר. הסיבה: הנגיף חודר לזרם הדם תחת המערכת החיסונית הפגיעה של הרך הנולד, ועלול לגרום לזיהום קטלני בדם ובמוח. מאז שנת 2000 נרשמו קרוב ל-20 מקרי הדבקה של תינוקות בהרפס, כתוצאה ממציצת הדם בפה המוהל. עם זאת, ההשערות הן שתינוקות רבים נוספים נדבקו.

 

בשנת 2012 מת תינוק כתוצאה מהדבקה כזו. התינוק הובהל לבית החולים מימונידס שבברוקלין ובדיקות העלו כי הוא נדבק בנגיף "הרפס סימפלקס סוג 1", השכיח לאחר ברית מילה בה נערכת מציצת דם בקשית מהחתך.

 

בשנת 2016 אושפזו בשניידר שני תינוקות לאחר שנדבקו בנגיף ההרפס באזור ברית המילה. גם אז, כמו במקרה כעת, העידו הורי התינוקות כי המוהלים השתמשו בשאיבת דם באמצעות מציצה מהפה, וככל הנראה, הדביקו את התינוקות בנגיף המסוכן.

 

בישראל מתרחשים מדי שנה כעשרה אירועים חריגים כתוצאה מברית מילה, רובם המוחלט נוגעים לדימום מוגבר לאחר הברית. כל מקרה כזה מחייב פנייה דחופה לחדר המיון ודיווח למשרד הבריאות.

 

לפני כעשר שנים הורה משרד הבריאות למנהלי בתי החולים לתלות שלטים במחלקות היולדות, המיידעים הורים המעוניינים בכך ברשימת המוהלים המוסמכים, ורשימת הרופאים הכירורגיים המבצעים גם ברית מילה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דוברות שניידר
ביה"ח שניידר לילדים
צילום: דוברות שניידר
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים