שתף קטע נבחר

צילום: EPA

עד 10 בני אדם: מה פתוח ומה ייסגר? שאלות ותשובות | קורונה בישראל

הנחיות חדשות פורסמו במסגרת המאבק בהתפשטות נגיף הקורונה וההתכנסויות הוגבלו לעשרה אנשים. הגנים סגורים, יש להימנע מנסיעה של יותר משניים ברכב. וגם: האם ניתן לנסוע בתחבורה ציבורית? אילו חנויות ובתי עסק יישארו פתוחים למרות ההגבלות? והאם יהיו שירותי משלוחים?

 

 

המאמצים למניעת התפשטות נגיף הקורונה בישראל עלו מדרגה אמש (שבת) ומעכשיו נאסרה התקהלות של יותר מעשרה אנשים. האם יתקיימו היום לימודים? האם תהיה תחבורה ציבורית? מי צריך להגיע לעבודה? ואיזה חנויות יהיו פתוחות בזמן הקרוב?

 

העדכונים האחרונים:

משרד התחבורה: הימנעו מנסיעות לא חיוניות בתחבורה ציבורית

בצה"ל ישאירו חלק מהחיילים העורפיים והעובדים הלא-חיוניים בבית

שב"כ יעקוב אחרי חולי קורונה? "צעד דרקוני"

בין חולי הקורונה החדשים: הורים וחמשת ילדיהם מאזור י-ם

 

מה כוללות ההנחיות החדשות?

לפי ההנחיות החדשות, גני הילדים, הפעוטונים, המשפחתונים ומעונות היום ייסגרו החל מהבוקר. בנוסף הוחלט על סגירת מקומות בילוי כמו תיאטראות, בתי קפה, מסעדות, בתי קולנוע, חדרי כושר, אולמות אירועים ועוד.

 

כמו כן, משרד הבריאות הורה על איסור התקהלות של יותר מעשרה בני אדם במקומות ציבוריים, וכן הנחה את המעסיקים לאפשר ככל הניתן עבודה מהבית ולא מהמשרד. לצד זאת, במשרד הבריאות גם ממליצים להימנע מהסעת יותר מאדם אחד ברכב.

אינפו הנחיות קורונה חדשות ()

 

 

מי לומד היום? ומה קורה עם המבחנים?

לפי ההנחיות החדשות, מהיום יופסקו הלימודים בכלל מוסדות החינוך ובכל הגילים – כולל גני הילדים, מסגרות החינוך המיוחד, הפעוטונים, המשפחתונים ומעונות היום. בכלל זה ייסגרו גם הפנימיות, מחנות הנוער, הקייטנות והצהרונים. נכון לעכשיו לא ניתן מועד שבו תפוג ההנחיה ולא ברור מתי יחודשו הלימודים.

גן ילדים ()
גני הילדים ומעונות היום ייסגרו

החלטה סופית בנושא בחינות הבגרות צפויה להתקבל בימים הקרובים, כשאחד הכיוונים המשמעותיים שנשקלים הוא להשתמש בציונים הפנימיים של התלמידים בבתי הספר כציון הסופי. בנוסף, נשקלת האפשרות לדחות חלק ממועדי הבחינות או היבחנות בקבוצות קטנות יותר.

 

במשרד החינוך טוענים כי הם פועלים לאפשר למידה מרחוק, אבל מעבר ללמידה מרחוק בסדר גודל כזה, שבו ישתתפו כמיליון וחצי תלמידים, הוא תקדימי ומעולם לא התקיים.

 

בינתיים, המוסדות האקדמיים יעברו בקרוב ללימוד מרחוק באופן מלא, והשיעורים הפרונטליים יופסקו באופן מיידי. גם האוניברסיטאות והמכללות צפויות לקבוע נהלים סופיים בנושא, וחלק מהן כבר דחו את פתיחת הסמסטר השני.

 

אפשר ללכת לקניון? יש משלוחים? מה עם הסופר?

האיסור החדש על התקהלות של יותר מעשרה אנשים וההנחיה לסגור מסעדות ומקומות בילוי – משפיעים על האפשרות לצאת לבילוי בקניון. עם זאת, למרות האיסור על ישיבה במסעדות ובתי קפה, בתי העסק יוכלו לעשות משלוחים ולאפשר איסוף מנות בטייק-אוויי. חדרי הכושר, ברים פאבים ובתי אוכל ובהם גם בתי אוכל בבתי מלון ייסגרו.

 

בתי המרקחת, הסופרמרקטים והמכולות יישארו פתוחים וניתן יהיה להגיע ולקנות מוצרי מזון ותרופות, גם אחרי ההנחיות החדשות. גם הבנקים והכספומטים יפעלו כרגיל. בתוך כך, רשת רמי לוי שיווק השקמה שוקלים לפתוח את הסניפים למשך 24 שעות ביממה.

צילום: בני דודפור  (צילום: בני דודפור )
הסופרים יישארו פתוחים, גם בתי המרקחת והבנקים(צילום: בני דודפור )

קניון איילון (צילום: מוטי קמחי )
(צילום: מוטי קמחי )

קניון איילון (צילום: מוטי קמחי )
(צילום: מוטי קמחי )

בדיזנגוף סנטר הודיעו כי המתחם יפעל בצורה חלקית ויציע שירותים של בתי עסק חיוניים כמו סופרמרקט, בנקים, מרפאות וכדומה. בקבוצת ביג מרכזי קניות הודיעו כי מרכזי ביג פאשן בית שמש, טבריה ירכא וקניון בת ים ייסגרו באופן מידי. עם זאת, שאר מרכזי ביג שאינם מקומות סגורים יהיו פתוחים לרווחת הקהל.

 

ברשת קפה קפה הודיעו כי המסעדות ובתי הקפה של הקבוצה לא יקבלו קהל בסניפים, עם זאת חלק מהרשתות של הקבוצה יפעילו מתכונת של משלוחים. גם ברשת בורגראנץ' יסגרו את הסניפים לקבלת קהל ויפעילו את מערך המשלוחים.

 

האם אפשר לנסוע בתחבורה ציבורית?

בעקבות ביטול הלימודים בבתי הספר ובאוניברסיטאות ומוסדות ההשכלה הגבוהה, משרד התחבורה ביטל את קווי האוטובוס של התלמידים וכאלו המיועדים לאקדמיה. בנוסף בוטלו קווי הלילה ושירותי התחבורה הציבורית למקומות הבילוי. עם זאת, במשרד קראו לציבור להמעיט את השימוש בתחבורה הציבורית ולהיעזר בה רק לצרכים חיוניים.

 

בנוסף, הוחלט על הפסקת התשלום במזומן בכלל אמצעי התחבורה הציבורית מיום שלישי, זאת במטרה לצמצם את המגע בין הנוסעים לנהגים. בעקבות כך, הנוסעים נדרשים להיערך מראש באמצעות הצטיידות ברב-קו או רכישת רב-קו אנונימי מהנהגים עד ליום שלישי.

קו 18 של דן באשלקון (צילום: רועי עידן )
קווי הלילה בוטלו, התשלום במזומן לנהגים ייפסק ביום שלישי(צילום: רועי עידן )

שלשום הודיעו באגד על הורדת שירות בשעות השפל ב-10%. ברכבת ישראל ביטלו קווים כבר בשבוע שעבר. הקווים שבוטלו: באר שבע האוניברסיטה-דימונה, בית שמש-ירושלים מלחה, לוד-ראשון לציון הראשונים ורכבות הלילה בין באר שבע מרכז לתל אביב ההגנה.

 

בתוך כך, משרד התחבורה הודיע כי לא יתקיימו מבחני נהיגה מעשיים (טסטים), בחינות תיאוריה ורענון נהיגה יתקיימו בכיתות של עד עשרה משתתפים ומשרדי הרישוי יקבלו קהל בהזמנת תור מראש. לצד זאת, במשרד הבריאות ממליצים להימנע מהסעת יותר מאדם אחד ברכב.

 

האם צריך ללכת לעבודה?

ההנחיות החדשות אמנם הגבילו את ההתקהלות במקומות ציבוריים עד לעשרה אנשים, אך לא הוחלט על השבתת המשק. ראש הממשלה קרא למעסיקים להימנע ככל האפשר מהבאת העובדים למשרדים, אך סייג ואמר כי כל מנכ"ל יחליט בסופו של דבר בעצמו אך שההמלצה היא לאפשר לעובדים לעשות את עבודתם מהבית. האמירות הללו יצרו בלבול רב בקרב הציבור. בנוסף, ההנחיות החדשות קובעות שיש לשמור על מרחק של לפחות שני מטרים אחד מהשני.

 

מה עם המרפאות ובתי המרקחת?

כבר בעת שפורסמו ההנחיות החדשות הובהר שבתי המרקחת ימשיכו לפעול כסדרם ותתאפשר רכישת תרופות גם תחת ההגבלות החדשות. מרפאות קופת חולים כללית יפעלו כרגיל ובקופה ממליצים להימנע ככל הניתן מהגעה למרפאה למעט מקרים הכרחיים ודחופים.

תורים ארוכים בבתי המרחקת (צילום: טל שחר)
בתי המרקחת יישארו פתוחים(צילום: טל שחר)

גם מרפאות מאוחדת פועלות כרגיל ובקופה קוראים להגביר את השימוש בשירותים הדיגיטליים ולקבוע תור לשיחת וידיאו עם הרופא המטפל. מרפאות לאומית יפעלו גם הם באופן מלא והקופה קוראת למבוטחיה להשתמש בכל האמצעים הדיגיטליים שהיא מעמידה לרשותם.

 

איך ההנחיות משפיעות על שירותי הרווחה?

עובדי מחלקות הרווחה ברשויות המקומיות וכל מוסדות הרווחה הוגדרו כעובדים חיוניים וימשיכו לתת שירות לאוכלוסייה. כל המסגרות החוץ-ביתיות שבאחריות משרד העבודה והרווחה יפעלו כרגיל, בהם מעונות ממשלתיים ואחרים לאנשים עם מוגבלות, פנימיות לילדים ונערים, מעונות ממשלתיים של חסות הנוער ובתי אבות.

 

גם הדיור בקהילה, ההוסטלים, המקלטים לסוגיהם והמסגרות לטיפול בנפגעי ונפגעות תקיפה מינית יפעלו כסדרם. מעונות היום השיקומיים ייסגרו, בדומה לחינוך המיוחד. מרכזי היום והמועדונים לאזרחים ותיקים לא יפעלו.

 

האם הגיוס לצבא מתקיים? ומה עם הגיבושים?

גיוס מרץ 2020 צפוי לצאת היום לדרך, והוא יתקיים כרגיל. עם זאת, בני המשפחה לא יורשו להיכנס יחד עם המתגייסים ללשכות הגיוס. הגיבושים לשייטת 13, קורס טיס, קורס חובלים וצוללות שתוכננו להתקיים בימים הקרובים נדחו, שאר המיונים לצה"ל מתקיימים כסדרם.

 

בתוך כך, בצה"ל הודיעו כי ישאירו חלק מהחיילים העורפיים והעובדים הלא חיוניים בבתיהם. הלוחמים ביחידות הקרביות שחוזרים היום לבסיסים יידרשו להיערך לשהות ממושכת של כחודש מבלי לצאת לבתיהם.

חיילים (צילום: shutterstock)
הגיוס מתקיים כרגיל, לוחמים יישאר בבסיס במשך חודש(צילום: shutterstock)

 

האם אפשר לצאת לטייל?

רשות הטבע והגנים הודיעו כי שמורות הטבע והגנים הלאומיים יישארו פתוחים, אולם הקיבולת שלהם תוקטן משמעותית. האחראים באתרים ידאגו ליישום ההנחיות לשמירת מרחק של שני מטרים בין מטייל למטייל ולכך שלא יתקבצו יותר מעשרה מטיילים בנקודה אחת. בהתאם להנחיות משרד התיירות, מהשעה 6:00 בבוקר לא תתאפשר כניסת תיירים זרים לאתרים.

 

המועצה לשימור אתרי מורשת הודיעה על סגירת כל אתרי המורשת שבאחריותה בעקבות ההנחיות החדשות. מדובר באתרים הבאים: מקווה ישראל, חצר כינרת, מכון איילון, פרדס מינקוב, משטרת נהלל, מצודת כח, מוזיאון הרעות, בית ילין, מרכז המבקרים שרונה ומחנה המעפילים בעתלית.

 

איזה מעקב הממשלה רוצה לבצע אחרי חולי הקורונה?

ראש הממשלה הודיע כי בכוונתו להשתמש ביכולות המעקב של השב"כ במסגרת המאבק בהתפשטות הקורונה. הכוונה היא לבצע עיקוב ואיכון סלולרי של חולים פוטנציאליים בקורונה כדי לוודא שהם לא מפרים את הבידוד וכדי לברר עם מי הם באו במגע. המוסד נידב את זרוע הסייבר המתקדמת שלו כדי לסייע בייצור תוכנות איכון ומעקב עבור משרד הבריאות.

בנימין נתניהו (צילום: אלכס קולומויסקי)
"האויב הזה חמקמק, אבל ניתן לאתר אותו". נתניהו אמש(צילום: אלכס קולומויסקי)

בשב"כ הדגישו זמן קצר לאחר ההודעה כי "אין כוונה לעשות שימוש ביכולות לצורך אכיפה או ניטור של הנחיות הבידוד" והבהרה נוספת שיצאה מסביבת ראש הממשלה הבהירה שמדובר בבדיקה מי היה בסביבת חולי הקורונה ולא כדי לעקוב אחר מפרי צווי הבידוד.

 

המהלך זכה לאישור היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט לאחר שהוא בחן "כמה צעדים שנועדו לסייע לצמצום ולמניעת הדבקה נרחבת ככל הניתן". בהודעת היועמ"ש נכתב כי הוחלט להטיל מדבלות שונות על האמצעים שיופעלו "לרבות בהיבטים של תקופת הפעלתם, הפיקוח המשפטי על ההפעלה והשימוש שנעשה במידע שנאסף". בכל מקרה, המהלך צריך לקבל את אישור הממשלה וועדת הכנסת הרלוונטית.

 

מה עם השירותים העירוניים והממשלתיים?

לשכות רשות האוכלוסין וההגירה יפעלו מהיום במתכונת של שירותים מצומצמים. מבקשי שירות שנזקקים לשירותים דחופים בלבד יוכלו להגיע ללשכות. רשימת הלשכות הפתוחות תתעדכן באופן רציף באתר הרשות.

 

בלשכות התעסוקה ובשירותי התעסוקה לא תתקיים קבלת קהל עד להודעה חדשה. בהודעה נמסר כי גם תכנית מעגלי תעסוקה לא תתקיים. כמו כן, שירות התעסוקה ימשיך לעדכן באתר האינטרנט בכל שינוי וניתן להתקשר למוקד הטלפוני 9687*.

 

במשרד לשרותי דת החליטו לאחר התייעצות עם הגורמים המקצועיים ועם הרב הראשי יצחק יוסף לסגור את כל מקוואות הטהרה לגברים, ציבוריים ופרטיים, החל מהבוקר. המקוואות לנשים, שהטבילה בהם נעשית ביחידות ולא בקבוצות וחשובה יותר מבחינה הלכתית, יפעלו כרגיל, בכפוף לנהלים מחמירים של משרד הבריאות בעניין השמירה על ניקיון והיגיינה. במשרד לשרותי דת הדגישו כי על מי שנדרש לשהות בבידוד חל איסור להגיע למקווה ומפרי ההנחיות יטופלו בחומרה לרבות נקיטת צעדים פליליים. שאר השירותים במועצות הדתיות יינתנו כרגיל בשעות קבלת הקהל הקבועות.

 

משרד הבריאות הודיע כי תפילה וטקסים דתיים ייערכו בקבוצות של עד 10 אנשים, תוך שמירת מרחק של 2 מטרים בן אדם לאדם. בנוסף, לא תתאפשר כל תפילה או טקס דתי של יותר מ-2 קבוצות בו זמנית.

 

עיריית ירושלים הודיעה כי לא תתקיים קבלת קהל בעירייה ומענה יינתן רק באמצעות המוקד העירוני. הספריות העירוניות יישארו פתוחות להשאלת ספרים בלבד, אך לא תתאפשר כניסה של יותר מעשרה אנשים בו זמנית לתוך הספריות.

גלשני רוח בת
תחנות ההצלה בחופי תל אביב לא יפעלו(צילום: AFP)

גם בעיריית תל אביב לא תתאפשר קבלת קהל וכל פעילויות "דיגיתל" ו"דיגיטף" בוטלו. תחנות ההצלה לא יפעלו ומתקני החוף לא יהיו זמינים. בעירייה עובדים על כמה יוזמות קהילתיות לפעילות וירטואלית מהבית בהן פעילות בין המרפסות וחבר טלפוני וגיוס תושבים שמבקשים לעזור לשכניהם בשמירה על הילדים, בהפעלה ובלימודים, בסידורים ועוד. בנוסף, פקחי העירייה יפעלו רק במקרים של עבירות קשות (כמו חנייה באדום לבן).

 

בראשון לציון הודיעו על העמדת תקשורת מקוונת שתכלול קווי סיוע נפשי ומענה נרחב לילדים ולקשישים, בין היתר אמצעי למידה מרחוק ומענה 24/7 במוקד העירוני. במקביל, העירייה תמשיך להפעיל שירותים חיוניים בתחום הביטחון והסדר הציבורי, הניקיון והתברואה.

 

איך מתקדמים המאמצים לבדיקות הקורונה?

עד עכשיו פעלו רק שתי מעבדות לבדיקת הימצאות נגיף הקורונה – בבתי החולים רמב"ם ושיבא תל השומר. היום יתווספו עוד שתי מרפאות בבתי החולים סורוקה בבאר שבע והדסה עין כרם בירושלים. המעבדות יפעלו מהבוקר עד הלילה ויוכלו לפענח כאלפיים בדיקות ביום.

 


פורסם לראשונה 14/03/2020 23:12

 

בהכנת הידיעה השתתפו סיון חילאי, אדיר ינקו, אמיר אלון, אסף זגריזק, יואב זיתון, יעל פרידסון, איתי בלומנטל, רועי רובינשטיין, גלעד כרמלי, טובה צימוקי, איתמר אייכנר, הגר בוחבוט והילה ציאון
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
הקורונה בישראל
צילום: מוטי קמחי
מומלצים