שתף קטע נבחר

צילום: עידו ארז , מוטי קמחי, shutterstock

יש הסכם: הלמידה מרחוק חוזרת

הלימודים מהבית - שהופסקו בגנים ובבתי הספר היסודיים בצעד שהוביל לביקורת רחבה - יחודשו בעקבות הסכם שהושג עם הסתדרות המורים. עובדי ההוראה יקבלו שכר מלא עד תום חופשת פסח, ויחזירו תשעה ימי חופשה במהלך הקיץ. הסתדרות המורים תאשר היום את ההסכם

לשכת ראש הממשלה מסרה הלילה (בין שלישי לרביעי) כי הלמידה מרחוק במסגרות הכיתתיות צפויה לחזור לפעילות החל מהיום בבוקר. הסתדרות המורים הודיעה הבוקר כי תאשר את הסיכום. עובדי ההוראה יקבלו שכר מלא עד תום חופשת פסח, ויחזירו תשעה ימי חופשה במהלך הקיץ, כך ששנת הלימודים תתארך.

בית ספר יסודי ב רמת גן (צילום: AP)
בית ספר יסודי ברמת גן. המורים יחזרו ללמד(צילום: AP)

 

משמעות ההודעה היא שהסתדרות המורים בראשות יפה בן דוד התקפלה למעשה. לאחר שאיימה על המורים לא ללמד בהתנדבות מרחוק, הובהר לה שאם לא תחתום על הסכם המורים לא יקבלו שכר. ההסכמות אליהן הגיע יו"ר ארגון המורים רן ארז שהודיע שהמורים נרתמים בחירום וימשיכו ללמד מרחוק היוו לחץ נוסף.

 

בהסכם הקודם שהושג בין האוצר להסתדרות המורים אשר חזרה בה, ההוראה מרחוק הוגדרה כהתנדבותית ובהסכם הנוכחי ההוראה מרחוק מחויבת. עם, זאת, יש לציין כי במהלך חמשת הימים מאז הצגת ההסכם הקודם, המורים המשתייכים להסתדרות המורים לא היו מחויבים ללמד כאמור, וימים אלה יוחזרו יחד עם ארבעה ימים נוספים.

 

בהודעת הלשכה נכתב כי "בהמשך להנחיית ראש הממשלה בנימין נתניהו להחזיר את הלימוד מרחוק במסגרות כיתתיות, התקיימה אמש פגישה בהשתתפות מנכ"ל משרד ראש הממשלה רונן פרץ, מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד, מנכ"ל משרד החינוך שמואל אבואב, הממונה על השכר קובי בר נתן ומזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן דוד". 

 

לפי ההודעה, "לאחר שעות של דיונים הוסכם כי הנהלת הסתדרות המורים תאשר היום את הצעת ראש הממשלה על המתווה שיאפשר חזרה מיידית ללמידה מרחוק".

 

עוד נמסר, כי "במסגרת ההסכמות נקבע כי עובדי ההוראה, בכל מערכת החינוך, מגני הילדים ועד כתות י' בחטיבה העליונה - כולל בתי ספר יסודיים וחטיבות הביניים) יקבלו שכר מלא עד תום חופשת הפסח. החל מהיום עובדי ההוראה יחזרו ללמידה מרחוק ובמהלך הקיץ יוחזרו תשעה ימים בלבד".

 

מהסתדרות המורים נמסר הבוקר כי "עובדי ההוראה הם ציבור איכותי וערכי אשר נרתם לסייע למדינה בזמן משבר ויעשה את כל שביכולתו כדי ששנת הלימודים הנוכחית תהיה מועילה ונעימה לתלמידים, למרות הסיטואציה המשברית".

 

 

יפה בן דוד ריאיון אולפן ynet (צילום: רז גרוס)
ההסכם המקורי ספג ביקורת חריפה. יפה בן דוד(צילום: רז גרוס)

 

 

ההחלטה על הפסקת הלימודים מרחוק בגני הילדים ובבתי הספר היסודיים, שהתקבלה בשבוע שעבר בעקבות הסכם בין הסתדרות המורים למשרדי האוצר והחינוך, הובילה כאמור לביקורת חריפה מצד הורים רבים. מזכ"לית הסתדרות המורים, יפה בן דוד, עיכבה את החתימה על ההסכם, בין היתר על רקע הביקורת, וראש הממשלה בנימין נתניהו הנחה את מנכ"ל משרדו לבחון את האפשרות של החזרת הלמידה מרחוק באופן מיידי.

 

 

לאחר ההסכם נמתחה כאמור ביקורת חריפה על הצדדים, בין היתר מצד מורים, הורים וגורמי חינוך שונים. יותר ממאה ראשי ערים ומועצות אזוריות כתבו אז לנתניהו כי "הפסקתו של העוגן המשמעותי הזה עלולה להוביל לאסון". עוד כתבו: "אנחנו מבקשים בכל לשון של בקשה שהממשלה בראשותך תקבל החלטה ערכית ומנהיגותית ותדאג לילדי ישראל בתקופת המשבר. מדובר בתשעה ימים בלבד עד היציאה לחופשת הפסח, תשעה ימים אשר המערכת כולה צמאה להם דווקא בימים טרופים אלה. הלמידה המקוונת והחדשנית שצוותי ההוראה היטיבו להטמיע בשעת משבר, היא צורך חיוני ומחייב, ויש לדאוג להמשיכה. זה צו השעה".

 

ההחלטה לבטל את הלימודים בבתי הספר התקבלה לפני שבועיים, ב-12 במרץ, בעקבות התפשטותו המהירה של נגיף הקורונה בישראל והחשש שהלימודים בכיתות יסייעו להפצתו במהירות גדולה עוד יותר. בתחילה הוחרגו גני הילדים מההנחיה, אולם בהמשך, ולאור מחאת הגננות, הוחלט לבטל גם את ההגעה לגנים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
כיתת בית ספר ריקה ברמת גן
צילום: AP
מומלצים