שתף קטע נבחר

צילום: דוברות הדסה עין כרם, AFP

ארדן: המשטרה תצא למבצע אכיפה משמעותי בערב פסח

השר לביטחון פנים חשף באולפן ynet כי מחשש להדבקה משמעותית בתקופת החג, המשטרה תצא למבצע רחב לפני ליל הסדר. הוא טען שהמשטרה אוכפת "ללא פשרות" את ההנחיות בבני ברק, וקרא להוציא מהעיר הצפופה את החולים: "נדע לבצע סגר במהירות"

 

 

על רקע החשש מהתפשטות נגיף הקורונה בחג הפסח, השר לביטחון פנים גלעד ארדן אמר הבוקר (ד') בראיון לאולפן ynet שהמשטרה מתכננת בערב ליל הסדר "מבצע משמעותי, החל משעות הבוקר, כדי לוודא שלא תהיה הפרה של התקנות".

 

מגפת הקורונה - עדכונים אחרונים:

דיירת נוספת מבית האבות בבאר שבע נפטרה מהנגיף

5,591 נדבקו בישראל, אין עלייה במספר המונשמים

זינוק במספר הנדבקים בבני ברק ובירושלים

יותר ממיליון מובטלים בישראל

בדיקת הקורונה של הרמטכ"ל שלילית

יותר מ-4,000 מתו בארה"ב, טראמפ: "240 אלף עלולים למות"

 

ארדן הוסיף כי עוד לפני כן שוטרים יתחילו לאכוף את התקנות בסופרים, כדי למנוע התקהלויות וצפיפות בהם, וקרא לישראלים להימנע מהזמנת אורחים לארוחת ליל הסדר: "זה החשש הכי גדול היום שלנו, של המשטרה ומשרד הבריאות, שמה שקרה בפורים יקרה בהיקף נרחב הרבה יותר בליל הסדר – ולכן זה המיקוד שלנו".

Public Security Minister Gilad Erdan  ()
"אוכפים בלי פשרות". השר גלעד ארדן

בראיון התייחס ארדן לשאלת הטלת הסגר על העיר בני ברק, שבה עלה חשש מפני הדבקה נרחבת אחרי שהתברר כי כל נבדק שלישי בעיר נמצא חיובי לנגיף. לדבריו, המשטרה אוכפת שם את התקנות וההנחיות החדשות – הכוללות בין היתר סגירת מקוואות ואיסור על תפילה במניין בחוץ – "בלי פשרות". הוא ציין אבל כי "אני מקבל מהשטח תמונה של שיתוף מאוד רחב של העירייה, של הציבור, וגם של הרבנים הבכירים ביותר".

 

ארדן טען כי הסוגיה המרכזית אינה הטלת סגר על העיר – אלא הטיפול בחולי הקורונה בשטחיה ובאלו שנמצאים בבידוד, שלדבריו עדיין רשאים לבחור אם להישאר בביתם. "זה הדבר שגורם עכשיו להמשך הפצת הנגיף, ואני מתכוון לדרוש שמשרד הבריאות יוציא בדחיפות צווים שיחייבו את החולים ומחויבי הבידוד לצאת מהעיר למלוניות".

 

- כלומר אתה לא תומך בסגר מלא על בני ברק?

"זה לא שאני לא תומך. אנחנו יודעים לבצע כל החלטה של משרד הבריאות, זו אחריות וסמכות שלו, אבל בפועל יש שם כמעט סגר מלא – הפער הוא רק לאסור על אנשים לצאת מבתיהם. אם אתה אוסר עליהם גם לצאת לקניות ולתרופות, אתה חייב להביא כוחות צבא גדולים כדי להכניס פנימה לתוך הבתים מזון על ידי המדינה, ולהנפיק אישורי מעבר לאלפי עובדים חיוניים של חשמל או רפואה שמתגוררים בעיר. אני חושב שזה אפשרי, אנחנו יודעים לבצע את זה מהר, ואם יוחלט אני בוודאי לא מתנגד, אבל הכי דחוף זה קודם כל להוציא את אותם 600 חולים מהעיר, ולהעביר אותם למלוניות כדי שלא יוכלו להדביק בגלל הצפיפות".

 

 

על השאלה האם האכיפה בבני ברק או במאה שערים בירושלים הייתה סלחנית מדי, השיב ארדן כי כבר העיר למשטרה בתחילת השבוע על אותה הלוויה בבני ברק שבה השתתפו בניגוד להנחיות 500 בני אדם, מבלי שהמשטרה מנעה את קיומה. "דרשתי החמרת האכיפה שם, ואני חייב להגיד שאני מצדיע לשוטרים, אני רואה את המסירות, אני רואה איך הם מסכנים את עצמם וחייהם ומשפחתם בכל המעצרים והקנסות, חוץ מצוותי הרפואה הם אלה שנמצאים בחזית יותר מכל אדם אחר", הוסיף.

 

- אתה יכול להגיד לנו כמה קנסות חולקו בסך הכול גם בבני ברק וגם בכלל בישראל ביממה אחרונה?

"מדובר באלפי דו"חות וקנסות. כמובן יש פער גדול בין בעלי עסקים שמקבלים דוחות של 5,000 שקל כי העסק נשאר פתוח, לבין אזרחים שמדובר בדו"ח של 500 שקלים. רק אתמול במאה שערים בלבד נתנו דוחות במאות אלפי שקלים, גם בבית שמש ובבני ברק. אין פה הבחנה, האכיפה היא שוויונית".

 

בהקשר של פעילות השוטרים בחזית המאבק בנגיף, טען ארדן כי הוא פעל להגביר את יכולתם להתמגן מפניו, ולדבריו יש כעת בכל ניידת ערכות של ג'ל חיטוי, כפפות ומסכות פנים. "משרד הבריאות משום מה הוציא הנחיות בתחילת האירוע שהשוטרים, רק אם הם עוצרים חולה קורונה מזוהה הם צריכים ללבוש חליפות מיגון", אמר. "ככל שהמגפה התפשטה לחצתי יותר ויותר, ושלשום משרד הבריאות סוף סוף שינה את ההנחיות כלפי השוטרים, והחל מאתמול השוטרים בכל הפעילות שלהם ממוגנים, כפפות מוחלפות כל שלוש שעות, והם לובשים מסכות פנים".

50 ()
רגב תחליף אותו בתפקיד? ארדן סירב להתייחס

על רקע הפרסומים שלפיהם בממשלה הבאה שתוקם עשויה להחליף את ארדן בתפקיד השר לביטחון פנים מירי רגב, הוא נשאל אם הוא סבור שהחלפה שכזו – בעיצומו של משבר הקורונה שבו למשרד לביטחון פנים יש תפקיד מרכזי – היא דבר ראוי. ארדן סירב לענות על השאלה.

 

"אני מרגיש זכות גדולה להיות השר לביטחון הפנים ואני חושב שהמשרד הזה היום הוא אחד המשרדים החשובים ביותר כי רוב מצבי החירום בשנים האחרונות הם בעורף האזרחי. בין אם זה נפילת טילים, רקטות, שיטפונות, שריפות, והנה עכשיו פנדמיה – מי היה יכול לחשוב שדבר כזה יקרה – ולכן להיות שר לביטחון פנים זו זכות אדירה. אני שמח שהייתה לי הזכות ואני אשמח אם תהיה לי הזכות. אני בעת הזו לא מתעסק בעתיד הפוליטי שלי", אמר.

 

 

 

- זה לא עניין של עתיד פוליטי שלך, זה החיים של כולנו. תסכים איתי שדווקא בשעת חירום זה בעייתי להחליף את השר שאמון על המשטרה וביטחון הפנים.

"אני לא אכנס לקטע הזה, עוד יהיה זמן לעשות את זה. קודם כל נצליח להציל חיים ולעצור את המגפה, זה הדבר היחיד שאני מתעסק בו".

 

הוא התייחס גם לדיווחים על ויכוח אתמול בישיבת הממשלה, בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לשר הביטחון נפתלי בנט, בסוגיית הטיפול בנוסעים שמגיעים מחו"ל. "הרעיון לבדוק מיידית אנשים או להכניס אותם למלוניות או לבידוד הוא רעיון נכון", אמר ארדן. "השאלה רק מול מה ובאיזה מחיר אתה משיג את זה. הוויכוח היה ויכוח מקצועי נטו בין בנט למשרד הבריאות, ורה"מ תפקידו להכריע בסוגיות הללו. זה לא נכון שאין פיקוח על מי שנכנס לישראל. כל מי שנכנס לישראל מהמדינות שסומנו, כולל ארה"ב, המשטרה מקבלת ממשרד הפנים את פרטיו, הוא הרי מחתים דרכון, והמשטרה מיד מגיעה אליו הביתה לראות אם הוא אכן נמצא בבידוד שהוא הצהיר שהוא יימצא בו".

 

ארדן ציין כי "עשינו למעלה מ-50 אלף ביקורי בית אצל חייבי בידוד והרבה מהם הם כאלה שחזרו לארץ, כולל בימים האחרונים. צריך לזכור: זה שנבדקת בשדה ויצאת שאינך חולה לא אומר כלום לגבי מחר. ייתכן מאוד שבבדיקה למחרת אתה כן תימצא (חיובי), ולכן הדבר המרכזי זה הבידוד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים