שתף קטע נבחר

צילום: דוברות הדסה עין כרם, AFP

רב בכיר: "האיסור על קיום תפילות נובע משנאת הדת"

דיין העליון בדימוס, הרב ציון בוארון, המזוהה עם ש"ס - דורש מראשי המפלגות החרדיות להיאבק ב"גזירות" שגורמות ל"הרס הדת וחורבן", ובמקום זאת מציע "להצמיד פקח בכל בית כנסת". לדבריו, ההנחיות נכפות על החרדים ב"אכזריות נוראה" בעוד שהפרות אחרות מטופלות "בלי אכיפה פיזית או קנסות"

דווקא אחרי השיפור שנרשם בריכוזי החברה החרדית בציות להנחיות משרד הבריאות למניעת התפשטות הקורונה, נשמעים קולות בהנהגה הרבנית המביעים אי-אמון בהחלטות הממשלה בעניין, ומייחסים לה רדיפה מכוונת נגד הציבור הדתי. הרב ציון בוארון, רב בכיר המזוהה עם ש"ס, תוקף את האיסור על קיום תפילות במניין וטוען: "אין ספק שרוב ככל ההגבלות מקורן בשנאת ורדיפת הדת".

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות . היכנסו >> 

 

הרב בוארון הוא דיין (בדימוס) בבית הדין הרבני הגדול - תפקיד שמבחינת ההיררכיה בעולם הרבנות נחשב לבכיר ומוערך ביותר, מקביל לשופט עליון. במכתב ששיגר לראשי המפלגות החרדיות, השרים אריה דרעי ויעקב ליצמן, והגיע לידי ynet - הוא האשים כי השניים "משמשים רק ככסות עיניים לכל הגזירות הנ"ל", הזהיר כי "דבר זה הוא הרס הדת וחורבנו" - וקרא להם לפעול לביטול ההגבלות.

 

קראו עוד בערוץ היהדות:

 

הרב תיאר את השתלשלות הנחיות הממשלה, את התהדקות ה"גזירות" על החיים הדתיים ואת דרך אכיפתן, והעיר כי החשש שהדברים נובעים משנאה "מתחזק בליבי ובליבם של רבים". לדבריו, העם היהודי והעולם כולו יינצלו מנגיף קורונה "רק על ידי תפילות וזעקות לקדוש ברוך-הוא, עם שמירת כללי הזהירות".

 

"שהגבאים יאכפו את הסדר"

הרב בוארון תיאר אכיפה סלקטיבית של ההנחיות, תוך אפליה לרעה של הציבור החרדי, וכתב: "כופין על זה באכזריות נוראה של מכות וגם סגירת בתי הכנסת תוך זלזול נורא, על ידי ריתוך וקורות של בניין, וכל זאת בעוד שבתחבורה הציבורית עולים נוסעים בלא הגבלה וגם ברשתות המזון והקניונים נכנסים עשרות אנשים וכן בחופי הים, בלי אכיפה פיזית וקנסות".

 

הרב ציון בוארון (צילום: יעקב כהן)
הרב ציון בוארון(צילום: יעקב כהן)

 

לרב הבכיר הצעה משלו: "היה אפשר להשאיר את בתי הכנסת פתוחים, עם הוראות מגבילות, ולהצמיד פקח בכל בית כנסת, או להטיל זאת על הגבאים בצורה מחייבת ושבדרך כלל הם אנשים תקיפים מאוד ובכוחם לאכוף את המגבלות, וגם באפשרותם לקבוע ולסדר מניינים קטנים בחדרים שונים או בזמנים מסוימים".

 

בוארון דיווח לדרעי וליצמן כי "בדיקה שנערכה אתמול גילתה כי ההחמרה לגבי תפילות בשטח פתוח נקבעה רק לגבי תפילות של יהודים, אך לגבי אוכלוסיית הערבים והנוצרים תושבי המדינה אין איסור על תפילה של עשרה אנשים בשטח פתוח".

 

משרד הבריאות הכחיש אתמול את הטענה הזו, שנשמעה גם מפי גורמים חרדיים אחרים, והבהיר כי "לא אושרה לאף קבוצת אוכלוסייה מכל דת שהיא תפילה בהתקהלות ציבורית כלשהי", וכי מקור הטעות הוא בפרסום שגוי באתר פיקוד העורף, שהוסר ותוקן מיידית.

 

בסיום מכתבו לשרים הביע הרב חשש כי "לא ירחק היום שיינתן צו סגירה על מקוואות נשים, למרות שהם מתנהלים תוך פיקוח הדוק ומיוחד". מבחינה הלכתית יש לצעד שכזה משמעות גדולה, שכן הוא מונע מזוגות נשואים רבים לקיים יחסי מין עד לטבילת האישה. חשוב לציין כי במשרד הבריאות לא רואים במקוואות מוקד הדבקה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יעקב כהן
הרב ציון בוארון
צילום: יעקב כהן
מומלצים