שתף קטע נבחר

צילום: דוברות הדסה עין כרם, AFP

מחסור במצות ובבשר כשר: יהודי אירופה מתכוננים לפסח

באיגוד הארגונים היהודיים באירופה מדווחים על מחסור חמור במצות ובשר כשר. הגבולות הסגורים במדינות רבות לא מסייעים בהשגת מצרכים לפסח. באיטליה מנסים לארגן משלוחים לבתים, אך המצב הכלכלי לא מסייע, בספרד פועלים לחיזוק הסולידריות היהודית - ובהולנד צעירים יהודים מסייעים לקשישים

מחסור באוכל כשר לפסח, מעורבות גוברת של צעירי הקהילה והרבה ערבות הדדית - יהודי אירופה נערכים לפסח בצל הקורונה: יהודי העולם כולו, בארץ ומחוצה לה, ישבו השנה לסדר פסח אחר לגמרי מזה שהכירו עד כה. אבל באיטליה, מונטנגרו, קפריסין, ספרד ומקומות רבים ונוספים באירופה – המצוקה רבה.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות . היכנסו >> 

 

באיגוד הארגונים היהודיים באירופה (EJA) מדווחים על מחסור חמור במצות ובשר כשר. הגבולות הסגורים במדינות רבות לא מסייעים בהשגת מצרכים כשרים לפסח. המחסור במצרכים כשרים הולך וגובר, ולצד האתגרים הלוגיסטיים, נאלצים יהודי היבשת להתמודד גם עם תעמולה אנטישמית המייחסת את מגפת הקורונה לקונספירציה יהודית.

 

קראו עוד בערוץ היהדות:

 

יו"ר איגוד הארגונים היהודיים באירופה, הרב מנחם מרגולין, מציין כי למרות סגירת חלק ניכר מהגבולות, הצליח ה-EJA לשגר מעל מאה אלף ערכות של מצות ומצרכים לפסח למאות קהילות יהודיות ברחבי היבשת.

 

"על אף המשבר החמור, אנו כיהודים ערבים זה לזה", אמר. "אני יכול לספר על מאות סטודנטים ומתנדבים, חברי קהילות יהודיות מכל המדינות, שהולכים לרכוש מזון ותרופות לנזקקים, וכמובן על התמודדות משותפת שלנו עם האתגרים הלוגיסטיים הייחודיים לקראת חג הפסח במסגרת החמ"ל הווירטואלי שהקמנו."

 

איטליה: "גם המצב הכלכלי בעייתי"

הקהילה היהודית באיטליה חווה את הקשיים הגדולים ביותר. דויד לישא, נשיא הקהילה היהודית של פירנצה, וסימון סנטורו מהקהילה היהודית בעיר טורינו שבאיטליה, מציינים כי: "בשל המצב המסוכן והקשה, כל אחד מאיתנו בקהילות היהודיות נמצא בביתו, ואנו עושים מאמצים על מנת שהחיים היהודיים ימשיכו בצורה הכי טובה שניתן".

 

לא משאירים אף יהודי לבד (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
לא משאירים אף יהודי לבד(צילום: רויטרס)

 

לדבריהם, "לחלק מהקהילות הפחות גדולות אין סופרמרקט וחנויות מיוחדות עבור פסח. בדרך כלל, אנחנו קונים את כל המצרכים במרוכז, ומוכרים אותם לחברי הקהילה. השנה זה כמובן לא התאפשר - אז אנחנו מנסים לארגן משלוחים של מצרכים לכולם, וזה לא קל. בנוסף, אנו מתמודדים עם מצב כלכלי בעייתי".

 

"בבוקר, המורות של הגנים נותנות שיעורי לייב לילדים – ואילו אחר הצהריים אנו דואגים גם לשיעורי תלמוד תורה והלכות לפסח, שיאפשרו לקיים סדר פסח כהלכתו גם ממצב של בידוד. הרב שלנו מעביר בכל בוקר שיעורי תלמוד – ואחר הצהריים גם שיעורי הלכות ופסח".

 

ספרד: משלוחי מצרכים לנזקקים

בספרד השכנה, המדינה שנפגעה הכי קשה מנגיף הקורונה עד כה באירופה, הקהילה היהודית נמצאת כבר כשלושה שבועות בהסגר, ועובדת קשה על מנת לשמר את החיים היהודי. נשיא הקהילה היהודית במדריד, לאון בנלאבס, מספר כי "הקהילה היהודית בספרד פועלת לחיזוק הסולידריות הקהילתית. בית הספר היהודי במדריד ממשיך לעבוד באמצעות פלטפורמות דיגיטליות, שמאפשרות לתלמידים להמשיך ללמוד שיעורי היסטוריה, יהדות ועברית.

 

 

"אנו גם משתמשים בפלטפורמת 'זום' לתפילות קולקטיביות ושיעורי רבנים שמתנהלים על בסיס יומי, לפחות פעמיים ביום. במקביל, ארגון 'עזרה' מארגן משלוחי מצרכים למשפחות יהודיות נזקקות. חשוב לציין שחברת קדישא המקומית ממשיכה בטקסי קבורה על פי דרישות ההלכה, ועד עכשיו אנחנו נוקטים בכל אמצעי הזהירות על פי הוראות הממשל".

 

הולנד: ערכת "עשה סדר בעצמך"

גם הקהילה היהודית בהולנד מתמודדת עם קשיים כתוצאה מההסגר. אן אורנסטיין מספרת כי "יישמנו שורה של פעולות על מנת להתמודד עם המצב: בין היתר, חנויות של מזון כשר השיקו שירות משלוחים הביתה, וקבוצות של צעירים יהודים התאגדו על מנת לעזור לקשישים בהתנדבות".

 

היא מספר כי "גם אצלנו בתי הכנסת סגורים, ומישהו אמר לי שזו הפעם הראשונה מאז מלחמת העולם השנייה שזה קורה. לקראת פסח יש יוזמה של חב"ד וקהילות יהודיות בהולנד, שנקראת 'עשה סדר בעצמך' עבור אנשים שחיים לבד או משפחות קטנות, שיהיה להם כל מה שהם צריכים לסדר."

 

אוליבר בראדלי, פעיל בקהילה היהודית בברלין, מציין כי "הקהילה היהודית בברלין לא סובלת כמו כל שאר הקהילות היהודיות באירופה, מפני שעדיין אין הסגר מלא ואין עדיין תורים ארוכים בסופרמרקט. כבר שבועיים שהמדפים אצלינו בסופר מלאים בבמוצרים כשרים לפסח, ויהודים רבים הספיקו להצטייד במצרכים לחג".

 

לדבריו, "החיים כאן עדיין די נורמלים בשלב זה, אך אי אפשר לדעת מה יקרה בעתיד. כמובן שבתי הספר סגורים, מרבית גני הילדים סגורים (פתוחים רק לילדים שהוריהם עובדים בעבודות נחוצות) אבל, כאמור, כל זה יכול להשתנות בכל רגע."

 

מאחדים את יהדות העולם

רגע לפני השבת הגדולה של פסח, רתמו הרב הראשי של דרום אפריקה, וורן גולדשטיין, עם הרב הראשי של ישראל, דוד לאו, את כל הרבנים הראשיים בעולם במטרה לקרוא לכל היהודים בקהילתם להקדיש את השבת הגדול לתפילת קורונה עולמית ולשמירת השבת.

 

ג'ורג דיק שגרירנו באזרבייגן ()
שגרירת ישראל ביפן, יפה בן ארי

 

הרב גולדשטיין, מי שאף יזם את פרויקט השבת העולמית, מספר כי "אופיו חסר התקדים שלך המשבר שגרם covid-19 דורש מפגן אחדות חסר תקדים. זו הפעם הראשונה שקיימת קריאה משותפת של רבנים ראשיים ברמה זו, במסר אחד: שיהדות העולם תתאחד כדי לתמוך זה בזה. אנו קוראים לארגונים בכל העולם לעבוד יחד כדי שנוכל לצאת מהתקופה המאתגרת והקשה הזו חזקים מתמיד. ברית הרבנים הראשיים תמשיך כדי להפוך את העולם למקום טוב יותר".

 

הרב הראשי של רומא, ריקרדו די סגני, חבר בוועידת רבני אירופה, אמר כי "במהלך השבועות האחרונים אנו עדים ממקור ראשון להרס ש- covid 19 ממיט. הקהילה שלנו באיטליה מתאבלת, ואנשים רבו חלו. עלינו לתמוך איש ברעהו כדי למצוא דרך לעבור את המשבר הזה. אני קורא לכל יהודי להושיט יד ולגלות הזדהות אחד עם הזולת. אנו מברכים שיש לנו את השבת, וככל שנוכל לעשות אותה מיוחדת יותר - כך נקבל יותר כוח להילחם בנגיף הזה".

 

ג'ורג' דיק, השגריר באזרבייגן
ג'ורג' דיק, השגריר באזרבייגן

 

הסטורי של השגרירים: בשבוע שעבר סחף אחריו הנשיא, ראובן ריבלין, אלפי ישראלים שלקחו חלק במיזם של "שבת עולמית", והיום (ו') גם שרירי ישראל בעולם מתאחדים. שגרירת ישראל ביפן, הקונסולים הכלליים בלוס-אנג'לס ובהונג קונג ,שגרירי ישראל באיטליה, מוסקבה, קוריאה, צ'ילה, ליטא, ארמניה, פורטוגל, ארגנטינה, קוסטה ריקה, פינלד, אזרבייג'ן ועוד - יעלו לרשתות החברתיות סטורי רגע לפני שבת, יברכו "בשבת שלום" ויסגרו את המסכים לטובת חוויית השבת המשפחתית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
לא משאירים אף יהודי לבד. רומא
צילום: רויטרס
מומלצים