שתף קטע נבחר

מה עומד מאחורי ההחלטה שאפשרה את פתיחת רשת איקאה?

האם העובדה שבעלי איקאה מתיו ברונפמן ושולם פישר מקורבים לנתניהו ולשר הבריאות ליצמן קשורה להיתר שניתן לפתיחת הרשת? פרשנות

 

 

פתיחת חנויות הרשת השבדית איקאה , שיצרה התקהלות של מאות לקוחות שהמתינו לאורך שעות בכדי להיכנס לחנות, מעוררת זעם מצד בעלי עסקים שלא הורשו לפתוח את חנויותיהם ומעלה שאלות ביחס לשיקולים העומדים מאחורי ההחלטה לאפשר את פתיחתה. גורמים במשק לא שוללים את האפשרות שהקשרים האישיים של בעלי הרשת, מתיו ברונפמן המקורב לראש הממשלה בנימין נתניהו ושולם פישר, המשתייך לחסידות גור כמו שר הבריאות יעקב ליצמן, הובילו להחלטה לכלול את חנויות הרהיטים ברשימת ההקלות שניתנו בתחילת השבוע.

 

מאות הגיעו לאיקאה: "ילדים בתור בלי מסכות"

חברת הביטוח הראל תפטר 200 עובדים - ותשיב 700 מחל"ת

המסעדנים מאיימים: "תורים באיקאה? נחזיר ממחר את הטייק אווי"  

קוקה קולה ישראל מוציאה מאות עובדים לחל"ת ומקצצת בשכר

 

כזכור, בתום דיון טלפוני שארך שעות, אישרה הממשלה ביום ראשון בבוקר מספר הקלות במגבלות החלות על הציבור במסגרת המאבק בנגיף הקורונה.בין ההקלות החדשות, היתר לפתיחת חנויות שאינן מוכרות מזון, אך בהיקף מוגבל. בין החנויות שהתירו לבעליהן לפתוח: חנויות למוצרי חשמל, ציוד תקשורת, ציוד תחזוקה לבית, רהיטים ואביזרים לבית, חנויות ספרים וציוד משרדי, חנויות למוצרי ספורט ואופניים, מכבסות ומתפרות.

 

החנייה באיקאה נתניה מלאה הבוקר (צילום: נדב אבס)
החנייה באיקאה נתניה מלאה הבוקר(צילום: נדב אבס)

 לעומת זאת, הוחלט שלא לאפשר לחנויות הלבשה והנעלה ולחנויות צעצועים לפתוח. זאת מכיוון שלדברי מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד "מקדם ההדבקה שם גבוה". איסור הפתיחה חל גם על חנויות שנמצאות בקניונים, במרכזי קניות פתוחים ובמרכזים שבהם יש יותר מ-15 חנויות.

 

ברונפמן. גורמים במשק לא שוללים את האפשרות שהקשרים האישיים עזרו (צילום: יבגניה באסירובה) (צילום: יבגניה באסירובה)
ברונפמן. גורמים במשק לא שוללים את האפשרות שהקשרים האישיים עזרו(צילום: יבגניה באסירובה)

 ההחלטה מעוררת זעם בקרב בעלי חנויות קטנות שנאסר עליהם לשוב לעבוד, בעוד חנויות איקאה, שבמתכונתן דומות לקניון רחב ידיים המכיל מגוון רחב של מוצרים, מסעדות ומשחקיה, הגם שאלו לא נפתחו. בעלי עסקים רבים העלו ברשתות החברתיות תמונות עם שלט איקאה וטענו כי "הסבו" את העסק לאיקאה ויפתחו את החנות במחאה על החלטת הממשלה.

 

באיקאה ניסו אתמול לייצר מראית עין של הקפדה על ההנחיות באמצעות הצבת עמדה לכפפות ועמדות לחיטוי ידיים בכניסה, לצד בדיקת חום ותשאול לקוחות בכניסה. אלא שבהמתנה בתורים הארוכים לא תמיד נשמר המרחק הנדרש בין הלקוחות.

 

איקאה ראשון לציון  (צילום: רויטרס)
איקאה ראשון לציון (צילום: רויטרס)

בחברה טענו כי החנויות נפתחו על פי ההנחיות והקריטריונים שהוגדרו לפתיחת חנויות אותן פרסם משרד הבריאות תחת עמידה בתו התקן הסגול ביניהן מעקב מלא אחר הנכנסים לחנות, סימון מרחק של 2 מטרים בקופות, מחיצה פיסית בין מוכר לקונה, שמירה על הגייניה וחיטוי לאורך כל שעות היום ועוד. ביקורת חריפה נרשמת גם נוכח האבסורד שמאפשר התקהלות המונית לרכישת מוצרים שאינם חיוניים, בעוד לבתי העלמין לא ניתן יהיה לעלות ביום הזכרון.

 

ממשרד רה"מ ומהשר ליצמן לא נמסרה תגובה עד כה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
מומלצים