שתף קטע נבחר

יהדות איטליה: "המצב דרמטי. אנחנו על סף קריסה"

מעל 600 משפחות יהודיות הפכו לנזקקות: ברומא עלה מספר המשפחות הנתמכות מ-30 ל-150, במילאנו זינק מספר המשפחות הנזקקות מ-20 ל-140, בליבורנו ובוונציה, שם לא הוכרו כלל משפחות יהודיות נזקקות, מחולקים עשרות סלי מזון: "מגיפת הקורונה פגעה קשה ביהודים"

 

 

הקהילה היהודית באיטליה קרסה בגלל הקורונה: מעל 600 משפחות יהודיות הפכו לנזקקות במדינה שבה נספו למעלה מ-28 אלף איש מהנגיף. כ-25 אלף יהודים חיים באיטליה, והם מרוכזים במרבית הערים הגדולות, בעיקר ברומא ומילאנו אך גם בוונציה ובליבורנו. עוד לא ברור כמה נפטרים הם מהקהילה היהודית והנתונים עוד נאספים, ומעריכים כי מדובר בכמה עשרות, ואולם את המכה הקשה ספגה הקהילה בקריסה כלכלית.

 

היכנסו כאן כדי להדליק נר - או להתאבל על הנספים

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות . היכנסו >>    

 

בקהילות היהודיות מדווחים כי מספר המשפחות הנזקקות עלה ביותר מפי-10 בעקבות התפרצות הקורונה. במילאנו זינק מספר המשפחות הנזקקות מ-20 ל-140. ברומא - מ-30 ל-150. הנהגת הקהילה מסייעת בשבועות האחרונים בסלי מזון, בתשלום חשבון חשמל ומשכנתא.

 

קראו עוד בערוץ היהדות:

 

לפי הערכות יש בסך הכול כ-600 משפחות שכבר פנו לקבלת סיוע. כל בתי הכנסת באיטליה, כ-40 מוסדות, עדיין סגורים - וכך גם כל בתי הספר היהודים הפועלים במדינה.

 

רומא: "משפחות עומדות על סף רעב"

ברומא חיה הקהילה היהודית הגדולה באיטליה. מרבית המשפחות מתפרנסות מתחום המסחר ומחזיקות בחנויות בגדים ומזכרות קטנות, ודוכנים בשווקים. החנויות סגורות מראשית מרץ, ובקהילה מדווחים כי כאלף משפחות פנו לקבלת סיוע בחבילות מזון (לעומת 150 לפני פרוץ המגיפה).  

 

 

מנהיגי הקהילה מעריכים שהמספר ימשיך לגדול גם אם ייפתחו החנויות, בגלל המגבלות החדשות שיוטלו. רות דורגלו, נשיאת הקהילה היהודית ברומא, אומרת כי "המצב דרמטי. אנחנו בהחלט על סף קריסה. לקהילה אין את היכולת לתמוך בכל כך הרבה משפחות שעומדות על סף רעב".

 

לדבריה, "הקהילה, דרך עמותת הסיוע שלה, מחלקת פעמיים בשבוע חבילות מזון בשווי 100 אירו בממוצע למשפחה, ומסייעת למשפחות נזקקות בשכר דירה, תשלומי חשמל מים וחינוך".

 

  (הקהילה היהודית באיטליה)
מחלקים מוצרי מזון ליהודים באיטליה(הקהילה היהודית באיטליה)

 

בווידיאו שהפיצה, ובו פנייה לקהילה בבקשת עזרה, אמרה דורגלו: "מגיפת הקורונה פגעה קשה בקהילה היהודית ברומא. לצד האבל על הנפטרים והדאגה לבריאות יקירינו, יש מחסור בקרב משפחות רבות, שאיבדו את מקום העבודה ולא מסוגלים להחזיק את עצמם באופן עצמאי.

 

"לפני המשבר תמכנו ביותר ממאתיים משפחות, אחרי כמה שבועות המספר טיפס ל-350 וכעת בכל יום מצטברות בקשות חדשות. היום אנחנו כבר במספר כפול של משפחות מבקשות סיוע... לנו אסור להשאיר אף אחד מאחור. אני מבקשים שתעזרו לנו בקניית מצרכים ובסיוע פסיכולוגי, כדי לאפשר לכולם כלים לחיים בסיסיים".

 

ונציה: "אנחנו מנסים לשרוד"

הרב אברהם דיין שמשמש כרב הערים ונציה וליבורנו מספר כי "בליבורנו חיים כ-500 יהודים ובוונציה כמות דומה. בשתי הערים בשנים האחרונות לא טיפלנו בכלל במשפחות נזקקות, אבל בעקבות המשבר המצב השתנה".

 

  (הקהילה היהודית באיטליה)
"לא טיפלנו כלל במשפחות נזקקות, ועכשיו עומדים על 70 סלי מזון"(הקהילה היהודית באיטליה)

 

הוא מתאר כי "מסוף מרץ, על בסיס של פעמיים בחודש, אנחנו מפיצים סלי מזון ומצרכים בסיסיים בעלות של 100 אירו לסל. בפסח חילקנו ל-40 משפחות ובשבוע שעבר הכמות טיפסה כבר ל-70. מדובר על סל מצרכים בסיסי שכולל פסטה ואורז, ירקות ופירות ומוצרי ניקיון לבית".

 

לדבריו, "כל משפחה כזאת גם מקבלת קופונים מהרווחה של העירייה בסכום של 100 אירו לחודש, אבל זה לא מספיק כדי להתקיים ולכן אנחנו נכנסנו לתמונה".

 

א׳ (השם המלא שמור במערכת) הוא ישראלי שמתגורר בעשור האחרון בעיר ונציה, ומנהל עם אשתו שתי חנויות אומנות וגלריה. בני הזוג נפגעו מבחינה כלכלית והגיעו לפת לחם. "למעשה, מאז סוף פברואר אין לנו שום הכנסה כלכלית", מספר א' ל-ynet. "החנויות סגורות וגם הגלריה. אין בכלל תיירות שמגיעה לוונציה וגם לא רואים מתי היא תתחדש בשבועות הקרובים.

 

"במהלך החודש האחרון נאלצנו לראשונה בחיינו לפנות ולבקש סיוע מהקהילה היהודית. ביקשנו עזרה עם רכישת מזון ותשלום חשבונות. אנחנו מנסים לשרוד את התקופה עד שנשתקם כלכלית, אבל זה כנראה ייקח עוד חודשים רבים".

 

"עכשיו תורנו לעזור להם"

ישראלים ששימשו בעבר כשליחים בארץ המגף, פתחו בגיוס המונים במטרה לאסוף מיליוני שקלים למען הקהילה היהודית הקורסת באיטליה בעקבות מגיפת הקורונה. מדובר בגרעין של שליחי מדינת ישראל, הארגונים הציוניים וגופים נוספים. ליוזמה התגייסו ארגון "הרוח הישראלית", הסוכנות היהודית ו-UCEI - ארגון הגג של הקהילות היהודיות באיטליה.

 

  (הקהילה היהודית באיטליה)
(הקהילה היהודית באיטליה)

 

מובילי יוזמת גיוס הכספים מסרו כי "מעגל המשפחות הנזקקות היהודיות באיטליה גדל והתרחב בצורה משמעותית, וכרגע אין ביכולתן של הקהילות לסייע לכל המשפחות. המטרה הראשונה שלנו היא לחזק את היכולת של מוסדות הרווחה בקהילות לסייע לנזקים".

 

"יהדות איטליה תמיד עמדה לצד מדינת ישראל", הוסיפו, "ועכשיו זה הזמן שלנו לסייע ליהדות איטליה שנמצאת בקריסה. בישראל המצב בשליטה, אבל באיטליה הוא יצא משליטה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הקהילה היהודית באיטליה
מסייעים לקהילה באיטליה
הקהילה היהודית באיטליה
מומלצים