שתף קטע נבחר

צילום: מוטי קמחי

מערכת החינוך תיפתח במלואה מיום ראשון, הרכבת לא חוזרת

בלי מגבלה של תלמידים, עם מסכות לילדי כיתות ד' ומעלה: רה"מ הכריע שמערכת החינוך תשוב במלואה, פרט לאזורים עם שיעורי תחלואה גבוהה. החזרה תהיה הדרגתית, בהתאם למוכנות הרשויות. הרכבת תחזור רק ב-31 במאי, לפי סמוטריץ' לא יהיו תחנות ביניים: "החלטה שגויה". חופי הרחצה ייפתחו ביום רביעי

 

 

אחרי הבלבול, ראש הממשלה הכריע כי מערכת החינוך תיפתח במלואה החל מיום ראשון - ובלי מגבלות על מספר התלמידים. חופי הרחצה ייפתחו ב-20 במאי, בעוד פחות משבוע - אבל הרכבת, שפעילותה הייתה אמורה להתחדש כבר ביום ראשון, תישאר בינתיים בתחנה ותחזור לפעילות רק ב-31 במאי.

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו אישר את מתווה פתיחת מערכת החינוך שגובש, ולפיו מיום ראשון כלל המערכת תיפתח, באופן וולונטרי ובהתאם למוכנות הרשויות השונות. זאת, פרט לאזורים שנחשבו או נחשבים למוקדי תחלואה, שם עדיין לא ישובו ללימודים מדי יום. לפי המתווה, יבוטל "מודל הקפסולות" (קבוצות למידה נפרדות) בגנים - וכלל הילדים ישהו יחדיו מדי יום. תלמידי כיתות ד' עד י', שלא היה ברור אם ישובו לספסל הלימודים, אמורים כעת לחזור לבתי הספר. למרות החזרת הלימודים למתכונת מלאה, הורים שירצו בכך יוכלו עדיין להשאיר את ילדיהם בבית.

Возобновление занятий в школе Мевасерет-Циона. Фото: AFP  ()
תלמידה מחטאת שולחן בבית ספר במבשרת ציון

Учащиеся региональной школы на юге Израиля. Фото: Мирит Хельман, пресс-служба регионального совета Ха-Арава ха-Тихонит
 ()
מכיתה ד' - חובה לעטות מסכה גם בכיתה

ממרכז השלטון המקומי נמסר כי הלימודים ברשויות שמוגדרות "אדום בהיר" ו"אדום כהה" יחזרו באופן חלקי. בשלטון המקומי צופים קשיים בחזרה ללימודים במיוחד בחטיבות הביניים ועד כיתות י', שבהם התלמידים לא למדו כבר חודשיים.

 

בכל מקרה, יש להדגיש, החזרה צפויה להיות הדרגתית - בהתאם למוכנות הרשויות השונות למילוי התנאים הנדרשים. בשלטון המקומי מעריכים שביום ראשון ייפתחו מרבית בתי הספר היסודיים, אך חטיבות הביניים צפויות להיפתח באופן מלא עד יום רביעי.

 

זהו המתווה להרחבת פתיחת מערכת החינוך, כפי שנמסר מטעם רה"מ:

1. מערכת החינוך תפתח באופן מלא החל מגיל לידה למעט אזורים שמהווים מוקד תחלואה. יובהר, כי הכוונה היא לאזורים שהיו מוגבלים במהלך החודשיים האחרונים וכן אזורים נוספים שהיו מוקדי תחלואה.

 

2. לקראת ה-1 ביוני תתבצע הערכת מצב נוספת כדי לבחון את רשימת הערים שבהם קיימת תחלואה גבוהה.

 

3. תתבצע הקפדה מלאה על היגיינה בהתאם להנחיות של משרד הבריאות אשר תכלול, בין היתר, שטיפת ידיים הפרדה מיטבית בשירותים וכיוצא בזה. אין באמור כדי לגרוע מהנחיות כלליות אחרות שניתנו למערכת החינוך.

 

4. כל תלמיד יציג הצהרת בריאות בכניסה לבית הספר.

 

5. יש להקפיד על חבישת מסיכה בשטחים הפתוחים במהלך ההפסקות. כיתות ד' ומעלה יחבשו מסכות גם בשיעור עצמו.

 

6. בהפסקות האוכל תהיה הקפדה על מרחק של 2 מטר.

 

7. ההפסקה בין השיעורים תהיה מדורגת.

 

8. בתי הספר והגנים יפעלו להעביר את מירב הפעילויות למקומות שמאפשרים מרחק של 2 מטר.

 

9. מסגרות בהם תתגלה תחלואה תתבצע סגירה בהתאם לסדר הפעולות שיקבע משרד הבריאות.

 

10. במקביל יוקם צוות מצומצם להערכות מערכת החינוך לגל תחלואה נוסף.

 

ההודעה הערב של נתניהו מגיעה לאחר הבלבול שחל בצהריים, כאשר גורמים בממשלה דחו את הפרסום בנוגע לחזרה ללימודים במתכונת מלאה, ואמרו שחל בלבול. הגורמים הדגישו כי הנושא עדיין נמצא בדיון, וכעת כאמור הוחלט לקבל סופית את המתווה.

Учащиеся школы

מתווה זה גובש לאחר פגישה שנערכה היום בין מנכ"ל משרד ראש הממשלה רונן פרץ, מנכ"ל משרד החינוך שמואל אבואב ומנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב. בפגישה נכחו גם הממונה על התקציבים באוצר שאול מרידור ויו"ר מרכז השלטון המקומי חיים ביבס, שמתח ביקורת קשה על המתווה הקודם. ראש המל"ל מאיר בן שבת לא השתתף בדיון היום.

 

יו"ר מרכז השלטון המקומי חיים ביבס בירך על החלטת נתניהו לקבל את המתווה. "אפשר לברך שהחיינו. אחרי חודשים ארוכים של שיתוק מערכת החינוך והמשק אנחנו חוזרים לפעילות מלאה למעט מוקדי תחלואה נקודתיים", אמר.

 

ביבס הוסיף כי "אני שמח על קבלת הרוח הגבית לעשייה של השלטון המקומי והאמון של ראש הממשלה בראשי הרשויות בהפעלת החזרה לשגרה, וגאה בראשי הרשויות שניהלו את המערכה הזו בצורה מופתית מול הממשלה ודאגו לחזרתם של הילדים לכיתות ולגנים בטוחים ומוגנים. השלטון המקומי וצוותי החינוך יחכו לילדים בכל הרשויות, באופטימיות גדולה ובאנרגיות מחודשות".

 

במועצות עדיין לא יחזרו ללמוד ביום א': "בגלל ההסעות"

שי חג'ג', יו"ר מרכז המועצות האזוריות המייצג את 54 המועצות בישראל, אמר כי לפי שעה הלימודים במועצות השונות לא יחזרו ביום ראשון הקרוב, כיוון שלא ניתן לעמוד במתווה ההסעות. "הנושא מוכר ומטופל מול משרדי הממשלה אך עד לרגע זה לא נמצא פתרון. מרכז המועצות יעדכן את הציבור בכל התפתחות בעניין", הוא מסר.

מעון ויצו ירושלים ()
מעון בירושלים

גם חג'ג' בירך על החזרת הלימודים במלואם. "החלטת ראש הממשלה לפתוח את מערכת החינוך במלואה היא החלטה נכונה ואנחנו מברכים על כך. הרשויות המקומיות פעלו לאורך כל המשבר למען צמצום נזקי המגפה למשק. הקריאה לחידוש מלא של מערכת החינוך ביישובים עם תחלואה נמוכה היחתה מתבקשת".

 

יו"ר נעמת, חגית פאר, אמרה כי הם טרם התקבלו הנחיות חדשות מהממשלה לגבי הפעלת מעונות היום. "טרם קיבלנו מהממשלה הנחיה רשמית או עדכון כלשהו לגבי פתיחת המעונות ביום ראשון. אנו ניזונים מהדיווחים באמצעי התקשורת בלבד. ההורים והילדים מבולבלים כמונו וממתינים בציפייה לחזרה מלאה לשגרה. אני קוראת לממשלה להעביר אלינו את ההנחיות והמתווה החדש בהקדם, בכדי לתת מענה הולם ושלם להורים ולפעוטות ובכדי להחזיר את כוח האדם הדרוש, מכיוון שאנו נכנסים לסוף השבוע".

 

הערים שהודיעו כיצד יפעלו

לפי שעה, כמה וכמה עיריות הודיעו על החזרת הלימודים ביום ראשון. ראשי הערים של פורום ה-15, הכולל את אשדוד, באר שבע, גבעתיים, הרצליה, חדרה, חולון, חיפה, כפר-סבא, נתניה, פתח תקווה, ראשון לציון, רחובות, רמת-גן, רעננה, ותל אביב-יפו, החליטו כי ביום א' יפעלו: החינוך המיוחד, גני הילדים, במתכונת מלאה וללא הפיצול לשתי קבוצות, כיתות א'-ג', במתכונת רגילה, ללא "קפסולות", וכיתות י"א-י"ב, במתכונת רגילה. כיתות ד' עד י' יחזרו לפעילות לימודית מלאה החל מיום שלישי, וזאת בשל הצורך בהתארגנות מתאימה של מערכת החינוך העירונית לקליטתם מחדש.

 

בגבעת שמואל לא יתחילו ביום ראשון, כי לא הספיקו להתארגן. התוכנית היא להכין את בתי הספר ביום ראשון ושני ולחזור ללימודים ביום שלישי. בעיריית בני ברק מסרו כי הלימודים לא ייפתחו בינתיים. "ביממה האחרונה החלה עיריית בני ברק בהיערכות לקראת חזרה לשגרת הלימודים בהתאם להנחיות. תוך כדי היערכות התעוררו מספר נקודות הנוגעות לבריאות התלמידים שחייבו בחינה מחודשת. בהתאם לכך ובהוראת מרנן ורבנן גדולי ישראל שליט"א בחזרה לשגרת הלימודים בגני הילדים נדחית בשלב זה עד להודעה חדשה, זאת על מנת להבטיח את שלומם ובריאותם של צוותי ההוראה וכלל התלמידים. יצויין כי מערך החינוך המיוחד יחל לפעול כאמור באופן מלא החל מיום א' ללא שינוי", נמסר מטעם עיריית בני ברק.

Students return to school as Israel tries to return to normal after the coronavirus epidemic  (Photo: Mirit Helman)
(Photo: Mirit Helman)

בירושלים ייפתחו הלימודים החל מיום ראשון באופן זה: גני הילדים ימשיכו לפעול במתכונת מלאה הכוללת את צהרוני ניצנים, וללא מודל ה"קפסולות" (רוטציה בין קבוצות); בכיתות א'-ג' ימשיכו ללמוד ביום ראשון, ויחזרו למתכונת מלאה; עבור כיתות ד'-י' יום ראשון יהיה יום התארגנות בית ספרי וביום שני יחזרו התלמידים ללמידה מלאה; בכיתות יא'-יב' ימשיכו ללמוד ביום ראשון לפי המערכת שתוכננה. ביום שני יחזרו למערכת מלאה.

 

בבית שמש הוחלט להמשיך ביום ראשון הקרוב את מתכונת הלימודים כפי שהיה בשבוע האחרון, ללא שינוי. ראש העיר עליזה בלוך מסרה כי ביום ראשון תקיים העירייה הערכת מצב שבסיומה יודיעו אם הלימודים יוחזרו לשגרה, ומתי. 

 

הרכבת חוזרת, מסוף החודש: "בלי תחנות ביניים"

כאמור, היום גם הוחלט כי הרכבת תשוב לפעילות רק בסוף החודש, ב-31 במאי. לפי שר התחבורה בצלאל סמוטריץ', ראש הממשלה החליט כי הרכבת תפעל תחת הגבלה על מספר הנוסעים, ובלי עצירה בתחנות ביניים.

 

 

סמוטריץ' צייץ בטוויטר: "ראש הממשלה החליט לעכב את פתיחת הרכבת עד הראשון ליוני למניינם, וגם אז לפתוח רק קווים ישירים ללא תחנות ביניים ועם הגבלה על מספר הנוסעים. אני סבור שזו החלטה שגויה שאינה מאזנת נכון בין שיקולי הבריאות לצורכי המשק והתחבורה, אבל הוא ראש הממשלה והוא הנושא באחריות וכך אנחה את הרכבת לפעול".

 

גם להחלטה זו קדם בלבול, כאשר אתמול, שעות ספורות אחרי שדווח לראשונה ב-ynet כי הרכבות ישובו לפעילות חלקית ביום ראשון, משרד הבריאות הודיע כי הוא לא מתיר את המהלך. לפי המתווה שבוטל אתמול, הנסיעה ברכבות אמורה הייתה להיות ללא הגבלה על מספר הנוסעים בכל קרון.

 

מנכ"ל המשרד משה בר סימן טוב התנצל אמש בפני השר סמוטריץ' שזעם על הבלבול, והסביר כי מדובר באי-הבנה שהייתה במשרד בתהליך אישור הנסיעה ברכבת. גורמים במשרד הבריאות מתחו ביקורת על מנכ"ל משרדם, שהודיע השבוע כי יפרוש מתפקידו, ואמרו כי "בר סימן טוב מתעקש להראות שהוא עוד עובד".

חיטוי וניקויון בתחנות ורכבות ישראל למניעת התפשטות נגיף הקורונה (צילום: רכבת ישראל)
חיטוי בתחנת רכבת. "בלי תחנות ביניים"(צילום: רכבת ישראל)

ממשרד הבריאות נמסר אתמול כי "אנו מודעים לצורך לאפשר תחבורה ציבורית, אך לצערנו אנו עדיין לא בשלב בו ניתן לתת אישור להתקהלויות בהיקפים כל כך גדולים וצפופים. אנו מקווים שהשיפור בנתוני התחלואה ימשך ונוכל לאפשר לרכבת לפעול. אני נבוא על כך בדברים באופן מסודר עם משרד התחבורה".

 

בתוך כך, שר הפנים אריה דרעי הודיע הערב כי חופי הרחצה ייפתחו ביום רביעי הקרוב, 20 במאי. במהלך הימים הקרובים יידרשו הרשויות להכשיר את חופי הרחצה בהתאם להנחיות משרד הבריאות. החלטת השר דרעי נעשתה בעקבות התייעצויות שקיים עם נתניהו, ראש המל"ל מאיר שבת, מנכ"ל משרד הבריאות ומ"מ מנכ"ל משרד רה"מ.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מחטאים שולחנות בבי"ס במבשרת ציון
מומלצים