שתף קטע נבחר

שוב מהומות וביזה בארה"ב; טראמפ: "מחדל של ראש העיר השמאלן החלש"

לילה שלישי ברציפות של הפגנות אלימות בעקבות מותו של ג'ורג' פלויד, ששוטר הצמיד את ברכו לצווארו למרות שהתחנן. מפגינים הציתו תחנת משטרה במיניאפוליס. נשיא ארה"ב הטיל את האשמה על ראש העיר הדמוקרט, שהשיב: "חולשה היא לסרב לקחת אחריות על המעשים שלך עצמך"

 

 

 

מושל מדינת מינסוטה שבארה"ב, טים וולץ, הודיע הלילה (בין חמישי לשישי) על הפעלת המשמר הלאומי על מנת לסייע בשמירה על הסדר במדינה, שבה ההפגנות על מותו של ג'ורג' פלויד במהלך מעצר משטרתי הידרדרו לכדי התפרעויות, הצתות וביזה.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

גם הלילה, אחרי שני לילות של עימותים ומחאות, יצאו מפגינים לרחובות כדי למחות על מותו של פלויד, גבר שחור ששוטר לבן כרע ברך על צווארו במשך שמונה דקות ארוכות במיניאפוליס, למרות שפלויד נשמע בסרטון שמתעד את התקרית מתחנן שוב ושוב לעזרה ואומר שאינו יכול לנשום. ההפגנות הפכו פעם נוספת להתפרעויות, ובכמה ממוקדי מחאה שוטרים השתמשו בגז מדמיע ובכדורי גומי. המפגינים שוב בזזו חנויות ואף פרצו לתחנת משטרה במיניאפוליס והציתו אותה באש.

 

מהומות מיניאפוליס (צילום: EPA, AP)
טראמפ והמהומות. האשים את ראש העיר(צילום: EPA, AP)

 

 

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ האשים את ראש העיר מיניאפוליס ג'ייקוב פריי באירועים בציוץ בטוויטר: "זה מחדל מנהיגותי. או שראש העיר השמאלן החלש ג'ייקוב פריי יתאפס ויחזיר את העיר לשליטה או שאני אשלח את המשמר הלאומי. הבריונים האלה מבזים את זכרונו של גורג' פלויד ואני לא אתן לזה לקרות. דיברתי עם המושל טים וולץ ואמרתי לו שהצבא איתו לאורך כל הדרך. כשהביזה מתחילה גם היריות יגיעו". נזכיר כי המשמר הלאומי כבר נשלח לעיר. על רקע המאבק של טראמפ ברשתות החברתיות, טוויטר סימנו את הציוץ כ"מאדיר אלימות".

 

פריי הדמוקרט השיב להאשמות טראמפ במסיבת עיתונאים: "חולשה היא לסרב לקחת אחריות על המעשים שלך עצמך. חולשה היא להפנות אצבע מאשימה לעבר מישהו אחר בזמן משבר. טראמפ לא יודע כלום על חוזקה של מינאפוליס, אנחנו חזקים יותר מתמיד. האם זו תקופה מאתגרת? כן. אבל תהיו בטוחים שנעבור את זה".

 

עיריית מיניאפוליס פרסמה ציוץ בחשבון הטוויטר הרשמי שלה, בו קראה למפגינים להתרחק מבניין תחנת המשטרה מחשש שיתפוצץ. "אנחנו שומעים דיווחים לא מאומתים שצינורות אספקת גז לתחנת המשטרה נחתכו ושיש חומרים נפיצים אחרים בבניין", מסרה העירייה. "אם אתם נמצאים סמוך לבניין, לביטחונכם, עזבו אותו מחשש שהוא יתפוצץ".

 (צילום: רויטרס)
השוטרים נטשו. מציתים תחנת משטרה במיניאפוליס, הבוקר (שעון ישראל)(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

בהודעתו הלילה לא מסר המושל כמה חיילי משמר לאומי יישלחו כדי לסייע למשטרה בדיכוי ההתפרעויות, ואם הדבר ייעשה כבר הלילה. וולץ קרא לשינוי יסודי במערכת אכיפת החוק בעקבות התקרית, שהתיעוד שלה עורר זעם וחלחלה ברחבי ארה"ב והעולם כולו. עם זאת, הוא הפציר במפגינים להימנע מאלימות.

 

"זה הזמן לבנות מחדש. לבנות מחדש את העיר, לבנות מחדש את מערכת המשפט ולבנות מחדש את מערכת היחסים בין מערכת אכיפת חוק לבין אלו שהיא אמורה להגן עליהם", אמר המושל. "מותו של ג'ורג' פלויד צריך להוביל לשינוי משפטי ומערכתי יסודי, לא לעוד מוות והרס", הוא הוסיף.

 

ג'ייקוב פריי ()
ג'ייקוב פריי. ראש העיר שטראמפ תקף. ארכיון

הלילה (שעון ישראל) יצאו שוב מפגינים לרחובות במינסוטה, ביום השלישי להפגנות. אמש (שעון ישראל) שוב נבזזו חנויות, הפעם בסיינט פול, עיר הבירה של מינסוטה. לפי המשטרה שם, בין 50 ל-60 אנשים ניסו לבזוז סניף של רשת "טארגט". הכניסה לסניף נחסמה בעזרת ניידות משטרה, והפורעים עברו לבזוז חנויות סמוכות. לפי עיריית סיינט פול, הרשויות שם התמודדו עם 20 אירועי הפרת סדר שונים.

 

מהומות גם בדנבר:

 

 (צילום: AFP)
שוב ביזה והתפרעויות, הפעם בסיינט פול הסמוכה למיניאפוליס(צילום: AFP)

 (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 (צילום: EPA)
(צילום: EPA)
 
 (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (מהרשתות החברתיות)
בעלי העסקים חוששים. חלק מהם תלו שלטים כמו זה שבתמונה, מהעיר סיינט פול: "זהו עסק בבעלות של שחורים"(מהרשתות החברתיות)

בהמשך הלילה המהומות גברו ומפגינים במיניאפוליס התאספו סביב תחנת משטרה בעיר שאותה נראה כי השוטרים נטשו. כאמור, כמה מהפורעים הציתו שם אש. הפגנות אירעו במוקדים נוספים בארה"ב, ובממפיס שבמדינת טנסי קהל מפגינים התאסף מול תחנת משטרה וצעק: "אין צדק, אין שקט".

 

בלוס אנג'לס, שם אתמול מפגינים ניפצו שמשות של ניידות משטרה (שאחת מהן תועדה מאיצה לעברם כדי לחמוק מהם), מפגינים חסמו היום כביש מהיר. גם בדנבר שבקולורדו הפכו ההפנות לאלימות, ובתיעוד מהעיר נראה רכב מאיץ לעבר קהל מפגינים שחסם את דרכו, ואף פוגע באחד מהם במה שעשויה הייתה להיות כוונת תחילה.  

 (צילום: EPA)
"זה לא זעם, זה כאב". מפגין עומד על מכונית משטרה במיניאפוליס(צילום: EPA)

 (צילום: EPA)
מפגין אחר צולם בועט בניידת ששמשתה נופצה(צילום: EPA)

 (צילום: EPA)
שוטרת מרססת מפגינה בגז מדמיע(צילום: EPA)

 (צילום: רויטרס)
גם ההצתות נמשכות. רכב עולה באש במיניאפוליס (צילום: רויטרס)

גם אתמול, כאמור, המהומות היו אלימות במיוחד, והשוטרים השתמשו בגז מדמיע כדי לפזרן. באחד המרכזים המסחריים של מיניאפוליס, העיר הגדולה במינסוטה, לא הייתה כמעט חנות אחת שהחלונות שלה לא נופצו, וגם עם עלות השחר אתמול עדיין עלה עשן מהמבנים שהוצתו. אחד מהם היה בניין בן שש קומות שהיה עוד בהליכי בנייה, ואשר אמור היה לספק 200 יחידות דיור בר-השגה. אדם אחד נורה למוות אתמול באזור העימותים הקשים במיניאפוליס, והמשטרה חוקרת אם הוא נורה על-ידי בעל אחד מבתי העסק באזור.

 

"זה לא כעס, זה כאב"

מחשש להתחדשות המהומות, עסקים רבים במיניאפוליס ובסיינט פול נסגרו אמש מוקדם מהרגיל, וחלקם אף תלו שלטים שבהם נכתב "עסק בבעלות שחורים" – בתקווה שהדבר יניא פורעים מפגיעה בעסק שלהם. "אנחנו רוצים שהשקט ישרור אבל המתיחות גבוהה עכשיו", אמר אדם בשם פרנק לכתב של העיתון "וושינגטון פוסט". הוא ישב מחוץ לחנות שלו בסיינט פול, ליד האזור שבו נבזז אותו סניף של טארגט הלילה. "הכאב והדברים שאנשים חשים כעת מושרשים כבר שנים".

 

חברו של פרנק עמד לצדו בכניסה לחנות כדי לשמור עליה. "זה לא כעס, זה כאב", הוא אמר. "הם צריכים להפסיק את האכזריות כלפי השחורים. הדברים האלה קורים כבר הרבה זמן. חברי הקונגרס שלנו לא מקשיבים".

 (צילום: רויטרס)
"להכניס לכלא את כל 4 השוטרים הרוצחים". שלט מחאה במיניאפוליס(צילום: רויטרס)

אריקה אטסון, אפרו-אמריקנית בת 20, הייתה מבין אלו שהתאספו מחוץ למבנה ממשלתי במיניאפוליס כדי למחות על מותו של ג'ורג' פלויד. אטסון אמרה כי לא פספסה אף הפגנה מאז מותו, ולדבריה מה שמניע אותה הוא דאגתה מפני גידול ילדים בעולם שבו הם יכולים להיפגע בכל מפגש עם שוטרים. היא ציינה כי לפני כמה שנים שני אחיה הקטנים נפגעו ממפגש כזה, כשאז שוטרים חשבו בטעות שהם מחזיקים אקדחים.

 

"אנחנו לא רוצים להילחם פה באף אחד. אנחנו לא רוצים שאף אחד ייפגע. אנחנו לא רוצים לגרום נזק", היא אמרה. "אנחנו רק רוצים שהשוטר שאחראי יישא באחריות לפעולות שלו".

 

בקהל המפגינים שהתאסף מול תחנות המשטרה במיניאפוליס היו כאלה שהביעו שאט נפש מההתפרעויות האלימות. "אנחנו שורפים את השכונה שלנו", אמרה דאונה בראון בת ה-24. "כאן אנחנו גרים, כאן אנחנו קונים, והם השמידו את זה. מה שהשוטר עשה היה שגוי, אבל אני פוחדת עכשיו", היא הוסיפה.

 (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

מפגינים אחרים חשבו אחרת. צעיר אחד, שהזדהה רק בכינוי "קאש", טען שהמפגינים השמידו רכוש "בגלל שהמערכת שבורה". לדבריו הנזק לא יפגע בקהילה המקומית, שהיא שחורה ברובה. "הם עושים מאיתנו כסף", אמר בזעם על בעלי החנויות שנפגעו. כשנשאל אם הצטרף לבוזזים, צחק וענה: "לא שברתי שום דבר".

  

במקביל להפגנות, הרשויות המקומיות והפדרליות ממשיכות לחקור את התקרית שבה נהרג פלויד. פלויד, אפרו-אמריקני בן 46 שעבד כשומר במועדון לילה ושקרוביו כינו אותו "הענק העדין", נהרג לאחר שנעצר על-ידי המשטרה בערב של יום שני (לפי השעון המקומי, לפנות בוקר של יום שלישי לפי שעון ישראל). לפי הדיווחים, הוא נעצר בחשד שהשתמש בשטר מזויף של 20 דולר בחנות נוחות.

 

 

ארה
"הענק העדין". ג'ורג' פלויד

בסרטון שהופץ ביום שלישי ושהפך במהרה לוויראלי ברשתות החברתיות, נראה פלויד – שהיה אזוק – שרוע על הכביש, כאשר שוטר לבן מצמיד את ברכו לצווארו על מנת לרתקו, במשך שמונה דקות ארוכות. בסרטון נשמע פלויד מתחנן: "בבקשה, אני לא נושם". בשלב מסוים הוא הפסיק לדבר ולנוע – אך גם אז השוטר לא הוריד את הברך מצווארו.

 

אותו שוטר, שזוהה בהמשך כדרק צ'אובין, פוטר בעקבות התקרית, יחד עם שלושת השוטרים האחרים שהיו מעורבים במעצרו של פלויד. משפחתו של פלויד והמפגינים דורשים להעמיד לדין באשמת רצח את כל השוטרים, בעוד ראש העיר של מיניאפוליס קרא להעמיד לדין רק את צ'אובין, אך בינתיים התובעים שחוקרים את המקרה לא הכריזו על אף אישומים בתיק.

 

הלילה כינסו התובעים מסיבת עיתונאים שבה אמרו כי החקירה של התקרית נמצאת בעדיפות עליונה מבחינתם. מייק פרימן, התובע של מחוז הנפין במינסוטה, אמר כי הסרטון שמתעד את מותו של פלויד "מחריד ומזעזע", אך הדגיש שעליו לבחון את כל נסיבות המקרה על מנת שיוכל לקבוע אם השוטר הפר דין פלילי כלשהו.

 

 

במסיבת העיתונאים אמר פרימן כי "התפקיד שלי בשורה התחתונה הוא לקבוע אם הוא הפר דין פלילי, וישנן ראיות אחרות שלא תומכות בהגשת אישום פלילי". בהמשך הבהיר את דבריו ואמר כי לא התכוון לומר שיש ראיות שהשוטר לא עבר על החוק. לדבריו, עליו לבחון את כל הראיות ולקבל "תמונה מלאה של מה שבאמת קרה".

 

אמש התייחס לפרשה פעם נוספת הנשיא טראמפ, אחרי שאתמול הוא הודיע כי לבקשתו משרד המשפטים וה-FBI הצטרפו לחקירה. בשיחה עם כתבים בבית הלבן אמר טראמפ כי צפה שלשום בסרטון: "מה שראיתי היה מאוד מאוד רע", הוא אמר. "זה היה מראה מזעזע מאוד". טראמפ ציין כי לפני שהכתבים נכנסו לחדר הסגלגל, לאירוע החתימה על הצו נגד הרשתות החברתיות, הוא שוחח עם שר המשפטים וויליאם בר על המקרה. "אנחנו מאוד מעורבים", ציין.

 

האירוע במיניאפוליס אירע בשעה שהרוחות בארה"ב ממילא סוערות סביב פרשת הירי בצעיר השחור אמאד ארברי על-ידי שני גברים לבנים במדינת ג'ורג'יה. לפי הטענות, ארברי בן ה-25 נורה בשעה שיצא לריצה ברחובות העיירה ברונסוויק. הנאשמים טוענים כי רדפו אחריו משום שחשבו שהוא החשוד שאחראי לשורת פריצות באזור באותם ימים. הם נעצרו ב-7 במאי, יותר מחודשיים לאחר התקרית - בעקבות פרסום סרטון שמתעד אותה. כשבועיים אחרי מעצרם, נעצר גם הצלם שתיעד את האירוע.


פורסם לראשונה 29/05/2020 05:24

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA, AP
טראמפ והמהומות
צילום: EPA, AP
מומלצים