שתף קטע נבחר

צילום: מוטי קמחי

המונים בילו בת"א בצפיפות וללא מסכות: "מצפצפים על ההנחיות"

הזינוק בתחלואה והתדרוך המיוחד של משרד הבריאות לא מנעו מאלפי צעירים לבלות במסעדות ובברים של תל אביב - ורובם לא הקפידו על ההנחיות. צעיר שהגיע לשוק הפשפשים ביפו עם חברתו, כשהם בין היחידים שעטו מסכות: "זכינו למבטים ציניים ומלגלגים"

 

 

למרות התדרוך המיוחד של משרד הבריאות והזינוק בתחלואה בנגיף הקורונה, המונים יצאו הלילה (בין שישי לשבת) לבלות במסעדות ובברים של תל אביב - ונראה שרובם לא הקפידו על ההנחיות. צעירים מילאו את מקומות הבילוי ברחוב דיזנגוף, בשוק הפשפשים ביפו ובשכונת פלורנטין עם רדת החשיכה - כשהוראות הריחוק ועטיית המסכות היו רחוקות מלהתבצע. בינתיים, פקחים של עיריית תל אביב קנסו את בעלי "האומן 17" בסך של 5,000 שקל בעקבות מסיבה שהתקיימה שלא לפי ההנחיות.

 

גורם בכיר בעירייה אמר כי פתיחת חלק מהמסעדות ומקומות הבילוי ביממה האחרונה היא "על גבול ההפקרות". הגורם אמר כי "אחרי שהעירייה דחפה בכל הכוח לפתיחתם, חשוב עכשיו שימלאו את חלקם ויקפידו על ההנחיות. אכפנו ונמשיך לאכוף, ולא נסכים שהמסעדות, בתי הקפה והברים יהפכו למוקדי הדבקה".

התקהלות בשוק הפשפשים ביפו (צילום: גלעד ילון)
המונים ללא מסכות בשוק הפשפשים ביפו, הלילה(צילום: גלעד ילון)

 

 

בסמטאות של שוק הפשפשים ביפו הצטופפו מאות ואולי אפילו אלפי מבלים. גלעד ילון, שהגיע למקום עם חברתו, סיפר שהזדעזע מהזלול של המבלים בהנחיות: "אף אחד לא טרח אפילו להסתובב עם מסכה, כשהם מצפצפים על החוקים וללא אכיפה של כמעט אף אחד מהברים במקום. למעשה, דווקא אנחנו שהיינו עם מסכות זכינו למבטים ציניים ומלגלגים".

 

הזינוק בתחלואה - כתבות נוספות

אין בדיקות, אין מדיניות: מה יקרה בגל השני של הקורונה?

113 חולים חדשים ביום, רובם תלמידים מירושלים‏

בגלל הקורונה: הממשלה רוצה סמכויות חדשות להגבלות‏

בכירים בממשלה: "אם תהיה החמרה נוספת - יינקטו צעדים מחמירים"

בר סימן טוב בתדרוך מיוחד: לא לפגוש את סבא וסבתא

פרסום ראשון: נבחנת אפשרות להקפאת הלימודים בכיתות ז'-י"ב  

  

 

באחר הברים של רחוב דיזנגוף הוצבה סלקטורית שמדדה חום בכניסה - אך כל הבליינים שהיו מסביבה כלל לא היו עם מסכות על הפנים. "אנשים נכנסו לשאננות", אמר ל-ynet דן, שהגיע עם חבריו למקום.

 

"אני מסתובב הרבה בתל אביב במסגרת העבודה ורואה איך האנשים הולכים בלי מסכות. אני חושב שהגל השני יגיע", אמר. חברו, שמר, הודה כי הוא הביא מסכה איתו - אך היא נשארה בתיק: "אי אפשר לשבת איתן".

המונים יצאו לבלות בברים בתל אביב בצל העליה במספר חולי הקורונה (צילום: חגי דקל)
ממשיכים לבלות בלי מסכות(צילום: חגי דקל)

המונים יצאו לבלות בברים בתל אביב בצל העליה במספר חולי הקורונה (צילום: חגי דקל)
(צילום: חגי דקל)

רום ושחר ישבו עם חבריהם כדי לחגוג את סוף השבוע, והבהירו כי גם הגל השני לא ימנע מהם להיפגש. "אני מפחד מהקורונה, אבל אני מפחד יותר משלושת החודשים שהעברתי בבית בלי להיות בקשר עם בני אדם", הודה רום. חברו שחר הוסיף: "שמעתי את מה שאמרו היום, ויש לי מסכה בכיס. יהיה בסדר, אני מפחד, אבל אין מה לעשות. הגל השני בלתי נמנע".

 

איתי הגיע לפאב עם חבר אחרי שצפה בתדרוך של משרד הבריאות, ואמר כי הוא מקווה שהישראלים יקפידו יותר על הריחוק החברתי ועטיית המסכות. "אני מקווה שהגל השני לא יגיע, אבל נראה שהוא כבר התחיל", אמר. "ראיתי את מסיבת העיתונאים וזה מדאיג קצת. צריך שכולם יקפידו, אבל צריך ללמוד מהפעם הקודמת ולאזן יותר - לא לסגור הכל, אבל להקפיד על ההנחיות".

המונים יצאו לבלות בברים בתל אביב בצל העליה במספר חולי הקורונה (צילום: חגי דקל)
(צילום: חגי דקל)
המונים יצאו לבלות בברים בתל אביב בצל העליה במספר חולי הקורונה (צילום: חגי דקל)
(צילום: חגי דקל)

מנכ"ל "מסעדנים חזקים ביחד", תומר מור, הגיב לדברים: "תעשיית המסעדנות נערכה בקפדנות לחזרה לעבודה באופן שיבטיח את בטיחות העובדים והלקוחות, לאחר שגיבשה מתווה מאוזן ובטיחותי בשיתוף משרד הבריאות. הפעילות ברחבי הארץ החלה באופן הדרגתי תוך שמירה על ההנחיות, כאשר באזורים מסוימים נרשמה היענות רבה עקב ריכוז צעירים שאינם בקבוצת סיכון. כל עוד אנחנו מקפידים על ההנחיות ואין הידבקויות במרחבי התעשייה שלנו - לא ניתן שיסגרו אותנו שוב כפתרון כללי".

 

 

בינתיים, המעקב הצמוד אחר תוצאות בדיקות הקורונה נמשך, ובכירים בממשלה אמרו אמש ל-ynet כי אם גם היום תהיה החמרה בתחלואה - יינקטו צעדים מחמירים. משרד הבריאות שוקל להמליץ על הפסקת הלימודים בכיתות ז' עד י"ב לאחר שהנתונים המעודכנים הראו כי חלק ניכר מהחולים החדשים הם ילדים ובני נוער.

 

"לצערנו, עברנו לסוג של אופוריה ושאננות", אמר אמש בר סימן טוב. "מבחינתנו קיבלנו צפירת אזהרה כדי לחזור ולהקפיד על הכללים. אם לא נעשה את זה - המציאות תאלץ אותנו לנקוט צעדים יותר קשים. גל שני הוא לא גזירת גורל, הוא תלוי אך ורק בהתנהגות שלנו", הזהיר.

 

 

בתוך כך, מד"א הודיע על פתיחה מחודשת של ארבעה מתחמי "היבדק וסע" קבועים בירושלים, תל אביב, חיפה ובאר שבע. בנוסף, המתחם הראשון נפתח הבוקר סמוך לאצטדיון טדי והוא יפעל מהשעה 09:00 ועד חצות. במתחם הנייד יוכלו להיבדק רק מי שזומנו על ידי קופות החולים ויצטיידו בתעודה מזהה.

 

כמו כן, במהלך היום יוקמו המתחמים בגני יהושע בתל אביב, במתחם השוק הבדואי בבאר שבע ובמרכז הקונגרסים בחיפה. במשרד הבריאות מדגישים כי יש להתקשר למוקדי קופות החולים במהלך החג ולקבל הפניה לבדיקה מראש, ולא להגיע ללא הפניה.


פורסם לראשונה 30/05/2020 10:27

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גלעד ילון
המונים בשוק הפשפשים
צילום: גלעד ילון
מומלצים