שתף קטע נבחר

צילום: מוטי קמחי

נתניהו: "עלייה תלולה בתחלואה, יש התרופפות כללית במשמעת"

ראש הממשלה נשא דברים בעקבות נתוני התחלואה בימים האחרונים: "יש התרופפות כללית במשמעת; נפעל נגד מי שלא פועל לפי הכללים. הימים הקרובים - ימי מבחן". על ההחלטה להשאיר את בתי הספר פתוחים - למעט מוסדות שבהם דווח על מקרי הדבקה: "מקווים שלא נידרש לשנות זאת בהמשך"

 

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס הערב (שבת) בהצהרה מיוחדת לזינוק שנרשם השבוע במספר הנדבקים החדשים בנגיף הקורונה, זינוק שמעורר כעת דאגה רבה מפני האפשרות של התפרצות מחודשת. נתניהו נזף בציבור שלדבריו "שכח" את הכללים הבסיסיים של שמירת מרחק, עטיית מסכה ושמירה על היגיינה ואמר כי יש "התרופפות כללית במשמעת". הוא הזהיר שאם המגמה תימשך ייתכן שיהיה צורך להחזיר את ההגבלות, ואמר שהימים הקרובים נקבעו כ"ימי מבחן". ynet העביר את דברי ראש הממשלה בשידור ישיר.

 

אין בדיקות, אין מדיניות: מה יקרה בגל השני של הקורונה?

 

בפתח דבריו אמר נתניהו כי ישנה "עלייה תלולה בתחלואה בימים האחרונים". לדבריו, "זה עדיין מעט יחסית למקום שבו היינו אבל זה בפירוש שינוי כיוון. מוקדם מדי לומר אם זה שינוי מגמה כללית אבל לא מוקדם מדי לומר שיש התרופפות כללית במשמעת". נתניהו הוסיף כי צפה אמש בטלוויזיה וראה את הישראלים "שמחים". "שמחתי איתם. ראיתי ישראלים משתזפים בצפיפות בחוף הים, רוקדים צמודים זה לזה ללא מסכות. ושמעתי אותם צוהלים. הם אמרו: 'נגמר הקורונה, הקורונה מאחורינו'. לצערי זה לא נכון".

בנימין נתניהו (צילום: לע
"הימים הבאים - ימי מבחן". נתניהו מציג את הזינוק בתחלואה בימים האחרונים(צילום: לע"מ )

ראש הממשלה הזהיר כי "המגפה לא מאחורינו. היא משתוללת בעולם ועדיין כאן בישראל, בינינו ובתוכנו. כיבינו את הלהבות הגדולות של המדורה בארץ אבל נשארו גחלים לוחשות וכל רוח קלה מפיחה בהן אש. אף אחד לא חסין מזה. כל עוד לא נמצא חיסון לנגיף הוא יחזור ויתפשט אם לא נקפיד על כללי הזהירות.

 

"כולנו מצווים לחזור ולשמור על הכללים. זה כולל אותי, חבריי השרים, חברי הכנסת וכולל אתכם אזרחי ישראל. הכללים פשוטים: לשמור על מרחק של 2 מטר, לחבוש מסכות במרחב הציבורי, לשטוף ידיים ולשמור על כללי ההיגיינה. אם לא נעשה זאת לא תהיה ברירה אלא לחזור להגבלות במשק ובמרחב הציבורי.

בנימין נתניהו (צילום: לע
"הציבור שכח את הכללים". נתניהו(צילום: לע"מ )

"אם כן נעשה זאת נוכל לפתוח את הכלכלה, להחזיר את מקומות העבודה, הצמיחה והתקווה. מעכשיו נהדק את המשמעת שהתרופפה סביב הקורונה ונפעל נגד אלה שלא יקפידו על הכללים ובכך יסכנו הבריאות של כולנו". נתניהו ציין כי הוא הורה לשר לביטחון פנים אמיר אוחנה להגביר את הפיקוח והענישה על ידי המשטרה. "יש אכיפה מאוד מצומצמת. נשנה את זה באמצעות המשטרה. ביקשתי ממשרד המשפטים לאפשר הפעלת פקחים עירוניים", הוסיף.

 

"עד שיימצא חיסון - אנו צועדים לצד תהום פעורה"

רה"מ הוסיף כי הימים הקרובים נקבעו כ"ימי מבחן". הוא התייחס להחלטה להשאיר את בתי הספר פתוחים ולסגור רק כאלו שאותרו בהם התפרצויות, ואמר: "כרגע החלטנו לא לסגור את כלל בתי הספר. אנו מקווים שלא נידרש לשנות החלטה זו בהמשך". הוא הוסיף ש"שר החינוך יפעיל אמצעים נוספים כדי להבטיח שמירת הכללים בבתי הספר. נעודד אנשים להגיע לבדיקות ונעשה בדיקות יזומות במקומות שבהם פוטנציאל ההדבקה גבוה". רה"מ הבטיח גם שבימים הקרובים יעודכנו הקריטריונים של "התו הסגול", המאפשר את פעילותם של בתי העסק. "נתאים אותו למציאות", אמר.  

 

 

בסוף דבריו חזר נתניהו על הקריאה לשמור על שלושת הכללים הבסיסיים שאותם מנה קודם לכן - שמירה על מרחק, עטיית מסכות והיגיינה -שלדבריו "הציבור שכח" אותם. "עד שיימצא החיסון אנחנו צועדים במסע ארוך כשלצידנו פעורה תהום. התרחקנו ממנה בכמה צעדים חשובים אבל בימים האחרונים עם הזלזול בשמירה על הכללים אנו שוב מתקרבים אליה וזה חייב להיפסק".

 

שר האוצר כץ על תוכניתו: "חדה ומהירה"

לאחר נתניהו דיבר שר האוצר ישראל כץ, שפירט את התוכנית שלו להחזרת המשק לפעילות, "על ידי מתן תמריצים להשבת מיליון עובדים שיושבים היום בבית למקומות העבודה". הוא תיאר את תוכניתו כ"חדה, מהירה וברורה". לדבריו, לפי התוכנית שלו "כל מעסיק קטן וגדול שייקח עובד חזרה לעבודה יקבל תמריץ ומענק של 7,500 שקל החל מ-1 ביוני". כץ הוסיף שמענק נוסף יינתן למעסיקים שהחזירו עובדים כבר במאי, בסך 3,500 שקלים. "שני המענקים מותנים בכך שהעובד יועסק לפחות ארבעה חודשים והתשלומים יינתנו בכל חודש במשך ארבעת החודשים".

בנימין נתניהו (צילום: לע
"לא כל תוכנית מושלמת". שר האוצר כץ עולה לבמה, ומסיר את המסכה(צילום: לע"מ )

השר כץ הודה שתוכניתו עשויה לכלול פגמים כלשהם. "אין תוכנית מושלמת. אבל התוכנית הזאת היא האפקטיבית ביותר כדי להחזיר מיליון מובטלים לעבודה לפני שהם הופכים למובטלים כרונים. הם האחים והאחיות שלנו. אנו מחוייבים להם", הוסיף. הוא ציין כי תוכניתו כוללת סיוע נוסף בסך של 500 מיליון שקלים, שלדבריו חלוקתם תיפתח ל"שימוע הציבור". "נפנה לציבור ונבקש להשמיע לנו רעיונות איך הציבור חושב שצריך לחלק כדי להשיג את התוצאה הטובה ביותר", אמר.

 

גם שר החינוך יואב גלנט דיבר הערב, והתייחס למספר הנדבקים הרב יחסית שהתגלה בימים האחרונים במערכת החינוך. "בשבוע האחרון, החל מ-26 בחודש, חלה עלייה מדאיגה שהיא נגזרת ממה שפירט רה"מ, ואנו איתרנו 137 מקרי תחלואה חדשים במערכת החינוך, מתוכם באופן ספציפי 103 מקרים בגימנסיה העברית בירושלים". גלנט הוסיף שננקטים כעת פעולות "סלקטיביות" כדבריו: "סגירה היכן שצריך, בידוד היכן שצריך, אבל מערכת החינוך ממשיכה לנוע". הוא הוסיף שמשרדו יפעל לחדד את הנהלים כדי למנוע הדבקות נוספות.

 

גנץ צייץ: "הסברה, חינוך, אכיפה וקומנדו קורונה"

מי שלא השתתף בהצהרה המשותפת עם נתניהו היה ראש הממשלה החלופי ושר הביטחון בני גנץ. על רקע ביקורת שנמתחה עליו בשל כך, גנץ צייץ הערב בחשבון הטוויטר שלו: "הסברה, חינוך, אכיפה וקומנדו קורונה. לאורך החג והשבת קיימנו בממשלה ובמשרד הביטחון הערכות מצב ודיונים על רקע העלייה במספר הנדבקים בקורונה. אנחנו נכנסים לתקופה ממושכת של 'שגרת קורונה'. כולנו מחויבים להמשיך ולהישמע להוראות כדי לאפשר למשק לצאת מהמשבר ולכולנו להמשיך לחיות בצורה בטוחה".

 

גנץ ציין כי בין היתר הוחלט להקים "קומנדו קורונה": "אנחנו נפעל בצורה מתואמת ומתוזמנת בכל מקום שבו יש חשד להתפרצות - בדיקות, סגירה, מעקב אחרי שרשרת ההדבקה ובידוד". הוא צין כי במקביל, "אנחנו נערכים במשרד הביטחון לאופציה של הגדלת מלוניות הקורונה לאשפוז נשאים, ולסיוע בהגדלת מספר הבדיקות".

 

 

הצהרתו הערב של נתניהו הגיעה לאחר שאתמול התמלא אחד משלושת התנאים שהציב משרד הבריאות להפסקת המשך ההקלות - חזרה ליותר מ-100 נדבקים ביום. שני הקריטריונים האחרים להחמרה מחדש של ההגבלות הם קצב הכפלה של פחות מ-10 ימים במספר המאובחנים ויותר מ-300 חולים במצב קשה.

 

אתמול אובחנו עוד 101 חולי קורונה חדשים - המספר הגבוה ביותר מתחילת החודש. רוב החולים הם תושבי ירושלים, ורבים מהם הם כאמור מתיכון הגימנסיה העברית בבירה. הערב עדכן משרד הבריאות שרק 14 חולים חדשים אובחנו מחצות - אך לצד זאת דווח על ירידה חדה במספר הבדיקות: רק 671 בוצעו היום עד סביבות השעה 19:00. אתמול למשל ביצע משרד הבריאות 1,825 בדיקות ושלשום 5,323. לשם השוואה, בימי השיא של התפשטות הקורונה בוצעו יותר מ-13,000 בדיקות ביום.

 

מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב כינס אתמול מסיבת עיתונאים בהולה והזהיר ש"נורת האזהרה נדלקה". לדבריו, יש בימים האחרונים "עלייה משמעותית בתחלואה. היא מובהקת ומשמעותית, לאורך זמן ומפושטת בחלקי הארץ השונים". הזינוק מגיע בשעה שההקלות על האזרחים נמשכות. רק ביום שלישי האחרון אמר נתניהו, לאור פתיחת המסעדות והבריכות, כי אפשר לחזור לשגרה וקרא "לעשות חיים".

 

 

 

מוקדם יותר היום החליטו השרים, בדיון שכינס נתניהו, שלא תהיה סגירה כוללת של חטיבות הביניים ובתי הספר התיכוניים, כפי שדרשו בדיון הקודם ביום חמישי גורמים במשרד הבריאות ובמל"ל (המועצה לביטחון לאומי). במקום זאת, הוחלט להתמקד בטיפול נקודתי, ולסגור בתי ספר שבהם התגלתה תחלואה. בנוסף, הוחלט להגביר את היקף הבדיקות במוקדי תחלואה. בעיריית ירושלים הודיעו הערב כי לאחר בדיקות מעודכנות שנעשו לתלמידים ואנשי צוות בגימנסיה העברית בעיר, עולה כי 104 תלמידים, 15 אנשי צוות ושלושה הורים לתלמידים בבית הספר, אובחנו כחולים בנגיף.

 

בהתייעצות היום דנו השרים גם בשאלת מועד פתיחת אולמות האירועים ומופעי התרבות, והוחלט לקבל את עמדת שר האוצר ישראל כץ, שלפיה האולמות ייפתחו כמתוכנן ב-14 ביוני. בממשלה הוחלט להתמקד באכיפה רחבה, הסברה וסגירת בתי עסק שיפרו את ההנחיות. "פעולות ההרתעה ילכו ויתגברו כדי להשיג אפקט שלפיו יקחו את ההנחיות ברצינות", מסר גורם המעורה בפרטים.

 

בצל המראות בלילה האחרון של המונים שבילו בעיר ללא מסכות ובצפיפות, בתל אביב-יפו נקנסו היום 20 בתי עסק - מסעדות ובתי קפה - בסך של 5,000 שקל, בגין הפרה של כללי "התו הסגול". כמו כן, נסגרה מסיבה ב"אומן 17" והבעלים יזומן לשימוע. גם בחוף פרישמן הופסקה מסיבה שמשתתפיה לא הקפידו על הכללים.


פורסם לראשונה 30/05/2020 20:02

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: לע"מ
נתניהו מציג גרף שמדגים את הזינוק בתחלואה
צילום: לע"מ
מומלצים