שתף קטע נבחר

צילום: AP, EPA

"תעזוב את הטייזר!": בדיקת השכרות הרגועה שהפכה ברגע לירי קטלני

תיעוד דרמטי מהירי בגבר השחור בדרייב-אין באטלנטה, שמאיים להצית מחדש את המחאה בארה"ב: המפגש הרגוע בין השוטרים לריישרד ברוקס נמשך 40 דקות אך הפך ברגע קריטי אחד – המעצר – למאבק וירי קטלני. דו"ח הנתיחה: ברוקס נפגע בגבו משני קליעים, אשתו: "שישבו בכלא, שיתמודדו עם מה שהיה עובר אם הוא היה היורה"

 

 

ריישרד ברוקס שוחח בנעימים עם השוטרים ושיתף עמם פעולה, וטען ששתה רק כמה משקאות בחגיגת יום הולדתה של בתו. אך כשהשוטרים החליטו שהנהג בן ה-27 שנרדם בדרייב-אין באטלנטה היה שיכור, וניסו לעצור אותו – המפגש הידידותי שנמשך כ-40 דקות הפך בן רגע למאבק פיזי על הקרקע שהסתיים בתוך דקה אחת בבריחתו של ברוקס עם רובה הטייזר של אחד השוטרים – ובירי קטלני נוסף של גבר שחור בידי שוטרים, שמסעיר מחדש את ארה"ב בימי המחאה על מותו של ג'ורג' פלויד.

 

מהומות ג'ורג' פלויד – העדכונים האחרונים:

 

הלילה (בין ראשון לשני) פרסמה משטרת אטלנטה תיעודים נוספים מהתקרית בדרייב-אין של סניף רשת המזון המהיר וונדיס בעיר, בלילה שבין שישי לשבת. התקרית כעת נחקרת על-ידי לשכת החקירות של ג'ורג'יה ולא על-ידי המשטרה המקומית, אם כי זו כבר פיטרה את השוטר שלחץ על ההדק, גארט רולף, בעוד השוטר השני שהיה מעורב בתקרית, דווין ברוסנן, הוצא לחופשה ללא תשלום. ברוסנן הוא שוטר חדש יחסית, מספטמבר 2018, ורולף שירת בכוח מאז אוקטובר 2013.

 

 

השוטר ג'ורג' וולף מבצע בדיקת שכרות ל ריישרד ברוקס שנורה למוות ירי בידי שוטרים אטלנטה ארה
"שתיתי רק כוס אחת". בדיקת השכרות(צילום: רויטרס)

השוטר ג'ורג' וולף מבצע בדיקת שכרות ל ריישרד ברוקס שנורה למוות ירי בידי שוטרים אטלנטה ארה
השיחה הידידותית נגמרה בירי קטלני. השוטר רולף וריישרד ברוקס(צילום: AP)

במקביל, הלילה פורסמו תוצאות נתיחת גופתו של ברוקס, שאותה ערך חוקר מקרי המוות של מחוז פולטון במדינת ג'ורג'יה, שבו שוכנת העיר אטלנטה. לפי תוצאות הנתיחה, ברוקס מת מאיבוד דם ופציעות באיבריו שנגרמו משני קליעים שפגעו בו בגבו. בדו"ח נקבע כי סיבת המוות היא Homicide, כשהמשמעות אינה בהכרח רצח, אלא שברוקס נהרג ממעשה שביצע על גופו אדם אחר ולא מסיבה "פנימית" כלשהי. התובע של מחוז פולטון, פול הווארד, ציין כי החלטה על אישומים כלשהם נגד השוטרים עשויה להתקבל כבר בימים הקרובים.

 

השיחה שלפני המוות: "באתי לבקר את קבר אמי"

התקרית באטלנטה, נזכיר, החלה בעקבות דיווח של עובד בוונדיס שלפיו נהג חוסם את התנועה בנתיב הדרייב-אין של הסניף. השוטר ברוסנן היה הראשון שהגיע למקום, ולפי הזמן שמופיע על פני הסרטון ממצלמת הגוף שלו, הוא הגיע לשם בשעה 22:40.

 

בתיעוד נראה ברוסנן פונה לרכב ודופק על שמשת הנהג, ובהמשך פותח בעצמו את הדלת ומעיר את ברוקס, שנראה מעורפל ומבולבל. "היי גבר, אתה ישן באמצע הדרייב-אין", אומר השוטר לברוקס. הוא מבקש ממנו להחנות את הרכב בחניון של הסניף. ברוקס עושה זאת, אך רק לאחר שברוסנן נאלץ להעירו פעם שנייה.

תיעוד ירי שחור ריישרד ברוקס אטלנטה ארה
רגע לפני הירי, בתיעוד ממצלמת האבטחה של וונדיס(צילום: GBI)

שחור אפרו אמריקני ריישרד ברוקס נורה למוות ירי בידי שוטרים משטרה ב אטלנטה ג'ורג'יה ארה
"תעזוב את הטייזר!". המאבק של השוטרים עם ברוקס

ברוקס ממשיך לשתף פעולה, ולשאלתו של השוטר אם שתה הוא אומר תחילה "לא הרבה", אך בהמשך אומר ששתה כוס אחת. הוא מציג בפני השוטר את רישיון הנהיגה שלו, וזה מבקש ברשת הקשר ששוטר אחר, עם סמכות לבצע בדיקת שכרות, יגיע לסייע לו.

 

השניים ממשיכים לשוחח עד להגעת השוטר השני. בשלב מסוים ברוקס מציין בפני השוטר שהוא מבקר במקום. "את מי אתה מבקר?" השוטר שואל. "את הקבר של אמי", עונה לו ברוקס. "או, אני מצטער לשמוע", מגיב ברוסנן.

 

בהמשך מגיע למקום השוטר השני, רולף, ומתשאל את ברוקס, שמתשובותיו נראה כי אינו יודע איפה הוא נמצא. כמה דקות לאחר השעה 23:00 מתחיל רולף לבצע את בדיקת השכרות, שכללה כמה מבחני שדה, כמו הליכה על קו ישר.

 

 

"אני יודע שאתה רק עושה את העבודה שלך", אומר ברוקס לאחר שהסכים לבדיקת הנשיפה. הוא מזכיר שחגג את יום הולדתה של בתו, ואז מודה ששתה יותר מכוס אחת: "שתיתי רק כמה משקאות, זה הכול".

 

רולף לא חושף בפני ברוקס את תוצאות בדיקת הנשיפה, אך בתיעוד ממצלמת הגוף שלו ניתן לראות את התוצאה במסך של המכשיר, 0.108 גרם אלכוהול, מעל הרף המותר של 0.08 גרם בדם לפי החוק בג'ורג'יה. "טוב, אני חושב ששתית יותר מדי מכדי לנהוג", אומר רולף לברוקס, בשעה 23:23. "תשים את הידיים מאחורי הגב".

 

רולף והשוטר השני ברוסנן תופסים כל אחד את אחת מידיו של ברוקס, בעוד רולף מנסה לאזוק אותו. לפתע ברוקס מנסה לברוח, והשוטרים מפילים אותו לקרקע. "תפסיק להיאבק!", צועק אחד מהם.

דווין ברונסן גארט רולף  (צילום: Atlanta Police Department via AP)
גארט רולף (שמאל) פוטר, השוטר השני דווין ברוסנן הוצא לחופשה(צילום: Atlanta Police Department via AP)

מצלמות הגוף של השוטרים נפלו במהלך המאבק, אך המצלמות שמשמשות את הניידות שלהם תיעדו אותו. בעוד ברוקס מנסה להתרומם, השוטר ברוסנן לוחץ את הטייזר שלו על רגלו ומאיים להשתמש בו. "אתה תקבל טייזר, אתה תקבל טייזר", הוא אומר לו. ברוקס תופס את הטייזר ומושך אותו.

 

"תעזוב את הטייזר המזדיין!", צועק ברוסנן, "תעזוב את הטייזר!". בסופו של דבר ברוקס מצליח להשתלט על הטייזר, לקום ולברוח. השוטר השני, רולף, שולף את הטייזר שלו ויורה בו לעבר ברוקס. רולף רץ אחרי ברוקס, ותוך שניות נשמעות שלוש יריות אקדח. כאמור, מצלמות הגוף של השוטרים נפלו ולא תיעדו את רגע הירי, שלא נתפס גם במצלמות שהותקנו בניידות. התיעוד היחיד של הירי מגיע ממצלמת האבטחה של סניף וונדיס, תיעוד שפורסם כבר בלילה שעבר.

 

בתיעוד ממצלמת האבטחה ניתן לראות שברוקס מסתובב ומכוון אובייקט כלשהו, ככל הנראה את הטייזר שחטף, לעבר אחד השוטרים שרודף אחריו. אותו שוטר, רולף, שולף את האקדח שלו ופותח באש חיה. בתיעוד אחר, שצילם עד ראייה, נשמעת לאחר הירי הקריאה "תפסתי אותו!". כאמור, לפי תוצאות הנתיחה ברוקס נפגע משני קליעים בגבו. השוטרים ניסו להחיותו בזירה, ומותו נקבע בהמשך בבית החולים.

ריישרד ברוקס נורה למוות ירי בידי שוטרים ב אטלנטה ג'ורג'יה ארה
"ילדים איבדו אבא, אישה את בעלה". ריישרד ברוקס שנהרג(צילום: EPA)

בשיחה בין השוטר היורה רולף לקצין שלו לאחר הירי, שתועדה גם היא, מתאר רולף את שאירע: "כשרדפתי אחריו הוא הסתובב והתחיל לירות עם הטייזר לעברי... הוא בבירור ירה לעברי לפחות פעם אחת". בלשכת החקירות של ג'ורג'יה לא אישרו את הטענה הזו של רולף.

 

מפקדת המשטרה התפטרה

הירי הקטלני באטלנטה, כאמור, מסעיר מחדש את הרוחות בארה"ב, שלוש שבועות אחרי מותו של ג'ורג' פלויד במהלך מעצרו בידי שוטר לבן במיניאפוליס, שדרך את רגלו על צווארו במשך כמעט תשע דקות, למרות שפלויד צעק שוב ושוב שאינו יכול לנשום. אותו מעצר קטלני במיניאפוליס, שבגינו מואשם כעת השוטר דרק שובין ברצח מדרגה שנייה, הביא לפרוץ מהומות והפגנות במחאה על האלימות משטרתית והגזענות השיטתית שלטענת המפגינים הקהילה האפרו-אמריקנית סובלת מהן. ההפגנות הללו, בסדר גודל שלא נראה בארה"ב כבר עשרות שנים, עוררו גל מחאה ברחבי העולם.

 

בעקבות התקרית באטלנטה התפטרה בלילה שעבר מפקדת המשטרה המקומית אריקה שילדס, שדווקא זכתה לשבחים בימים הסוערים שאחרי מותו של ג'ורג' פלויד. בסוף החודש שעבר, בעיצומן של המהומות בעקבות מותו של פלויד, כבר נאלצה שילדס להדיח כמה שוטרים אחרי שתועדו עוצרים ללא סיבה – ותוך הפעלת כוח בלתי מידתי נגדם – צעיר וצעירה אפרו-אמריקנים שצילמו אותם עוצרים צעיר שחור.

מחאה הפגנה ב אטלנטה ב ג'ורג'יה ארה
36 נעצרו. המחאה באטלנטה(צילום: gettyimages)

מחאה הפגנה ב אטלנטה ב ג'ורג'יה ארה
(צילום: EPA)

מחאה הפגנה ב אטלנטה ב ג'ורג'יה ארה
(צילום: EPA)

מחאה הפגנה ב אטלנטה ב ג'ורג'יה ארה
(צילום: EPA)
 

על התפטרות מפקדת המשטרה הודיעה ראש העיר אטלנטה, קיישה לאנס בוטומס. "אני לא מאמינה שזה היה שימוש מוצדק בכוח קטלני וקוראת להדחתו של השוטר לאלתר", אמרה ראש העיר על מותו של ברוקס. את מקומה של שילדס ימלא לעת עתה קצין משטרה שחור בשם רודני בראיינט.

 

10,000 דולר למידע על החשודה בהצתה

מקרה המוות הצית בלילה שבין שבת לראשון הפגנות נרחבות יחסית בעיר, ובעימותים עם המשטרה נעצרו 36 איש. במהלך ההפגנות בלילה שעבר אף הוצת הסניף של וונדיס שלידו נורה למוות ברוקס. כעת מבקשת המשטרה באטלנטה את עזרת הציבור באיתור חשודה לבנה בהצתה שתועדה במקום עם תרסיס בידה, והכריזה על פרס של 10,000 דולר למי שיספק מידע שיביא למעצרה. פניה הוסתרו ברצועת בד שחורה. המשטרה פרסמה גם סרטון שצילם אחד מעדי הראייה להצתה, שבו נשמע הצלם אומר: "תראו את הבחורה הלבנה הזו מנסה לשרוף את וונדיס. זה לא היה אנחנו".

 

גם הלילה הפגינו יותר מ-100 איש באטלנטה, חלקם נשאו מטריות בשל הגשם שירד מדי פעם. ההפגנה הלילה עברה ללא אלימות. המשטרה חסמה כמה רחובות והאטה את התנועה במקומות שבהם מפגינים הניפו שלטי מחאה.

חשודה ב הצתה סניף וונדיס שלידו נורה למוות ריישרד ברוקס ב אטלנטה ארה
"תראו את הלבנה הזו מנסה להצית, זה לא אנחנו". החשודה בהצתת הסניף באטלנטה(צילום: EPA)

אטלנטה הפגנות מחאה סניף וונדיס הוצת שריפה ריישרד ברוקס (צילום: AP)
הצתת הסניף(צילום: AP)

חשודה ב הצתה סניף וונדיס שלידו נורה למוות ריישרד ברוקס ב אטלנטה ארה
הסניף של וונדיס נשרף כמעט כליל(צילום: AFP)

קשה אמנם להעריך בשלב זה מה תהיה ההשפעה של המקרה החדש על המחאה בארה"ב, אך בינתיים כלי התקשורת האמריקניים מעניקים לסיפור תשומת לב רחבה ביותר. ברשת CBS ישדרו היום ראיון עם אשתו של ברוקס, תומיקה מילר. בקדימון ששודר לפני שידור הראיון המלא קוראת מילר לכלוא את השוטרים שהיו מעורבים בירי שבה נהרג בעלה ריישרד.

 

"לעולם לא יהיה צדק, ילדים איבדו אבא"

"אני רוצה שהם ילכו לכלא. אני רוצה שהם יתמודדו עם אותו דבר כמו שהיה אם זה היה בעלי שהרג אדם אחר. אם היה זה בעלי שהיה יורה בהם, הוא היה בכלא. הוא היה מקבל מאסר עולם", אמרה תומיקה. בראיון קישרה האישה, בעיניים דומעות, בין מותו של בעלה לבין מותו של ג'ורג' פלויד. "ריישרד ברוקס הוא כולם. ממש כמו שג'ורג' הוא כולם. אנחנו העם, וכולנו בניו של אלוהים".

 

לרשת CNN התראיין הלילה עורך דינה של משפחת ברוקס, ג'סטין מילר, שטען כי החלק המטריד ביותר עבורו מהתיעודים מהזירה הייתה הקריאה שנשמעה לאחר הירי, "תפסתי אותו". לדבריו, "קיבלנו למעשה הזדמנות לשמוע את ההצהרה הראשונה של השוטר אחרי שהירי התרחש. ומה שהשוטר הזה אמר לא היה שחייו ניצלו. ההצהרה שלו הייתה, 'תפסתי אותו'".

ריישרד ברוקס נורה למוות ירי בידי שוטרים ב אטלנטה ג'ורג'יה ארה
(צילום: EPA)

מילר התייחס גם לנתיחה של אחר המוות, וטען כי לפי התוצאות ממנה אחד הקליעים פגע באזור מרכז גבו של ברוקס, והשני בישבנו, פרטים שלא נחשפו בדו"ח שפורסם הלילה. הוא הודה שהמקרה הזה כנראה לא יביא לאישום ברצח נגד השוטרים. "זה לא יהיה רצח", אמר ל-CNN, וציין שיהיה קשה מאוד להוכיח אישום שכזה בבית המשפט. הוא הודה למנהיגים המקומיים של אטלנטה, שלדבריו נוקטים כעת פעולות לטיפול בבעיות במשטרה, אך הוסיף: "זה לא צדק. אנחנו לא חושבים שיכול להיות אי-פעם צדק, בגלל שחיי אדם נלקחו, ילדים איבדו את אביהם, אישה איבדה את בעלה".

 

סנאטור רפובליקני שחור: "זה לא ג'ורג' פלויד"

בארה"ב נשמעות כעת דעות חלוקות באשר לאופיו של האירוע באטלנטה. סטייסי אברמס, פוליטיקאית דמוקרטית מג'ורג'יה שהוזכרה כמי שעשויה לרוץ לצידו של ג'ו ביידן כמועמדת לתפקיד סגנית הנשיא, התייחסה לתקרית בטוויטר: "טייזר איננו נשק קטלני. אקדח כן. על בריחה לא צריך להעניש במוות. שינה במכונית לא צריכה להסתיים במוות".

  (צילום: AFP PHOTO / Facebook / Darnella Frazier,gettyimages)
(צילום: AFP PHOTO / Facebook / Darnella Frazier,gettyimages)

מנגד, יש מי שטוען שהמקרה שונה בתכלית מהרצח של ג'ורג' פלויד. "השאלה היא – כאשר החשוד הסתובב כדי לירות בטייזר, מה השוטר אמור היה לעשות?", תהה בראיון ל-CBS הסנאטור טים סקוט מדרום קרוליינה, הרפובליקני השחור היחיד בסנאט. "זה בהחלט מקרה פחות ברור מאשר אחרים, כמו מותו של ג'ורג' פלויד".

 

אנדי הארווי, מפקד המשטרה בעיר אניס שבטקסס, כתב כמה ספרים בנוגע להתנהגות שוטרים ופיתח תוכניות אימונים עבורם. הוא הסביר לסוכנות הידיעות AP כי רגע המעצר, כמו זה שתועד במצלמות הגוף של השוטרים, יכול להסלים למאבק ברגע אחד. "ברגע שאתה שם את הידיים שלך על מישהו, זה הרגע שבו הוא יחליט אם הוא משתף פעולה או מתנגד", אמר הארווי. "זה מה שקרה באטלנטה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים