שתף קטע נבחר

צילום: AP, EPA

לונדון: מפגין שחור הציל "פעיל ימין קיצוני"

ערב של התנגשויות בבירת בריטניה בצל רצח ג'ורג' פלויד: מול מפגינים נגד הגזענות התייצבו פעילי ימין קיצוני, ובעימותים יודו בקבוקים, אבנים וחזיזים ונורה גז מדמיע. ליד תחנת ווטרלו תועד מפגין מ-Black Lives Matter מפנה גבר לבן, לפי עדויות פעיל ימין קיצוני, שהוכה קשות

 

בריטניה לונדון מהומות ג'ורג' פלויד מפגין שחור נושא פעיל ימין קיצוני שהוכה ונפצע (צילום: רויטרס)
החילוץ בהפגנה בלונדון(צילום: רויטרס)

יום של עימותים אלימים בין פעילי ימין קיצוני לבין שוטרים ומפגינים נגד הגזענות בלונדון התנקז אמש (שבת) לרגע אחד אופטימי ומעורר השראה, כשגבר שזוהה על-ידי הקהל כמפגין מהימין הקיצוני והוכה קשות פונה למקום מבטחים על ידי אחד מפעילי תנועת Black Lives Matter ("לחיי שחורים יש ערך").

 

מהומות ג'ורג' פלויד – העדכונים האחרונים:

 

 

בתמונות מהמקום נראה הגבר הלבן אוחז בראשו, כשגבר שחור נושא אותו על כתפיו והם מלוּוים על-ידי שוטרים. כתבים של סוכנות הידיעות רויטרס שהיו במקום דיווחו כי הגבר הלבן היה מוטל על מדרגות לא הרחק מתחנת הרכבת ווטרלו והוכה קשות, אבל אז מפגינים אחרים נחלצו להגן עליו. הם סיפרו כי מדובר דווקא באחד מפעילי הימין.

 

התמונה יוצאת הדופן הגיעה אחרי שעות של דיווחים על עימותים בין פעילי ימין קיצוני למפגינים נגד הגזענות ושוטרים בבירה הבריטית. פעילי תנועת Black Lives Matter התכנסו בכמה מוקדים בבירה כדי למחות על האפליה והיחס האכזרי ששחורים ובני מיעוטים סופגים לדבריהם מהרשויות, ומנגד יצאו לרחובות פעילי ימין קיצוני כדי להפגין נגדם, בין השאר במחאה על כך שבימים האחרונים הפילו הפעילים נגד הגזענות פסלים רבים של דמויות היסטוריות בטענה כי הם הנציחו אישים גזענים.

בריטניה מהומות ג'ורג' פלויד מפגינים נגד הגזענות לונדון כיכר טרפלגר (צילום:  EPA)
התפרעויות בכיכר טרפלגר, קודם לכן(צילום: EPA)

בריטניה מהומות ג'ורג' פלויד מפגינים נגד הגזענות לונדון כיכר טרפלגר (צילום:  AP)
(צילום: AP)

בריטניה מהומות ג'ורג' פלויד מפגינים נגד הגזענות לונדון כיכר טרפלגר (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

בריטניה מהומות ג'ורג' פלויד מפגינים נגד הגזענות לונדון כיכר טרפלגר (צילום:  EPA)
(צילום: EPA)

בריטניה מהומות ג'ורג' פלויד מפגינים נגד הגזענות לונדון כיכר טרפלגר (צילום:  EPA)
(צילום: EPA)

בריטניה מהומות ג'ורג' פלויד מפגינים נגד הגזענות לונדון כיכר טרפלגר (צילום:  EPA)
(צילום: EPA)

כבר מעט אחרי השעה 16:00 (שעון ישראל) דווח כי פעילי ימין התעמתו עם שוטרים בכיכר טרפלגר שבמרכז לונדון. הפעילים, כ-100 איש, הגיעו לכיכר בשעה שקבוצה אחרת, של מפגינים נגד הגזענות, הפגינה שם. בעוד הפעילים נגד הגזענות קראו "לחיי שחורים יש ערך", מכיוונם של הפעילים שניסו להפריע להפגנה נשמעו קללות גזעניות. במקום נרשמו התנגשויות בין פעילים משתי הקבוצות ובין פעילי הימין לשוטרים, ובמהלכן יודו אבנים, בקבוקים ופחיות, ונעשה שימוש בחזיזים ובגז מדמיע.

 

כבר לפני ההפגנות הזהירה משטרת לונדון כי יש חשש לאלימות, ולפני המחאה היום כוסו פסלים שונים, בין השאר של ווינסטון צ'רצ'יל שמפגינים נגד הגזענות טוענים כי היה גזען. מטרת כיסוים הייתה למנוע פגיעה בהם ולמנוע את הפיכתם לנקודות חיכוך בין הצדדים הניצים.

 

 

בכיכר פרלמנט במרכז לונדון וסביבה התאספו אחר הצהריים מאות מפגינים שתיארו את עצמם כפטריוטים. רבים מהם לבשו חולצות כדורגל וקראו "אנגליה, אנגליה". הם שרו שירי תמיכה בפעיל הימין טומי רובינסון, וקראו בין השאר: "ווינסטון צ'רצ'יל, הוא אחד משלנו", ממש ליד הפסל שבסוף השבוע שעבר רוססה עליו כתובת הגרפיטי "צ'רצ'יל היה גזען".

 

"התרבות שלי תחת התקפה", אמר דייוויד אלן, אחד המפגינים. "זו התרבות שלי וההיסטוריה האנגלית שלי: למה צריך לכסות את צ'רצ'יל?". לא הרחק, בהייד פארק, התאספו כ-20 מפגינים נגד הגזענות והניפו שלטים עם הכיתוב "לחיי שחורים יש ערך", אף שהתבקשו על-ידי מארגניה המקוריים של ההפגנה שלא להגיע, מחשש לעימותים.

צרפת מהומות ג'ורג' פלויד מפגינים נגד הגזענות כיכר הרפובליקה פריז (צילום: רויטרס)
מפגינים בכיכר הרפובליקה בפריז אחר הצהריים(צילום: רויטרס)

צרפת מהומות ג'ורג' פלויד שוטרים נגד פעילים נגד הגזענות ש התפרעו פריז (צילום: רויטרס)
גז מדמיע עם תחילת העימותים בפריז(צילום: רויטרס)

צרפת מהומות ג'ורג' פלויד התפרעויות פריז שוטרים מול מפגינים נגד הגזענות (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

צרפת מהומות ג'ורג' פלויד התפרעויות פריז שוטרים מול מפגינים נגד הגזענות (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

עימותים התגלעו אתמול גם במהלך הפגנה נגד הגזענות בצרפת. כמה אלפי בני אדם התאספו בבירה פריז כדי להפגין נגד השימוש לכאורה של המשטרה בכוח מופרז נגד בני מיעוטים, אבל שלוש שעות אחרי תחילת ההפגנה בכיכר הרפובליקה החלו התנגשויות בין שוטרים למפגינים, והמשטרה השתמשה בגז מדמיע. המשטרה סירבה לאפשר למפגינים לצעוד לעבר בית האופרה. חלק מהמפגינים יידו לעבר השוטרים בקבוקים, אבנים שנעקרו ממדרכות וגלגלי אופניים.

 

צרפתים רבים, נזכיר, מנצלים בשבועיים האחרונים את מחאת ג'ורג' פלויד כדי להדגיש שגם בצרפת מקבלים בני מיעוטים יחס אלים ואכזרי מצד שוטרים. בין השאר הם מקפידים להזכיר את תקרית הריגתו של הצעיר אדאמה טראורה ב-2016.


פורסם לראשונה 13/06/2020 23:04

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
פינוי הפצוע בלונדון
צילום: רויטרס
מומלצים