שתף קטע נבחר

צילום: מוטי קמחי, ראובן כהן/דוברות עיריית חיפה

כמעט 200 אלף נדבקו ברוסיה. פוטין: "אנו בלתי-מנוצחים"

בטקס צנוע לציון 75 שנה לניצחון על הנאצים, במקום המצעד המפואר שבוטל, הבטיח פוטין שארצו בלתי-מנוצחת - אם תישאר מאוחדת. צפו במטס מעל מוסקבה. בבלארוס השכנה, ששליטה המליץ לשתות וודקה נגד הנגיף, ערכו מצעד ענק. בסיאול חוששים מעוד התפרצות וסגרו 2,000 מועדונים ובארים

 

 

במקום מצעד ניצחון מפואר, הסתפק היום (שבת) נשיא רוסיה ולדימיר פוטין בטקס הנחת זרים צנוע לציון 75 שנים לניצחון על גרמניה הנאצית. בטקס שנערך באנדרטת קבר החייל האלמוני במוסקבה, הבטיח פוטין שהמצעד ייערך בהמשך השנה (בלי לנקוב בתאריך), והכריז שרוסיה "בלתי-מנוצחת", באותו בוקר שבו הודיעו הרשויות בארצו על עוד 10,000 נדבקים בנגיף הקורונה.

 

משבר הקורונה – עוד מהעולם:

הנגיף מתקרב לטראמפ? חשש מהתפרצות בבית הלבן

דילמה עולמית: מתי חוזרים לשגרה?

השבתה היסטורית ברכבת של ניו יורק

חוף מבטחים: מדינות האיים ניצחו את הנגיף

 

פוטין, נזכיר, נאלץ לבטל את מצעד הניצחון הענק בכיכר האדומה, שבו קיווה להקרין את עוצמתה הצבאית של ארצו בפני מנהיגי העולם, כאשר מנהיגי סין וצרפת היו בין המוזמנים. במקום זאת, מטס של 75 מטוסים ומסוקים צבאיים נערך בשמי מוסקבה, והטלוויזיה הממלכתית שידרה צילומים מהמצעד הצבאי שנערך בשנה שעברה.

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין טקס ציון 75 ניצחון על גרמניה הנאצית ב מוסקבה (צילום: AP)
"בלתי מנוצחים". פוטין מניח זר, הבוקר(צילום: AP)

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין טקס ציון 75 ניצחון על גרמניה הנאצית ב מוסקבה (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין טקס ציון 75 ניצחון על גרמניה הנאצית ב מוסקבה (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין טקס ציון 75 ניצחון על גרמניה הנאצית ב מוסקבה (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין טקס ציון 75 ניצחון על גרמניה הנאצית ב מוסקבה (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין טקס ציון 75 ניצחון על גרמניה הנאצית ב מוסקבה (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

"אנחנו יודעים שכשאנחנו מאוחדים אנחנו בלתי-מנוצחים", הכריז הבוקר פוטין בטקס הצנוע באנדרטה שליד הכיכר האדומה שהפעם נותרה כמעט נטושה, על רקע הזינוק הבלתי פוסק במספר הנדבקים בארצו. הבוקר עדכנו רשויות הבריאות ברוסיה שעוד 10,817 אובחנו כנדבקים ביממה האחרונה, ומספרם הכולל של הנדבקים עומד כעת על 198,676.

 

כבר ימים ארוכים שרוסיה מדווחת על יותר מ-10,000 נדבקים בכל יממה. מספר המתים נותר בינתיים נמוך יחסית, 1,827. ראש העיר מוסקבה, סרגיי סוביאנין, העריך שלשום כי מספר הנדבקים האמיתי במוסקבה כבר עבר את ה-300 אלף – יותר מפי 3 מהנתון הרשמי.

 

רוסיה, נזכיר, דיווחה בשלביו המוקדמים של המשבר על מספרי נדבקים נמוכים מאוד, ורבים הטילו בהם ספק. כעת יש בה כבר יותר נדבקים מגרמניה וצרפת, ורק מעט פחות מאיטליה, ספרד ובריטניה.

מטס מוסקבה לציון 75 שנה לניצחון על גרמניה הנאצית רוסיה (צילום: AP)
המצעד בוטל, אבל פוטין לא ויתר על המטס(צילום: AP)

מטס מוסקבה לציון 75 שנה לניצחון על גרמניה הנאצית רוסיה (צילום: AP)
(צילום: AP)

מטס מוסקבה לציון 75 שנה לניצחון על גרמניה הנאצית רוסיה (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

מטס מוסקבה לציון 75 שנה לניצחון על גרמניה הנאצית רוסיה (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 טקס ציון 75 ניצחון על גרמניה הנאצית ב מוסקבה רוסיה (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

הנגיף הגיע גם לקרבת הנשיא הרוסי, וראש הממשלה שלו מיכאיל מישוסטין אושפז לאחר שאובחן כחולה. המשבר, שבגינו מוטל באזורים רבים ברוסיה סגר כבר שבועות ארוכים, גרם גם לצניחת שיעור התמיכה בפוטין. "זו הפעם הראשונה זה 20 שנה שפוטין מתמודד עם משבר שכזה", אמרה לסוכנות הידיעות הצרפתית טטיאנה סטנוביאיה, אנליסטית פוליטית. "זה ניסיון חדש עבורו". לדבריה, התזמון של המגפה – בדיוק בזמן שבו חשף פוטין את הרפורמות שלו שלמעשה היו אמורות לסלול עבורו את הדרך לשלוט במדינה עד 2036, "היה מכה עצומה לתוכניות שלו".

 

הנקמה של לוקשנקו? בבלארוס כן צעדו

מנגד, בבלארוס – שם הנשיא אלכסנדר לוקשנקו מסרב להטיל הגבלות חמורות על התושבים – צעדו הבוקר אלפי חיילים לציון הניצחון על הנאצים במלחמת העולם השנייה. לוקשנקו, ששולט ביד ברזל במדינה המזרח-אירופית מאז 1994 ומכונה "הדיקטטור האחרון של אירופה", אמר כי הבהלה סביב הקורונה היא "פסיכוזה" והציע בין היתר לשתות וודקה, ללכת לסאונה או לשחק הוקי קרח כדי להיאבק בנגיף.

 

המונים נראו הבוקר בבירת בלארוס מינסק, מעטים מהם עטו מסכות. גם שם נערך מטס, של מטוסי קרב מסוג Su-30. "יהיו אנשים שיגנו אותנו", אמר היום לוקשנקו. למבקריו, אמר: "אל תמהרו להסיק מסקנות, לא כל שכן לגנות אותנו, יורשי הניצחון, הבלארוסים... אנחנו פשוט לא יכולנו לפעול אחרת, לא הייתה לנו כל ברירה".

 טקס ציון 75 ניצחון על גרמניה הנאצית ב בלארוס (צילום: AP)
הנקמה של לוקשנקו בפוטין? המצעד הבוקר במינסק, בירת בלארוס(צילום: AP)

 טקס ציון 75 ניצחון על גרמניה הנאצית ב בלארוס (צילום: AP)
צפופים, בלי מסכות. במינסק(צילום: AP)

 טקס ציון 75 ניצחון על גרמניה הנאצית ב בלארוס (צילום: AP)
(צילום: AP)

 טקס ציון 75 ניצחון על גרמניה הנאצית ב בלארוס (צילום: AP)
(צילום: AP)

פרשנים פוליטיים מעריכים כי סיבה נוספת שאולי בגינה בחר לוקשנקו לקיים את המצעד היום היא רצונו להבליט את עצמו אל מול פוטין, שלאחרונה הקשר בין מי שבאופן מסורתי נחשבים בעלי ברית הפך מתוח, במיוחד לאחר שמוסקבה קיצצה את הסיוע לבלארוס, סיוע שעזר ללוקשנקו לחזק את שלטונו. "על רקע המצעד המבוטל של פוטין, ללוקשנקו הייתה הזדמנות למשוך אליו תשומת לב", אמר הפרשן הפוליטי אלכסנדר קלאסקובסקי, שציין כי עבור השליט הבלארוסי, מדובר בסוג של "נקמה".

 

בארגון הבריאות העולמי, יש לציין, דחקו בבלארוס לנקוט צעדים נוקשים יותר כדי לבלום את הנגיף. עד כה דיווחו הרשויות שם על 21,107 נדבקים מאומתים, ו-121 מתים. במדינה יש מי שסבור כי הנתונים הרשמיים הללו אינם מייצגים את האמת.

 

התפרצות במועדונים של סיאול

בתוך כך, הבוקר סגרו הרשויות בעיר סיאול יותר מ-2,100 מועדונים ובארים, אחרי שעשרות מקרי הדבקה קושרו לבליין אחד שביקר במועדוני לילה בבירת דרום קוריאה. המדינה, נזכיר, נחשבת לסיפור הצלחה במאבק בנגיף וכבר החלה להקל בהגבלות שנועדו לבלום אותו, אך כעת חוששים שם מהתפרצות נוספת.

שלט ב כניסה ל מועדון לילה ב סיאול דרום קוריאה  (צילום: AP)
בליין אחד שעשה בלאגן. שלט בכניסה למועדון לילה סגור בסיאול(צילום: AP)

ליגת הבייסבול בדרום קוריאה (צילום: AP)
חוזרים לשגרה, חוששים מהתפרצות נוספת. ליגת הבייסבול בדרום קוריאה(צילום: AP)

ראש העיר סיאול, פארק וון-סון, הכריז על איסור הכניסה למרכזי הבילוי הליליים אחרי שבממשלה קראו לו לפעול. פארק אמר כי סגירת המועדונים תימשך עד אשר הרשויות יקבעו כי הסיכון להדבקה בהם פחת באופן משמעותי.

 

המרכז לבקרת ומחלות ומניעתן בדרום קוריאה עדכן הבוקר שעוד 18 נדבקים אובחנו ביממה האחרונה, כולם חוץ מאחד קשורים לצעיר בן 29 שבילה בשבת הקודמת בשלושה מועדונים שונים ברובע איטוואן בסיאול.

פגישת קים-שי (צילום: AP)
"מודאג מאוד" מהמצב בצפון קוריאה. נשיא סין שי ג'ינפינג עם קים ג'ונג און ב-2018(צילום: AP)

לדברי פארק, 16 מתוך המקרים הללו הם מסיאול. העדכון הבוקר, הוא אמר, מעלה את מספר הנדבקים שקשורים למועדונים בבירה הדרום-קוריאנית ל-40: 27 בסיאול ו-12 בעיר הלוויין אינצ'ון ופרובינציית גיונגי.

 

במקביל, נשיא סין שי ג'ינפינג שלח היום מכתב למנהיג העליון של צפון קוריאה קים ג'ונג און, ובו הביע "דאגה רבה" מהמצב במדינה המבודדת וחשש לבריאות של תושביה. כך דיווחה התקשורת הממלכתית בבייג'ינג. עוד דווח כי שי אמר שארצו מוכנה להעניק סיוע לפיונגיאנג במאבק שלה בנגיף הקורונה. בצפון קריאה, נזכיר, טוענים באופן רשמי שהנגיף לא הגיע למדינה, למרות דיווחים שפקידים מקומיים אמרו שכן התגלו נדבקים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים