שתף קטע נבחר

סקר: 59% בעד הפינוי מעזה

רק 34% מתנגדים לתוכנית ראש הממשלה לפנות 17 התנחלויות ברצועת עזה. בימין מסירים את הכפפות ומצהירים כי יגייסו רוב של 61 ח"כים, וידיחו את שרון עוד לפני הנסיעה לארה"ב. מקורבי שרון: התוכנית תעבור בכנסת. השר אולמרט: הביצוע כבר ביוני

תוכנית ההתנתקות צוברת תאוצה: סקר מינה צמח ב"ידיעות אחרונות" קובע הבוקר (יום ג') כי 59% מהציבור תומכים בפינוי מעזה, לעומת 34% שמתנגדים. 

 

57% קובעים כי ראש הממשלה הציג את התוכנית משיקולים מדיניים, זאת לעומת 24% שמעריכים כי הוא הציג את התוכנית כדי להטות את תשומת הלב מהחקירות.

 

השאלה: ראש הממשלה הודיע כי בכוונתו לפנות באופן חד צדדי את כל היישובים היהודים ברצועת עזה. האם אתה תומך בצעד כזה או מתנגד לא? (סקר ynet בקישורים מימין)


סקר ידיעות אחרונות בביצוע ד

 

 

מרבית שרי הליכוד גזרו על עצמם הבוקר שתיקה בעניין התוכנית הדרמטית לפינוי הרצועה.

 

בין השרים שסירבו להגיב ל-ynet בנושא: השר לבטחון פנים, צחי הנגבי, שר הבריאות דני נוה, שרת החינוך לימור לבנת, ושר החקלאות ישראל כץ. גם שר התחבורה אביגדור ליברמן, שמזוהה עם אוכלוסיית המתנחלים העדיף הבוקר לשתוק.

 

השר היחיד שעומד לימין רה"מ הבוקר הוא השר אולמרט (שמחזק אותו משמאל) - והוא מעריך כי התוכנית תצא לפועל בסביבות חודש יוני הקרוב. לדבריו: "ראש הממשלה אינו מעוניין למשוך את הסטטוס קוו עם הפלסטינים בלי סוף".

 

בסביבת ראש הממשלה העריכו הלילה שתוכנית שרון לפינוי התנחלויות ברצועת עזה תעבור בכנסת. לדברי המקורבים, "מבין חברי הכנסת של הליכוד, אולי עשרה יצביעו נגד ראש הממשלה, אבל גם מנחם בגין קיבל את כל קולות המערך כשפינה את סיני. העבודה לא חייבת להיות בממשלה. מספיק שחברי הכנסת שלה ירימו ידיים".

 

בסביבת שרון העריכו כי שרי שינוי ומרבית שרי הליכוד יהיו נאמנים לדרכו של ראש הממשלה, "למרות שהתמרון יהפוך יותר קשה, אם יפרשו מפלגות הימין".

 

בתוך כך, מגבש בימים אלה צוות בראשות מנכ"ל המשפטים את החקיקה הנוגעת לפינוי יישובים ולפיצוי המפונים. באשר ללוח הזמנים לתוכנית, אמר ל-ynet שר המשפטים יוסף (טומי) לפיד: "אין לכך לוח זמנים מסודר, יהיו בודאי בג"צים ומאבקים פוליטיים. זה לא מהיום למחר".

 

הימין: ניזום מהלך - עוד לפני וושינגטון

 

וברקע יוזמות סיעות האיחוד הלאומי והמפד"ל במשותף מהלך פרלמנטרי להדחת ראש הממשלה עוד לפני נסיעתו לוושינגטון, זאת במידה ויבקש לממש את תוכניתו לפינוי רצועת עזה.

 

הבוקר אמר יו"ר המפד"ל, השר אפי איתם, בתגובה להצהרת רה"מ על פינוי היישובים ברצועה: "ראש הממשלה לא יכול לזלזל בשותפיו הפוליטיים כי הוא מקצר את ימי הקואליציה". לדבריו, "ברור שאם מדובר בתוכנית שנועדה לפנות התיישבות יהודית מעזה לא נהיה שותפים הממשלה. לנו חשוב שרה"מ לא יוכל להתחייב על כך פומבית לוושינגטון".  

 

בסיעות הימין בכנסת הסירו אמש את הכפפות ואמרו בגלוי: "אנחנו לא נפרוש מהממשלה. נדאג לכך שראש הממשלה יהיה זה שיפרוש. נמרר את חייו ונפסיק להיות ילדים טובים בקואליציה ומעתה יעברו חוקים בכנסת של האופוזיציה ברצף".

 

יו"ר סיעת המפד"ל, ח"כ שאול יהלום, אמר ל-ynet: "אין בתוכנית שלנו תיחכום או תרגיל. הרעיון פשוט. אנחנו לא צריכים לפרוש אלא להפריש את ראש הממשלה עוד לפני הנסיעה המתוכננת לוושינגטון. נצליח לגייס 61 חתימות או 61 חברי כנסת בהצעת אי אמון כדי להדיח את ראש הממשלה ובבוא העת נציג מועמד אלטרנטיבי". 

 

סגן השר, צבי הנדל, מהאיחוד הלאומי בטוח כי "שרון הולך להציל את עורו" על רקע החקירות נגדו. הנדל טוען: "במידה ותיק החקירה בעניינו של שרון ייסגר לא יהיו דיבורים על פינוי ובמידה ויוגש כתב אישום אשר יוביל למהלך ממשי של פינוי, נצליח לגייס מספיק חברים בליכוד כדי לעצור את המהלך".

 

"שרון דיבר על ההתנתקות, לפני החקירה"

 

מקורבי רה"מ דוחים את הטענות במערכת הפוליטית, כאילו ראש הממשלה בחר לפזר את הערפל מעל תוכניותיו המדיניות כדי להסית את תשומת הלב הציבורית מהחקירה המתנהלת נגדו בחשד לקבלת שוחד.

 

"האם מישהו העלה על דעתו שיימחק מהזכרון שראש הממשלה בחקירת משטרה? כששרון דיבר על ויתורים כואבים לא היתה חקירת משטרה, פשוט עכשיו הוא התחיל לפרט. כולם שוכחים: עדיין אין כתב אישום. זאת חקירה. היום חוקרים כל תלונה. זה לא אומר שיש קשר בין הדברים", אמרו המקורבים ל-ynet.

 

בעניין האפשרות שהתוכנית תביא לפרישת מפלגות הימין, אומרים הגורמים: "גם בגין קיבל את כל קולות המערך כשפינה את סיני. הם לא חייבים להיות בממשלה. מספיק שירימו ידיים".

 

גם שר המשפטים, יוסף (טומי) לפיד, הביע אמש תמיכה בדברים: "שוחחתי על התוכנית עם רה"מ עוד לפני נאום הרצליה, ואז עוד לא היה כתב אישום נגד דוד אפל: אני לא חושב שרה"מ היה מזמין לעצמו כל כך הרבה בעיות בקואליציה עבור תוכנית שאינו מתכוון ליישם".

 

מה יקרה בגדה, ומה ברצועה?

 

על פי התוכנית האפשרית של ראש הממשלה שנחשפה אתמול בבוקר יפונו 17 מתוך 21 ההתנחלויות ברצועת עזה, כששלושה יישובים בעלי משמעות ביטחונית בצפון הרצועה ישארו. בגדה יפונו פחות מכך במסגרת הצעדים החד צדדיים: על פי התכנון מדובר במספר התנחלויות. בלשכת רה"מ מדברים על מספר מצומצם מאוד.

 

בלשכת שרון הבהירו כי קו הבטחון לא יהיה חופף לתוואי גדר ההפרדה. "הגדר היא מכשול למניעת טרור והשינויים המתוכננים בתואי הגדר יתבצעו בלי קשר לתוכנית ההתנתקות", הבהירו.

 

גורמים בלשכת ראש הממשלה אומרים: "בוואקום מדיני-בטחוני חייבים לקחת יוזמה. מדובר על מהלך ביטחוני חד צדדי שישאיר פתח בכל שלב לחזרה ל'מפת הדרכים'. אם ה'מפה' אינה ניתנת למימוש צריך תוכנית אלטרנטיבית שתאפשר לחזור למפת הדרכים בכל רגע נתון, אם וכאשר תהיה ממשלה פלסטינית שתוכל לקבל עליה את ההתחיבויות".

 

הגורמים הדגישו: "מדובר על תוכנית שאמורה לצאת לפועל בטווח של השנה הקרובה. אסור שיווצר מצב שמפת הדרכים מתה, ולתמונה ייכנסו יוזמות רעות לישראל. לכן יש להיערך".

 

היועץ לבטחון לאומי, גיורא איילנד, פועל במשנה מרץ כדי לסיים את גיבוש התוכנית להערכות בקו בטחוני מחודש. איילנד צפוי להציג לראש הממשלה שלוש אלטרנטיבות לפינוי התנחלויות והערכות בקו בטחוני משופר, והוא נדרש לגבש את האלטרנטיבות לקראת פגישת שרון - בוש בוושינגטון.  


פורסם לראשונה 03/02/2004 00:07

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
יעביר מהלך? שרון
צילום: איי פי
צילום: איי פי
פגישה בוושינגטון. בוש
צילום: איי פי
צילום: אלכס קולומויסקי
שרון רציני. לפיד
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: אלכס קולומויסקי
הפינוי ביוני. אולמרט
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: מוטי סנדר
ההתנחלות נצרים. הסוף?
צילום: מוטי סנדר
מומלצים