שתף קטע נבחר

ערב ההכרעה: כולם חוששים משאננות של המתפקדים

הבוקר בשמונה תחל הספירה לאחור: ראש הממשלה, אריאל שרון, יוצא לקרב הפוליטי מהמכריעים בחייו - בדרך להגשמת תוכנית ההתנתקות החד-צדדית שלו. המתנחלים נאבקים במלוא העוצמה, וחוששים משאננות עקב ההצלחה בסקרים האחרונים. ראש הממשלה שיגר הודעה מוקלטת לטלפונים של אלפי מתפקדים. ח"כ הרצוג מהעבודה אמר כי אם שרון ייכשל, על העבודה לעשות הכל כדי להפילו מהשלטון. 443 הקלפיות יינעלו בעשר בלילה

לאחר חודשים של מאבק פוליטי ומדיני, ששיאו בלגיטימציה האמריקנית שהעניק הנשיא בוש לתוכנית ההתנתקות של שרון - ייצא לדרך הבוקר (יום א') בשמונה משאל המתפקדים בליכוד, שלתוצאותיו עשויות להיות השפעות מדיניות ופוליטיות מרחיקות לכת.

 

כ-193 אלף מתפקדי הליכוד יגיעו להצביע ב-443 קלפיות ברחבי הארץ. ההצבעה תסתיים בעשר בלילה. התוצאות יזרמו למצודת זאב בתל-אביב, ויתפרסמו במהלך הלילה.

 

כך נראו אמש הרגעים האחרונים טרם ההכרעה, בקרב שני הצדדים: מאמץ אחרון של ראש הממשלה, אריאל שרון, לשכנע את המתפקדים. עם צאת השבת, בשעה שמונה, הופעל מענה אוטומטי שטילפן אל אלפי מתפקדים.

 

שרון, בהודעה מוקלטת קצרה, נשמע אומר: "אני פונה אליכם עכשיו. זהו רגע מכריע בתולדות המדינה. איני רוצה לחשוב מה יקרה אם תוכנית ההתנתקות לא תעבור. אני לא רוצה לחשוב מה יקרה בביטחון, מה יקרה בתחום המדיני, מה יקרה בכלכלה, במשק, בבורסה ולכל תהליך השלום. אסור שהליכוד יתנתק מהעם. חייבים להצביע בעד תוכנית ההתנתקות ובעד הליכוד".

 

ל-ynet נודע אמש כי בניגוד לרושם שנוצר באחרונה בהשראת מקורביו, שרון לא מתכוון להתפטר אם יפסיד במשאל.

 

גם במטה "הליכוד שלנו" ערכו הכנות אחרונות: אנשי המטה שוחחו עם הפעילים, הרכזים האזוריים, ובדקו אם כלי הרכב וחומרי ההסברה מוכנים לקראת איוש המטות.

 

גורמים במטה אמרו ל-ynet, כי בשל הפער המסתמן בסקרים לטובת המתנגדים, יש חשש משאננות בקרב המצביעים.

 

כמו כן חוששים שם מהשפעת הראיונות שהעניק ראש הממשלה לערוצי הטלוויזיה השונים, ובהם אמר כי יילך לבחירות אם יפסיד במשאל. לטענת המטה, ערוצי הטלוויזיה לא איפשרו גם לשר עוזי לנדאו להתראיין "לשם האיזון".

 

יש"ע: כ-5000 מתנדבים לפעילות במהלך היום

 

ביישובי יש"ע הוכרז יום שבתון. התלמידים לא ילכו לבתי הספר, אלא ייצאו אל הצמתים באזורי הקלפיות כדי לנסות ולשכנע ברגע האחרון את מתפקדי הליכוד להצביע נגד. החמ"ל המרכזי יהיה בהתנחלות נווה דקלים שברצועה.

 

כ-4,000 מתנחלים מיהודה ושומרון יגיעו אל בתי המצביעים, ויסיעו אותם אל הקלפיות. גם מגוש קטיף ייצאו מאות מתנדבים ממונעים ללוות את המצביעים.

 

ראשי מועצת יש"ע יסתובבו במהלך היום בין הקלפיות. מחשש לזיופים במשאל, ביקשה מועצת יש"ע להציב משקיפים בכל קלפי, אולם רק בחלק מהקלפיות יהיו משקיפים. במקומות בהם לא יהיו כאלה, מתכוונים המתנחלים להציב נציג שיצלם מבחוץ במצלמת וידיאו את המתרחש.

 

הלחץ שהפעילו המתנחלים על מתפקדי הליכוד נמשך עד לרגע האחרון: בשל קדושת השבת והאיסור להשתמש בטלפון, עזבו רבים מתושבי גוש קטיף את היישובים, ובילו את השבת בערים מרכזיות ברחבי הארץ. בבתי הכנסת נפגשו המתנחלים עם פעילים, בניסיון שכנוע אחרון.

 

רחלי חג'בי, בת 23, תושבת נווה דקלים, סיפרה אמש ל-ynet: "עשינו את כל מה שיכולנו. מה שנשאר עכשיו זה הפוש האחרון בקלפיות. אני מאמינה שנצליח. זה לא השלב האחרון של המאבק שלנו. לדעתי זוהי רק ההתחלה".

 

את השבת עשתה חג'בי, נשואה ואם לשתי בנות, עם בני משפחתה בנתניה, כדי לנסות עד הרגע האחרון להשפיע על מתפקדי ליכוד בעיר. גם היום היא מתכוונת להיות בקלפי בנתניה.

 

ראש מועצת קדומים וחברת הנהלת מועצת יש"ע, דניאלה וייס, אמרה כי "מחר עומד להסתיים אחד הקרבות במערכה הארוכה על ארץ ישראל, ואולם המערכה תימשך".

 

לדבריה, "תהא תוצאת המשאל אשר תהא - המחנה הלאומי רשם בה מספר הישגים מפליגים: עשרות אלפי בתים ברחבי המדינה נפקדו על ידי אנשי גוש קטיף, יהודה שומרון ובנימין. אלפי אנשים נענו לקריאה, עזבו ערב ערב את ביתם ויצאו לעיירות ולערים. כמו כן, המפגן הענק של הסולידריות ביום העצמאות הראה כי גטש קטיף לא לבד".

 

בשמאל עוקבים

 

ח"כ יצחק הרצוג מהעבודה, שעוקב בדריכות אחר משאל מתפקדי הליכוד אמר ל-ynet כי אם ראש הממשלה ייכשל במשאל, על מפלגת העבודה לעשות הכל על מנת להפילו מהשלטון וללכת לבחירות. לדבריו, "נצטרך להוכיח כי הסיסמה 'רק הליכוד יכול' אינה נכונה, והיא שקר וכזב".

 

כמו כן אמר הרצוג: "לקח אחד ברור לי מהתהליך שעבר הליכוד בשבועות האחרונים. מהלך דרמטי מהסוג הזה חייב להיות מעוגן בחקיקה מסודרת. יש לשקול חקיקת חוק משאל עם, שימנע חלק מתופעות הביריונות והכוחנות של קבוצה קטנה בעם, כפי שאנחנו רואים אותה בליכוד".

 

להערכתו, אם ראש הממשלה ינצח, תוך זמן קצר תוקם ממשלת אחדות. "אם שרון ינצח, הוא יתחזק מאוד מבחינה ציבורית, וזה יאפשר לו מרחב תמרון פוליטי. המערכת הפוליטית תמתין להחלטתו של היועץ המשפטי, מני מזוז, אבל באופן כללי היא תנוע לכיוון אופציה של אחדות לאומית. אם הוא יפסיד, המערכת הפוליטית תיכנס לסיחרור".

 

המשטרה נערכת בכוננות שיא

 

המשטרה תיערך היום בדומה ליום שבו מתקיימות בחירות כלליות. אלפי שוטרים, מתנדבים ושוטרי מג"ב יהיו פזורים ברחבי הארץ, ויתוגברו הסיורים הגלויים והסמויים. כמו כן תתוגבר הפעילות בקו התפר ובעוטף ירושלים.

 

בכניסה לקלפיות יהיו מאבטחים שיבדקו את הנכנסים. המשטרה תיערך גם לאפשרות של הפרות סדר ליד הקלפיות.


פורסם לראשונה 01/05/2004 21:15

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
לגיטימציה אמריקנית. בוש ושרון
צילום: איי פי
צילום: תומריקו
המתנחלים ימשיכו במאמץ של הרגע האחרון
צילום: תומריקו
צילום: שאול גולן
אלפי שוטרים יאבטחו את הבחירות
צילום: שאול גולן
צילום: איי פי
הקלפיות ייפתחו בשמונה. ארכיון
צילום: איי פי
צילום: מיכאל קרמר
התוצאות יזרמו למצודת זאב. ארכיון
צילום: מיכאל קרמר
מומלצים