שתף קטע נבחר
צילום: גיל יוחנן, גבי מנשה

המבקר: הולנדר קידם את העוזרת שלו בניגוד להנחיות

המבקר מצא כי נציב שירות המדינה שמואל הולנדר פעל לקידום העוזרת שלו עדנה אלפסי לתפקיד סמנכ"ל ללא מכרז כנדרש, וכן העניק לה שכר שלא כדין. בנציבות אומרים: "מכרז אינו דרך הקידום היחידה המקובלת בשירות המדינה"

מבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס, מצא ליקויים במינוי בלשכת נציב שירות המדינה, שמואל הולנדר. המבקר מצא כי הנציבות פעלה לקידום עוזרת במשרת אמון ללא מכרז כנדרש, שינתה את תקן המשרה האמורה בניגוד להנחיות שלה עצמה, והעניקה לעוזרת שכר שלא כדין ובניגוד לכללים שהנציבות מופקדת אכיפתם והטמעתם בשירות המדינה.

 

כתבות נוספות על דו"ח מבקר המדינה:

המבקר מצא כי הנציב הולנדר פעל לקידומה של עוזרתו עדנה אלפסי לתפקיד סמנכ"ל בנציבות, והמשיך להעסיקה, בנוסף לתפקידה החדש, גם בתפקידה הקודם - עוזרת לנציב. לדברי המבקר, שילוב כזה חותר תחת עקרון ההפרדה החדה והברורה בין משרות אמון לבין משרות מקצועיות-ביצועיות, ועלול לשמש תקדים לא ראוי בשירות המדינה.

 

לדברי המבקר, עוד בטרם סיימה אלפסי את תפקידה בלשכתו של הולנדר, הבטיח לה הנציב שלא כדין את מעמדה בתפקיד מקצועי, שקבע מראש, שהיה שונה בתכלית מתפקידה הקבוע, ובכלל זה פטר אותה ממבחן או מעמידה בפני ועדת בוחנים, כנדרש בתקשי"ר.

 

בנוסף, באישורו של הולנדר שינתה הנציבות את תקן משרתה של אלפסי פעמיים בתוך 8 חודשים, לצורך שדרוג מעמדה ללא מכרז, בניגוד להנחיות הנציבות.

 

המבקר מצא עוד כי אלפסי קיבלה שכר שלא כדין, תוך התעלמות מהתקשי"ר ומהכללים שעל אכיפתם והטמעתם אחראים בשירות המדינה.

 

כשהועסקה אלפסי בתפקיד עוזרת הנציב, עמד שכרה על שכרו יועץ בכיר - 23 אלף שקל בחודש. עם מינויה למשרה קבועה של "ראש אגף מינהל ומשאבי אנוש", היה שכרה אמור להיות כ-5,500 שקל (שכר היסוד לפי הוותק) עד מועד מינויה לסמנכ"ל למינהל.

 

הבדיקה העלתה כי ממועד מינויה של אלפסי ל"ראש אגף מינהל ומשאבי אנוש" בינואר 2004 ועד מועד אישור חוזה הבכירים שלה בינואר 2005, המשיכה לקבל שכר של עובדת לשכה, אף על פי שלא איישה את המשרה בתקן של עוזרת מקצועית לנציב.

 

תגובת נציבות שירות המדינה

 

מנציבות המדינה נמסר בתגובה כי שינויי התקן נעשו כדי להתאים את המשרה למטלות שבוצעו על ידי אלפסי ולקבע את משרתה. הנציבות הסבירה בתגובתה כי לדעתה "מכרז אינו דרך הקידום היחידה המקובלת בשירות המדינה".

 

לדברי המבקר, יש לראות בתמיהה רבה את טענת הנציבות, ומן הראוי כי הנציב והנציבות יפעילו גם במקרה האמור את אותן אמות מידה שעל הנציבות להפעיל במסגרת תפקידי הפיקוח והבקרה שלה לגבי שירות המדינה בכללותו, ויקפידו על שוויון הזדמנויות בין המועמדים במסגרת של מכרז.

 

הנציבות מסרה בתגובה לעניין השכר, כי אלפסי "קיבלה את השכר שהגיע לה כעוזרת בכירה לנציב מן הטעם הפשוט - שהיא מילאה תפקיד זה... האם בשל העובדה שהיא מילאה שני תפקידים, היא לא היתה זכאית לקבל את השכר המגיע לעוזר הנציב?".

 

לדעת משרד מבקר המדינה, תשובתה של הנציבות בכל הנוגע לעובדת סותר את עמדתה של הנציבות עצמה, כפי שבא לידי ביטוי בהודעת הנציבות סא/31. אין זה סביר ואין זה תקין ליצור מצב שבו עובדת "נהנית מכל העולמות" - מועסקת במשרה קבועה של עובד מקצועי ומקבלת שכר של עובד לשכה, בחריגה מהמקובל והנהוג בשירות המדינה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עינת אנקר, לע"מ
שמואל הולנדר, נציב שירות המדינה
צילום: עינת אנקר, לע"מ
מומלצים