שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  צילום: ויזואל/פוטוס

  בית? מה זאת אומרת?

  זיכרונות? אני חיה את ההווה וקצת טיפה עתיד; געגוע? תמיד יש; עקירה? השורשים שלי נגמרים עם אמא שלי. אילנה רובינא מתארחת במדור אסוציאציות

   

   

  אילנה רובינא היא פרי אהבתם האסורה של מלכת הבמה העברית, השחקנית חנה רובינא והמשורר אלכסנדר פן. רובינא הבת נולדה מחוץ לנישואין, לידה שעוררה שערוריה גדולה בתל-אביב הקטנה שהתקשתה לסבול באותה התקופה חריגים. בראיונות עם רובינא האם העידה על עצמה הגברת הראשונה של התיאטרון כמי שלא רצתה ילדים ואמרה כי פן הוא ששכנע אותה. "הוא אמר לי שאשה אינה שלמה באמת אלא אם היא עוברת את חווית הלידה והאמהות", כך סיפרה לבתה.

   

  רובינא נולדה בבית החולים הדסה בירושלים, כיוון ששם, בעיר הקודש, האמינה אמה שראוי לבתה להיוולד. אילנה רובינא נולדה בט"ו בשבט (10 בפברואר 1934) ומכאן שמה. אמה, שסבלה מרעלת הריון, היתה מרותקת למיטתה במשך חמישה חודשים אחרי הלידה ונשקפה סכנה לחייה. בבתי הכנסת בישראל התפללו לשלומה. עם לידתה החל הריחוק בין רובינא לבין פן, שאמרה כי אינה רוצה לגדל את ביתה לצד אב אלים, שתיין ורודף נשים. גרסה אחרת טוענת שפן היה זה שהחליט להתנתק כיוון שהתקשה לחיות לצדה של מונומנט מהלך ובשל גילה המבוגר.

   

  אילנה רובינא גדלה בצילם הכבד של הוריה. התינוקת היפהפיה גדלה לפרקים במשפחות אומנות וכילדת חוץ בקיבוץ גבע. הקשר בין פן לבין הילדה נשמר על אש קטנה והוא היה מבקר אותה לפעמים. חדרה של אילנה בדירה בתל-אביב הושכר לשחקן יוסי ידין. רובינא למדה אופרה וזמרה באיטליה ולפרנסתה עבדה כדוגמנית למורת רוחה של אמה. בתחילת שנות השישים הופיעה על במת תיאטרון הקאמרי במחזה המוזיקאלי "קפיטן קרליוז" בבימויו של שמואל בונים. רובינא החליפה במחזה לתקופה קצרה את נחמה הנדל שיצאה להופעות בחו"ל.

   

  בשנות השבעים היתה אילנה רובינא אחת הזמרות המפורסמות בישראל ובין להיטיה זכורים לטובה "לך איתה" ו"הגבירה בחום" שביצעה ביחד עם יוסי בנאי. בשנת 1956 נישאה אילנה רובינא לביל סטיוארט, אמריקני שהכירה במהלך לימודי האופרה באיטליה. בראיון לעיתון אמר סטיוארט כי בסתר כינתה אילנה רובינא את אמה "מדיאה". לאחר גירושיה מסטיוארט נישאה אילנה רובינא לקומיקאי ושובר הלבבות הישראלי אורי זוהר ומאוחר יותר לאיש העסקים גוריון ויסמן, עמו חיה בפריז ולו ילדה את בתה מאיה. בשנת 1970 חזר הזוג לישראל ורובינא קיבלה הצעה לשיר בפסטיבל הזמר החסידי ובו זכתה במקום הראשון. ויסמן הלך לעולמו בשנת 1973 ממחלת הסרטן. בשנת 1980 נפטרה חנה רובינא. אילנה רובינא נשאה ברביעית לאיש העסקים רפי ויזר, שהתאבד בשנת 2005 בדירתם בלונדון.

   

  רובינא גרה במשך שנים ארוכות בבירה הבריטית, שם מתגוררת בתה. בשנה האחרונה עלה שמה של רובינא לכותרות כשנדרשה לפנות את דירתה בתל-אביב בעקבות חובות כבדים שהותיר אחריו בעלה. בעקבות מצבה הכלכלי החליטה רובינא לחזור לבמה אחרי שנים של היעדרות ממנה. לצדו של השחקן וידיד המשפחה שלמה בר-שביט העלתה רובינא מופע המשלב משיריה ומסיפורים מאחורי הקלעים של משפחתה.

   

  אסוציאציות קודמות:

   

  רונית אלקבץ

  סטיב רייך 

  לוק בסון 

  סמי מיכאל 

  זובין מהטה 

  איתי טיראן 

  עמוס גיתאי 

  רוברט מקי 

  אחינועם ניני 

  דוד אופק

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: נדב אנקר
  אילנה רובינא. זמרת
  צילום: נדב אנקר
  לאתר ההטבות
  מומלצים