שתף קטע נבחר

המפכ"ל על כנופיית השוטרים: לא אקים ועדת חקירה

ביום שבו עוברת המשטרה זעזוע התייצב רב ניצב דודי כהן למסיבת עיתונאים ואמר: "אין לי שום כוונה להקים ועדות עקב האירוע. קצתי בוועדות". המפכ"ל גינה את התנהגות השוטרים שהניחו מטעני חבלה נגד עבריין, אך ביקש להדגיש שמדובר בהתארגנות מקומית. עוד סיפר כי כבר אתמול הוצמדה אבטחה לשוטרים-החשודים

"אין לי שום כוונה להקים ועדות עקב האירוע. באופן אישי קצתי בוועדות". כך אמר אחר הצהריים (יום ג') מפכ"ל המשטרה בהתייחסו לפרשה החמורה שהותרה מוקדם יותר לפרסום. על פי החשד, ארבעה בלשים וקצין משטרה נהפכו "כנופייה" שניכסה לעצמה שיטות פעולה עברייניות, נקמה על השלכות רימונים והטמינה מטעני חבלה נגד עבריין. המפכ"ל גינה את התנהגות השוטרים, אך אמר כי מדובר בהתארגנות מקומית בלבד.

 

עוד על רעידת האדמה במשטרה:

 

"אני רואה בחומרה רבה אירוע מסוג זה", אמר המפכ"ל. "השוטרים פעלו בניגוד מוחלט לתפקידם, לנורמות ההתנהגות ולכל מה ששוטר חונך עליו. מדובר בהתארגנות עצמית של שוטרים ולא מעבר לכך ואני בטוח שימוצה עמם הדיון והם לא ישרתו במשטרה. המפכ"ל ציין כי המשטרה לא תסייע משפטית לחמשת השוטרים החשודים אך סיפר כי כבר אתמול קיבלו אותם שוטרים סיוע הגנתי סביבם וסביב בתיהם.

 

"מה שקרה מתחבר לשורה של אירועים בחודשים האחרונים בחברה הישראלית כלפי אזרחים ושוטרים, כמו האירוע בפקיעין", אמר רנ"צ כהן. "השוטרים מאוימים על ידי ארגוני פשע - אנחנו שומרים עליהם בסל אבטחה הדוק מאוד, וזה על רקע מילוי תפקידם.

 

"לא יעלה על הדעת ששוטר במשטרת ישראל יחשוש לשלוח את ילדו לגן. אני כמפכ"ל חייב לעצור ולחשוב איך מגבירים את הביטחון האישי של האזרחים והשוטרים". המפכ"ל ציין כי בעבר, עוד לפני שמונה לתפקידו הנוכחי, איימו עליו עבריינים ושרפו את רכבו.


השוטרים-נאשמים בדיון בבית המשפט (צילום: דורון גולן) 

 

המפכ"ל הוסיף ואמר: "אני משרת 30 שנה במשטרה. מעולם לא נתקלתי בשוטרים שבכזו בוטות נטלו את החוק לידיהם. יש במשטרה שוטרים שמאוימים, אבל הם לא לקחו את החוק לידיהם. צריך לראות את האירוע בראייה ארגונית כוללת. מחובתי להעלות את סוגיית כושר ההרתעה של מערכת אכיפת החוק ברמה לאומית. יש כוונה לטפל בכוח ההרתעה של המשטרה - לא תהיה עצימת עיניים אצלי בנושא זה".

 

"לא צריך לצאת מזה לכותרות חריגות"

"מדובר באירוע חמור ונקודתי - אין עצימת עיניים", המשיך המפכ"ל בדבריו. "מדובר בשוטרים טובים ללא מופעי משמעת, שטעו טעות חמורה בשיקול הדעת". עם זאת אמר רנ"צ כהן "לא צריך לצאת מזה לכותרות חריגות. יש נורות אדומות שנדלקות לנו כל הזמן. בין האירוע הבודד הזה לבין זה שיש פה טעות של כל המערכת - אוזלת יד של המערכת - המרחק גדול".

 

על השאלה האם המשטרה נכשלה בהגנה על השוטרים שהגיעו למצב שאליו הגיעו, השיב המפכ"ל: "לא, לא נכשלנו. אנחנו מתמודדים יום-יום כנגד ארגוני הפשיעה ונמשיך לפעול נגדם". המפכ"ל ציין כי בחצי השנה האחרונה מחמירים מאוד עם שוטרים שעברו עבירות משמעת, וכי 52 שוטרים פוטרו ב-2007 לאחר שעברו עבירות משמעת.

 

בצהריים הותרו לפרסום החשדות בפרשה שמחוללת בחודש האחרון סערה במשטרה: איך הפכו ארבעה בלשים וקצין משטרה, ששירתו בתחנות נהריה ועכו, ל"כנופייה" שניכסה לעצמה שיטות פעולה עברייניות, נקמה על השלכות רימונים והטמינה מטעני חבלה נגד עבריין.

 

סגן מנהל מח"ש, שלמה (מומי) למברגר התייחס הבוקר לפרשה ואמר: "אנשי משטרה אימצו שיטות של ארגוני פשיעה. קבוצת שוטרים חברה יחד כתא מחתרתי". לדבריו, "זוהי אחת התופעות החמורות ביותר שמח"ש נתקלה בה מאז הקמתה לפני 15 שנה".

 

על פי החשדות, חמשת השוטרים היו מעורבים בניסיון לפגוע בעבריינים מנהריה

באמצעות הטמנת לבנות חבלה לפני כשנה. במח"ש חושדים כי החמישה תכננו לפגוע בעבריין מיכאל מור, כנקמה על השלכת רימונים לעבר בתי שוטרים בעיר. בהם רימון יד שהושלך לעבר ביתו של בלש, אחד החשודים שנעצרו. כמו כן, נעצר בפרשה אזרח תושב הצפון שכונה "המהנדס" והוא על פי החשד סיפק את חומרי הנפץ ששימשו את החבורה.

 

בצהריים נודע כי כבר ביום שבו הושלך רימון רסס אל ביתו של אחד השוטרים, נועדה ה"כנופייה" מתחנת נהריה והתלבטה כיצד לנקום בעבריין שבו חשדו. כתב האישום שהוגש נגד חמישה חשודים מגולל כיצד בפגישה נוספת בראש הנקרה הגיע "המהנדס", הציע להשתמש במטעני צינור, והסביר כיצד לעשות זאת. משטרה בטלטלה

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המפכ"ל כהן
צילום: גיל יוחנן
זירת המטען ברכב
צילום: יואב מינץ
מומלצים