שתף קטע נבחר

מקורבי קצב ל-ynet: הטלת הקלון - לצורכי נקמה

הנשיא לשעבר, משה קצב, יכריע לאחר התייעצויות עם פרקליטיו ומקורביו האם לצאת לקרב נגד הקלון, אותו מבקשת הפרקליטות להטיל עליו במסגרת הגשת כתב האישום נגדו. ל-ynet נודע כי ההתעקשות סביב שאלת הקלון היא של קצב עצמו, בניגוד לעמדת חלק מפרקליטיו. מחר בערב: צעדת מחאה בתל-אביב

עורכי דינו ויועציו של נשיא המדינה לשעבר, משה קצב, יכריעו היום (יום ד') בשאלה האם לעמוד על כך שלא יוטל קלון על קצב, לקראת הגשת כתב האישום נגדו לבית משפט השלום בירושלים מחר. ל-ynet נודע כי ההתעקשות סביב שאלת הקלון היא של קצב עצמו, בניגוד לעמדת חלק מפרקליטיו. עם זאת, גם בקרב צוות הפרקליטים קיים תסכול מסוים מהחלטת הפרקליטות לדרוש להטיל קלון על הנשיא לשעבר.

 

מקורבי קצב הביעו תרעומת על התעקשות הפרקליטות בשאלת הקלון. "זה נראה כמו קלון לצורכי נקמה", אמרו המקורבים ל-ynet. "האישום המרכזי - ליטוף ברגל, זו לא עבירה שבמדינת ישראל נותנים עליה קלון". לדבריהם, "גם בהשוואה לפרשת רמון, שם נקבע כי אין קלון, הרי שנשיאת בית המשפט העליון אמרה שמדובר בעבירות קלות יותר ואף התייחסה לכך בפסק דינה". אם יוטל בסופו של דבר הקלון על קצב, יישללו ממנו הטבות בסך 1.1 מיליון שקל בשנה.

 

הנשיא לשעבר קצב ידון עם מקורביו, צוות פרקליטיו ויועציו בשאלת הקרב על הקלון. מלבד ההכרעה בשאלה זו, צפויים קצב, היועצים והפרקליטים להכריע בשאלה האם וכיצד על הנשיא השמיני של מדינת ישראל לצאת בהודעה פומבית בעקבות הכרעת בית המשפט.

 

הפרקליטות: נדרוש להטיל קלון

נציגי היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, הדגישו אתמול כי בכוונתם לדרוש הטלת קלון על קצב. בלשכת מזוז ובפרקליטות המדינה הביעו סיפוק רב מפסיקת בג"ץ, שדוחה את העתירות נגד עסקת הטיעון. "בחרנו בדרך שנראתה לנו כנכונה ביותר", אומרים בפרקליטות. "אנו מאמינים שבחרנו נכון, ומביעים קורת-רוח מכך שבית המשפט קיבל את עמדתנו".


שלושה נגד שניים. שופטי בג"ץ (צילום: גיל יוחנן)

 

אחד מפרקליטיו של קצב, עו"ד ציון אמיר, אמר ל-ynet כי אין להטיל קלון על קצב. "המשמעות היא שזו כנראה אבן נגף בדרך להגשמת הסדר הטיעון. זו היא הפרה של הסדר הטיעון מכל זווית שאנחנו מביטים בה. אנחנו נצטרך לשקול את הכל. לא נוכל להשלים עם תוצאה של קלון".

 

שותפו, עו"ד אבי לביא, התבטא לאחר הכרעת בית המשפט בצורה חריפה יותר. "נבחן את הניואנסים בפסק הדין, ויש אפשרות סבירה שנחזור בנו מהסדר הטיעון. אם נראה הערות הנוגעות לקלון, אני חושב שהמילה האחרונה עדיין לא נאמרה".

 

ארגוני הנשים: נצא למאבק נגד העסקה

הכשרת עסקת הטיעון לא עברה ללא שתיקה מצדם של ארגוני הנשים. בכינוס מיוחד החליטו פעילים ופעילות מ-14 ארגוני נשים וארגוני נפגעות אלימות מינית לפתוח בסדרת פעולות מחאה ברחבי הארץ. במקביל, פנתה שדולת הנשים יחד עם התנועה לאיכות השלטון ועמותת "קולך" ליועץ המשפטי לממשלה בבקשה לעכב את הגשת כתב האישום, על-מנת שניתן יהיה להגיש בקשה לדיון נוסף בבג"ץ, בהרכב מורחב.


ישיבת החירום של ארגוני הנשים (צילום: ירון ברנר)

 

ב-17:00 צפויה לצאת מכיכר רבין צעדת מחאה, תחת הכותרת "הפרקליטות - הקצב של המדינה". הצעדה אמורה להסתיים כעבור שעה, מול בניין פרקליטות תל-אביב, שם תיערך הפגנת מחאה. בארגוני הנשים מצפים שאלפי תומכים יגיעו להפגנה. במהלך הישיבה הועלו אפשרויות מחאה נוספות, כמו הפגנות מול ביתו של קצב בקריית מלאכי, פעולות מחאה ברחבי הארץ והפגנות מול בניין פרקליטות המדינה.

 

במהלך הישיבה אמרה שולה קשת, מנכ"לית תנועת אחותי: "הציבור לא אדיש, הוא פשוט לא מאמין יותר ברשויות". דורית אברמוביץ', שמרכזת את ארגוני הנשים, אמרה, ל-ynet: "אנחנו מבטיחות מחאה לא מנומסת. הפעולה מחר, הצעדה מחר זוהי פעולה ראשונה בסדרת פעולות מחאה שיהיו בכל רחבי הארץ".

 

א' מבית הנשיא: כופפו את הצדק

שופטי בג"ץ אישרו את הסדר הטיעון עם קצב על חודו של קול. במסגרת ההסכם מיוחסות לו עבירות מין קלות בלבד - מעשים מגונים תוך הפעלת אמצעי לחץ והטרדה מינית של שתיים מן המתלוננות נגדו. שלושה מהשופטים - אילה פרוקצ'יה, אשר גרוניס ואליעזר ריבלין - החליטו לדחות את עתירות ארגוני הנשים והתנועה לאיכות השלטון נגד הסדר הטיעון.

לעומתם, בדעת מיעוט, סברו הנשיאה דורית ביניש והשופט אדמונד לוי כי יש לאמץ את העתירות - ולבטל את העסקה.

 

בעוד שבבית קצב בקריית-מלאכי קיבלו את הבשורה בסיפוק, א' מבית הנשיא הביעה מורת רוח מה"אור הירוק" שהעניק בג"ץ לעסקת הטיעון. "התאכזבתי מכך שעורכי-הדין כופפו את הצדק והאמת", אמרה א'. "אני יודעת שבלעדיי, הציבור בישראל לא היה נחשף למעלליו של משה קצב לאורך שנים ארוכות ונגד נשים רבות. אני חשה יום-יום את אהדת הציבור, שיודע את האמת על מה שקרה בבית הנשיא, למרות משחק השקר המשפטי של פרקליטיו".


פורסם לראשונה 26/02/2008 22:58

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קצב. מתעקש
צילום: איי אף פי
עו"ד אמיר. מפירים את ההסדר
צילום: גיל יוחנן
עו"ד לביא. חזרה מההסדר?
צילום: גיל יוחנן
מזוז. שביעות רצון בפרקליטות
צילום: גיל יוחנן
א'. כופפו את הצדק
צילום: ניב קלדרון
מומלצים