שתף קטע נבחר

גורם פוליטי: "בר-און מתעקש על רשת הביטחון"

בכירי האוצר מגדירים את תוכנית רשת הביטחון הפנסיוני שהם עצמם יצרו כבזבוז כסף לקופת המדינה. אבל מי, בעצם, נתן את ההוראה להכין את התוכנית? גורם פוליטי בכיר: "שר האוצר, רוני בר-און, הוא זה שהפעיל את סמכותו בעניין". התוכנית תוגש לראש הממשלה ביום רביעי

בכירי האוצר הגישו אתמול  ליועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, תוכנית מצומצמת לרשת ביטחון פנסיוני לחוסכים ותיקים. התוכנית, שתוגש השבוע למליאת הממשלה, אינה תואמת את דרישות ההסתדרות ואינה מונעת את סכנת השביתה הכללית במשק.

 

 

שר האוצר, רוני בר-און, הודיע הערב (יום ב') כי התוכנית תוצג לראש הממשלה, אהוד אולמרט, ביום רביעי, עם שובו מארצות הברית.

  

בכירי האוצר עצמם, מצדם, טוענים כי התוכנית מהווה בזבוז של עשרות מיליארדי שקלים מכספי משלם המסים, ורומזים כי הם הכינו אותה מתוך כפייה ולא מרצונם. אבל מי, בעצם, כפה על בכירי האוצר להכין תוכנית שהם עצמם אינם רוצים בה? גורם פוליטי בכיר אומר כי: "שר האוצר, רוני-בר-און, הפעיל את סמכותו ומנהיגותו והתעקש כי פקידי משרד האוצר יכינו תוכנית לרשת הביטחון. ההוראה לא באה מראש הממשלה אלא משר האוצר".

 

"התערבות היחידה של ראש הממשלה במשבר הייתה הצהרתו, לפיה צריך לכלול מרכיב של חיסכון פנסיוני בתוכנית ההאצה למשק, בתנאי להסכמה של הכנסת לאשר יחד עם תוכנית ההאצה את תקציב המדינה. ראש הממשלה, הנמצא כעת בארצות הברית, מגבה את שר האוצר בר-און אבל אינו מעורב בנושא באופן ישיר. היוזמה להפעיל את האוצר הייתה של השר בר-און ורק שלו. בר-און ממשיך להתעקש על כך גם עכשיו".

 

גורם בדרג המקצועי במשרד האוצר הציג את הדברים קצת אחרת: לדברי אותו גורם, השר לא הורה לגורמים המקצועיים להכין תוכנית לרשת ביטחון כדי שהיא תיושם, אלא פשוט ביקש מהם להכין לו תוכנית עבודה כדי שיבין את היתרונות והחסרונות של תוכנית כזו. לטענת אותו גורם, ייתכן שהדברים יצאו משליטתו של האוצר והתוכנית שהוכנה כבלון ניסוי תיושם בפועל.

 

ויכוח סוער במשרד האוצר

יצויין כי עמדת בכירי משרד האוצר - החשב הכללי שוקי אורן, הממונה על הביטוח ושוק ההון ידין ענתבי, והממונה על התקציבים רם בלינקוב, נגד רשת ביטחון, אינה מקובלת על כל הדרג המקצועי במשרד. בתוך המשרד יש ויכוח סוער על הנושא. בר-און לא כפה את דעתו על כל הדרג המקצועי - אלא הכריע בוויכוח פנימי קיים.

 

התוכנית שהכין הדרג המקצועי כוללת לא רק רשת ביטחון פנסיוני אלא שורה של צעדים נוספים להתמודדות עם המשבר הפיננסי, בהם התערבות בשוק ההון, ולפי הערכות גם רכישת איגרות חוב של חברות המתקשות לפרוע את חובותיהן למשקיעים.

 

מלשכת שר האוצר נמסר בתגובה: "צמרת האוצר כולה רתומה עם השר לדיון בנושא שוק ההון ומכלול הצעדים הרלוונטיים בנושא זה. לכשיתגבשו הצעדים הם יובאו לידיעת השוק והציבור".


פורסם לראשונה 24/11/2008 15:31

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתן את ההוראה. בר-און
צילום: גיל יוחנן
מומלצים