שתף קטע נבחר

יהדות זה הכי הכי, כבר שנתיים

ט"ו בשבט הגיע, חג ליהודים: ערוץ ynet יהדות מציין שנתיים לקיומו, וזה הזמן להיזכר ברגעים הגדולים. הצטרפו לחגיגה

לפני 3,000 שנה ניתנה תורה על הר סיני, ומאז לא הפסיק העם היהודי להגות בה: תורה שבכתב, תורה שבעל-פה, וגם תורה מקוונת. בשנתיים האחרונות התפתחה ב-ynet במה מובילה וייחודית לדיון, יצירה והכרה של העולם היהודי, על גווניו השונים. במלאת שני ט"ו בשבטים לערוץ היהדות, אתם מוזמנים לתת יחד איתנו מבט קצר אחורנית.

 

 

ב-12 החודשים האחרונים פורסמו בערוץ היהדות כתבות, חשיפות, טורים, מדורים, שאלות ותשובות, סרטונים ושירים, שהציגו בפניכם את האירועים הכי חשובים ומעניינים שהתרחשו בעולם היהודי. אז מה אהבתם? מה ריגש אתכם? ממה צחקתם? ומה עיצבן? ynet יהדות גאה להגיש לכם את רשימת ה"הכי הכי" - בפעם השנייה:


ארון קודש, במה, ספסלים, עזרת נשים. בכל בית כנסת תמצאו את אותם אלמנטים, ולמרות זאת - לכל מקום אופי משלו ויופי משלו. לקראת יום הכיפורים פנה ynet לעשרה אדריכלים, שבחרו עשרה בתי כנסת יפים ומיוחדים בארץ. פרויקט חגיגי - עם עשרות תמונות - בשני חלקים.


רגע לפני שהיא מקבלת את הגט שלה מלובש מדים, כשהיא עם בטן הולכת ותופחת, חיברה יעל (שם בדוי) מכתב גלוי אל כל הצעירים הדתיים. כ-70 אלף גולשים קראו את פנייתה: "אל תתחתנו כי כולם ככה, אל תסמכו על היכרות בת חודשיים. יש אלטרנטיבה לחתונה בגיל 20 עם איש זר".


בהחלטה חסרת תקדים קבע בית הדין הרבני הגדול כי יש להעמיד בסימן שאלה את כל הגיורים שנעשו משנת 1999 ע"י הרב חיים דרוקמן, העומד בראש מערך הגיור. בית הדין דחה ערעור שהגישה אישה, שהתגיירה לפני כ-15 שנה בעזרתו של הרב דרוקמן ובית דין אזורי קבע שהיא וילדיה אינם יהודים.


בימי מבצע "עופרת יצוקה" נפוצה שמועה על אשה שהציגה עצמה כרחל אמנו וסייעה לחיילים בקרב. הרב המקובל מרדכי אליהו נשאל האם להאמין לכך והשיב: "זה נכון. ביקשתי ממנה להתפלל עליהם". בעולם הדתי התעורר פולמוס רוגש האם להאמין לסיפור רחל או לא.


מסב לאב, ומאב לבן, עוברים הלחנים המיוחדים של השירים בהגדה של פסח - האם לא הגיע הזמן לחדש? בפרויקט חגיגי ומיוחד של ynet יהדות העניקו אמנים ישראלים את הגירסה שלהם לשירי ההגדה וגם לשירים של פסח. שימרו את הלינק לסדר פסח הקרב ובא.


לפני שחצה את הקווים לפוליטיקה, דאג אורי אורבך להגיש לקוראי ynet מדי שבוע מנה של דעתנות משולבת בהומור סרקסטי. ביוני האחרון היו אלה תוכניות הבישול שהציגו גורמה שרצים בפריים-טיים והוציאו את אורבך מהכלים (הכשרים). דוגמה טיפוסית. 


שבוע וחצי לאחר שהקימו אתר אינטרנט, ההומואים הדתיים פנו במכתב לכל הנהגת הציבור הדתי וביקשו להכיר בהם כחלק מהחברה הדתית. המכתב פורסם לראשונה ב-ynet ורב האתר החדש אמר: "הדיאלוג עם הבחורים, המשפחות, הרבנים, המחנכים והסביבה, ייצור הבנה למצוקה הנוראית בה הם נמצאים".


האם הישגים בתחום הספורט דוחים קבורה? השחיין אלון מנדל בחר להשתתף במשחה האולימפי בבייג'ינג, ועיכב את קבורת אביו, שמת בתאונה ביתית. הרב ישראל רוזן הצר על האסון שאירע למשפחת מנדל, אך במאמר ל-ynet טען כי השחיין היה צריך לנהוג אחרת - ו"הקפיץ" מהכיסא מאות טוקבקיסטים זועמים.


יותר מ-200 סיפורים קצרים בהשראת היהדות נשלחו לתחרות "אגדתא", שערך ynet בשיתוף עם "בני עקיבא". שלושת השופטים - אריאנה מלמד, אמונה אלון ומיכאל שיינפלד - בחרו חמישה סיפורים שעלו לגמר - ומתוכם בחרו הגולשים את המנצחים הגדולות, או יותר נכון - המנצחות. קבלו אותן.


כחודש לפני החג, בית המשפט לעניינים מקומיים בירושלים פסק כי אין לאסור על מכולות, פיצריות ומסעדות למכור חמץ בפסח. חברי הכנסת הדתיים קפצו כנשוכי נחש, והשר יצחק כהן תקף: "בית המשפט מצמיד אקדח לרקה של העם היהודי". גם אתם טיקבקתם בעוז - לא פחות מ-1,597 גולשים הגיבו לכתבה: 878 נגד מכירת חמץ בחג, 719 בעד.


שנה הלכה, שנה באה, ומסורבות גט רבות עדיין כלואות בחיי הנישואין שלהן. ערב ראש שנת תשס"ט יצאו ynet ו"מרכז צדק לנשים" בפרויקט מיוחד שבו היישירו הנשים את מבטן למצלמה וקראו לבעליהן ולבתי הדין לשחרר אותן מכבליהן. האם יזכו ל"שנה של חופש"? 


חשבתם שאתם מכירים את התנ"ך? הנחתם שהנכם בקיאים בשפה העברית? סבורים הייתם שיש לכם עיניים ואוזניים חדות? ynet ו"מקרא-נט" הגישו את סדרת סרטוני "תנחידה" שטמנו בחובם ביטויים מן המקורות. האם זיהיתם את כל העשרה? אף פעם לא מאוחר מדי.


בכל יום שישי מפרסמת רוחמה וייס את הפרשנות שלה על פרשת השבוע. מה שהחל כטור שבועי מעניין, הפך עם הזמן לאתר התדיינות ער ובועט מאין כמותו. באמצעות מנגנון התגובות נוצר "בית המדרש של הטוקבקים", שכולל מאות תגובות, ומעלה רעיונות חדשים וזוויות אחרות על הנכתב בתורה. בואו ללמוד עם "דודי, פ"ת", "מים שקטים", "אפיקורוס", "מישהו", "אשתו של", "דתיה, ירושלים", "rubi", "בבה יגה" ורבים וטובים אחרים.


הילד שומר שבת ורוצה להיות ספורטאי מצטיין? מעכשיו יש לו סיכוי. יובל פרייליך, סייף צעיר, עשה היסטוריה כשעתר לבג"ץ נגד קיום תחרויות הסייף בשבת - וניצח. בפסיקה תקדימית חייב בג"ץ את איגוד הסייף למצוא לו פתרון. האם המדליה האולימפית הבאה תגיע מישיבת כפר הרא"ה? 


בזמן שהדרמה בבית חב"ד במומבאי היתה בשיאה, וממדי הטרגדיה עדיין לא היו ברורים, המלחין החסידי יוסי גרין התיישב דומע מול הפסנתר, והתפילה כמעט יצאה מאליה: "וכל מי שעוסקים בצורכי ציבור באמונה, הקדוש-ברוך-הוא ישלם שכרם". לצפות ולבכות


מתגייסים או לא, החרדים מוכיחים פעם אחר פעם שבזירה הכלכלית אין לוחמים טובים מהם. אחרי שאיש העסקים דודי וייסמן סירב להפסיק את פעילות רשת AM-PM בשבת, הכריזו החרדים חרם על כל עסקי הקבוצה: דור-אלון, הריבוע הכחול ואפילו רשת הסופרמרקטים שפע שוק, הפונה למגזר החרדי. זה עבד.


הוא חסיד חב"ד, הוא מעוטר בזקן, והוא יודע לעשות היפ-הופ ברמה גבוהה. קבלו את שניאור הסופר - או בכינויו בעולם המוזיקלי "DeScribe" - בהשמעת בכורה לשיר "אני מאמין" שמביא את הגאולה בקצב הראפ. היום דיסקרייב נמצא בארצות-הברית ועובד על מיני-אלבום משותף עם הראפר "Y-Love"


כערוץ שעוסק ביהדות, אנו מחויבים לשמור על המסורת. לכן, אחרי שבערב ראש השנה תשס"ח איחדנו בין כוכבי פרפר נחמד, השנה ערכנו מפגש מרגש עם כוכבי תוכנית הטלוויזיה המיתולוגית "קשת וענן". אם עברתם את גיל 25, גם אתם בטח מתגעגעים.


יש דברים שלא עושים - כמו שלא מגישים סטייק אנטריקוט מדמם לצלחת של צמחוני, כך לא מעניקים מתנה לחרדים דיסק עם שירת נשים. אלא שטעות במפעל הדפסת דיסקים, הובילה לכך שחלק מקוראי העיתון "העולם החרדי" שמעו בביתם את גלי עטרי וחני פירסטנברג, במקום את שירי הבר-מצווה של הרֵב'ה מבעלז. זה לא עבר בשקט.


הטלנובלה "החצר" שעסקה בעולם החרדי היתה מתגאה בעלילה שכזו. בת של מיליונר חרדי בחו"ל נשלחה ללמוד בישראל, והכירה כאן את בחיר לבה, אלא שמשפחתה התנגדה לשידוך. הרבנים הוציאו גילוי דעת חריף, הפגנות אלימות נערכו מחוץ לאולם השמחות - אבל הזוג הצעיר ניצח. מישהו אמר סיפור הפרברים?


בחירת שם לילד אינה משימה קלה. הרב שמואל אליהו, שרבים מתייעצים בו בנושא, העניק ל-ynet את "עשרת הדברות להענקת שם לילד", בהם ניתן למצוא שלל עצות להורים המתלבטים. לתשומת לבכם: מאי, יולי, מתן, נבו, יוספה, שרונה - מחוץ לרשימה המומלצת.


ההיסטריה סביב תוכנית "האח הגדול" הזכירה לאסף וול מציאות דומה: העם הנבחר כלוא בווילה כבר אלפי שנים ומקבל הוראות מלמעלה. אחרי שמשה עזב, הסתבר שלא תמיד ברור למה התכוון בספרים שהשאיר - "וכשאסרו עלינו להפעיל את המזגן בשבת, הודיע ברוך שזה כבר יותר מדי, שהוא בכלל לא מאמין ש'האח הגדול' כתב את ההוראות האלו". מי יזכה בפרס הגדול?


אחרי שבשנה שעברה הכרזנו עליו כמגיב המצטיין של ynet יהדות, גורנישט נבחר השנה למועמד בתחרות פרסי האינטרנט הישראלי, בקטגוריית הטוקבקיסט הטוב ביותר. בראיון שנערך עמו נשאל היכן הוא נוהג להגיב, וענה: "רק בערוץ יהדות ב-ynet כי לכל האתרים האחרים אין הכשר מהודר. אני מקפיד לכתוב רק באתרים המטבילים את שרתיהם, נתביהם וכבלי הרשת הבשריים במקווה".


המחלוקת ההיסטורית סביב אופיה של בני עקיבא עלה מדרגה בגבעת שמואל, כשהורים לחניכים בסניף מחו נגד קיום ה"פזמונסניף" - תחרות הזמר השנתית - בהפרדה מלאה בין בנים ובנות: "מדובר במגמה שמוביל מיעוט חרד"לי. איפה התנועה בה גדלנו?". הפולמוס שהתעורר בעקבות הכתבה הוכיח עד כמה מדובר בפצע פתוח של החברה הדתית.


האזרח דב סובול מהרצליה, שהציג את עצמו כנביא, עתר לבג"ץ בשם אלוהי אברהם יצחק יעקב נגד עם ישראל לדורותיו, ודרש לבטל את הברכות "שלא עשני גוי" ו"שלא עשני אישה", וגם את האמירה: "העם הנבחר". הוא טען לעיוות התורה והכפשת שמו של הקב"ה בעמים. איך הגיבו שופטי בג"ץ? לא ממש שונה מהכותרת.


מה גרם לצאצאי האנוסים בספרד לחפש את שורשיהם אחרי 500 שנה, ואיך זה בדיוק מתקשר ל"רשימה השחורה" הקתולית? לקראת חג הגר, יצא כתב ynet עם מצלמת וידאו לפלמה דה מיורקה וגילה שהיהדות פופולרית מתמיד. בואו לראות.


באגד הם כבר הפכו לחלק אינטגרלי מהשירות לנוסעים, האם "קווי המהדרין" יגיעו בקרוב גם לאל על? ל-ynet נודע כי חברת התעופה מנהלת מגעים עם גורמים בציבור החרדי להפעלת קווים מיוחדים בתקופות העמוסות בשנה. עזרת נשים ועזרת גברים במטוס? הכל אפשרי.


אחרי הנאום האנטי-ציוני שנשא בעצרת האו"ם בניו-יורק, יצא הנשיא האיראני אחמדי-נג'אד לפגישה חמה עם משלחת נטורי קרתא, וקיבל מהם גביע יין לאות ידידות. הרב ישראל דוד וייס, שנכח בפגישה, סיפר ל-ynet כי היא היתה מוצלחת מאוד: "הוא לא נגד היהודים אלא נגד המשטר הציוני". מה נאמר, באמת מוצלח מאוד.


זה היה רק עניין של זמן מהיום שבו הפכה כוכב נולד לתופעה ארצית, ועד שהציבור הדתי ימצא לו אלטרנטיבה כשרה. שישה זמרים הגיעו לגמר תחרות "המובחר שבמובחרים", שנערכה במרכז "דוהל" בתל אביב, ורק אחד יצא משם ככוכב נולד הדתי הראשון. מי?


אפליה ומלחמה חרדית במערכת המשפט - על גב הילדים: בית המשפט חייב את בית הספר "בית יעקב" באלעד לקבל ילדה שנדחתה על רקע עדתי, ובתגובה יצא עד ההורים למלחמה. לימודי כיתה א' בעיר הושבתו כי "בני בליעל פנו לערכאות בשל  אי-קבלת בנותיהם, שלא עמדו בקריטריונים". הלו! למישהו איכפת מהילדה שיושבת בבית?

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הכי מרגש. בני הזוג הולצברג
צילום: רויטרס
צילום: לע"מ אוסף התצלומים הלאומי-אבי אוחיון
הכי קונטרוברסלי. רחל במלחמה
צילום: לע"מ אוסף התצלומים הלאומי-אבי אוחיון
צילום: גבי מנשה
הכי אורבך. כל שבוע, באופן קבוע
צילום: גבי מנשה
הכי כוחני. החרם על שפע שוק
צילום: גיל יוחנן
צילום: איי פי
הכי מסתורי. גורנישט, זה אתה?
צילום: איי פי
צילום: נמרוד גליקמן
הכי הרגיז. פנייה לשחיין אלון מנדל
צילום: נמרוד גליקמן
צילום: גילטק
הכי ראשוני. אל על בדרך לקווי מהדרין?
צילום: גילטק
מומלצים