שתף קטע נבחר

בדרך לחוק: ייאסר סחר בפרוות כלבים וחתולים

ועדת החינוך בכנסת אישרה בפה אחד לקריאה ראשונה את הצעתה של ח"כ רונית תירוש (קדימה) לאסור ייבוא, ייצור ושיווק מוצרים המכילים פרווה של כלבים וחתולים. ח"כ מוזס (יהדות התורה) הביע סיפוק כי ההחלטה לא תאסור פרוות ארנבים למטרות ייצור שטריימלאך וכובעי לבד

כחודש לאחר שנדחתה ההצבעה על תיקון חוק צער בעלי חיים, שביקש לאסור יבוא של פרוות משיער של בעלי חיים לישראל, בעקבות התנגדות חברי הכנסת של סיעת "יהדות התורה", הובאה ההצעה לפתחה של וועדת החינוך הבוקר (ד').

 

הועדה אישרה בפה אחד את הצעתה של ח"כ רונית תירוש (קדימה) לקריאה ראשונה, שתאסור ייבוא פרווה של כלבים וחתולים, ותכלול הגבלה על כל מוצרי הפרווה ולא רק על מוצרי הטקסטיל, מכל בכולם ולא רק ממדינות מזרח אירופה וסין. בסיעת יהדות התורה אומרים כי ההצעה במסגרתה הנוכחית, תאפשר ייבוא וייצור שטריימלאך וכובעי לבד מפרוות ארנבים.

 

גם הפעם, התעוררה סערה בדיון, לאחר שח"כ תירוש ביקשה לאסור את ייבוא פרוות של ארנבים, אך ח"כ מנחם אליעזר מוזס מסיעת התורה, טען כי יש לאשר החוק במתכונת מצומצמת שיחול רק על פרוות כלבים וחתולים ולא ייחול על פרוות המיובאות למטרות ייצור כובעי לבד ושטריימלאך.

 

עוד כתבות בנושאי פרווה:

 • החרדים התנגדו להצביע על איסור יבוא פרוות
 • החרדים נגד חוק הפרוות: מה עם השטריימל?
 • סקר: 86% מהציבור נגד הרג בע"ח לטובת פרווה
 • הרצחת וגם לבשת? הצצה לתעשיית הפרוות
 • מהיום: אירופה לא סוחרת בפרוות חתולים וכלבים
   

  "בשלב זה נאסור שימוש רק בפרוות כלבים וחתולים"

  יו"ר הועדה, ח"כ זבולון אורלב הסביר כי "גם התורה חושבת שיש קודם לדאוג לבעלי החיים ורק אחר כך לבני האדם. עם
  זאת יש בקרב חוגים שונים – חרדים, מסורות לפיהן יש בלבושם פריטי פרוות ואין בכוונתי לפגוע במסורת אבות. פרוות אלה אינן עשויות מכלבים וחתולים ועל כן בשלב זה נאסור שימוש רק בפרוות כלבים וחתולים".

   

  לפיכך הוחלט כי האיסור יחול על פרוות כלבים וחתולים בלבד, בדומה למצב ברוב מדינות העולם. כמו כן, ייאסר גידול וייצור פרוות אלה בארץ. בנוסף, הוועדה תשקול לקראת קריאה שניה ושלישית את הרחבת האיסור לפרוות בעלי חיים נוספים, מבלי לפגוע במסורת הדת היהודית. ועדת החינוך תכין בשבועות הקרובים נוסח מתוקן המתייחס להחרגה לצרכי דת ומסורת וכן, הגנת מידרג ענישה מפורט לגבי עבירה על האיסור של ייבוא, ייצוא ושימוש בפרווה האסורה בחוק. 

   

  "כל זמן שאנחנו חברים בקואליציה, ואני חבר בועדת החינוך, לא ניתן לחוקק חוקים העשויים לפגוע ברגשות הציבור החרדי", אמר ח"כ מוזס בהודעתו בתום הדיון.

   

  ח"כ רונית תירוש מסרה בתגובה להחלטת הוועדה כי "אישור החוק היום, דווקא בחנוכה, הופך אותנו להיות באמת 'אור לגויים' ואני שמחה שלראשונה בישראל נסדיר את נושא הפרוות החשוב כל כך.

  זהו שלב ראשון מוצלח בדרך לאיסור מוחלט של יבוא פרוות לישראל - ולא אוותר על כך".

   

  תירוש ציינה לחיוב את אישור החוק על ידי הוועדה. "האמירה הינה ברורה: המטרה לא תקדש יותר את האמצעים. לא ייתכן שבשם הפינוק והאופנה נהרוג בעלי חיים באופן מזעזע כל כך – עד כדי פשיטת עורם בעודם בחיים – כפי שהוצג לנו בדיון בוועדה".

   

  בארגוני בעלי חיים הגיבו בחיוב על תוצאות ההצבעה ועל קידום הצעת החוק. ב"קואליציה הבינ"ל נגד פרוות" ובעמותת "תנו לחיות לחיות", מציינים כי "מדובר בצעד חשוב במאבק להפסקת הסבל של מליוני בעלי חיים בעולם. אנו מקווים נוכל להגיע להסדר עם הדתיים בהמשך הדרך".
   
  בסקר שנערך לאחרונה על ידי שני הארגונים, עולה כי 86% מהציבור בישראל סבור כי הרג בעלי חיים לטובת ייצור פרווה בלבד הוא לא מוסרי ו-79% מהציבור תומך בחוק שיאסור על יבוא ושיווק של פרוות המיוצרות מפרוותן של חיות.

 •  

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הוועדה תכין נוסח מתוקן להחרגה לצרכי דת ומסורת
  צילום: jupiter
  צילום: עופר עמרם
  "לא יתכן שבשם האופנה נהרוג בעלי חיים". ח"כ תירוש.
  צילום: עופר עמרם
  לא מתנגד לחוק באופן גורף, כל עוד ניתן יהיה להמשיך ללבוש לבוש מסורתי. ח"כ מוזס
  צילום: דודי ועקנין
  "התורה חושבת שיש לדאוג קודם לבע"ח". ח"כ אורלב
  צילום: גיל יוחנן
  מומלצים