שתף קטע נבחר

זירת הקניות

ראש מועצת רמת חובב פורש מתפקידו

המועצה המקומית-תעשייתית הוקמה ב-1989 כדי לפקח על המפעלים הכימיים באזור התעשייה רמת חובב. ראש המועצה, גיורא מיוחס, הודיע בישיבת המועצה האחרונה כי יפרוש מתפקידו בתקופה הקרובה, לכשיימצא לו מחליף

ראש המועצה התעשייתית רמת חובב, גיורא מיוחס, פורש מתפקידו - כך נודע ל-ynet. מיוחס הודיע בישיבת המועצה בתחילת השבוע, כי יעזוב בקרוב את התפקיד אותו מילא בחמש השנים האחרונות. עם זאת, הוא ציין כי טרם נמצא לו מחליף וטרם נקבע תאריך עזיבתו. לפיכך, אמר, ימשיך במשימותיו הרגילות לעת עתה.

 

בשונה מקודמיו בתפקיד, מיוחס מונה לראשות מועצת רמת חובב בעיקר בשל הרקע והניסיון שלו כאיש תעשיה ותיק בתחום הכימיקלים. הוא שימש בעבר כראש חטיבת הכימיה בהתאחדות התעשיינית וכמנכ"ל קבוצת גדות כימיקלים. את תפקיד ראש המועצה ביצע בהיקף של חצי משרה, לצד עסקיו הפרטיים.

 

עוד על רמת חובב:

 

אזור התעשייה רמת-חובב הוקם בשנות ה-70, במרחק של כ-12 ק"מ מבאר-שבע כדי לשמש מרכז לתעשיות הכימיות ולהרחיקן ממרכזי יישובים. בין היתר פעל במקום אתר הטמנה לפסולת כימית מסוכנת, לשם הועברה הפסולת המסוכנת ממפעלים ברחבי הארץ. עד היום השם רמת חובב מתקשר בעיני הציבור בעיקר עם אתר הטמנה זה. אך לצד אתר ההטמנה הוקמו 14 מפעלים כימיים נוספים, כמו תרכובות ברום, מכתשים, טבע-טק, כימאגיס ועוד.

 

לאחר שנים בהם פעל אזור התעשיה ללא פיקוח חיצוני הוחלט בשנת 1989 להקים מועצה מקומית-תעשייתית - רשות מקומית לכל דבר שעיקר תפקידה הוא לפקח על פעילות המפעלים ולמנוע פגיעה בסביבה. לשם כך מפעילה המועצה יחידת איכות-סביבה שמנטרת ומפקחת על האוויר, השפכים והפעילות היצרנית במפעלים.

 

המפעלים תחת לחץ

מפעלים ברמת חובב נקשרו במשך השנים בדליפות או הזרמה של חומרים מסוכנים, אך לאחרונה הם משקיעים משאבים כספיים רבים כדי להפחית את זיהום האוויר, המים והקרקע שלהם. הם עשו זאת בעקבות לחצים גוברים והולכים מצד ארגוני הסביבה והמשרד להגנת הסביבה, ובשל רצונם לעמוד בתקני היבוא האירופיים.

 

בשנים האחרונות מופעלים על החברות לחצים גדולים שקשורים לתוכנית להקים בקרבת מקום את עיר הבה"דים - קריית בסיסי ההדרכה של צה"ל שתאכלס אלפי חיילים. הקרבה למפעלים הכימיים עוררה חשש לפגיעה בבריאות החיילים וארגוני הסביבה פתחו במאבק בתוכנית, שאושרה באופן חד-צדדי על ידי מערכת הביטחון.

 

האינדקס הירוק

ילדים ירוקים

ילדים ירוקים

מתנה ירוקה

מתנה ירוקה

טיפוח אורגני

טיפוח אורגני

משלוחים אורגניים

משלוחים אורגניים

תיירות אקולוגית

תיירות אקולוגית

גינה אורגנית

גינה אורגנית

הנושא הגיע עד לבג"ץ שקבע כי בטרם תחל הבניה יבוצע בשטח תסקיר השפעה על הסביבה. התסקיר בוצע, וקבע כי בעת איכלוס הבסיסים ב-2013 לא תישקף סכנה לבריאות החיילים. ממצאי התסקיר אומצו על ידי המשרד להגנת הסביבה.

 

לאחרונה, לקראת אישורה של תוכנית הבניה, הוחלט כי תוקם ועדת מקצועית שתבצע בדיקות מקיפות ושוטפות בשטח המתוכנן לעיר הבה"דים ותעקוב אחר פעילות המפעלים. היתרי בניה לעיר הבה"דים יהיו מותנים באישורה של אותה ועדה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים הורנשטיין
מפעל ברמת חובב. ארכיון
צילום: חיים הורנשטיין
מומלצים