שתף קטע נבחר

פרשת הרב אלון: "משבר אמוני, כמו בהתנתקות"

פרשת ההטרדות המיניות שמיוחסת לרב מוטי אלון גרמה להלם מוחלט בציבור הדתי. "חבר'ה פשוט לא יודעים איך להתמודד עם זה, לא יוצאים כל היום מהמיטה או מסתובבים כמו זומבי", מספר בוגר ישיבה. במוסדות החינוך כינסו תלמידים ל"שיחות חיזוק"

פרסום פרשת ההטרדות המיניות ששמו של הרב מוטי אלון נקשר בה עורר תחושות קשות מאוד בקרב הציבור הדתי-לאומי בישראל. גם לאחר שפורום "תקנה" הבהיר אמש (יום ג') שמדובר בחשדות מבוססים, רבים מתקשים להאמין שהרב המרכזי והמשפיע, שעיניים כה רבות נישאו אליו, היה מעורב במיוחס לו. ההפתעה המוחלטת גרמה לדתיים רבים מועקה קשה, ובמוסדות החינוך הדתיים כבר מדווחים על משבר אמוני בקרב בני הנוער - "דומה לזה שחווינו בהתנתקות".

 

פרשת הרב מוטי אלון - סיקור מורחב ב-ynet:

 

עדויות שהגיעו לידי ynet מספרות על צעירים רבים שראו ברב אלון את רבם המובהק, ואף ושמרו איתו על קשר גם כשהיה ב"גלות", שחשים כעת מצוקה נפשית. "הרבה חבר'ה פשוט לא יודעים איך להתמודד עם זה. לא יוצאים כל היום מהמיטה או פשוט מסתובבים כמו זומבי בלי לדבר עם אף אחד", סיפר בוגר

ישיבה מירושלים, "יש כאלו שכבר השלימו שיש מן האמת בטענות, אבל הם לא מסוגלים לעכל את זה, ומתנהגים מוזר. אני מכיר גם מבוגרים שממש נכנסו לדכאון מזה, אבל מה שעובר על הצעירים - זה הסיפור האמיתי והקשה יותר".

 

דובר נוסף, בוגר ישיבת הסדר בן 30 הרואה את עצמו כתלמיד מובהק של אלון, אמר: "כמי שהיו לו איתו שעות שיחה רבות וארוכות מאוד – כולל בתקופה האחרונה – אני בטוח שאין סיכוי שהדברים האלה התרחשו. יש פה אולי ליקוי מאורות של הרבנים החשובים מפורום 'תקנה'. היום לקחתי יום חופש ונסעתי למגדל כדי להיות ליד הרב מוטי בזמן הקשה הזה".

 

"האמנו שאין את זה בציבור התורני"

מלחמת הגרסאות בין הרבנים הבכירים בפורום "תקנה", שחקרו את התלונות ומצאו אותן מבוססות, לבין מי שנחשב להבטחה הגדולה של הציונות הדתית יצרה בלבול גדול בקרב תלמידים. לכך עוד נוספה המבוכה והטאבו בכל הנוגע לפן המיני של המעשים שלכאורה בוצעו.

 

"יש פה תלמידי חכמים גדולים בצד אחד, ומולם הרב אלון, שהוא דמות מוערכת, אמיתית וערכית עבור הרבה מהבחורים", אמר הרב אריאל בראלי מישיבת ההסדר בשדרות, "בגמרא אנחנו תמיד מנסים ליישב בין שתי דעות סותרות, אבל פה זה לא כך. אין שום מוצא".

 

אז מה עושים?

 

"הסברתי לתלמידים שאני בהחלט מבין את הכאב, הצער וההלם, אבל אי-אפשר שנכבול את עצמנו לרבנים, עד שכאשר יש ערעור כל עולמנו הרוחני מזדעזע, מתבלבל ומתפרק. אנחנו מאמינים בהשם ובתורתו הקדושה, והרבנים רק עוזרים לנו להתקדם".

 

את הזעזוע הכביר בציונות הדתית הוא הגדיר כשבר חינוכי דומה לזה של אחרי המאבק הגדול על גוש קטיף. "בתקופה ההיא אמרנו שלא יכול להיות שהקדוש-ברוך-הוא לא יעצור את המהלך הזה, וכל הקלפים התמוטטו לנו מול העיניים", הוא מסביר את ההשוואה, "וגם כאן, תמיד האמנו שבציבור הדתי התורני אין דברים כאלה, כי הוא מקפיד על צניעות. אף פעם לא קרה שדמות בסדר גודל כזה נכשלה בזה. תמיד הרגשנו גאווה על כך - ופתאום זה קורה דווקא עם דמות כזו אהודה ואהובה. כבר פגשתי במישהו שהפרשה הזו ממש מסכנת את כל עולמו הרוחני".

 

בישיבות תיכונית, אולפנות לבנות וישיבות הסדר כבר כינסו רבנים, מורים ומחנכים את תלמידיהם לשיחות חיזוק דחופות - חלקם כבר אמש, שעות לאחר הפרסום. גם בראלי כינס את תלמידיו, ואת שיעור ההכנה הרוחנית לצבא, המיועד לתלמידים המתגייסים בחודש הבא, הקדיש לנושא שבכותרות. הוא ציין כי הוא ומחנכים נוספים מצפים שפורום "תקנה", המטפל בפרשה, יהיה זה שנותן גם את המענה החינוכי - בין היתר בפרסום פרטים נוספים ממנה, שימנעו חלק מהבלבול.

 

"לחזור לקדושה ולצניעות"

הרב משה קליין, לשעבר ראש אולפנת צפירא וסגן יו"ר מרכז ישיבות בני עקיבא, הצביע גם הוא על "קרע נפשי" של בני הנוער, שאינם מבינים כיצד כל הצדדים המעורבים בפרשה סותרים זה את זה, ומביעים אמיתות שונות בתכלית.

 

את הסיטואציה הקשה הוא הסביר: "שנים רבות מחנכים כי 'אם רבך דומה למלאך ה' צבאות, בקש תורה מפיהו', והנה כאשר

מתפרסמים קטעי דברים מסוג כזה נפער תהום, ודמויות שהיוו עוגנים חינוכיים ותורניים מתרסקים לנגד עיניהם של התלמידים ומתהוות שאלות אנושיות, אמוניות ומהותיות".

 

ומה הפתרון? קליין מציע לחזור לבסיס: "מבלי להיכנס לפרטים, שאיש עדיין לא יודע את טיבם ופשרם, בשל היות העובדות עלומות, יש לחזק את ערך הקדושה והצניעות בקרב התלמידים, תוך הסבר שגם תלמידי חכמים יכולים להיות 'מלאכים כבני אדם', ומשבר רוחני - קשה ככל שיהא - לא צריך לסדוק בצורה מהותית את כל פלטפורמת החיים והאמונה של החניכים". קליין הוסיף כי הוא ממליץ למחנכים לא להתעלם מהשאלות המהותיות. "צריך לתת לתלמידים להביע את עצמם ואת כאבם, ולחזקם ברוח זו", סיכם.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב אלון. רבים מתקשים להאמין
צילום: גילי אליהו
צילום: איי אף פי
השבר דומה? ההתנתקות
צילום: איי אף פי
מומלצים