שתף קטע נבחר

פורום תקנה: הרב אלון היה בקשר מיני מתמשך

במסמך של פורום "תקנה" שנכתב בסגנון שאלות ותשובות והגיע לידי ynet חושף הבוקר הארגון את הנסיבות והשיקולים שהביאו לחשיפת הפרשה. במסמך נטען: האירוע המדובר התרחש לאחר שכבר החל עם הרב דין ודברים על תלונה אחרת

הרב מוטי אלון היה בקשר בעל אופי מיני ברור ולאורך זמן עם צעיר שהיה נתון לסמכותו הרוחנית – כך חושף הבוקר (ד') פורום "תקנה", המטפל בתלונות שהוגשו נגד הרב על מעשים מיניים שביצע לכאורה בתלמידים. במסמך שחיבר הפורום והגיע לידי ynet נטען כי הדבר אירע לאחר שכבר החלה ההתדיינות עמו על תלונה אחרת, במהלכה הצהיר כי מדובר במקרים ישנים שאחריהם התגבר לחלוטין על הבעיה וכן התחייב כי אין מקרים נוספים. 

 

במסמך של "תקנה", שנכתב בסגנון של שאלות ותשובות, חושף הארגון את הנסיבות והשיקולים שהביאו לחשיפת הפרשה. התלונה הראשונה שהוגשה בעניינו של אלון על ניצול מיני מוגדרת כ"מעשים חמורים ביותר שאינם ניתנים לפרשנות אחרת". לטענת חברי הפורום, הוועדה המצומצמת שדנה בתיק השתכנעה לאחר פגישה עם הרב כי היא מבוססת, ולאור מאפייניה נקבע בהסכמת אלון כי עליו להקפיד על דיני ייחוד (איסור שהות משותפת של גבר ואישה בחדר סגור) גם עם תלמידים גברים.

 

פרשת הרב מוטי אלון - סיקור מורחב ב-ynet: 

 

אלא שכעבור כשנה התקבלה תלונה נוספת, שעל פי חברי הפורום הייתה "חמורה באופן משמעותי מן הראשונה". לטענת הוועדה, נמצא כי נעשו "מעשים חמורים" בו בזמן שהיא דנה במקרה הראשון. לאחר ששמעה את גרסת הרב אלון והפרטים התבררו כנכונים, הוחלט כי אין זה ראוי כלל וכלל כי אדם שעשה מעשים אלה ימשיך לעסוק בתפקידים תורניים ציבוריים, יעמוד בראש מוסדות תורניים ויהווה כתובת להתייעצות, ולכן הוטלו עליו סדרת הגבלות שתרחיק אותו מהאפשרות לפגוע במתלוננים עתידיים.


כנס "תקנה" אמש (צילום: עמית שאבי)

 

הרבנים והמשפטנים שישבו בהרכב סברו כי העובדה שמדובר במקרה שני מעידה על בעיה

מהותית יותר בהתמודדות עם דחפיו המיניים של הרב, וטענו כי איבדו אמון בדבריו משום שבחר שהסתיר את המעשים בדיון על התלונה הראשונה. בעקבות כך נאלץ אלון לעזוב את ראשות ישיבת הכותל, את ההופעות הציבוריות שלו וכן תפקידים ציבוריים אחרים שמילא.

 

בהמשך המסמך נטען כי לאורך כל השנים התגלעו חילוקי דעות מתמידים בין הפורום לבין הרב אלון בשאלה האם הוא ממלא אחר כל התחייבויותיו. הוא נדרש למלא אחריהן ובעיקר להימנע ממפגשים אישיים ואינטימיים עם המבקשים את עצתו ועזרתו. "לצערנו הרב אלון לא עמד בדרישות האלה בצורה שיטתית ועקבית", מסכמים חברי "תקנה".

 

על ההחלטה לפוצץ את הפרשה נכתב כי גבר החשש שאין דרך אחרת להגן על הציבור מפני סכנת פגיעה נוספת אפשרית, והדבר נעשה לאחר שהוזהר על כך מספר פעמים. בנוסף, התברר כי הפרטים דולפים אט אט לאמצעי התקשורת - כולל דרך אנשי הרב אלון - ולפיכך יש לשתף גם את הציבור באחריות על הטיפול בנושא.

 

בפורום "תקנה" מגלים עוד את שנחשף אתמול ב-ynet כי פניות נוספות שעוד לא הבשילו לכדי תלונות של ממש הגיעו אליהם מאז החשיפה, ומציינים גם את הנפגעים הנוספים שבחרו להופיע בתקשורת ולא לפנות אליהם.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב שפירא, חבר הפורום מגיע אמש לכינוס
צילום: גיא אסייג
הרב גיגי בכנס תקנה
צילום: גיא אסייג
הרב מוטי אלון
צילום: גילי אליהו
מומלצים