שתף קטע נבחר

עיריית י-ם: מפסיקים את הפעילות בשכונות חרדים

הנהלת העירייה הנחתה את העובדים לצאת משכונות חרדיות ולעצור לאלתר כל פעילות עד להפסקת האלימות נגד העובדים, לאחר שכמה מהם הוכו. ברקת: "במקרים בהם יש סכנת חיים, לא נהסס לעצור את השירותים". חבר מועצת העיר מטעם יהדות התורה: המשטרה בורחת ואומרת לחרדים 'תתבשלו במיץ שלכם'

צעד יוצא דופן של עיריית ירושלים נגד החרדים. העירייה הודיעה הערב (יום א'), כי היא מפסיקה את פעילות אגפיה בכמה שכונות חרדיות בעיר, בשל התקפות אלימות כלפי עובדי העירייה. החרדים, שהפגינו הערב בכיכר השבת בירושלים, החלו להפגין גם ברחוב בר אילן בבירה, יידו אבנים ובקבוקי זכוכית לעבר הכביש והציתו פחי אשפה. ההפגנות בבירה היו המשך להפגנות החרדים באשקלון ובגבעת אנדרומדה ביפו, בעקבות פינוי הקברים ממתחם בית החולים בברזילי.

 

פינוי הקברים והמחאה החרדית: כל הכתבות

 

מעיריית ירושלים נמסר, כי היום הוכו מספר עובדי עירייה במהלך ההפגנות בבירה, ומקרה זה מצטרף לשורה ארוכה של אירועים אלימים בהם הותקפו עובדי עירייה ונפגעו מתקנים עירוניים על-ידי מפגינים חרדים. בעירייה מציינים פעולות כמו חסימת צירי תנועה, הצתת מכולות אשפה, פגיעה ברכבי פיקוח ותברואה, ניפוץ שמשות של כלי-רכב ותקיפת עובדי עירייה במקלות ואבנים.

 

בעקבות אירועים אלה הנחתה הנהלת העירייה את עובדי האגף לצאת מאותן שכונות, ולעצור לאלתר כל פעילות עד להפסקת האלימות ולהסרת החשש מפגיעה בחיי אדם וברכוש. בפעם הקודמת, החליטה העירייה לעצור את השירותים בעת המהומות לאחר מעצר "האם המרעיבה".

 

בעירייה אמרו עוד, כי בשבוע שעבר הוכו עובדים שבאו למחוק גרפיטי בשכונת מאה שערים וכן צוות של הפיקוח על הבנייה. בעקבות אירועים אלה הנחתה הנהלת העירייה את עובדי האגף לצאת מאותן שכונות, ולעצור לאלתר כל פעילות עד להפסקת האלימות ולהסרת החשש מפגיעה בחיי אדם וברכוש.


ההתפרעויות בכיכר השבת, הערב. כמה עובדים הוכו (צילום: נועם מושקוביץ)

 

דובר העירייה: "זה לא עונש"

ראש העיר, ניר ברקת, אמר כי "עובדי עיריית ירושלים עושים מאמצים עילאיים לתת שירות לתושבי השכונות ולהיטיב עמם, אך במקרים בהם חייהם של עובדי העירייה בסכנה, העירייה לא תהסס לעצור את השירותים עד חלוף זעם. אני מצפה מהמנהיגות החרדית להרגיע את השטח, כדי שנוכל להחזיר את השירותים העירוניים למסלול של שגרה".

 

גידי שמרלינג, דובר עיריית ירושלים, מסר ל-ynet כי "לא מדובר בעונש. הכוונה היא לא לסכן עובדים שלנו". הוא הבהיר כי כל השירותים, כולל ניקיון ושפ"ע ייעצרו לתקופה לא מוגדרת, עד שייגמרו המהומות.

 

חבר העדה החרדית: בשבילנו זה עוד תירוץ לשרוף פחים

חבר מועצת עיריית ירושלים מטעם סיעת יהדות התורה, יוסי דייטש, זעם על החלטת העירייה: "זה שהמשטרה נוקטת בענישה קולקטיבית בהיקפים כאלה ואומרת לחרדים 'תתבשלו במיץ שלכם' זה בושה, וזו פעם שנייה שזה קורה. מחובת המשטרה להתמודד עם התופעה באופן נקודתי ולא לברוח ולסגור אזור שלם".


החרדים מוחים. צעקו "קברי ישראל אינם הפקר" (צילום: נועם מושקוביץ)

 

"אני לא חושב שבגלל כמה מפגינים במאה שערים ששורפים פחים צריך לנקוט בענישה קולקטיבית", הוסיף דייטש. "היום דיברתי עם סוחרים שהפדיון שלהם שאף לאפס בגלל שאי אפשר להיכנס לשכונה. זבל לא מפנים, למה בעל החנות בזכרון משה צריך לסבול? מה לזה ולאשה וילדה הקטן, שמחכים בתחנת אוטובוס? מעולם לא שמעתי בשום מדינה מתוקנת על תופעה כזו".

 

"בשבילנו זה רק עוד תירוץ ומוטיבציה לשרוף פחים", אמר משה, חבר בעדה החרדית בירושלים, בעקבות החלטת העירייה. "אם הם לא יפנו לנו את הזבל יש חומר שריפה. זה מהלך טפשי מצידם". הוא סיפר כי בשעה זו יוצאים אלפים לכיוון כביש בר אילן בבירה: "לפי ההלכה מה שקרה זה חילול המתים, אנשים פה צועקים 'קברי ישראל אינם הפקר'".

 

בהכנת הכתבה השתתף שמוליק גרוסמן
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אש בירושלים, היום
צילום: נועם מושקוביץ
מומלצים