שתף קטע נבחר

הכרעת חייו: כך גזר וינשטיין את דינו של גלנט

היועץ המשפטי לממשלה קיבל את ההחלטה החשובה עד כה בתפקידו - לא להגן על מינוי הרמטכ"ל בבג"ץ. שישה ימים של התלבטויות תמו בקביעה המהדהדת: "ספק ערכי"

שישה ימים חלפו מאז קיבל לידיו היועץ המשפטי לממשלה את חוות דעתו הנחרצת של מבקר המדינה בפרשת הקרקעות של האלוף יואב גלנט, ועד ההודעה הדרמטית שמסר אתמול (יום ג') לבג"ץ. ההודעה הובילה במהרה להכרעה על ביטול מינוי הרמטכ"ל. הייתה זו ההחלטה החשובה שקיבל עד כה יהודה וינשטיין, כשנה מאז מינויו. איך בדיוק הוא הכריע והוביל לטלטלה חסרת התקדים בצה"ל?

 

הדחת גלנט - הדיווחים האחרונים ב-ynet:

 

וינשטיין קיבל את חוות דעת של המבקר מיכה לינדנשטראוס ביום רביעי בערב, והספיק לעיין בה מעט. למחרת ניהל היועץ המשפטי עם בכירי הפרקליטות מרתון דיונים בפרשת ליברמן, ולא יכול היה להקדיש את כל תשומת הלב המלאה לממצאים בעניין גלנט, שלפי המבקר חתם על תצהיר שקרי. אולם כבר מעיון ראשוני של וינשטיין וסביבתו התגלתה תמונה לא פשוטה בכלל: התנהלות בעייתית של גלנט וכן שני נושאים של אי אמירת אמת.

 

וינשטיין החליט כי ימצה את כל ההליכים האפשריים עד שיגיע להחלטה בעניין. בצעד נדיר הוא נענה לבקשת גלנט להגיע ללשכתו על מנת לשטוח את טענותיו. ואכן, ביום ראשון התייצב האלוף מלווה בפרקליטו, עו"ד דורי קלגסבלד, בלשכת היועץ המשפטי, שם במשך כשעה וחצי ניסה להסביר שהטעויות היו בתום לב.


 

וינשטיין. גילה תמונה לא פשוטה כלל (צילום ארכיון: גיל יוחנן)

 

יום לאחר מכן קבע היועץ ישיבה מיוחדת בלשכתו בהשתתפות פרקליט המדינה משה לדור, המשנים שלו ושל לדור, אנשי מחלקת הבג"צים בפרקליטות וגורמים נוספים. בנוסף הגיעו ללשכה באותו יום פקידים במנהל מקרקעי ישראל והוועדות המקומיות לתכנון ובנייה - הגופים שהיו מעורבים בהענקת הקרקעות החריגה לגלנט. הם נשאלו שאלות רבות ופרשו את הסבריהם בפרשה.

 

וינשטיין והצוות בחנו מפות, תרשימים, והליכים משפטיים בהם היה גלנט מעורב. הנוכחים גם דנו בהסבריו של מי שהיה הרמטכ"ל המיועד מהשימוע. אולם לאט לאט החלו בכירי המערכת המשפטית להבין כי יש קשיים

משפטיים משמעותיים בדרך התנהלותו של גלנט, וכן בעובדה שלא אמר אמת בשני נושאים שונים.

 

כפי שפורסם לראשונה ב-ynet, וינשטיין הגיע למסקנה כי לא יוכל להגן על המינוי בבג"ץ והודיע זאת לשר הביטחון אהוד ברק ולראש הממשלה בנימין נתניהו. במהלך הישיבה אף התנהלו מגעים והתייעצויות בין היועץ ואנשיו לבין לשכת נתניהו וברק במטרה למצוא פתרון שיהיה מוסכם על כולם.

 

אתמול נכנסו וינשטיין והצוות לישיבה נוספת, שם כבר נקבע בפה מלא שלא ניתן להגן על המינוי. וינשטיין אמנם לא קבע בהודעתו לבג"ץ אם יגן או לא יגן על המינוי בכל מקרה, אולם במילים חדות ונחרצות על התנהלותו של גלנט ועל ה"ספק מבחינה ערכית", הסביר את ההכרעה המשמעותית עד כה בתפקידו. אולי עד ההחלטה בתיק ליברמן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
וינשטיין. לאט לאט הקשיים התבררו
צילום: יוני רייף
גלנט ביציאתו מהשימוע אצל וינשטיין
צילום: גיל יוחנן
מומלצים