שתף קטע נבחר

איפה הרפורמות שנתניהו הבטיח לנו?

קיצור הליכי תכנון ובנייה? מתעכב. קרקע חינם לחיילים משוחררים בנגב ובגליל? אף דונם עוד לא חולק. סבסוד משכנתאות לרוכשי דירה ראשונה בפריפריה? תמשיכו לחכות. בדיקת "ממון": מה עלה בגורל ההבטחות הגדולות של רה"מ?

רפורמות על הנייר: ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הבטיח מאז ראשית כהונתו לצאת בשורת רפורמות לשיפור התשתיות, מצוקת הדיור ומחנק הבירוקרטיה. מה קרה בין שלב ההבטחות למציאות?

 

 

מרפסות: מחכים כבר שנה וחצי

ביולי 2009 הבטיח ראש הממשלה נתניהו לערוך מהפכה בשוק הנדל"ן שזכתה לכינוי "רפורמת המרפסות". המטרה: לקצר את משך הזמן הנדרש כדי לקבל אישורים לתוכניות בנייה ופיתוח, החל ממרפסות ועד לכבישים. "אין סיבה לא לקבל אישור על תכנון בניין או כביש תוך שלושה־ארבעה חודשים", אמר אז. נתניהו הוסיף כי "במדינת ישראל רכישת דירה היא מאוד מאוד קשה. קשה לבנות, קשה לקנות, קשה לתכנן ואפילו לשפץ. לך תסגור פה מרפסת. הרפורמה הראשונה והפשוטה ביותר היא לפשט את תהליך הבנייה ולהביא להוזלת מחירי הדירות, לקצץ בביורוקרטיה ולשחרר את האזרחים".

 

חודשיים אחרי ההצהרה התכנסה ועדת שרים ואישרה את ההצעה. הממשלה התחייבה להגיש בתוך 3 חודשים הצעת חוק לרפורמה בתחום התכנון והבנייה, שתצמצם בין השאר את מספר הערכאות התכנוניות משלוש לשתיים ותעביר סמכויות רבות מהוועדות המחוזיות לתכנון ובנייה לוועדות המקומיות. אחד הסעיפים המרכזיים ברפורמה נוגע לקצב שיווק הקרקעות לבנייה, דבר שאמור להביא להוזלת מחירים עקב הגדלה מהירה של היצע הקרקעות. היום לוקח כשנתיים להוציא היתר בנייה, לאחר שיש תב"ע מאושרת. הרפורמה מדברת על כחודשיים בלבד לקבלת היתר כזה.

 

אלא שחשיפת "פרשת הולילנד" טרפה את הקלפים. "האצלת יתר לרשויות המקומיות תביא לשחיתות", טענו ארגונים חברתיים וסביבתיים. גם מבקר המדינה החל לבדוק את הדרך לאישור הרפורמה, ונתניהו הבטיח לבחון מחדש אספקטים שונים. ביולי 2010, שנה אחרי שנתניהו הבטיח להקל על האזרחים, שיגר שר הפנים אלי ישי, שאמור היה להוביל את הרפורמה, מכתב לנתניהו ולמנכ"ל משרדו, אייל גבאי, ובו הביע אי אמון ביכולתה של הרפורמה לממש את יעדי האצת הליכי התכנון והבנייה, ואף התריע שהיא עלולה לסרבל את הליכי התכנון.

 

נכון להיום, כל הניסיונות לקדם את הרפורמה נתקלים בהתנגדות עזה, הן בתוך הממשלה, הן בכנסת והן בקרב ארגוני חברה וסביבה. "זאת רפורמה על הנייר בלבד", אומר ל"ממון" שר בכיר, "הכל פועל לאט".

 

הרפורמה תקועה היום בוועדת הפנים, לאחר שעברה בקריאה ראשונה. בקיץ היא צפויה להיות מוגשת לקריאה שנייה ושלישית, אחרי שתעבור תיקונים.

 

מינהל מקרקעי ישראל: איפה זירוז ההליכים?

כבר בימים הראשונים שלאחר הקמת הממשלה הבטיח רה"מ נתניהו להפוך את מינהל מקרקעי ישראל לרשות מקרקעין, שתתמקד רק בשיווק קרקעות לבנייה. הוא ציין כי "רפורמה זו, שמטרתה ייעול הפעילות בשוק המקרקעין, היא מנוע חשוב ליצירת צמיחה בת קיימא, ולכן מהווה רכיב מרכזי במסגרת מדיניותה הכלכלית של הממשלה".

 

הרפורמה מושתתת על מספר עקרונות מרכזיים: ייעול המנגנונים הממשלתיים לניהול המקרקעין; העברת הבעלות בקרקע בייעודי מגורים ותעסוקה לידי החוכרים, ומעבר להקצאת קרקעות במכירה במקום בחכירה; עידוד היוזמה הפרטית והמוניציפלית לתכנון ופיתוח קרקעות; צמצום המעורבות הממשלתית בשוק המקרקעין וקיצור הליכי התכנון.

 

במסגרת הרפורמה צפויה לקום כאמור רשות מקרקעין חדשה במקום מינהל מקרקעי ישראל. בתוך כך יעבור המינהל שינוי ארגוני מקיף תוך שיפור משמעותי בפריסה וברמת השירות הניתנת לציבור. מינהל מקרקעי ישראל אף יצא בקמפיין לעידוד הרפורמה.

 

בפועל, עד היום הועברו רק חלק מהדירות בבנייה רווייה לבעליהן בחינם, בהליך שהחל בתקופת ממשלת אולמרט. רוב הבתים צמודי הקרקע באזורי הביקוש, בגודל 260 מ"ר ומעלה, לא עברו את ההליך. כמו כן, לא חל שיפור בפעילותו של המינהל: כדי לקבל אישור של המינהל להעברת בעלות על בתים פרטיים זמן ההמתנה עשוי להגיע לחודשיים. לרפורמה מתנגדים עובדי המינהל משום שהיא כרוכה בפרישה של 200 עובדים. עשרות פגישות בנושא כבר התקיימו בין ראש הממשלה, שר האוצר ויו"ר ההסתדרות, אך ללא פריצת דרך. יו"ר מינהל מקרקעי ישראל, שר השיכון אריאל אטיאס, הודה השבוע כי "הרפורמה הזו נשארה על הנייר".

 

סבסוד משכנתאות: משרד האוצר מעכב

למרות חוסר התלהבותם של שר האוצר וראש הממשלה, דחף שר השיכון אריאל אטיאס את נושא סבסוד המשכנתאות לרוכשי דירות בפריפריה בסכום של 800 שקל בחודש. ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה את הצעת החוק הפרטית של אטיאס, והיא עברה בקריאה טרומית בכנסת.

 

לפי ההצעה, המדינה תשתתף בהחזר המשכנתה החודשי בסכום של עד 800 שקל למבקשים לרכוש דירה ראשונה למגורים באזור עדיפות א' עד סכום הטבה כולל של 140 אלף שקל. רוכשי הדירות באזורי עדיפות ב' ייהנו מהשתתפות של 340 שקל בהחזרים החודשיים עד לסכום כולל של 90 אלף שקל. הסבסוד ייפרש על תקופה של 20 שנה.

 

עם זאת, לאור התנגדותו החריפה של משרד האוצר הנושא מעוכב לעת עתה. במשרד השיכון העריכו השבוע כי צפויה דחייה של כמה חודשים לפחות, וייתכן שבסופו של דבר סכומי הסיוע המובטחים יקטנו משמעותית.

 

קרקע לחיילים משוחררים: ממתינים לפיילוט

קרקע לכל חייל משוחרר? בינתיים מדובר בסיסמאות בלבד. בתחילת 2010 יצא משרד ראש הממשלה בתוכנית עם הבטחה גדולה: קרקע בחינם בנגב ובגליל לכל חייל קרבי משוחרר. את התוכנית הובילה גילה גמליאל (ליכוד), סגנית שר במשרד ראש הממשלה. אלא שבשטח בינתיים אף חייל משוחרר לא קיבל אפילו דונם קרקע אחד במסגרת התוכנית. כרגע אין אפילו הסכמה לגבי הקרקעות שישתתפו בתוכנית.

 

במשרד ראש הממשלה מסבירים כי בחודשים האחרונים מנהלת גמליאל ישיבות עם מינהל מקרקעי ישראל וקצין מילואים ראשי בנושא. במשרד טוענים כי בפגישה האחרונה כבר הוצעו קרקעות בהם צפוי להיות מיושם פיילוט שיכלול 1,000 חיילים בעלות כוללת של כ־100 מיליון שקל.

 

ומתי התוכנית תצא לדרך? במשרד ראש הממשלה לא יודעים לתת מועד ליישום הרפורמה, אולם נמסר כי יש כוונה לעגן את התקציב והפיילוט בהחלטת ממשלה בעוד כחצי שנה.

 

בסימן שאלה: בנתיבי ישראל 

לפני שנה אישרה הממשלה תוכנית ארוכת טווח שהניחו בפניה נתניהו ושר התחבורה ישראל כץ, בשם "נתיבי ישראל", במסגרתה הוקצבו 27.5 מיליארד שקל בעשור הקרוב לפרויקטים תחבורתיים. בתוכנית המקורית דובר על 51 מיליארד שקל, אך הסכום הופחת מאז והוא לא כולל כעת את הקמת הרכבת לאילת. לפי התוכנית, הממשלה תקים "שדרה תשתית תחבורתית בין עירונית מקריית שמונה ונהריה שבצפון ועד משאבי שדה ואילת שבדרום", באמצעות הקמת כבישים ומסילות רכבת לאורכה ורוחבה של המדינה.

 

כמה מכרזים הקשורים לתוכנית צפויים לצאת בשבועות הקרובים על ידי החברה הלאומית לדרכים, אך עוד לא ברור מתי תושלם התוכנית.

 

בסימן שאלה: הפחתת מסים

רפורמה נוספת של ממשלת נתניהו שספגה מהלומה ועתידה עומד בסימן שאלה היא הפחתת מס הכנסה על יחידים והפחתת מס חברות. במסיבת העיתונאים מיום חמישי האחרון בה הציגו את תוכנית ההקלות, הודיעו רה"מ ושר האוצר כי בכוונתם להקפיא את הפחתת מס ההכנסה על יחידים בשתי מדרגות המס העליונות, שתוכננה ב־2012.

 

הצעד נועד לממן את תוכנית ההקלות במסים העקיפים. אם יתברר שאין די בכך, ייתכן שיוקפא גם מתווה ההפחתה במס חברות. נתניהו מעדיף אופציה של קיצוץ רוחבי בתקציבי המשרדים, אולם לא בטוח אם ניתן יהיה לקצץ די כסף על מנת לממן את הפחתות המסים העקיפים מבלי לפרוץ את מסגרת התקציב. במקרה כזה, תידרש הממשלה לדחות גם את ההפחתה הצפויה במס חברות מ־24% ל־23% במסגרת המתווה שאמור להוריד את מס החברות בישראל עד לרמה מהנמוכות בעולם: 18% ב־2016.

 

תגובת משרד ראש הממשלה: 

"הרפורמות אותן יזם ראש הממשלה יצאו לדרך ונמצאות בשלבי מימוש, כך שאזרחי ישראל ייהנו בהקדם מתוצאותיהן. תוכנית נתיבי ישראל מתבצעת ומתקדמת בהתאם ללוחות הזמנים המקוריים שנקבעו, בהתאם להחלטת הממשלה וללא שום קיצוץ.

 

הרפורמה בתכנון ובנייה, לאחר שאושרה בממשלה, נמצאת בשלבי חקיקה בוועדה מיוחדת של הכנסת.

 

הרפורמה במינהל מקרקעי ישראל אושרה בממשלה ובכנסת והחלה להיות מיושמת: כ־200 אלף נכסים כבר הועברו מחכירה מהמינהל לבעלות פרטית. בנוסף, כ־30 אלף חוכרים בבנייה צמודת קרקע בפריפריה קיבלו לאחרונה הודעות על העברת הבעלות. במסגרת עסקת החבילה שנחתמה עם ההסתדרות, הותנה השינוי המבני במינהל בהשגת הסכם קיבוצי עם ההסתדרות. מאז אישור החוק, הסכם זה טרם הושג. בחודשים האחרונים נכנס ראש הממשלה לעובי הקורה וקיים מספר פגישות עם משרד האוצר, שר הבינוי והשיכון, מנהל מינהל מקרקעי ישראל ויו"ר ההסתדרות ואנשיו.

 

יו"ר ההסתדרות ומשרד האוצר קבעו כי בשבועיים הקרובים יקיימו דיונים מרתוניים במטרה להגיע להסכם. בנוסף, נקבע דיון מסכם אצל ראש הממשלה כדי להביא להכרעה סופית, לרבות שינויי חקיקה, אם לא ניתן יהיה להגיע להסכם עם ההסתדרות.

 

לגבי סבסוד משכנתאות, מנכ"ל משרד ראש הממשלה קיים אתמול דיון בהשתתפות שר הבינוי והשיכון, ראש המועצה הלאומית לכלכלה ובכירי משרד ראש הממשלה, בו הציג השר את עיקרי המודל המוצע. בסיכום הדיון נקבע כי עם השלמת פרטים ומתן הבהרות בנושאים שונים שעלו בדיון, יתקיים דיון מסכם בנושא אצל ראש הממשלה בהשתתפות משרד האוצר".

 

הכתבה פורסמה הבוקר במוסף "ממון" של "ידיעות אחרונות"

 

רוצים לזכות באוטו? השתתפו בתחרות הנהג החסכוני בפייסבוק שלנו

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים